Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V Nitrianskom kraji proti sebe po ôsmich rokoch nestoja Slováci a Maďari

Do korupčného škandálu bol zapletený nitriansky podžupan. Vyšetrovanie stojí, úplatky sa v kampani neriešia.

Bývalý vicežupan Smeru Vladislav Bórik.(Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Do korupčného škandálu bol zapletený nitriansky podžupan. Vyšetrovanie stojí a úplatky sa neriešia ani v kampani.

BRATISLAVA. Je máj 2012 a do kancelárie nitrianskeho podžupana Vladislava Bórika (vtedy Smer) vchádzajú policajti z Úradu boja proti korupcii.

Odvádzajú ho pre podozrenia z machinácií pri tendroch na výstavbu novej budovy nitrianskej župy. Zákazky mal podľa obvinení prihrávať vybraným firmám.

Minister vnútra Robert Kaliňák prípad označil za ukážku toho, že polícia zakročí aj proti ľuďom Smeru, ak sú podozriví z nedodržiavania zákonov. „Platí - padni, komu padni,“ dušoval sa.

Od zásahu polície prešiel rok a pol a vyšetrovanie nepokročilo. Bórik je na slobode a kandiduje do župného zastupiteľstva, aj keď už nie za Smer.

Úplatky neriešia

Kandidáti a koalície
  • V Nitre sa po ôsmich rokoch rozpadla veľká slovenská koalícia.
  • Županom chcú byť siedmi kandidáti, najväčšie šance má súčasný župan Milan Belica (podporovaný Smerom) a Tomáš Galbavý, za ktorým stoja pravicové strany okrem KDH.
  • V krajskom zastupiteľstve sedí 54 poslancov, spolu koalície vytvorili Smer s KDH a SDKÚ, SaS, OKS, Nova s Mostom-­Híd. Šancu má samostatne aj SMK.

Korupčný škandál v župe sa však témou predvolebnej kampane nestal.

Súčasný župan Milan Belica, ktorý kandiduje s podporou Smeru, prípad nechce hodnotiť, keďže pokračuje vyšetrovanie. „Nemôžem a ani nebudem komentovať postup polície.“

Pozornosť polície na župana nemierila. Bórik mal totiž stavbu budovy riadiť na základe splnomocnenia od župana ešte z roku 2011.

Tvrdé súdy nevynáša ani Belicov hlavný protikandidát Tomáš Galbavý, ktorý kandiduje s podporou väčšiny pravice.

„Nepoznám podrobnosti celej kauzy, informácie som mal len z médií,“ hovorí. „Ak sa stanem županom, nebudem alibistom. Nebudem sa zbavovať zodpovednosti a nebudem riešením citlivých problémov poverovať úradníkov.“

„Či to bolo len podozrenie, alebo sa naozaj niečo stalo, je otázka na orgány v trestnom konaní,“ dodáva Marián Radošovský, ktorý je krajským predsedom KDH a pred voľbami opäť dohodol koalíciu so Smerom. „Ukázali sme však na župe istú smelosť, lebo ak sa niečo takéto vyskytlo, okamžite sa konalo, a tí ľudia odišli z postov.“

Bez slovenskej koalície

V Nitre doteraz vládla tzv. veľká slovenská koalícia Smeru, KDH, SDKÚ a HZDS. Vznikla pred ôsmimi rokmi ako reakcia na výrazné voličské zisky Strany maďarskej koalície. Maďarskí politici spoluprácu slovenských strán vždy kritizujú.

„Veľká slovenská koalícia vnímala napríklad okres Komárno ako maďarský, a stávalo sa, že dostával menšiu podporu,“ tvrdí krajský predseda Mosta-Hídu Tibor Bastrnák. Tým ochudobňovali nielen Maďarov, ale aj Slovákov, ktorí tam žijú.“

Pred týmito voľbami sa koalícia rozpadla. „Obrúsili sa hrany a volebný súboj už nie je národnostnou záležitosťou, ale čisto straníckou,“ myslí si krajský poslanec za HZDS Imrich Králik.

