Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Pre parkovanie v Nitre platia nové pravidlá

Parkovacie karty môžu ľudia využiť na odstavenie auta do 24 hodín. Potom by podľa smernice mali preparkovať.

Štefánikova trieda, parkovacie miesta pred VÚB. Zvyknú tu parkovať aj autá s reklamnými zariadeniami na streche. Radnici sa to nepáči.(Zdroj: (jk))

NITRA. Od novembra platí v Nitre nová smernica o parkovaní. Zjednotila čas spoplatneného parkovania do 16. hodiny cez pracovný týždeň, samotné sadzby sa nemenia.

V platnosti zostali aj doterajšie parkovacie karty s výnimkou „občianskej parkovacej karty pre zamestnancov“. Táto karta nikdy nebola súčasťou zverejnenej smernice, verejnosť teda o nej nevedela. Využívali ju len niektorí štátni zamestnanci, ktorí mohli po celý rok parkovať za desať eur. Klasická zamestnanecká karta pritom stojí až 70 eur ročne.

Radnica od novembra zaviedla novinku - zamestnaneckú rezidenčnú parkovaciu kartu za 20 eur na rok. Jej existenciu už oficiálne zverejnila v smernici.

Zvýhodnili veľké úrady

„Zamestnanecká rezidenčná ročná karta v sume 20 eur na rok slúži pre zamestnancov veľkých úradov a inštitúcií. Umožňuje parkovanie na dvoch spoplatnených uliciach v okolí pracoviska,“ povedal prednosta radnice Igor Kršiak.

Táto karta podľa neho „nahradila pôvodné 10-eurové občianske zamestnanecké karty“.

Smernica nešpecifikuje, čo sú „veľké úrady a inštitúcie“, otázne teda je, akí zamestnanci sa môžu o výhodné parkovanie uchádzať. Zrejme pôjde o ľudí zo súdu, prokuratúry, zboru väzenskej a justičnej stráže a daňového úradu. Títo všetci parkovali už vlani za výhodnejších podmienok ako bežní zamestnanci.

„Aj ja by som si kúpil kartu za 20 eur na rok, ale robím v malej firme. Používam preto ročnú zamestnaneckú kartu za 70 eur. Neviem, na základe čoho som takto znevýhodnený,“ kritizuje znenie smernice Karol, ktorý do Nitry dochádza z neďalekej obce.

Kartu vydajú na počkanie

Ľudia, ktorí majú trvalý pobyt v spoplatnenej zóne, majú nárok na občiansku parkovaciu kartu za 10 eur na rok. Podmienkou je, že sú vlastníkom vozidla.

„Občianska parkovacia karta sa vydáva maximálne na dve spoplatnené miesta v blízkosti trvalého bydliska,“ píše sa v smernici.

„Stačí predložiť občiansky a technický preukaz. V prípade zamestnaneckej karty aj potvrdenie od zamestnávateľa,“ povedal Ľudovít Janček, námestník riaditeľa v Mestských službách, ktoré karty vydávajú na počkanie. Poplatok treba uhradiť v pokladni.

Primátor môže podľa smernice „v prípadoch hodných osobitného zreteľa alebo po odporučení správcu“ udeliť zľavu v rozsahu 50 percent z ceny parkovacej karty.

Limit 24 hodín platí pre všetkých

Radnica zistila, že niektorí majitelia áut využívajú parkovacie karty pre reklamné účely. Nová smernica tomu chce zabrániť.

„Pred VÚB stojí niekoľko dní po sebe 4-5 áut, ktoré majú na sebe reklamné zariadenia. Zaplatia len obyčajný parkovací poplatok, čo je neskutočný nepomer oproti tým, čo platia poplatky za reklamu,“ povedal primátor Jozef Dvonč.

Podľa novej smernice nesmie byť parkovacia karta s paušálnym parkovným využívaná na dlhodobé parkovanie, čím sa rozumie „nepretržité odstavenie vozidla na viac ako 24 hodín na tom istom parkovacom mieste (stojisku)“.

„Snažíme sa nastoliť stav, kedy parkovanie v meste nebude zneužívané na iné než parkovacie účely,“ povedal prednosta Kršiak.

