Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Médiá formujú deti, no školy o nich neučia

Mediálnu výchovu nemajú ani v obciach, ani v mestách.

O vplyve médií školy mlčia.(Zdroj: ilustračné - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Rozvrh nitrianskeho žiaka neobsahuje mediálnu výchovu. Učitelia sa jej venujú okrajovo, výchova zostáva na rodičoch. Výnimkou je jedna škola.

NITRA. Narušenie morálnych hodnôt, podpora násilia a promiskuity, ale aj skreslený obraz o svete sú najčastejšie dôsledky plynúce z programov televíznych staníc. Mediálna výchova by mala okrem iného žiakov naučiť kriticky vnímať televíziu. Nitrianske školy v tomto smere ale zaostávajú.

S modernou dobou prichádzajú nové hrozby. Niektoré domácnosti vlastnia viacero televízorov, ktoré rodičia zvyknú dávať aj do detskej izby. Spolu s počítačom sa tak naskytujú deťom možnosti, ktoré staršie generácie nemali a ktoré predtým rodičia nemuseli riešiť.

Reality show a kriminálky

„Žiaľ, v dnešnej dobe nie je nič výnimočné vidieť v poobedňajších hodinách seriály, kde je veľa násilia, tematika drog, alkoholu a aj tehotenstvo mladistvých,“ povedala Andrea Antalová, školská psychologička z Nitry. „Vytvára sa mylná predstava, že to, čo deti pozerajú, je normálne a že takto to vo svete chodí.“

Deti obvykle prichádzajú zo škôl okolo tretej hodiny. Slovenské televízie v tento čas preferujú vysielanie kriminálok, reality show a akčných seriálov, ktoré v sebe skrývajú mnoho negatív pre detské publikum. „Reality show má pravdepodobne najväčší vplyv na deti, lebo ´hrdinami´ nie sú herci, ale bežní ľudia. Mládež sa vžíva do ich kože a osvojuje si ich hodnoty, ktoré nie sú v týchto formátoch veľmi pozitívne,“ dodala Antalová.

Veľa záleží aj od osobnosti dieťaťa, jeho postoja a vnímania. „Televíziu sleduje, ale snažíme sa, aby to bolo primerané k jeho veku. A keď už aj vidí v televízore alebo v hrách strieľanie a bitie, na ulici to neopakuje. Vie rozoznať, že v skutočnosti to robiť nemá,“ povedala Ľubica Libovská, matka druháka Patrika.

Jedna z tridsiatich

Mediálnu výchovu ako plnohodnotný predmet nevyučuje takmer žiadna základná, stredná škola a ani gymnázium. Z tridsiatich opýtaných škôl, dedinských aj mestských, odpovedalo dvanásť. Jedenásť priznalo, že mediálnu výchovu nevyučuje alebo ju zaradilo iba do prierezových tém.

Ako samostatný predmet je to nadštandard, ktorý školy môžu, ale nemusia zaradiť do učebných osnov. Mnohé pedagogické inštitúcie ho však odporúčajú.

Jedinou školou v nitrianskom regióne, ktorá sa rozhodla predmet zaviesť, je Stredná zdravotnícka škola na Farskej ulici v Nitre. Potvrdila to Eva Grófová, zástupkyňa riaditeľky.

Žiakom by ale mediálna výchova výrazne pomohla na prvom a druhom stupni základných škôl. Vo vyšších ročníkoch sa požadovaný efekt čiastočne stráca. K podobnému názoru sa prikláňa aj školská psychologička: „Na základnej škole má výchova veľmi veľkú hodnotu. No na strednej by to žiaci brali ako záťaž, ako o jednu hodinu navyše v škole. Pre túto vekovú skupinu by bolo lepšie niečo tvorivé. Preventívne programy alebo prednášky prepojené so zážitkovým učením.“

Problematike sa učitelia venujú v prierezových témach, ktoré sú povinnou súčasťou vzdelávania. V nich médiá rozoberajú v rámci iných predmetov, akými sú napríklad slovenský jazyk alebo občianska výchova.

„Kritickému hodnoteniu kvality médií sa venujeme v rámci predmetu kresťanská etika,“ povedal Karol Žák, riaditeľ Gymnázia sv. Cyrila a Metoda v Nitre. „Predmet mediálna výchova na našej škole nevyučujeme,“ vyjadrila sa zástupkyňa riaditeľa Erika Kupková zo Základnej školy na Fatranskej ulici v Nitre.

Škola alebo rodičia?

V dobe rastúceho vplyvu médií je potrebné zvyšovať mediálnu gramotnosť detí. Rodičia by prijali, keby školy predmet zavedú.

Hlavným vzorom a učiteľom dieťaťa je však rodič. Vzniká tu priestor na rovnakú polemiku ako v prípade sexuálnej výchovy. „Najlepšia by bola kombinácia. Aj škola, aj rodičia, ale to je zrejme nemožné,“ dodala Libovská.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 2 730
  2. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 1 421
  3. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 1 134
  4. Ivan Veľký 897
  5. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 637
  6. Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní 583
  7. Fotogaléria: Neded - Šaľa 2:0 485
  8. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 459
  9. Parkovanie: Na sídliskách obmedzia dodávky, spoplatnia ďalšie ulice 409
  10. Priateľské derby Nitra - Trnava sa hralo až do večera 348

Najčítanejšie správy

Nitra

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú

Po mesačnej prestávke sa opäť stretli hokejisti HK Nitra a odštartovali prvý blok letnej prípravy.

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Ivan Veľký

Ako korálky navlieka Ivan Galád na postupovú niť jedno víťazstvo za druhým.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Blízke regióny

Prichytený priamo pri čine. Zlodej sa pokúsil ukradnúť úle v Palárikove

Zlodej sa pod rúškom tmy pokúsil ukradnúť úle za vyše tisíc eur. Zachytila ho však nastražená fotopasca.

Rušná Hospodárska má byť širšia,radnica plánuje pruhy pre autobusy

Koncom minulého roka si mesto Trnava nechalo spracovať novú overovaciu štúdiu preferenčných jazdných pásov na Hospodárskej ulici. Tie by mali zrýchliť autobusovú dopravu v rannej špičke .

Hradby majú byť lákadlom, mesto chce zmenu pravidiel

V júni by sa mala uskutočniť interná konferencia, na ktorej by sa zástupcovia mesta Trnava stretli s pamiatkarmi. Hovoriť chcú o zmene metodiky obnovy hradieb, cieľom radnice je urobiť z nich skutočnú atrakciu.

Románsky kostol pri Leviciach je považovaný za najkrajší na Slovensku

Starobylý kostolík v Kalinčiakove sa opäť dostal do pozornosti pamiatkových výskumov.

Guráž na cestu autom si dodali pohárikmi pred cestou

Miešať alkohol so šoférovaním nie je vôbec zodpovedné. Počas víkendu sa dvaja vodiči vybrali na cesty značne podgurážení.

Všetky správy

Nájomní vrahovia a detské porno. Darknet je pre silné povahy

Komunita na darknete funguje cez známosti a dobré referencie.

Prieskum Polis: Strana Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ju aj KDH

V parlamentných voľbách by opäť zvíťazila strana Smer.

Cígera odmietli aj Višňovský, Handzuš, Országh a Bača

To, že hráči z NHL neprišli na šampionát, berie reprezentačný tréner ako podraz.

Švédi sú novými majstrami sveta, Kanadu zdolali po nájazdoch

Kanada po triumfoch v rokoch 2015 a 2016 nezavŕšila zlatý hetrik. Švédi získali titul opäť po štyroch rokoch.

Jeho fotografia obletela svet, on dostal päsťou do tváre

Tri dni od rána do večera dvíhal telefóny a e-mailoval. Vladimírovi Čičmancovi volali a písali z takmer všetkých významných svetových médií.

Kam vyraziť