Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Svoje postihnuté deti prijali ako boží dar

Špeciálne triedy pre deti s viacnásobným postihnutím vznikli pre potreby vzdelávania takýchto detí. Dovtedy sa im doma venovali učitelia zhruba dve hodiny týždenne.

V sále KOS sa stretli predstvitelia mesta, školy, rodičia aj deti. Prihovorila sa im prvá učiteľka špeciálnych tried Marta Bradáčová.(Zdroj: (ČE))

Špeciálne triedy pre deti s viacnásobným postihnutím vznikli pre potreby vzdelávania takýchto detí. Dovtedy sa im doma venovali učitelia zhruba dve hodiny týždenne.

NITRA. Svojimi výtvarnými prácami sa v Krajskom osvetovom stredisku (KOS) predstavili deti zo Spojenej školy na Mudroňovej ulici v Nitre. Výstava Špecko je dôkazom toho, že aj hendikepované deti vedia vytvoriť krásne veci. Vernisáž doplnili vystúpeniami absolventi školy – Mário Pleška zaspieval a Lenka Podhradská zarecitovala báseň Spomienky, ktorú napísala pre túto príležitosť.

Počúvala anjela strážneho

Sálu KOS zaplnili zástupcovia mesta, duchovenstva, vedenie školy, učitelia, vychovávatelia, bývalí a súčasní žiaci aj ich rodičia či starí rodiča. Naživo aj prostredníctvom videoprezentácie spomínali na školu, ktorá tieto deti dlhé roky formovala a formuje a s ktorou vlastne nikdy nestratili kontakt. Špeciálni pedagógovia a vychovávatelia sú pre ne ako druhí rodičia.

Lenka, ktorá si za svoje verše vyslúžila búrlivý potlesk, na svoju bývalú školu nedá dopustiť. „Nastúpila som do nej prvý rok po jej otvorení, v roku 1994. Mám na ňu veľmi krásne spomienky, vždy som sa na vyučovanie veľmi tešila. Našla som si tu veľa kamarátov, vznikli mnohé pekné priateľstvá,“ zaspomínala si mladá nitrianska poetka.

Lenku si ako 6-ročnú žiačku pamätala aj prítomná sestra Stela, ktorá je dušou školy. Spomenula príhodu, v ktorej Lenka zohrala kľúčovú úlohu. „Bola vtedy malým dievčatkom na vozíčku, spolužiak Mário bol tiež malý chlapček. Došla som prvýkrát na hodinu náboženstva, práve to bolo na sviatok anjela strážneho. Hovorila som o tom, ako máme poslúchať a tak podobne,“ spomína sestra Stela.

„Mário sa začal kotúľať po zemi a nepočúval tak, ako ostatné deti. Povedala som im, že si rozdáme obrázky anjela strážneho, ale Máriovi nedáme, lebo neposlúcha. Všetky deti so mnou súhlasili, len malá Lenka nie. „Ale, sestrička, on za to nemôže, on sa taký narodil,“ povedala vtedy. „Ty si, Lenka, lepšie počúvala anjela strážneho ako ja, ja ho musím odprosiť. Tu máš obrázok a ty ho Máriovi dáš. A prišlo veľké prekvapenie. Mário počúval, vstal, prišiel k Lenke, vzal si obrázok, pobozkal ho a sadol si na stoličku. Odvtedy patril medzi najlepších, poslušných žiakov. A ja som preto s radosťou nie chodila, ale letela do školy.“

Prítomným sa prihovoril aj špirituál Roman Dorman. V duchu posolstva Svätého Otca vyzdvihol myšlienku, že v každom dieťati treba vidieť odtlačenú tvár Krista. „Ďakujeme vám, rodičom, že ste vaše deti – aj s vedomím, že sú postihnuté – prijali ako boží dar. Chceme pri vás stáť ako opora a pomáhať vám, aby ste svojím postojom aj iným ukázali, že každý život má cenu.“

Majú výročie

Výstava bola spojená s výročím vzniku špeciálnych tried pre žiakov s viacnásobným postihnutím – mentálnym či telesným, ku ktorým sa pridružujú ďalšie zdravotné problémy. Prvou učiteľkou v nich bola špeciálna pedagogička Marta Bradáčová. „Našimi rukami za tých 20 rokov prešlo 42 žiakov, dnes máme v škole dve špeciálne triedy po 8 detí - sú vo veku od 6 do 18 rokov. Dvadsaťšesť žiakov opustilo brány našej školy, postupne prešli do Praktickej školy na Červeňovej ulici a neskôr do denného stacionára na Baničovej ulici,“ hovorí Marta Bradáčová.

„Špeciálne triedy pre deti s viacnásobným postihnutím vznikli pre potreby vzdelávania takýchto detí. Dovtedy sa im v domácich podmienkach venovali učitelia zhruba dve hodiny týždenne. S podporou mesta vznikla trieda pre ťažko postihnuté deti najprv v priestoroch Červeného kríža, ktorá v začiatkoch mala 5 žiakov.“

Robia pre ne tvorivé dielne

Za dlhoročnú spoluprácu odovzdala ďakovný list riaditeľovi školy Jurajovi Rusovi Ľudmila Struková z KOS. Ako povedala, deti z tejto školy sú už roky pravidelnými návštevníkmi osvetového strediska. „Pri príležitosti prehliadok výstav vždy pre ne pripravíme tvorivé dielne – deti u nás batikovali, robili výrobky zo slamy, drôtu či zdobili medovníky. S pomocou svojich pedagógov či rodičov vytvorili krásne veci, ktoré si potom zobrali domov,“ doplnila Ľudmila Struková.

Výtvarné práce detí školy.

Sestra Stela spomenula príhodu s Lenkou Podhradskou.

Lenka zarecitovala báseň Spomienky, ktorú napísala pre túto príležitosť.

Zaspieval Mário Pleška.

Záverečná recepcia s dobrotami, ktoré napiekli šikovné mamičky a babičky. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Ako dávni migranti zmenili Európsku DNA? Prišli len muži a kone

Tretia hlavná migračná vlna zanechala stopu v Európanoch až dodnes.

Kam vyraziť