Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Keď si postava vo worde robí, čo chce, treba prestať písať

Pracuje v reklame a cez dovolenky píše knihy. Reklama ho učí vkladať do kníh „message“. Ako ich ľudia „odčítajú“, je už len na nich.

Besedu s Ondrejom Štefánikom (vpravo) moderoval Dado Nagy.(Zdroj: (ČE))

Pracuje v reklame a cez dovolenky píše knihy. Reklama ho učí vkladať do kníh „messages“. Ako ich ľudia „odčítajú“, je už len na nich.

NITRA. Priam až rodinná atmosféra vládla na stretnutí s Ondrejom Štefánikom. Návštevníci besedy v galérii si uchlipkávali z kávy či čaju a počúvali trochu neisté, akoby ostýchavé rozprávanie autora, striedané otázkami moderátora Dada Nagya. Spisovateľ prezradil, že otvorené diskusie neobľubuje, lebo nerád odpovedá na otázky poslucháčov, no nakoniec sa ukázal ako síce svojský, ale celkom vtipný a originálny rozprávač.

Odreže im prsty na „ruke diabla“

Ondrej Štefánik je zatiaľ autorom dvoch kníh – zbierky poviedok Pštrosí muž a románu Bezprsté mesto, ktorý sa ocitol v desiatke kníh nominovaných na cenu Anasoft litera. Tento fakt autor chápe ako pochvalu a isté zadosťučinenie, je rád, keď o jeho knihe ľudia hovoria a čítajú ju. Keď človek niečo dlho píše a odozva by bola nulová, je to demotivujúce. Knihy vydáva preto, že chce, aby boli v interakcii s ľuďmi, očakáva spätnú väzbu.

Hlavnou postavou tohto typického mestského románu je Edo – príbeh ho charakterizuje ako niekoho, kto sa stále pohybuje okolo štartovacej čiary. Ležérny tridsiatnik bez ambícií býva v jednom byte, prenájom druhého ho živí. Jeho jediným cieľom je každý deň prežiť v pohode. Pohoda sa naruší, keď v meste začína vyčíňať vrah. Nemá rád ľavákov, preto obetiam odreže prsty na ľavej ruke – „ruke diabla“. Edovi sa začnú diať bizarné veci, navštevujú ho čudní ľudia... Moderátor Dado Nagy Štefánikov rozprávačský štýl v Bezprstom meste označil za halucinačný realizmus.

„Tento príbeh nie je detektívka, aj keď je v ňom detektívna zápletka. Je to skôr taká dokumentárna kniha súčasnej doby. V príbehu vystupujú základné archetypy ľudí v spoločnosti,“ vysvetľuje Ondrej Štefánik, ktorému s niektorými postavami pomáhala aj manželka – klinická psychologička. Pre presné vykreslenie charakteru vraha sa autor radil aj s vyšetrovateľom vrážd.

„Knihu som písal ešte v čase, keď neboli sociálne siete. Z tohto pohľadu je to už historický román. Navyše som jeho tvorbu v istom momente prerušil a napísal som Pštrosieho muža. Prestal som v ňom preto, lebo som mal viacero alternatív vývoja deja a nevedel som sa rozhodnúť. Musel som si dať pauzu, už som bol v tom príliš ponorený. Keď hlavnú postavu nemáš pod kontrolou a ona si v tom worde robí, čo chce, podľa mňa treba prestať.“

Má rád, keď sa čas spomalí

Ondrej Štefánik vyštudoval odbor marketing a kulturológia na FF UK, pracuje v reklamnej brandži. Vystriedal niekoľko pozícií, asi desať rokov má už svoju vlastnú reklamnú agentúru. „V reklame môžeš podľa mňa pracovať, aj keď nič neštuduješ,“ poznamenal autor na moderátorovu otázku, či je jeho štúdium adekvátne pre prácu v reklame.

Beseda v Nitre bola pre Štefánika príjemným vybočením z denného stereotypu. Má rád, keď sa čas spomalí. „Ja nemám vodičák, tak sme sem prišli autobusom. Bolo to také pomalé, mobil sa mi vybil cestou, tak si ho teraz nabíjam na recepcii,“ vysvetľoval s úsmevom Štefánik. Je to pre neho taký malý únik z rušného pracovného tempa, v ktorom je zavalený mailami, telefonátmi a každú chvíľu od neho niekto niečo chce.

