Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Poslanci: Nemocnica sa podivne ocitla v rukách advokátskej kancelárie

Podobný postup nemá podľa mimovládky ani poslancov na Slovensku obdobu. ZOMOS požiadal prokuratúru o prešetrenie.

Majetok mestskej nemocnice v rukách súkromnej firmy? Poslanci sa obávajú, že presne to teraz nastalo.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Podobný postup nemá podľa mimovládky ani poslancov na Slovensku obdobu. ZOMOS požiadal prokuratúru o prešetrenie postupu mesta.

ZLATÉ MORAVCE, NITRA. Posledná mestská nemocnica u nás sa ocitla v rukách súkromnej Advokátskej kancelárie JUDr. Cimrák s.r.o. Tá má teraz v rukách moc nad financiami aj majetkom nemocnice v Zlatých Moravciach – okrem iného aj tým, že riaditeľ nemocnice Martin Cimrák pôsobí v kancelárii spolu so svojim otcom, advokátom Milošom Cimrákom.

Na tlačovke na to upozornila skupina siedmich mestských poslancov. Poslanci teraz odovzdali prípad právnikom, ktorí majú situáciu vyhodnotiť. Uvažujú aj nad predbežným opatrením súdu, ktorý by zakázal nakladať súkromnej spoločnosti s majetkom nemocnice. Cimrákovci ale odmietajú, že ich kancelária nakladá s majetkom nemocnice.

Po Grujbárovi nastupuje Cimrák

Pre tento prípad je kľúčový dátum 12. september. V tento deň primátor Zlatých Moraviec Peter Lednár poveril vedením nemocnice advokáta Martina Cimráka. Urobil tak po tom, čo poverenie viesť nemocnicu nepredĺžil Michalovi Grujbárovi, ktorý nemocnici šéfoval dva roky. Lednár vyhlásil, že stratil v Grujbára dôveru.

Cimrák robil za šéfovania Grujbára právneho poradcu nemocnice. Podľa poslancov právne zastupuje aj mestské Technické služby, mesto a tiež samotného primátora Petra Lednára. Potvrdil to okresný šéf Smeru Marián Kéry, ktorý sa s Lednárom súdi.

V rovnaký deň – 12. septembra – vyhlásila nemocnica verejné obstarávanie na štatutára nemocnice „vrátane poskytovania právnych služieb“. Víťazom sa stala Advokátska kancelária JUDr. Cimrák s.r.o.

Na základe výsledkov verejného obstarávania bol 12. septembra Martin Cimrák menovaný do funkcie riaditeľa nemocnice. Potvrdzuje to zmluva o poskytovaní právnych služieb, ktorú za nemocnicu podpísal Martin Cimrák a za advokátsku kanceláriu Martinov otec Miloš Cimrák.

Martin Cimrák.

FOTO - RICHARD HORNÝ

Priveľa udalostí na jeden deň

„12. septembra bol primátorom poverený pán Cimrák, 12. septembra bola podpísaná zmluva o poskytovaní právnych služieb a 12. septembra bolo vyhlásené verejné obstarávanie. To všetko bolo urobené v jeden deň. Dokazuje to, že toto mesto dokáže robiť obrovské zázraky, ktoré sa nedejú nikde inde, iba v Zlatých Moravciach,“ vyhlásil poslanec Milan Galaba, ktorý v mestskom parlamente šéfuje najsilnejšiemu klubu strán Smer-KDH. To, že zmluvu uzavrel Cimrák-syn s Cimrákom-otcom, považuje Galaba za „celoslovenský, možno celosvetový paradox“. Na zmluve figuruje aj Lednárov podpis, je na nej podpísaný ako zriaďovateľ.

Poslanci upozornili, že riaditeľa mestskej príspevkovej organizácie môže do funkcie menovať a aj ho z nej odvolať iba mestské zastupiteľstvo.

