Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Exriaditeľ úradu práce v Nitre dostal za podvod opäť podmienku

O náhrade škody súd nerozhodol. Ak by ju skúmal, konanie by sa podľa sudcu natiahlo na ďalšie desaťročie.

Milan Vigláš (vľavo) pricestoval na pojednávanie v septembri. Na snímke s obhajcom Martinom Kanásom.(Zdroj: (mh))

NITRA. Milana Vigláša, ktorý pomáhal ľuďom získať podporu v nezamestnanosti, krajský súd opäť uznal vinným. Dostal rovnaký trest ako naposledy.

Rozsudok vyniesli v jeho neprítomnosti, Vigláš z finančných dôvodov nepricestoval. Žije v Írsku.

Prokurátor sa vzdal odvolania, obžalovaný sa vyjadrí po doručení rozsudku. V kauze je už tretí v poradí. Dva predchádzajúce zrušil Najvyšší súd.

Trest mu mimoriadne znížili

Za návod k trestnému činu podvodu a prijímanie úplatku dostal Milan Vigláš dvojročný podmienečný trest so skúšobnou dobou tri roky. Okrem toho musí zaplatiť 3300 eur, ktoré pripadnú štátu.

Ak nezaplatí, odsedí si náhradný ročný trest vo väzení. „Jeho trestná činnosť viedla k majetkovému obohateniu v dvoch formách, ktoré sú v našom prostredí chápané ako nemorálne,“ zdôvodnil predseda senátu Stanislav Libant.

Trest odňatia slobody je podstatne nižší ako v roku 2007, kedy Vigláša odsúdili po prvý raz. Dostal vtedy 6,5 roka nepodmienečne. Súd mu trest mimoriadne znížil, pretože od spáchania žalovaných skutkov prešlo už šestnásť rokov.

Aktuálny rozsudok je totožný s druhým v poradí z roku 2011. Zmenili sa len niektoré ustanovenia týkajúce sa skutkovej podstaty podvodu a odsek, podľa ktorého Viglášovi zmiernili trest.

„Boli to formálne nedostatky, vznikli v súvislosti s tým, že sa menil trestný zákon,“ povedal predseda senátu.

Štát s nárokom na náhradu škody odkázal na občianske právne konanie. Zdôvodnil to nemožnosťou detailného zistenia, ktorá hodnota bola uhradená a ktorá nie. Libant povedal, že keby skúmali škodu, konanie by sa natiahlo na ďalšie desaťročie.

Súd: Navádzal k podvodu

Vigláš bol v minulosti riaditeľom nitrianskeho úradu práce. Po odchode napísal Príručku z kuchyne úradu práce. Radil v nej nezamestnaným postupy, „ktoré predtým využívali len vyvolení“, aby získali vyššiu podporu.

Založil aj Agentúru na pomoc a podporu, ktorá sídlila v budove úradu práce na Nábreží mládeže v Nitre. Od 1. júla 1997 do 16. apríla 1999 v nej podľa rozsudku krátkodobo zamestnal celkom 265 ľudí. Umožnil im tak získať podporu v nezamestnanosti, na ktorú by inak nemali nárok. Súd to kvalifikoval ako návod k trestnému činu podvodu.

Úplatkárstva sa mal Vigláš dopustiť tým, že od týchto ľudí zobral poplatok „pod zámienkou školenia“. Celkovo mal prijať 24 396 eur.

Výška poplatku závisela od toho, aký mesačný plat napísal zamestnancom do zmluvy. K výplate mzdy však v skutočnosti nedošlo.

Ľuďom to neprekážalo, po niekoľkých dňoch práce u Vigláša išli na úrad práce a dostali podpory v nezamestnanosti. Mali na ne nárok, pretože Vigláš za nich odviedol poistenie v nezamestnanosti.

„Okresný úrad práce im vyplatil celkom 267 557 eur,“ píše sa v rozsudku. Časť peňazí už získal štát späť - peniaze mu vrátili poberatelia podpory.

Ešte v septembri Vigláš veril, že ho súd spod obžaloby oslobodí. Foto: (mh)

Legislatívna diera

Vigláš od začiatku tvrdí, že trestný čin nespáchal, využil len legislatívnu dieru. Jeho obhajca žiadal, aby ho súd spod obžaloby oslobodil: „Vina mu nebola ničím preukázaná. Nebolo preukázané, že by uzatváral fiktívne pracovné pomery.“

Pôvodne aj polícia a prokuratúra dospeli k záveru, že nejde o trestný čin a dokonca ani o priestupok. Potom sa vo veci údajne angažovalo ministerstvo práce a Vigláša začali trestne stíhať.

Krajský súd sa opakovane zaoberal aj otázkou, či zamestnanci pre Vigláša naozaj pracovali, alebo išlo len o fiktívny pracovný pomer. Svedkovia vypovedali rôzne, niektorí menili výpovede.

Nejednotný štát

Zarážajúce je, že proti ľuďom, ktorí získali vďaka Viglášovi podporu v nezamestnanosti, nekonal štát jednotne.

O približne tretinu z nich sa polícia vôbec nezaujímala a nemuseli ani vrátiť podpory v nezamestnanosti. Iní ich vrátiť museli a boli navyše odsúdení, prípadne bolo voči nim trestné stíhanie podmienečne zastavené.

Podmienečne ho zastavili aj v prípade Evy, ktorá sa na polícii priznala k podvodu. Na súde sa ale vyjadrila, že pre Vigláša skutočne pracovala. Súd ju na žiadosť obžalovaného opäť predvolal, odmietla však vypovedať, na čo má zo zákona právo.

Opakovane musela na súd prísť aj bývalá Viglášova družka. Potvrdila, že Vigláš ľuďom nikdy nehovoril, že ich zamestnáva len fiktívne. „Dával si pozor, aby dodržal zákony, nikdy by nepovedal, že nemusia vykonávať žiadnu prácu.“

Ako sme už spomenuli, ľudia výplatu od Vigláša nedostali a ani ju nečakali. Cieľom bolo získať podporu v nezamestnanosti.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Futbalisti v príprave

Tradične prinášame sumár výsledkov prípravných zápasov za minulý týždeň a program na tento týždeň.

Nitru a Vráble spojí nový chodník pre cyklistov

Poslankyňa z Vrábel navrhla, aby došlo v budúcnosti k prepojeniu novej cyklotrasy na ďalší cyklistický chodník z Vrábeľ do Podhájskej.

Blízke regióny

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét. Tri z nich môžu mať oceány z tekutej vody.

Prečo čakal Pánik tak dlho? Tichých hráčov v NHL nemajú radi

Slovenský hokejista je pre Chicago skvelou voľbou – darí sa mu a je lacný. Po sezóne to však nemusí platiť.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

'Vo Francúzsku vybuchla jadrová elektráreň, valí sa na nás radiácia' je hoax

Jód vo vzduchu je neškodný a nepochádza z elektrárne.

Kam vyraziť