Problémy podľa neho nie sú s firemnými vozidlami, na ktorých sú reklamné nápisy, „ale s vozidlami, ktoré napĺňajú charakter reklamného zariadenia a je preukázateľné, že sú na takýto účel aj využívané, respektíve zneužívané“.

Prednosta však zároveň potvrdil, že zákaz odstavenia vozidiel na viac ako 24 hodín „sa vzťahuje na akékoľvek vozidlá, teda nielen reklamné“.

Kartu chcú odňať a vrátiť časť poplatku

V prípade porušenia smernice vyzvú Mestské služby držiteľa parkovacej karty na nápravu. Ak to bude ignorovať, prevádzkovateľ mu kartu „odníme a vráti alikvotnú časť uhradeného paušálneho poplatku“.

„Ak vodič odmietne kartu odovzdať, neviem si predstaviť, ako mu ju nasilu odnímu, to je nereálne. Majiteľ auta sa navyše problémom ľahko vyhne, ak auto včas preparkuje o jedno miesto ďalej,“ povedal zdroj blízky mestu.

Mestská polícia nedávno zistila, že niektoré autá s reklamnými zariadeniami nemajú STK ani emisnú kontrolu. „Oznámili sme to príslušnému obvodnému úradu, autám hrozilo vyradenie z evidencie,“ povedal náčelník Erik Duchoň. Medzitým si dali majitelia áut všetko do poriadku.

Ďalšie automaty až na jar?

Súčasťou novej smernice je aj zoznam novospoplatnených ulíc v Starom meste a na Chrenovej. Parkovné budú vodiči platiť, keď tu Mestské služby osadia automaty.

Podľa prvotných informácií mali byť inštalované do mesiaca. Náš zdroj ale nevylúčil, že to potrvá dlhšie: „Automaty možno budú až na jar.“

Medzi spoplatnené ulice pribudli Jesenského, Cintorínska, Podzámska a parkovisko pred PKO. Zaradené sú do druhého okruhu, kde stojí hodina 30 centov.

Tretí parkovací okruh je rozšírený o ulice Vikárska, Párovská, Ďurkova, Nábrežie mládeže (jednosmerný úsek od Chrenovského mosta po Univerzitný most), Boženy Slančíkovej a parkovisko pri rieke -oproti Študentskému domovu UKF. Hodina parkovania tu stojí 15 centov.

Parkovacie karty v číslach

Mestské služby vydali v tomto roku 579 občianskych parkovacích kariet a 504 zamestnaneckých. Povedal nám to Ľudovít Janček, zástupca riaditeľa.

Okrem toho existujú aj voľné parkovacie karty, ktoré umožňujú parkovať na hociktorom spoplatnenom mieste v Nitre. Ročný poplatok je 170 eur, polročný 100 eur, štvrťročný 60 a mesačný 25 eur.

Z predaja parkovacích kariet získali Mestské služby v prvom polroku 50 700 eur. Za rok 2012 to bolo 85 800 eur. Príjmy z parkovacích automatov boli vlani 334 300 eur, od januára do konca júna tohto roka to bolo 174 300 eur.

(mh)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Po stopách cukrárov - otca a syna Sacherovcov

Sacher neznamená iba tortu, ale tiež legendu. Pomenovanie nesie aj sieť hotelov.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Štátna poisťovňa chce obmedziť liečbu pre ľudí, ktorí strácajú zrak

Všeobecná zdravotná poisťovňa je v niekoľkomiliónovej strate. Šetriť plánuje aj tak, že bude pacientom liečiť iba jedno oko, aj to neskôr a iba dva roky. Sama sa tak plánuje uzdraviť.

Na Slovane hrali sovietsku hymnu, Kazaške spievali o prostitútkach

Pre športovca je to slávnostný moment. Niekedy si ale organizátori hymnu jednoducho zmýlia.

Uzavretá križovatka VSS bude pre vodičov v Košiciach zaberák

Chystané obmedzenia spomalia zrejme v čase špičiek premávku aj na moste.

Kam vyraziť