„Je to právny precedens. A tiež návod na to, ako odstaviť mestský podnik od možnosti ho kontrolovať,“ povedal poslanec Viliam Rumanko. Podľa neho sa o dohodnutom kroku primátora a advokátov dozvedeli poslanci z mestskej stránky, na ktorej si prečítali zmluvu.

Raritná zmluva?

V nej sa doslova píše, že verejné obstarávanie bolo vypísané na „obsadenie funkcie štatutárneho orgánu mestskej nemocnice vrátane poskytovania právnych služieb“.

Viacerí právnici ale upozornili, že verejné obstarávanie nie je inštitútom, ktorým by sa dalo obsadzovať miesto pre fyzickú osobu. Na to slúžia výberové konanie alebo konkurz.

„Obsadzovanie pozície štatutára alebo člena štatutárneho orgánu nepodlieha pravidlám verejného obstarávania. Zákon o verejnom obstarávaní upravuje zadávanie zákaziek na dodanie tovaru, uskutočnenie stavebných prác a poskytnutie služieb,“ vysvetľuje Ján Mažgút, tlačový tajomník Úradu pre verejné obstarávanie.

Na otázku, či sa to dá chápať tak, že obsadzovanie štatutára na základe verejného obstarávania v príspevkovej organizácii je vylúčene, Ján Mažgút reagoval: „Nielen v príspevkovej organizácii, ale celkovo.“

Takýmto spôsobom uzavretá zmluva o poskytovaní právnych služieb je podľa poslanca Galabu „raritná“.

Podľa zmluvy si advokátska kancelária právnymi službami zarobí za rok 19 999 eur bez DPH. V sume nie sú výdavky, napríklad cestovné mimo mesta či náklady na znalecké posudky alebo preklady.

Lednár: Šetríme na odvodoch

Cimrákovci ani primátor Lednár ale nevidia na postupe nič neštandardné – podľa nich všetko prebehlo v súlade so zákonmi. Primátor i riaditeľ tvrdia, že pozícia riaditeľa nemocnice bola obsadená na základe Lednárovho rozhodnutia a nie verejným obstarávaním.

„Podľa zákona sa funkcia štatutárneho orgánu príspevkovej organizácie neobsadzuje na základe výberového konania. Doktora Cimráka som do tejto funkcie menoval. Čo sa týka verejného obstarávania, to bolo uskutočnené pre potreby zákonného poskytovania odmeny za výkon tejto funkcie, pričom obsahom zmluvy je nielen výkon funkcie štatutárneho orgánu nemocnice ale aj poskytovanie právneho poradenstva,“ reagoval primátor.

Cimrák ako advokát nie je zamestnancom nemocnice, no podľa mesta môže byť odmeňovaný iba na základe zmluvného vzťahu. „Takýmto spôsobom mestská nemocnica šetrí financie na mzdových odvodoch,“ dôvodil primátor. Odmeňovanie riaditeľa nešlo spraviť iným spôsobom ani podľa samotného Martina Cimráka, keďže ako advokát nemôže byť zamestnancom inej právnickej osoby.

Poverený riaditeľ tiež povedal, že spomínaná advokátska kancelária, v ktorej figuruje aj so svojím otcom, sa „nikdy nestala a nestane“ štatutárnym orgánom nemocnice. Hneď v prvom článku zmluvy sa ale píše, že advokátska kancelária bude nemocnici poskytovať právne služby vrátane vykonávanie funkcie štatutárneho orgánu jedným z advokátov spoločnosti.

„Riaditeľom nemocnice som výhradne ja ako fyzická osoba na základe rozhodnutia primátora, ktoré môže kedykoľvek zmeniť,“ podotkol Cimrák. Podľa neho k zmluve zverejnenej na internete už urobili dodatok, ktorý určuje zánik zmluvy v momente, keď Lednár Cimráka z funkcie odvolá.