Krajský predseda Smeru Tibor Glenda však hovorí, že po prepade HZDS v parlamentných voľbách už o túto stranu nebol záujem.

„Boli sme však pripravení pokračovať v koalícii Smer, KDH, SDKÚ,“ dodáva Glenda. „Deň pred podpisom koaličnej zmluvy však na pokyn centrály SDKÚ krajskí predstavitelia zmluvu nepodpísali, a tak zabránili ďalšiemu, som presvedčený, že úspešnému pokračovaniu tejto koalície.“

Pýši sa nemocnicami

V boji o krajské zastupiteľstvo sa tak stretne koalícia Smeru s KDH a pravice, ktorú tvoria Most-Híd, SDKÚ, SaS, Nova a OKS. I keď sa kresťanskí demokrati spojili so Smerom, ich kandidáta na župana Belicu nepodporia.

„Odkaz, koho vybrať, nezaznie,“ vraví Radošovský. „Povedali sme si s voličmi aj členmi, že sú dostatočne zdatní, aby si vedeli vybrať sami.“

Favoritom zostáva Belica, ktorý sa označuje za dobrého manažéra. „Nitriansky kraj má najnižší dlh a najvyšší prebytok zo všetkých krajov,“ pripomína.

Za najväčší úspech považuje, že župa opäť dostala pod svoje riadenie nemocnice v Leviciach a Topoľčanoch, ktoré doteraz prenajímala. Dokonca sa ich podarilo dostať do zisku.

„Pre župana sú dôležité čísla, nie ľudia,“ kontruje Galbavý. „Lekári a zdravotné sestry hovoria, že sa stali dôležitejšími ako výkon zdravotnej starostlivosti. Nemocnice budú potrebovať investície do vybavenia i zariadenia. Treba využiť eurofondy a namiesto vytvárania prebytkov v župnom rozpočte radšej peniaze účelne využiť.“

Cesty pre autá plátajú, teraz sa vidia v cyklistoch

Kraj ročne opraví približne 25 kilometrov ciest. Ak by chcel dať do poriadku všetky, trvalo by mu to desiatky rokov.

BRATISLAVA. Sú to dva roky, čo politici v Nitrianskom kraji s veľkou pompou otvárali rýchlostnú cestu R1, ktorá prepojila Bratislavu, Nitru a Banskú Bystricu. Nákladné autá stavebných firiem z regiónu zmizli do niekoľkých dní, no zničené cesty nižších tried po nich zostali dodnes.

Zúfalí sú napríklad obyvatelia Beladíc. Počas stavby rýchlostnej cesty museli znášať hluk a prach z áut, ktoré obcou prechádzali. Ťažké stroje poškodili cestu či zničili kanalizačné šachty. O opravy sa po dokončení stavby nikto veľmi nestaral.

„Len zalepili diery, ale cestu poriadne neopravili,“ vraví starosta Miroslav Lisý. „Ich názor bol ten, že cesta nie je taká rozbitá, aby sa musela ťahať nová vrstva asfaltu.“ Lisý sa sťažoval aj na kraji, no nepochodil. „Odpoveď bola jasná: opravia sa najnutnejšie veci a hotovo.“

Opravy do roku 2100

Cesty 2. a 3. triedy, ktoré župa spravuje, budú pre nového predsedu VÚC veľkou výzvou. V Nitrianskom kraji majú takéto cesty spolu 2040 kilometrov, za deväť rokov z nich opravili necelých 250 kilometrov.

Súčasný župan Milan Belica to radí medzi svoje úspechy. Tomáš Galbavý z SDKÚ vidí situáciu inak. „Cestám bola venovaná veľmi malá pozornosť,“ tvrdí. Ak by župa v rekonštrukcii ciest pokračovala tempom ako doteraz, všetky cesty by dala do poriadku niekedy okolo roku 2100.

