Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Výťah v poliklinike nespĺňa európske normy

Cez vnútorné dvere výťahu v klokočinskej poliklinike neprejde štandardný kočík pre dvojičky ani mobilné lôžko zo sanitky. Vyrieši to len výmena kabínky.

Do výťahu v poliklinike na Klokočine sa štandardný kočík pre dvojičky nezmestí.(Zdroj: (mh))

NITRA. Výťah v poliklinike na Klokočine nespĺňa normy Európskej únie a je opotrebovaný. Mesto zvažuje jeho rekonštrukciu. V poliklinike na Chrenovej majú vynovený výťah už tri roky.

Verejnosť sa začala o stav výťahov viac zaujímať po nedávnej tragédii, ktorá sa stala v poliklinike v Humennom. Po páde do výťahovej šachty tu zomrel 18-mesačný chlapček. Rodičia s ním práve vystupovali z výťahu na šiestom poschodí, keď sa kabína dala napriek otvoreným dverám do pohybu.

Oprava je nevyhnutná

Výťah v poliklinike na Klokočine bol postavený v septembri 1991.

„Vzhľadom na frekvenciu a charakter používania je v dosť opotrebovanom stave, napriek pravidelnej a častej údržbe,“ povedal Pavol Bielik, riaditeľ mestskej spoločnosti Službyt, ktorá má v správe nitrianske polikliniky.

Potvrdil, že v dohľadnom čase je navrhnutá čiastková oprava výťahu za 4- až 5-tisíc eur. Tieto náklady sú nevyhnutné „aspoň na zachovanie minimálnej funkčnosti a bezpečnosti prevádzky“.

Z dlhodobejšieho hľadiska by bola podľa Bielika ekonomicky prijateľnejšia celková rekonštrukcia výťahu. „Zabezpečí úspornejšiu a v neposlednom rade aj bezpečnejšiu prevádzku.“

Dvere majú menej ako 80 cm. Foto: (mh)

Dvere sú príliš úzke

Pôvodný výťah v poliklinike na Chrenovej fungoval od roku 1981. „Musel byť odstavený z dôvodu opotrebovania a zvýšených nákladov na prevádzku,“ povedal Bielik.

Celková rekonštrukcia stála 32 150 eur bez DPH, urobili ju v roku 2010. Výťah teraz spĺňa normy Európske únie - na rozdiel od výťahu v poliklinike na Klokočine, ktorý má okrem iného príliš úzke dvere v kabínke.

Na tento fakt poukázala aj Marianna Štefanovičová, mama zdravotne ťažko postihnutých dvojičiek Emy a Paľka, ktoré nechodia. „Na ich prepravu používam štandardný kočík pre dvojičky, ktorý sa vojde do každého výťahu na sídlisku Klokočina. Problémom je však výťah v poliklinike,“ povedala Marianna.

Deti vynáša k detskej lekárke na rukách. Foto: Dušan Tarko

Spĺňa normy z roku 1991

Do tohto výťahu sa kočík nevojde, pretože vnútorné dvere kabínky sú užšie ako 80 centimetrov. „Pracovník Službytu mi povedal, že od roku 2002 musí mať každý výťah podľa EÚ rozpätie dverí minimálne 80 cm,“ poukázala Marianna.

Táto povinnosť sa však podľa riaditeľa zatiaľ vzťahuje na nové a rekonštruované výťahy: „Výťah v poliklinike na Klokočine sa posudzuje podľa noriem, ktoré boli platné v čase jeho uvedenia do prevádzky.“

Pomôže len výmena kabínky

Marianna navštevuje polikliniku niekoľkokrát do týždňa. Keď boli deti menšie, mala iný kočík a ten sa do výťahu vošiel. Teraz sa ocitla v neriešiteľnej situácii.

„Pravidelne chodím na 3. poschodie k detskému neurológovi a k detskej lekárke na 1. poschodie. O deti sa starám sama, je pre mňa nemožné vynášať kočík peši na 3. poschodie,“ povedala mama dvojičiek.

Službyt upozornila na problém už asi pred dvomi mesiacmi. Navrhla aj riešenie -demontovať vnútorné dvere výťahu: „Bežne sú tieto dvere demontované, ani v našom baraku nie sú.“

„Demontážou kabínových dverí by sme porušili ako správca podmienky STN 274007, a teda výťah bude nespôsobilý prevádzky. Riešením problému je len spomenutá celková rekonštrukcia výťahu,“ reagoval riaditeľ Službytu Pavol Bielik.

Povedal, že v súčasnosti sa do výťahu v klokočinskej poliklinike nezmestí ani mobilné lôžko zo sanitky.

Na kompletnú rekonštrukciu spojenú s výmenou kabínky ale Službyt nemá peniaze. Investíciu bude musieť odsúhlasiť mestské zastupiteľstvo.

„Problémom sa budeme zaoberať,“ sľúbil primátor Jozef Dvonč. Termín však neupresnil.

Marianna s deťmi pred poliklinikou na Klokočine. Foto: Dušan Tarko

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Kam vyraziť