Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Muzikál Tisícročná včela bude rodinnou ságou

Tisícročná včela nebude žiadny „krpčiarsky slovenský ľudový muzikál s detvianskymi holými pupkami“.

Tvorcovia muzikálu - zľava Vašo Patejdl, KamilPeteraj, Jaroslav Moravčík a Martin Kákoš.(Zdroj: (ČE))

Tisícročná včela nebude žiadny „krpčiarsky slovenský ľudový muzikál s detvianskymi holými pupkami“.

NITRA. Divadlo Andreja Bagara intenzívne finišuje v prípravách pôvodného slovenského muzikálu Tisícročná včela. Veľkolepá scénická freska, ktorá vzniká na motívy rovnomennej knihy Petra Jaroša, bude mať premiéry 15. a 16. novembra.

Ambíciou muzikálu je nadviazať na tie najlepšie hudobno-dramatické tituly, ktoré sa v zrodili v nitrianskom divadle – na pôvodné slovenské muzikály Pacho sa vracia, Báthoryčka či Adam Šangala.

Muzikál nekopíruje film

Autorský tím muzikálu tvoria režisér a autor libreta Martin Kákoš, autor textov piesní Kamil Peteraj, autor hudby Vašo Patejdl a choreograf Jaroslav Moravčík. Okolo 220 kostýmov navrhla Ľudmila Várossová, scénickým výtvarníkom je Pavol Andraško, dramaturgom Svetozár Sprušanský.

Román je jedným z najvýznamnejších diel 20. storočia v slovenskej literatúre, s výrazným vplyvom magického realizmu a nadrealizmu. Podľa slov tvorcov bude taká aj javisková podoba Tisícročnej včely - plná fantázie, obraznosti, monumentálnosti, vtipu a humoru, ale aj realistického vyrozprávania príbehov niekoľkých obyvateľov z podtatranskej dediny Hybe na prelome 19. a 20. storočia.

Plagáty a vizuály Tisícročnej včely pre DAB pripravuje významný slovenský výtvarník – Nitran Karol Felix, žiak Albína Brunovského, ktorý robil plagát k rovnomennému filmu. To je aj jediná spojitosť s ním.

„Chcem podčiarknuť, že náš muzikál v žiadnom prípade nekopíruje filmovú podobu. Režisér diela Martin Kákoš strávil nad dramatizáciou románu mnoho času, muzikál bude originál, ktorý sa v ničom nebude podobať na film,“ doplnil riaditeľ DAB Ján Greššo.

Hrdinom sú ľudia z mestečka Hybe

Martin Kákoš sa veľmi potešil, keď z nitrianskeho divadla dostal ponuku režijne a libretisticky pripraviť práve Tisícročnú včelu. Ako režisér a autor scenára vraví, román vyšiel v roku 1979 a doba mnohé pohľady zmenila, ale to, čo ostalo, je veľmi silný príbeh spätý s našimi dejinami.

„Hrdinom muzikálu nebude jedna ústredná postava, ale celé spoločenstvo tohto malého mestečka. V centre pozornosti je hlavne osud niekoľkogeneračnej rodiny Pichandovcov. Náš muzikál bude taká rodinná sága, niečo ako Markézových Sto rokov samoty,“ hovorí režisér, pre ktorého je „Včela“ jeho šiestym pôvodným slovenským muzikálom.

„Nerobíme nejaký „krpčiarsky slovenský ľudový muzikál s detvianskymi holými pupkami“. Hybe na prelome 19. a 20. storočia bolo už mestečkom s mnohými vymoženosťami civilizácie, ľudia tu boli vzdelaní, čítali noviny, objavili sa prvé šijacie stroje, automobily, kozmetické výrobky, ľudia mali domy zariadené čalúneným nábytkom.“

Včela ako symbol vitality

Texty piesní pre Tisícročnú včelu vymyslela slovenská textárska špička Kamil Peteraj. Podľa slov šéfdramaturga DAB Svetozára Sprušanského majú tieto skladby v sebe veľkú poetiku, lyričnosť, ale aj vtip a iróniu. Rovnako skvelé texty autor vymyslel aj pre muzikál Adam Šangala.

„Keď sme v Nitre začali robiť Šangalu, nemali sme predstavu, kam sa až s tým muzikálom dostaneme. Pri jeho tvorbe som spolupracoval s autorom hudby Vašom Patejdlom a režisérom Jožkom Bednárikom, veľkou osobnosťou, ktorá dominovala v tomto prostredí,“ hovorí Kamil Peteraj. „My, ktorí sme prišli z tej veľkej, nafúkanej Bratislavy, sme tu v Nitre pocítili takého ducha divadla – začína to už na vrátnici a postupuje ďalej. Nie náhodou je Nitra mekkou slovenského muzikálového divadla, hovorím to úplne vážne. Preto som presvedčený, že aj teraz vytvoríme zaujímavé dielo.“

Muzikál nie je podľa Peteraja javiskovým prepisom knihy, je prácnou snahou „vykostiť“ z románu tie hlavné dejové nite a filozoficky a emocionálne ich oživiť v javiskovej podobe. „Rozdiel oproti Adamovi Šangalovi je zhruba 250 rokov, v tomto muzikáli je svet ešte taký regionálny. V Tisícročnej včele je svet sociálnejší, väčší, postavenie ľudí je úplne iné. Tento muzikál bude taký „fidlikantovskejší“. Nad všetkým je včela, ktorá je takým hýbateľom deja, symbolom vitality a húževnatosti,“ dodal Peteraj.

Návrat ku koreňom

Autorom muzikálovej hudby je Vašo Patejdl. „Práca na Adamovi Šangalovi bola pre mňa zlomovým momentom na forme menom muzikál. Už predtým som nejaké skúsenosti s menšími muzikálmi mal – robil som napríklad baletný muzikál Snehulienka a sedem pretekárov a pantomimický muzikál Grand Pierrot - ale keď som dostal ponuku spolupracovať na takomto veľkom projekte, veľmi som sa potešil. Šangala trval asi 3,5 hodiny a aj to mi Beďo muziku zoškrtal asi na polovicu, keď nie aj na tretinu,“ spomína Vašo Patejdl.

„Odvtedy som napísal ešte niekoľko muzikálov, jeden dokonca, dá sa povedať, svetový – Jack Rozparovač sa dnes hrá v Soule, v novembri bude v Yokohame a budúci rok aj v Šanghaji – ale úprimne povedané, nebyť „Adama“, toto všetko sa asi nestane.“

V Nitre robí muzikant a skladateľ veľmi rád, prácu na novom muzikáli považuje za návrat ku koreňom a výzvu k tomu, či sa na Slovensku a so slovenskou tematikou dá robiť svetovo znejúci muzikál. „Myslím si, že sme si to overili už na „Adamovi“, ktorý vychádza práve zo slovenskej poetiky – hudobnej i textovej. Vniesť do takéhoto projektu súčasnú hudbu som sa trochu bál, ale teraz už viem, že je to možné. Ten rozdiel medzi Šangalom a Tisícročnou včelou bude zrejme v mojej skúsenosti, a keďže som už dva roky – okrem nejakých pesničiek pre Elán a nového hitmuzikálu – nič takého veľkého nenapísal, mal som dosť entuziazmu na to, aby má táto práca bavila. Dúfam, že to bude na Tisícročnej včele poznať,“ verí Vašo Patejdl.

Silná výpoveď aj cez pohyb

Jaroslav Moravčík má v muzikáli na starosti choreografiu. Netají sa tým, že vychádza z ľudovej pohybovej kultúry, čo je pochopiteľné, keďže dlhé roky pôsobil v SĽUK-u. Ako jeho choreografa a tanečníka ho pred rokmi režisér Martin Kákoš oslovil k spolupráci na nitrianskom muzikáli Báthoryčka. „Práve Nitra a Báthoryčka odštartovali moju dráhu divadelného choreografa, potom prišiel ďalší pôvodný muzikál Adam Šangala,“ spomína Jaroslav Moravčík.