Miloš Cimrák: Aké rodinkárstvo? Lednára nepoznám

Podivná výmena Grujbára za Cimráka je podľa okresného šéfa Smeru Mariána Kéryho iba „výmena pešiaka na šachovnici, ktorý je tej istej farby“. Mestským poslancom sa navyše zdá podozrivé prepojenie riaditeľa nemocnice na rodinnú advokátsku firmu, rovnako majú obavy o to, že o majetku a financiách v nemocnici budú rozhodovať v súkromnej firme.

Advokátska kancelária ale takého úvahy odmieta, popiera aj akékoľvek rodinkárstvo. „Môjho syna za riaditeľa nemocnice menoval pán primátor Lednár. S touto osobou sa vôbec nepoznám, a preto v tomto smere nemôže ísť o žiadne rodinkárstvo. Advokátska kancelária ako právnická osoba nemá dosah na žiaden majetok nemocnice. Riaditeľom tak ako v ostatných príspevkových organizáciách mesta je fyzická osoba, v prípade nemocnice ide o môjho syna,“ povedal advokát Miloš Cimrák.

Martin Cimrák upozornil, že do funkcie bol menovaný rovnako ako ostatní riaditelia mestských podnikov, s výnimkou Mariána Tomajka, šéfa Záhradníckych služieb. Ten je jediným riadnym riaditeľom zvoleným zastupiteľstvom. „Tento postup prostredníctvom dočasných poverení bol v predošlom volebnom období opakovane preverovaný prokuratúrou a rovnako bol svojho času menovaný aj Marián Kéry do funkcie riaditeľa mestských športovísk,“ pripomenul Cimrák.

Kontrolór: Menovanie nebolo v súlade s predpismi

Poslanci si dávajú vypracovať právnu analýzu, ďalšie kroky podniknú podľa jej výsledkov. Zatiaľ odštartovali poslanecký prieskum v nemocnici. Finančnú kontrolu v nemocnici chystá aj hlavný kontrolór mesta Michal Borkovič.

„Jej súčasťou je aj kontrola platnosti a zákonnosti zmluvy o poskytovaní právnych služieb, o ktorú sa zaujímate,“ povedal kontrolór. Názor na zmluvu zverejní až po kontrole. Podľa Borkoviča sa ale súčasné menovanie riaditeľa a štatutárneho zástupcu nemocnice „neuskutočnilo v súlade s predpismi“. Či je zákonné aj iné riešenie, preverí až následná kontrola.

Cimráka už rieši aj ZOMOS

Mimovládka hovorí o zámere ovládnuť majetok mesta.

Podľa Združenia občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS) je postup, aký zvolila samospráva v Zlatých Moravciach v prípade dosadenia Cimráka do nemocnice, nezákonný. Šéf združenia Vladimír Špánik povedal, že to potvrdili štyria právnici. „Vidím v tom zámer ovládnuť majetok mesta, prípadne zakryť nekalú činnosť, ktorú si v tomto momente netrúfam adresne určiť. To bude zrejme práca pre orgány činné v trestnom konaní,“ povedal. ZOMOS už požiadal o prešetrenie „postupu, ktorý nemá v slovenskej samospráve obdobu“ prokuratúru. Špánik tiež kritizoval poslancov, ktorí podľa neho iba pasívnym spôsobom prijímali informácie o krokoch primátora. „Nečinnosť zastupiteľstva umožnila, že primátor nezákonným až bizarným spôsobom dosiahol menovanie riaditeľa mestskej nemocnice.“ Martin Cimrák reagoval, že kto má vedomosť o spáchaní trestného činu, je povinný to oznámiť. „V prípade, ak sa obvinenie ukáže ako nepravdivé, môže dôjsť k spáchaniu trestného činu krivého obvinenia alebo krivej výpovede a krivej prísahy. Zodpovednosť je čisto na dotyčnom nervóznom pánovi zo ZOMOSu, ktorý má tendenciu sa zásadne vyjadrovať k veciam, ktorým vôbec nerozumie,“ povedal. Právne kroky voči nikomu zatiaľ advokát Cimrák neplánuje, lebo „proti blbosti sa nedá dobre bojovať“.

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Kam vyraziť