Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Okresný súd zamietol žalobu Nitry za dom seniorov

Firma mala zameniť dom pre seniorov za chátrajúcu budovu. Od dohody odstúpila.

Bývalý dom opatrovateľskej služby na Hollého ulici má na liste vlastníctva mesto. Budova je nevyužitá a chátra.(Zdroj: (mh))

Po zamietnutí žaloby sa mesto odvolalo.

NITRA. Mesto Nitra prehralo na okresnom súde spor s firmou LL Real Invest, ktorá postavila štvorpodlažný bytový dom pre seniorov na Kalvárii. S radnicou ho mala zameniť za chátrajúcu budovu na Hollého ulici. Firma však od zámennej zmluvy z roku 2011 odstúpila, k prevodu vlastníckych práv na katastri neprišlo.

Mesto považuje odstúpenie od zmluvy za neplatné, podalo žalobu na súd. Ten ale návrh zamietol.

„Zdôvodnil to tým, že mesto v danej veci nemá naliehavý právny záujem. S rozsudkom sme sa nestotožnili, podáme odvolanie,“ povedal prednosta radnice Igor Kršiak.

Podali ďalšiu žalobu

Na súde zároveň beží ďalšie konanie s rovnakými účastníkmi - o určenie vlastníckeho práva k domu pre seniorov. Žalobu tentoraz podal LL Real Invest. Pojednávať sa má v decembri.

Na nehnuteľnosť na Kalvárii si v súčasnosti robí nárok firma, ktorá ju postavila, aj mesto. Využíva ju mesto, ktoré sem nasťahovalo seniorov. Na liste vlastníctva ale objekt zapísaný nemá.

„Na vypratanie a odovzdanie budovy sme mesto písomne vyzvali už v roku 2012, žiaľ, bezúspešne. Nepredpokladáme, že do právoplatného rozhodnutia súdu zmení mesto svoj názor,“ vyjadril sa konateľ spoločnosti LL Real Invest.

V októbri podal na súd ďalšiu žalobu - o vydanie bezdôvodného obohatenia. Dôvodom je skutočnosť, že mesto využíva nehnuteľnosť, ktorá mu nepatrí.

Bytový dom pre seniorov na Kalvárii. Foto: Dušan Tarko

Radnica doplatiť odmieta

Firma zámenu nehnuteľností vlani na jar stopla, pretože sa medzitým zhoršil stav mestského domu na Hollého ulici. Podľa znaleckého posudku z roku 2008 mal hodnotu 1 427 338 eur. Podľa aktuálneho posudku je to o vyše 400-tisíc eur menej.

Právny zástupca firmy povedal, že v budove „boli asociálmi poškodené a rozkradnuté rôzne inžinierske siete, okná, dvere, zariaďovacie predmety a podobne, čo spôsobilo nefunkčnosť rozvodov elektriny a plynu v tomto objekte“.

LL Real Invest žiada doplatiť rozdiel, mesto to odmietlo. Argumentuje, že sa dohodli na zámene nehnuteľností bez doplatku.

„Trváme na názore, že zámenná zmluva je platná a účinná. Odovzdávací protokol na DOS Hollého bol podpísaný 31. januára 2012. Odovzdania sa zúčastnil osobne konateľ spoločnosti LL Real Invest a prebral ho bez pripomienok,“ povedal prednosta Kršiak.

Firma má naďalej záujem

Napriek sporom má firma naďalej záujem o bývalý dom opatrovateľskej služby na Hollého ulici. V susedstve postavila hotel Mikado.

„Veríme, že nakoniec predstavitelia mesta akceptujú naše argumenty a dôjde k spoločnej dohode. Sme, samozrejme, ochotní pokračovať v ďalších rokovaniach, pokiaľ mesto zmení svoj postoj,“ píše sa v stanovisku LL Real Invest, ktoré sme dostali vo štvrtok.

Ak k dohode nepríde a mesto by oba spory na súde prehralo, seniori sa budú musieť z bytového domu vysťahovať. To ale údajne nehrozí.

„Verím, že keby to nastalo, radnica sa s firmou dohodne na finančnej kompenzácii. Stále je tu aj možnosť, že mesto spory vyhrá,“ povedal nám zdroj blízky mestu.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Fotogaléria: Sereď - Šaľa 7:1

Susedské derby prinieslo jasné víťazstvo druholigistu. Martin Mečiar dvoma gólmi oslávil narodenie prvorodenej dcérky Tamarky.

Blízke regióny

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Jediným Slovákom bol hrajúci tréner

Topoľčianski futbalisti na domáci prípravný zápas nastúpili v základe až s desiatimi legionármi.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

RETRO FOTOGALÉRIA: Najväčší rozmach Levíc priniesli predrevolučné roky

Na satelitných snímkach z vesmíru vidieť, ako sa rozrastalo a zahusťovalo sídlo okresu od roku 1984. Zmeny sa dochovali aj na dobových fotografiách.

Všetky správy

Stíhačka F-35 preukázala na cvičení Red Flag svoju nadradenosť

Lietadlo je primárne stíhací bombardér. Jeho hlavným poslaním je vykonávať hĺbkové nálety.

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Vitajte v Papalášovciach, v meste, kde sa komunisti schovávali pred ľudom

Pre normálnych občanov Východného Nemecka boli však apartmány vyvolených nedosiahnuteľným luxusom.

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Kam vyraziť