Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V Nitre chcú posunúť nemocničný plot a vytvoriť parkovacie miesta

Nemocnica sa k plotu na Špitálskej ulici nevyjadruje. Aj jej chýbajú miesta na parkovanie.

Nemocničný plot na Špitálskej ulici.(Zdroj: (mh))

NITRA. V okolí nitrianskej nemocnice je kritická dopravná situácia. Miestni aj návštevníci sa sťažujú, že nemajú kde zaparkovať.

Poslanci vyzvali primátora, aby o probléme rokoval s nemocnicou. Navrhli, aby bol posunutý plot na Špitálskej ulici do vnútra nemocničného areálu. Na tejto strane by potom mohli vzniknúť ďalšie parkovacie miesta.

Nie je to nová myšlienka, radnica o nej vraj rokovala už s predchádzajúcim vedením nemocnice. Vtedajší riaditeľ v roku 2011 pripustil, že plot posunú ďalej od cesty. Súčasný šéf nemocnice Jozef Valocký sa k tejto možnosti nevyjadril.

Medicína v areáli

„Dopravná situácia v okolí nemocnice je neúnosná,“ povedal poslanec za Staré Mesto Ivan Gavalovič.

Nepozdáva sa mu, že pri nemocnici vznikajú nové zdravotnícke zariadenia a budovy v nemocničnom areáli sú po postavení nového liečebného pavilónu prázdne.

„Je to proti zdravému rozumu. Podľa mňa by sa mali nevyužité budovy v areáli nemocnice revitalizovať a tam by sa mala poskytovať zdravotná starostlivosť,“ povedal Gavalovič.

Nemocnica je však štátna, mesto dosah na jej majetok nemá. Poslanec si myslí, že by napriek tomu mohlo situáciu ovplyvniť: „Mesto a ministerstvo zdravotníctva by sa mali spojiť a postupovať spoločne.“

„Treba nájsť rozumný kompromis a dohodnúť sa - medicínu treba udržať v areáli nemocnice,“ povedal viceprimátor Ján Vančo, tiež poslanec za Staré Mesto.

Pri vstupe do areálu nemocnice sú závory. Polhodina parkovania je zadarmo, potom sa za každú začatú hodinu platí 50 centov. Foto: (jk)

Primátor bude rokovať

Pri riešení súčasnej neúnosnej situácie s parkovaním by podľa poslancov pomohlo, keby sa posunul plot nemocnice do vnútra areálu. Na Špitálskej ulici by tak vznikli nové parkovacie miesta.

„Nie je to ideálne riešenie, je to východisko z núdze,“ povedal Gavalovič, ktorý kritizuje, že súkromné medicínske zariadenia v okolí nemocnice si nedoriešili situáciu s parkovaním.

Primátor Jozef Dvonč sľúbil, že bude o plote rokovať. S riaditeľom nitrianskej fakultnej nemocnice Jozefom Valockým, ktorý je poslancom národnej rady, sú stranícki kolegovia zo Smeru.

Viacerí poslanci sa ale na dohodu o posunutí plota pozerajú skepticky. „Nemocnica možno bude chcieť nevyužité budovy predať aj spolu s časťou areálu, takže plot posúvať nebude,“ myslia si.

Poslanci navrhli posunúť plot do vnútra areálu nemocnice, aby mohli na Špitálskej ulici vzniknúť ďalšie parkovacie miesta. Foto: (mh)

Viac parkovacích plôch

Na otázku, či vidí posunutie plota ako reálne, riaditeľ nemocnice Jozef Valocký neodpovedal. Úplne sa jej vyhol.

Poukázal, že situáciu s parkovaním bude musieť riešiť aj nemocnica. Počet áut v jej areáli totiž pribúda, „čo sťažuje vnútroústavnú dopravu na hlavných ťahoch“.

„Vedenie nemocnice sa priebežne zaoberá možnosťou rozšírenia parkovacích plôch v areáli,“ povedal Valocký.

V nemocničnom areáli je v súčasnosti 417 spoplatnených parkovacích miest. Na neplatenom parkovisku pri novom vchode je ich 120.

Spolu s novým liečebným pavilónom pribudlo v areáli nemocnice 120 parkovacích miest. Väčšinou sú plne obsadené. Foto: (mh)

Voľné sú štyri budovy

Riaditeľ Valocký povedal, že v v areáli nemocnice sú voľné štyri objekty. „V dvoch prípadoch pripravujeme podklady pre rokovanie s ministerstvom zdravotníctva o ich ďalšom využití.“

Na otázku, o ktoré budovy ide a na aké účely by mali slúžiť, riaditeľ neodpovedal. Nevyjadrilo sa ani ministerstvo.

Vlani ministerka Zuzana Zvolenská vyhlásila, že ministerstvo preferuje, aby budovy slúžili pre vzdelávacie alebo liečebné účely: „Predaj je naozaj posledná vec, pokiaľ by sme nevedeli majetok na nič iné zužitkovať.“

V areáli nemocnice je nevyužitý aj bývalý interný pavilón. Foto: (jk)

Nové parkovisko?

Nemocnica zatiaľ predala len jednu budovu, ktorá sa nachádza mimo jej areálu. Ide o bývalé detské rehabilitačné centrum na Rázusovej ulici. Na ministerstve zdravotníctva povedali, že ho spoločnosť Izotopcentrum kúpila za 432 005 eur.

Bude tu Diagnostické centrum. Aby mali jeho klienti kde parkovať, chce firma vybudovať na Rázusovej ulici verejné parkovisko. Jeho časť má byť na mestskom pozemku, ktorý si chce prenajať.

Výbor mestskej časti Staré Mesto s tým vyjadril nesúhlas, spoločnosti odporučil „riešiť parkovanie vo vnútri areálu nemocnice“.

„V nemocničnom areáli nie je kde parkovať, aj keď sú tam prázdne budovy, na ktoré sa kolegovia odvolávajú,“ reagoval viceprimátor Štefan Štefek. Dodal, že v areáli nemocnice má problém prejsť cez cestu ošetrovateľ, ktorý tlačí vozík s pacientom: „Tam je premávka ako na Novozámockej ulici.“

Poslanci sa žiadosťou Izotopcentra o prenájom pozemku zaoberali na septembrovom zastupiteľstve, no uznesenie neprijali. Materiál sa preto vráti na ďalšie rokovanie.

V areáli nemocnice je hustá premávka. Foto: (jk)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť