Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Našiel neandertálca aj zostrelené lietadlá

Sympatický Šaľan sa venuje netradičnej záľube. Hľadá časti lietadiel.

(Zdroj: FOTO: (LAZ))

ŠAĽA. Počas druhej svetovej vojny bolo na Slovensku zostrelených vyše 40 amerických lietadiel. Časti niektorých z nich našiel aj Zoltán Vozák.

Kyslíková nádrž bola postrekovač

Kúsky z prvého padnutého lietadla, ktoré Šaľan zbieral, boli z amerického bombardéra B-24J-5-FO Liberator v Žihárci. Nájsť časti lietadla, ktoré sa pri šalianskej obci zrútilo pred takmer 70 rokmi, nebolo vraj vôbec ťažké. Boli roztrúsené po ornici. Na miesto ho nasmeroval prvý Žihárčan, ktorého požiadal, aby mu ukázal miesto dopadu. V Seliciach mu, naopak, trvalo zhruba dva roky, kým našiel presnú lokalitu.


„Všetci ma navigovali všade, okrem lesa. Prešiel som celý chotár, až som napokon to, čo som hľadal, našiel práve v lese. Zabudlo sa na to, že ho tam vysadili až po vojne,“ vraví Zoltán Vozák. Veci, ktoré našiel, vystavuje v Centre voľného času v Šali.

Je medzi nimi časť páky na ovládanie pristávacieho podvozku, časť dverí bombovnice, plášť hlavne guľometu, hydraulický valec s piestom či guľomet s muníciou. Niektoré predmety získal od ľudí v teréne. Žihárčan mu dal kyslíkovú nádrž, ktorú roky využíval ako postrekovač. V Kostoľanoch pod Tribečom zasa fungovala časť krídla ako kanálový poklop. Pôvodný totiž niekto ukradol.


„Mojím najvzácnejším kúskom je strieborná americká minca z Dolného Štálu z roku 1943,“ vraví Šaľan. Z nájdených predmetov a lokalít plánuje vytvoriť krátku databázu, ktorá bude obsahovať hlavne presné súradnice nájdených lietadiel. „Lebo pamätníci vymrú a už sa na presnú lokalitu nikto nebude pamätať.“

FOTO: ARCHÍV ZV

Lietadlá boli až na jedno bez bômb

Americké spojenecké lietadlá štartovali z Talianska, cestou bombardovali strategické ciele, aby oslabovali nemeckú armádu. Všetky boli zasiahnuté nad cieľom, okrem stroja z Horných Salíb.

„Lietadlá zostrelila protivzdušná obrana, v Horných Salibách išlo o vzdušný súboj. Tu traja z desiatich prežili, v Žihárci všetci padli do zajatia, v Seliciach dvaja zahynuli. Títo letci by si v každej z týchto obcí zaslúžili aspoň nejakú pamätnú tabuľu,“ uvažuje. Po osudoch zajatcov ani mŕtvych už nepátra. Vraví, že na túto problematiku je na Slovensku viacero odborníkov, ktorí svoje dlhoročné výskumy aj publikovali .

„Na lokalite pri Dolnom Štále som našiel nejaké ľudské kosti, ktoré by mohli patriť nezvestnému členovi posádky, preto by som chcel kontaktovať americký špeciálny tím na vyhľadávanie nezvestných vojakov."

Opravoval hrad Gýmeš

Vyštudovaný stavbár našiel záľubu nielen v hľadaní stratených lietadiel, ale aj v archeológii. Venuje sa jej viac ako štvrťstoročnicu, jeho najzaujímavejším nálezom je časť čelovej kosti neandertálca. Originál lebky starej viac ako 35-tisíc rokov leží v archeologickom ústave v Nitre, napodobenina je vystavená v šalianskom CVČ spolu s ostatnými nálezmi.


Z tých vznikol na jar katalóg s ich podrobným opisom a kresbovou dokumentáciou.
„Takto by som chcel spraviť aj okres Galanta, Nové Zámky a hrad Gýmeš, ktorý sme s archeológom Bielichom počas tohto leta opravovali.“

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Ako dávni migranti zmenili Európsku DNA? Prišli len muži a kone

Tretia hlavná migračná vlna zanechala stopu v Európanoch až dodnes.

Kam vyraziť