Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Fico: Zoborská listina je dobíjačkou slovenského sebavedomia

So starostami oslavoval aj premiér Fico. Okamžite po svojom prejave odišiel.

Tridsaťšesť starostov obcí spomínaných v listine sa stretlo so županom a premiérom.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

NITRA. Listina z roku 1113, ktorá po prvý raz spomína desiatky slovenských obcí, spojila 36 dedín a miest v Nitrianskom kraji. Tie si spoločne pripomenuli 900. výročie od prvej písomnej zmienky. Obce sú zaznamenané práve v Zoborskej listine.

Predstavitelia obcí sa zišli v historickej budove nitrianskeho župného domu. Starostovia a primátori prebrali pamätné listiny od župana Milana Belicu a pamätné medaily od nitrianskeho diecézneho biskupa Viliama Judáka.

Na podujatie prišiel aj premiér Róbert Fico. Moderátor Anton Živčic ho predstavil ako „hosťa najvzácnejšieho“. Fico opakovane hovoril o slovenskej hrdosti a potrebe zvyšovať sebavedomie Slovákov. Zoborskú listinu z roku 1113 označil za „dobíjačku slovenského sebavedomia“. Premiér vyzval starostov, aby „popri budovaní ciest a chodníkov“ venovali pozornosť duchovnému vzdelávaniu a budovaniu sebavedomia u svojich obyvateľov. Robiť to majú už u malých detí napríklad tým, že ich budú vodiť do Nitry na výlety. „Každé dieťa by malo vedieť, akú úlohu zohrával zoborský kláštor a kto bol Pribina,“ mieni Fico.

Župan Milan Belica pripomenul, že výnimočnosť Zoborskej listiny pochopíme lepšie, ak si uvedomíme, že vznikla takmer polstoročie pred objavením amerického kontinentu a stáročia pred érou veľkých technických objavov.

Zoborské listiny sú dve, prvá je z roku 1111 a je vôbec najstaršou originálnou listinou na Slovensku. Predstavuje rozsudkovú listinu, ktorou kráľ Koloman potvrdil právo benediktínskeho opátstva sv. Hypolita nachádzajúceho sa na vrchu Zobor, na tretinu výnosov zo všetkých mýtnych poplatkov v Nitre, Trenčíne a pozdĺž rieky Váh. Týmito poplatkami opátstvo obdaroval ešte kráľ Štefan I. Druhá listina vznikla o dva roky neskôr, naväzuje na prvú a uvádza názvy viac ako 150 slovenských lokalít od Dunaja až po Trenčín a Turiec, ktoré patrili zoborskému opátstvu, alebo s ním susedili. Je medzi nimi aj spomínaných 36 obcí v našom kraji.

Originál Zoborskej listiny je na viacerých miestach taký poškodený, že niektoré slová sú takmer nečitateľné. Tieto obce sa nepodarilo identifikovať ani odborníkom.

Zostavovateľ listín ostáva neznámy, iba sa predpokladá, že ním mohol byť zoborský opát Gottfried. Historici hovoria, že muselo ísť o veľmi vzdelaného človeka.

Originál listiny je uložený v depozite Nitrianskeho biskupstva.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Kam vyraziť