„Nerozmýšľam nad tým, či ma to baví, alebo nebaví. Moja práca je normálna okolnosť, ako dážď či slnko. Treba sa v tom vedieť pohybovať a robiť to dobre. Reklama ma navyše učí vkladať do mojich kníh „messages“, ako ich ľudia „odčítajú“, je už len na nich.“

Knihy Štefánik píše počas dovoleniek. „Prvá trvala rok, druhá pol roka. Popri práci sa dajú písať možno tak aforizmy, nie knižky. Robota v reklame si vyžaduje mentálne nasadenie, po práci sa ti už chce len pozerať nejaký seriál, kde sa v podstate nič nedeje,“ tvrdí spisovateľ.

Dcéram hovorí ľavicové rozprávky

Svoj skrytý rozprávačský talent vie Ondrej Štefánik doma naplno rozbaliť. Svoje o tom vedia hlavne jeho dve malé dcéry, ktoré si pred spaním užívajú jeho „ľavicové rozprávky“ s prvkom solidarity. „Sú napríklad o slonovi, ktorý vypil vodu z jazera, kde býva krokodíl, o šibnutom papagájovi a podobne. Vymýšľam si ich, lebo mám zákaz čítať cudzie rozprávky, a mne sa to vlastne ani nechce,“ vraví Štefánik.

„Ale je to taká kolektívna práca, lebo dcéry pritom domýšľajú, ako by sa tie príbehy mohli ďalej vyvíjať. Ja si tie texty už ani nepamätám, dcéry mi ich vždy pripomenú a takto vznikla sada asi 20 rozprávok. Nikdy som si nemyslel, že budem takýto, ale tie rozprávky vždy vypointujem do nejakého morálneho odkazu. Deťom sa veľmi páčia, možno z nich raz vznikne aj kniha.“

Knihy píše Štefánik počas dovoleniek. FOTO: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili 1 916
  2. Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne 952
  3. Lancz už nie je trénerom Šale 809
  4. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 324
  5. Gól jari č. 12: Vlado Pleva namieril pod brvno (+VIDEO) 318
  6. Moravce nemajú kam pochovávať 255
  7. Nitránsky rínek predstaví tvorbu umelcov a ponúkne aj farmárske produkty 192
  8. Iuventa využila prvý mečbal, Šaľa má striebro (+FOTO) 187
  9. Behúlová víťazne na medzinárodnom turnaji 162
  10. Veriaci oslávili Nanebovstúpenie Pána omšou v ruinách kláštorného kostola 105

Najčítanejšie správy

Nitra

Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili

Na podozrivého ôsmaka upozornili učitelia. Polícia prišla do školy s vycvičeným psom.

Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne

Študenti chcú vyzbierať stotisíc podpisov. V takom prípade sa ich požiadavkami musí zaoberať parlament.

Lancz už nie je trénerom Šale

Klubová legenda končí po vzájomnej dohode.

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Gól jari č. 12: Vlado Pleva namieril pod brvno (+VIDEO)

Kapitán Alekšiniec čakal na prvý tohtosezónny gól do 26. kola. Stál však za to!

Blízke regióny

V nemocnici chýbajú lekári. Novým ponúkajú náborový príspevok 5-tisíc eur

Akútny nedostatok minimálne desiatich lekárov chce vedenie levickej nemocnice vyriešiť nemalým náborovým príspevkom.

Treťoligové Šurany odvolali trénera

Milan Pavlovič už nie je trénerom nováčika

Žiak predával v škole marihuanu

Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície obvinil z drogovej trestnej činnosti len 14 ročného chlapca.

FOTOGALÉRIA: Rozlúčková slávnosť šurianskych maturantov

Čerství absolventi školy obdržali maturitné vysvedčenia z rúk riaditeľky.

Športová hala už dosluhuje, problémom je voda aj teplo

Rozsiahly objekt využívajú pravidelne športovci, konajú sa tu aj príležitostné predajné či kultúrno-spoločenské akcie. Hala je však na konci životnosti, náklady na rekonštrukciu sa šplhajú do miliónov.

Všetky správy

V Bratislave žije štvrť milióna cépečkárov, najviac ich nie je v Petržalke

Dáta z mobilov tiež ukázali, že kancelárske centrá pojmú toľko ľudí ako stredne veľké mesto.

Američania obkľučujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú dve americké lietadlové lode. Ďalšie môžu čoskoro pribudnúť.

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

Funkcionár Zvolena neveril vlastným očiam, keď čítal požiadavky niektorých hráčov

Dušan Mráz priznal, že je v kontakte s brankárom Jánom Lašákom. Radi by sme ho videli v štruktúrach nášho klubu, tvrdí.

Cirkev o podpore Kotlebu: takto sa kňazi nesmú správať

Konferencia biskupov Slovenska síce kritizuje verejnú podporu kňazov Kotlebovej strane, nehovorí o škodlivosti jej ideológie.

Kam vyraziť