Chcú už aj turistov

Kým šoféri si v Nitrianskom kraji na lepšiu jazdu ešte počkajú, cyklisti sa môžu tešiť na nové cyklotrasy. Župa napríklad plánuje postaviť trasu z Novej Lehoty cez Zlaté Moravce do Slepčian, na ďalších sa už jazdí.

„Obnovili sme 22-kilometrový úsek Pohronskej cyklomagistrály a finišujeme aj 16-kilometrový úsek Vážskej cyklomagistrály,“ vymenúva župan Belica. „V budovaní nových cyklotrás budeme pokračovať.“

Belica dúfa, že aj vďaka cyklotrasám do kraja priláka turistov. Cestovnému ruchu sa chce v prípade zvolenia venovať oveľa viac.

Práve turistiku podľa Galbavého župa zanedbáva a kraj je dlhodobo najslabší na Slovensku. „Doteraz bolo na podporu cestovného ruchu ročne vynakladaných len 0,1 až 0,2 percenta peňazí z rozpočtu.“

Anketa

V čom budete lepším kandidátom ako vaši protikandidáti?

belica.jpgMilan Belica, Smer, SNS, Agrárna strana vidieka

Moja výhoda spočíva nielen v 12-ročnej praxi v riadení kraja, kde nemusím za každú cenu vymýšľať, ale môžem pokračovať v úspešných projektoch či zámeroch, ale aj v dlhoročnej manažérskej práci v bankovníctve až vo funkcii generálneho riaditeľa a vo vedúcich akademických funkciách na univerzite. Práve tieto skúsenosti sa odrážajú v dokázateľne veľmi dobrej hospodárskej a finančnej situácii Nitrianskeho kraja.

galbavy.jpgTomáš Galbavý, SDKÚ, SaS, Most, Nova, SMK, OKS

V politike nie som žiadnym nováčikom. Už niekoľko rokov chodím po nitrianskom regióne a dobre poznám jeho problémy či možnosti, ktoré budem ako župan mať na ich odstránenie. Nie som zaťažený dvanásťročným stereotypom. Som človek spolupráce, bez národnostných či iných predsudkov, čo je v našom kraji veľmi dôležité. Prostriedky sa tak budú v Nitrianskom kraji rozdeľovať naozaj podľa toho, kde sú potrebné, bez ohľadu na to, či to je na severe, alebo juhu kraja.

kovac.jpgStanislav Kováč, Zmena zdola

Občanov naj­viac frustruje prideľovanie zákaziek pre spriaznené firmy a beztrestné nabaľovanie sa funkcionárov. Moja forma boja proti korupcii spočíva i v tom, že mi nikto neplatí kampaň a nikomu nie som zaviazaný. Korupciu nedopustím v žiadnej jej podobe.

oremus.jpgPeter Oremus, nezávislý

Som nový človek, manažér z praxe, nie teoretik. Ako jediný skutočne nezávislý kandidát na post predsedu kraja som nebol v žiadnej politickej strane a nie som figúrkou finančných skupín. Prinášam zmenu - novú cestu, nové riešenia problémov každého občana VÚC bez rozdielu veku či národnosti v duchu princípov transparentnosti, partnerstva a dialógu. Mandát budem vykonávať slobodne, podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, tak ako to robím celý svoj život.

Ďalej kandidujú: Regan Belovič (7 statočných), Róbert Dick (Magnificat), Viliam Mokráň (Kresťanská ľudová strana)

Ďalšie články z témy Voľby do VÚC (župné voľby) 2013

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Škôlku pozná ako vlastnú dlaň

Od prvého januára nastúpila do funkcie riaditeľky Materskej školy MDŽ Erika Sekanová.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Všetky správy

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Spieva si Marleyho, dá si pivo a fotí sa. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa na klasiky pripravoval inak ako súperi. "Keď som to navrhol, všetci si mysleli, že som zošalel," tvrdí športový riaditeľ jeho tímu.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Kam vyraziť