Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Firmy v priemyselnom parku dlhujú obci tisíce eur

Niektoré pozemky v priemyselnom parku si prenajímajú firmy. Napriek tomu bol roky prázdny.

(Zdroj: FOTO: EVA BARTALOS)

DIAKOVCE. Priemyselný park v Diakovciach funguje už viac než päť rokov. Doteraz v ňom však nestojí ani jedna prevádzka.

Rušno v ňom začalo byť iba pred pár týždňami, kedy v ňom položili základy dve firmy. Jedna sa zaoberá spracovaním živočíšnych čriev, druhá oceľovými konštrukciami. S výrobou by chceli podľa starostu Lászlóa Hajdu začať už na jar.

Súdu sa chce vyhnúť

Zhruba osemhektárový zelený priemyselný park otvorili v Diakovciach (okres Šaľa) v roku 2008. Na základe zmluvy so Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) získala obec na jeho výstavbu 1,826 milióna eur, z vlastných zdrojov použila takmer stotisíc eur.

Mali v ňom začať výrobu menšie slovenské spoločnosti, ktoré pôsobili v oblasti ľahkého priemyslu. Povedal to vtedy bývalý starosta Ján Bukovský. Ten mal podľa súčasnej hlavy obce Lászlóa Hajdu však uzatvoriť so spoločnosťami iba zmluvy o budúcich zmluvách, nie nájomné zmluvy. S podnikaním v parku firmy teda vôbec nezačali.

O park prejavili záujem ďalšie firmy až v roku 2011. Mali vytvoriť celkovo 107 nových pracovných miest. S obcou podpísali aj nájomnú zmluvu. Tú pred časom prestali tri z nich dodržiavať, za prenájom pozemku dlhujú obci podľa starostu vyše 70-tisíc eur.

„Nevypovedali sme im nájomné zmluvy, nakoľko neboli noví záujemcovia. Mali by sme ich dať na súd, ale to považujem za krajné riešenie, teraz je kríza, verím, že v budúcnosti budú môcť vyplatiť tieto dlžoby,“ povedal starosta.

Pred pár týždňami sa ľady pohli a v parku položili základy dve firmy. Ide o Proimpex a Joli, tí by chceli začať s výrobou už v januári-februári budúceho roka. Firmy majú dokopy vytvoriť 47 pracovných miest.

V prípade, že by si chceli pozemok aj odkúpiť, je to možné až v roku 2023. Vyjde ich to na 100 eur. Obec musí pozemky dovtedy len prenajímať. Ročný nájom predstavuje v súčasnosti 1,17 eura za meter štvorcový.
„Podľa znaleckého posudku môžeme za prenájom pýtať až 1,63 eura za m2, takže cena bude čím ďalej vyššia.“

Projekty administrujú

László Hajdu vraví, že investorov by malo hľadať aj SARIO. V roku 2008 sa k tomu zaviazal aj bývalý generálny riaditeľ agentúry, podľa ktorého bolo ich úlohou nielen podobné projekty financovať, ale aj pomáhať pri zabezpečovaní investorov či exporte výrobkov.

Agenda priemyselných parkov patrila SARIO do roku 2011, potom sa presunula na Slovenskú inovačnú a energetickú agentúru.

„Obec Diakovce musela spolu so žiadosťou o pridelenie finančných prostriedkov z eurofondov deklarovať zakontrahovaných investorov v priemyselnom parku. Obec deklarovala, že dokáže priemyselný park obsadiť na 95 percent. Z tohto dôvodu SARIO nemalo dôvod spomínaný priemyselný park ponúkať, vzhľadom na takmer kompletnú vyťaženosť priemyselného parku podľa údajov obce, ale len propagovať,“ povedal hovorca Richard Dírer.

Riaditeľ odboru komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Eduard Jambora hovorí, že ani v ich kompetencii nie je hľadanie investorov pre priemyselné parky. Agentúra iba administruje projekty žiadateľov

„To znamená, že dohliada na realizáciu jednotlivých projektov a po ich skončení monitoruje plnenie záväzných ukazovateľov, ku ktorým sa zaviazali žiadatelia. Podľa podpísaných zmlúv o nenávratných finančných príspevkoch je úlohou obcí, ktoré sú príjemcami finančnej pomoci, hľadať a nájsť investorov,“ dodal.

Starosta však pripisuje nízky záujem investorov o park jeho nestrategickej polohe.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Súťaž na parkovacie domy v Nitre budú opakovať

Jednu parcelu už neponúknu. Dôvodom sú problémy so statikou.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Všetky správy

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Vincent Lukáč nesúhlasí s vyvesením jeho dresu v Steel Aréne

Vedenie oceliarov rozhodnutie bývalého hokejistu prekvapilo.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Saganova dobrá nálada sa prejavila aj v tom, že počas čakania na interview sa rozhodol aj on zmeniť z respondenta na novinára.

Kam vyraziť