Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Svoje postihnuté deti prijali ako boží dar

Špeciálne triedy pre deti s viacnásobným postihnutím vznikli pre potreby vzdelávania takýchto detí. Dovtedy sa im doma venovali učitelia zhruba dve hodiny týždenne.

V sále KOS sa stretli predstvitelia mesta, školy, rodičia aj deti. Prihovorila sa im prvá učiteľka špeciálnych tried Marta Bradáčová.(Zdroj: (ČE))

Špeciálne triedy pre deti s viacnásobným postihnutím vznikli pre potreby vzdelávania takýchto detí. Dovtedy sa im doma venovali učitelia zhruba dve hodiny týždenne.

NITRA. Svojimi výtvarnými prácami sa v Krajskom osvetovom stredisku (KOS) predstavili deti zo Spojenej školy na Mudroňovej ulici v Nitre. Výstava Špecko je dôkazom toho, že aj hendikepované deti vedia vytvoriť krásne veci. Vernisáž doplnili vystúpeniami absolventi školy – Mário Pleška zaspieval a Lenka Podhradská zarecitovala báseň Spomienky, ktorú napísala pre túto príležitosť.

Počúvala anjela strážneho

Sálu KOS zaplnili zástupcovia mesta, duchovenstva, vedenie školy, učitelia, vychovávatelia, bývalí a súčasní žiaci aj ich rodičia či starí rodiča. Naživo aj prostredníctvom videoprezentácie spomínali na školu, ktorá tieto deti dlhé roky formovala a formuje a s ktorou vlastne nikdy nestratili kontakt. Špeciálni pedagógovia a vychovávatelia sú pre ne ako druhí rodičia.

Lenka, ktorá si za svoje verše vyslúžila búrlivý potlesk, na svoju bývalú školu nedá dopustiť. „Nastúpila som do nej prvý rok po jej otvorení, v roku 1994. Mám na ňu veľmi krásne spomienky, vždy som sa na vyučovanie veľmi tešila. Našla som si tu veľa kamarátov, vznikli mnohé pekné priateľstvá,“ zaspomínala si mladá nitrianska poetka.

Lenku si ako 6-ročnú žiačku pamätala aj prítomná sestra Stela, ktorá je dušou školy. Spomenula príhodu, v ktorej Lenka zohrala kľúčovú úlohu. „Bola vtedy malým dievčatkom na vozíčku, spolužiak Mário bol tiež malý chlapček. Došla som prvýkrát na hodinu náboženstva, práve to bolo na sviatok anjela strážneho. Hovorila som o tom, ako máme poslúchať a tak podobne,“ spomína sestra Stela.

„Mário sa začal kotúľať po zemi a nepočúval tak, ako ostatné deti. Povedala som im, že si rozdáme obrázky anjela strážneho, ale Máriovi nedáme, lebo neposlúcha. Všetky deti so mnou súhlasili, len malá Lenka nie. „Ale, sestrička, on za to nemôže, on sa taký narodil,“ povedala vtedy. „Ty si, Lenka, lepšie počúvala anjela strážneho ako ja, ja ho musím odprosiť. Tu máš obrázok a ty ho Máriovi dáš. A prišlo veľké prekvapenie. Mário počúval, vstal, prišiel k Lenke, vzal si obrázok, pobozkal ho a sadol si na stoličku. Odvtedy patril medzi najlepších, poslušných žiakov. A ja som preto s radosťou nie chodila, ale letela do školy.“

Prítomným sa prihovoril aj špirituál Roman Dorman. V duchu posolstva Svätého Otca vyzdvihol myšlienku, že v každom dieťati treba vidieť odtlačenú tvár Krista. „Ďakujeme vám, rodičom, že ste vaše deti – aj s vedomím, že sú postihnuté – prijali ako boží dar. Chceme pri vás stáť ako opora a pomáhať vám, aby ste svojím postojom aj iným ukázali, že každý život má cenu.“

Majú výročie

Výstava bola spojená s výročím vzniku špeciálnych tried pre žiakov s viacnásobným postihnutím – mentálnym či telesným, ku ktorým sa pridružujú ďalšie zdravotné problémy. Prvou učiteľkou v nich bola špeciálna pedagogička Marta Bradáčová. „Našimi rukami za tých 20 rokov prešlo 42 žiakov, dnes máme v škole dve špeciálne triedy po 8 detí - sú vo veku od 6 do 18 rokov. Dvadsaťšesť žiakov opustilo brány našej školy, postupne prešli do Praktickej školy na Červeňovej ulici a neskôr do denného stacionára na Baničovej ulici,“ hovorí Marta Bradáčová.

