Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Muzikál Tisícročná včela bude rodinnou ságou

Tisícročná včela nebude žiadny „krpčiarsky slovenský ľudový muzikál s detvianskymi holými pupkami“.

Tvorcovia muzikálu - zľava Vašo Patejdl, KamilPeteraj, Jaroslav Moravčík a Martin Kákoš.(Zdroj: (ČE))

Tisícročná včela nebude žiadny „krpčiarsky slovenský ľudový muzikál s detvianskymi holými pupkami“.

NITRA. Divadlo Andreja Bagara intenzívne finišuje v prípravách pôvodného slovenského muzikálu Tisícročná včela. Veľkolepá scénická freska, ktorá vzniká na motívy rovnomennej knihy Petra Jaroša, bude mať premiéry 15. a 16. novembra.

Ambíciou muzikálu je nadviazať na tie najlepšie hudobno-dramatické tituly, ktoré sa v zrodili v nitrianskom divadle – na pôvodné slovenské muzikály Pacho sa vracia, Báthoryčka či Adam Šangala.

Muzikál nekopíruje film

Autorský tím muzikálu tvoria režisér a autor libreta Martin Kákoš, autor textov piesní Kamil Peteraj, autor hudby Vašo Patejdl a choreograf Jaroslav Moravčík. Okolo 220 kostýmov navrhla Ľudmila Várossová, scénickým výtvarníkom je Pavol Andraško, dramaturgom Svetozár Sprušanský.

Román je jedným z najvýznamnejších diel 20. storočia v slovenskej literatúre, s výrazným vplyvom magického realizmu a nadrealizmu. Podľa slov tvorcov bude taká aj javisková podoba Tisícročnej včely - plná fantázie, obraznosti, monumentálnosti, vtipu a humoru, ale aj realistického vyrozprávania príbehov niekoľkých obyvateľov z podtatranskej dediny Hybe na prelome 19. a 20. storočia.

Plagáty a vizuály Tisícročnej včely pre DAB pripravuje významný slovenský výtvarník – Nitran Karol Felix, žiak Albína Brunovského, ktorý robil plagát k rovnomennému filmu. To je aj jediná spojitosť s ním.

„Chcem podčiarknuť, že náš muzikál v žiadnom prípade nekopíruje filmovú podobu. Režisér diela Martin Kákoš strávil nad dramatizáciou románu mnoho času, muzikál bude originál, ktorý sa v ničom nebude podobať na film,“ doplnil riaditeľ DAB Ján Greššo.

Hrdinom sú ľudia z mestečka Hybe

Martin Kákoš sa veľmi potešil, keď z nitrianskeho divadla dostal ponuku režijne a libretisticky pripraviť práve Tisícročnú včelu. Ako režisér a autor scenára vraví, román vyšiel v roku 1979 a doba mnohé pohľady zmenila, ale to, čo ostalo, je veľmi silný príbeh spätý s našimi dejinami.

„Hrdinom muzikálu nebude jedna ústredná postava, ale celé spoločenstvo tohto malého mestečka. V centre pozornosti je hlavne osud niekoľkogeneračnej rodiny Pichandovcov. Náš muzikál bude taká rodinná sága, niečo ako Markézových Sto rokov samoty,“ hovorí režisér, pre ktorého je „Včela“ jeho šiestym pôvodným slovenským muzikálom.

„Nerobíme nejaký „krpčiarsky slovenský ľudový muzikál s detvianskymi holými pupkami“. Hybe na prelome 19. a 20. storočia bolo už mestečkom s mnohými vymoženosťami civilizácie, ľudia tu boli vzdelaní, čítali noviny, objavili sa prvé šijacie stroje, automobily, kozmetické výrobky, ľudia mali domy zariadené čalúneným nábytkom.“

Včela ako symbol vitality

Texty piesní pre Tisícročnú včelu vymyslela slovenská textárska špička Kamil Peteraj. Podľa slov šéfdramaturga DAB Svetozára Sprušanského majú tieto skladby v sebe veľkú poetiku, lyričnosť, ale aj vtip a iróniu. Rovnako skvelé texty autor vymyslel aj pre muzikál Adam Šangala.

„Keď sme v Nitre začali robiť Šangalu, nemali sme predstavu, kam sa až s tým muzikálom dostaneme. Pri jeho tvorbe som spolupracoval s autorom hudby Vašom Patejdlom a režisérom Jožkom Bednárikom, veľkou osobnosťou, ktorá dominovala v tomto prostredí,“ hovorí Kamil Peteraj. „My, ktorí sme prišli z tej veľkej, nafúkanej Bratislavy, sme tu v Nitre pocítili takého ducha divadla – začína to už na vrátnici a postupuje ďalej. Nie náhodou je Nitra mekkou slovenského muzikálového divadla, hovorím to úplne vážne. Preto som presvedčený, že aj teraz vytvoríme zaujímavé dielo.“

Muzikál nie je podľa Peteraja javiskovým prepisom knihy, je prácnou snahou „vykostiť“ z románu tie hlavné dejové nite a filozoficky a emocionálne ich oživiť v javiskovej podobe. „Rozdiel oproti Adamovi Šangalovi je zhruba 250 rokov, v tomto muzikáli je svet ešte taký regionálny. V Tisícročnej včele je svet sociálnejší, väčší, postavenie ľudí je úplne iné. Tento muzikál bude taký „fidlikantovskejší“. Nad všetkým je včela, ktorá je takým hýbateľom deja, symbolom vitality a húževnatosti,“ dodal Peteraj.

Návrat ku koreňom

Autorom muzikálovej hudby je Vašo Patejdl. „Práca na Adamovi Šangalovi bola pre mňa zlomovým momentom na forme menom muzikál. Už predtým som nejaké skúsenosti s menšími muzikálmi mal – robil som napríklad baletný muzikál Snehulienka a sedem pretekárov a pantomimický muzikál Grand Pierrot - ale keď som dostal ponuku spolupracovať na takomto veľkom projekte, veľmi som sa potešil. Šangala trval asi 3,5 hodiny a aj to mi Beďo muziku zoškrtal asi na polovicu, keď nie aj na tretinu,“ spomína Vašo Patejdl.

„Odvtedy som napísal ešte niekoľko muzikálov, jeden dokonca, dá sa povedať, svetový – Jack Rozparovač sa dnes hrá v Soule, v novembri bude v Yokohame a budúci rok aj v Šanghaji – ale úprimne povedané, nebyť „Adama“, toto všetko sa asi nestane.“

V Nitre robí muzikant a skladateľ veľmi rád, prácu na novom muzikáli považuje za návrat ku koreňom a výzvu k tomu, či sa na Slovensku a so slovenskou tematikou dá robiť svetovo znejúci muzikál. „Myslím si, že sme si to overili už na „Adamovi“, ktorý vychádza práve zo slovenskej poetiky – hudobnej i textovej. Vniesť do takéhoto projektu súčasnú hudbu som sa trochu bál, ale teraz už viem, že je to možné. Ten rozdiel medzi Šangalom a Tisícročnou včelou bude zrejme v mojej skúsenosti, a keďže som už dva roky – okrem nejakých pesničiek pre Elán a nového hitmuzikálu – nič takého veľkého nenapísal, mal som dosť entuziazmu na to, aby má táto práca bavila. Dúfam, že to bude na Tisícročnej včele poznať,“ verí Vašo Patejdl.

Silná výpoveď aj cez pohyb

Jaroslav Moravčík má v muzikáli na starosti choreografiu. Netají sa tým, že vychádza z ľudovej pohybovej kultúry, čo je pochopiteľné, keďže dlhé roky pôsobil v SĽUK-u. Ako jeho choreografa a tanečníka ho pred rokmi režisér Martin Kákoš oslovil k spolupráci na nitrianskom muzikáli Báthoryčka. „Práve Nitra a Báthoryčka odštartovali moju dráhu divadelného choreografa, potom prišiel ďalší pôvodný muzikál Adam Šangala,“ spomína Jaroslav Moravčík.

„Mám také zimomriavky a vnútornú nervozitu z toho, čo pekné sa nám zas podarí. Šangala a Báthoryčka sú presne diela, ktoré mne chutia. V SĽUK-u sme robili len pôvodnú slovenskú tvorbu, všetko sme budovali na vlastnej tvorivosti a invencii. A Tisícročná včela je presne taká, tvoríme vlastnú stavbu celého diela. Po konzultácii s tvorivým tímom si pohybovú zložku vytvorím tak, ako to cítim, ako chcem vyjadriť to, čo je v texte. Aby to neboli len také „tanečky“, ale malo to silnú výpoveď. Máme pohybovo zdatných hercov ale aj profesionálnych tanečníkov, ktorí zvládajú žánre ako silný štylizovaný folklór, z ktorého vychádzame, balet, neoklasiku aj istú artičnosť pre vyjadrenie dramatických liniek. Keď budú zábavy, bude to veselé, keď bude vtip, bude to humorné aj pohybovo.“

Choreograf verí, že sa im spoločné dielo vydarí. Ako vraví, hudba aj texty sú perfektné, najviac sa mu vraj páči Peterajov veršík „hviezd je plné nebo, milujem ťa, lebo“.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Bánovce nad Bebravou hľadajú nového dopravcu MHD

Predpokladanú hodnotu zákazky odhadla samospráva na 430 000 eur.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

Kam vyraziť