„Mám také zimomriavky a vnútornú nervozitu z toho, čo pekné sa nám zas podarí. Šangala a Báthoryčka sú presne diela, ktoré mne chutia. V SĽUK-u sme robili len pôvodnú slovenskú tvorbu, všetko sme budovali na vlastnej tvorivosti a invencii. A Tisícročná včela je presne taká, tvoríme vlastnú stavbu celého diela. Po konzultácii s tvorivým tímom si pohybovú zložku vytvorím tak, ako to cítim, ako chcem vyjadriť to, čo je v texte. Aby to neboli len také „tanečky“, ale malo to silnú výpoveď. Máme pohybovo zdatných hercov ale aj profesionálnych tanečníkov, ktorí zvládajú žánre ako silný štylizovaný folklór, z ktorého vychádzame, balet, neoklasiku aj istú artičnosť pre vyjadrenie dramatických liniek. Keď budú zábavy, bude to veselé, keď bude vtip, bude to humorné aj pohybovo.“

Choreograf verí, že sa im spoločné dielo vydarí. Ako vraví, hudba aj texty sú perfektné, najviac sa mu vraj páči Peterajov veršík „hviezd je plné nebo, milujem ťa, lebo“.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 5 174
  2. Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO) 876
  3. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 503
  4. Pozrite si majstrov okresu v atletike 451
  5. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 347
  6. Prvá výhra V. Zálužia vonku 331
  7. Nový Život môže doma spečatiť triumf 299
  8. Štartuje play-off Ligy internacionálov 239
  9. V štyridsiatke mi skončila puberta a teraz som vo veku mladíka, hovorí Rudo Kratochvíl 182
  10. Európska komisia vyšetruje, či štátna podpora pre Jaguar Land Rover je v súlade s európskou legislatívou 170

Najčítanejšie správy

Nitra

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO)

Na majstrovstvách Slovenska sa darilo aj pretekárom z nášho regiónu,

Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci

Opozícia v krajskom parlamente je ochotná rokovať o spolupráci s kýmkoľvek okrem kotlebovcov. SMK chce urobiť všetko preto, aby sa extrémisti k moci v Nitrianskom kraji nedostali.

Pozrite si majstrov okresu v atletike

V Nitre sa dnes uskutočnili atletické majstrovstvá základných škôl okresu Nitra. V akcii boli deti z 28 škôl.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Blízke regióny

Podgurážený vodič zdemoloval stĺp, našťastie nikoho nezrazil

Vodiča, ktorý zdemoloval v Nových Zámkoch stĺp verejného osvetlenia zatiaľ nemôžu vypočuť. Najprv bude musieť vytriezvieť.

Škody po včerajšom požiari lakovne odhadli na 200 tisíc eur +foto

Príčina vzniku požiaru sa v súčasnosti vyšetruje. Jeho likvidácia zamestnala viac 24 hasičov.

Opravy ciest v Partizánskom môžu trvať ešte mesiac

Kvôli tomu, že práce prebiehajú na viacerých miestach sú zápchy v Partizánskom na každodennom poriadku.

Hasiči zasahujú pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici

Viac ako tucet hasičov momentálne zasahuje pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici v Trnave. Požiar zachvátil halu a strechu.

Žiarovo zelenú farbu jazierka by čakal málokto

Len niečo vyše mesiaca bola umelá vodná nádrž v mestskom parku napustená.

Všetky správy

Lipšicova advokátka: S takým postupom prokuratúry som sa ešte nestretla

Exposlanec zrazil 72-ročného chodca v septembri. Hrozí mu za to trest na dva až päť rokov väzenia.

Bankár: Bezúročné pôžičky nie sú charita. Slúžia na prilákanie

Martin Techman tvrdí, že polovica hypoték už čoskoro zdražie.

V stane pod vrcholom Everestu našli štyri mŕtve telá

Telá našli záchranári, ktorí sa vydali pre telo slovenského horolezca Vladimíra Štrbu.

Cíger neprišiel diskutovať s Lintnerom, Kohútovi povie, aby odstúpil

Reprezentačný tréner má v stredu absolvovať diskusiu s prezidentom SZĽH Martinom Kohútom.

Zelenina z Lidla pohorela v amatérskom teste. Dá sa veriť domácim meračom?

Internetom sa šíri video, v ktorom neznámy muž meria dusičnany v zelenine a ovocí.

Kam vyraziť