„Špeciálne triedy pre deti s viacnásobným postihnutím vznikli pre potreby vzdelávania takýchto detí. Dovtedy sa im v domácich podmienkach venovali učitelia zhruba dve hodiny týždenne. S podporou mesta vznikla trieda pre ťažko postihnuté deti najprv v priestoroch Červeného kríža, ktorá v začiatkoch mala 5 žiakov.“

Robia pre ne tvorivé dielne

Za dlhoročnú spoluprácu odovzdala ďakovný list riaditeľovi školy Jurajovi Rusovi Ľudmila Struková z KOS. Ako povedala, deti z tejto školy sú už roky pravidelnými návštevníkmi osvetového strediska. „Pri príležitosti prehliadok výstav vždy pre ne pripravíme tvorivé dielne – deti u nás batikovali, robili výrobky zo slamy, drôtu či zdobili medovníky. S pomocou svojich pedagógov či rodičov vytvorili krásne veci, ktoré si potom zobrali domov,“ doplnila Ľudmila Struková.

Výtvarné práce detí školy.

Sestra Stela spomenula príhodu s Lenkou Podhradskou.

Lenka zarecitovala báseň Spomienky, ktorú napísala pre túto príležitosť.

Zaspieval Mário Pleška.

Záverečná recepcia s dobrotami, ktoré napiekli šikovné mamičky a babičky. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 3 965
  2. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 539
  3. Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO) 493
  4. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 379
  5. Prvá výhra V. Zálužia vonku 299
  6. Vargová z Veselí do Šale 201
  7. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 182
  8. Štartuje play-off Ligy internacionálov 179
  9. Nový Život môže doma spečatiť triumf 174
  10. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 136

Najčítanejšie správy

Nitra

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci

Opozícia v krajskom parlamente je ochotná rokovať o spolupráci s kýmkoľvek okrem kotlebovcov. SMK chce urobiť všetko preto, aby sa extrémisti k moci v Nitrianskom kraji nedostali.

Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO)

Na majstrovstvách Slovenska sa darilo aj pretekárom z nášho regiónu,

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Prvá výhra V. Zálužia vonku

V. LIGA STRED: Vedúca trojica nezaváhala. Zbehy zmazali dvojgólové manko a vybojovali remízu. Lapáš prekvapujúco neuspel vo V. Bedzanoch.

Blízke regióny

Podgurážený vodič zdemoloval stĺp, našťastie nikoho nezrazil

Vodiča, ktorý zdemoloval v Nových Zámkoch stĺp verejného osvetlenia zatiaľ nemôžu vypočuť. Najprv bude musieť vytriezvieť.

Hasiči zasahujú pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici

Viac ako tucet hasičov momentálne zasahuje pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici v Trnave. Požiar zachvátil halu a strechu.

Škody po včerajšom požiari lakovne odhadli na 200 tisíc eur +foto

Príčina vzniku požiaru sa v súčasnosti vyšetruje. Jeho likvidácia zamestnala viac 24 hasičov.

Levičanka sa prebojovala medzi najlepších rečníkov

Reprezentantka rečníckeho klubu si rečou v nemeckom jazyku „vyrozprávala“ tretie miesto.

Topoľčianska polícia žiada o pomoc pri pátraní

Filip Chudý sa pravdepodobne vyhýba nástupu do výkonu trestu.

Všetky správy

Zelenina z Lidla pohorela v amatérskom teste. Dá sa veriť domácim meračom?

Internetom sa šíri video, v ktorom neznámy muž meria dusičnany v zelenine a ovocí.

Lipšicova advokátka: S takým postupom prokuratúry som sa ešte nestretla

Exposlanec zrazil 72-ročného chodca v septembri. Hrozí mu za to trest na dva až päť rokov väzenia.

Bankár: Bezúročné pôžičky nie sú charita. Slúžia na prilákanie

Martin Techman tvrdí, že polovica hypoték už čoskoro zdražie.

V stane pod vrcholom Everestu našli štyri mŕtve telá

Telá našli záchranári, ktorí sa vydali pre telo slovenského horolezca Vladimíra Štrbu.

Cíger neprišiel diskutovať s Lintnerom, Kohútovi povie, aby odstúpil

Reprezentačný tréner má v stredu absolvovať diskusiu s prezidentom SZĽH Martinom Kohútom.

Kam vyraziť