Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Vulgárnu neplatičku nitrianska župa nerieši

Župa správanie neplatičky ignoruje, vyhodiť ju napriek veľkému dlhu nechce. Susedia sú zúfalí.

Ivan Burgan s rodinou býva v dome napravo, vulgárna susedka vľavo. Rodiny nemajú šancu vyhnúť sa navzájom, pred domami sa stretajú denne.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

ČIERNA DOLINA, NITRA. Hnev, problémy so spánkom, strach. Toto všetko prežíva rodina Burganovcov v Čiernej Doline v katastri Zlatých Moraviec.

Problémy im robí žena zo susedstva, ktorá mala od nadávok prejsť až k vyhrážkam. Len hliadka mestskej polície zasahovala v lokalite za posledné dva roky devätnásť ráz.

Šikanovanie?

Rodina Ivana Burgana žije v dome už tri roky, predtým žili kúsok ďalej v jednoizbovom byte a s konfliktnou ženou prichádzali do styku menej.

„Problémy s touto susedkou začali hneď ako sme sa nasťahovali. Počuli sme vyhrážky, že sa máme na čo tešiť, že si to užijeme,“ hovorí Ivan Burgan. Od tohto obdobia malo začať šikanovanie susedov v podobe nadávok, osočovania cez záhradu aj vulgárnych gest.

„V októbri 2010 sme sa zariaďovali, mali sme vtedy asi 4-týždňové mača. Jej chlapec kopol z celej sily futbalovou loptou do tej mačky. Keď som sa ho spýtala, prečo ju kopol, vyletela a hneď spustila nadávky, samé ku.., pi.., a to všetko pred jej deťmi. Odvtedy to začalo, vyjdem von a samé vulgarizmy. Nepotrebujem, aby moje deti počúvali takéto reči,“ hovorí Janka Burganová.

„Ukazuje nám stredný prst, alebo holý zadok. Sú to človeku neprirodzené veci. Bojíme sa už aj vyjsť z domu, aby sme sa nestali terčom takéhoto správania,“ povedal Ivan Burgan.

Úrady o spore vedia a vec neriešia

A neostalo len pri oplzlostiach, agresívna žena sa Burganovcom mala aj vyhrážať. „Že ma tresne polenom po hlave ako bývalú susedku,“ hovorí matka piatich chlapcov vo veku 4 až 23 rokov.

Pani Janka naráža na incident spred niekoľkých rokov. „Vtedy napadla našu susedku, bývalú učiteľku, ktorá sa musela kvôli nej vysťahovať. Udrela ju doskou po hlave. Našťastie bol klinec z druhej strany, takže ju len ošetrili. Trestné oznámenie nepodávala,“ spomína Ivan Burgan. Učiteľka to vraj zdôvodnila tým, že je jej agresívnej ženy ľúto.

Burganovci hovoria, že na nebezpečné a agresívne správanie susedky upozorňujú už dlhé mesiace, zatiaľ však bezvýsledne. „Nikto nemôže vedieť, čo sa tu stane, to sú nevyspytateľní ľudia,“ podotkol pán Burgan.

O probléme rodiny vedia na štátnej aj mestskej polícii, na obvodnom úrade aj na župe. A Burganovcom sa dostáva zaujímavých odporúčaní, ako situáciu riešiť.

„Mestskí policajti nám vlani povedali, že máme dospelých synov, čo ich nechytíme a nevybijeme. Potrebujem ja mať s nimi nejaké problémy? Veď to oni by mali urobiť poriadok, nie my,“ povedala Janka Burganová. Úradníci im tiež odporúčali, aby zavolali novinárov.

Pán Burgan nevie, na koho ešte by sa mohol obrátiť, aby mal pokoj so susedkou.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Devätnásť výjazdov polície za dva roky

Policajti majú do lokality výjazdy ako na hodiny klavíra. Hliadky mestskej polície zasahovali v Čiernej Doline za posledné dva roky 19 ráz.

„Dva prípady boli riešené napomenutím, jeden sme riešili pokutou, išlo o porušenie zákona o priestupkoch,“ reagoval náčelník mestskej polície Marián Takáč. Podotkol však, že tieto výjazdy nesúviseli vždy len s konfliktnou rodinou.

Čierna Dolina je odľahlým miesto a v lokalite žije len hŕstka ľudí. Priami susedia konfliktnej ženy okrem Burganovcov tu ani nie sú. Mestskí policajti žiaden z prípadov neodstúpili štátnej polícii.

V prípade čudného odporúčania hliadky, aby si s problémovou rodinou spravili poriadok synovia Burganovcov, si náčelník vyžiadal viac informácií, aby mohol „ďalej vo veci konať“.

„Zadokumentovali sme dve oznámenia vo veci priestupku proti občianskemu spolunažívaniu,“ potvrdila krajská policajná hovorkyňa Božena Bruchterová.

O celej veci sme sa pokúšali hovoriť aj so ženou, s ktorou majú Burganovci spor. Jej dcéra nám na mieste povedala, že nie je doma. Žena potom opakovane nedvíhala mobil.

Kraj môže vypovedať nájom, no neurobí to

Orgán, ktorý by však mohol konať, je Nitriansky samosprávny kraj. Burganovci aj ich susedia sú totiž nájomníkmi v domoch, ktoré patria župe.

„Všetci nájomcovia sú povinní správať sa tak, aby nerušili a neobťažovali susedov, nerobili výtržnosti a nezhoršovali podmienky riadneho užívania domu ostatným užívateľom. V prípade, že tak niekto nekoná, môže kraj ako prenajímateľ vypovedať nájom ak nájomca, alebo ten, kto je členom jeho domácnosti sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných nájomcov, ohrozuje bezpečnosť, alebo porušuje dobré mravy v dome,“ napísal Burganovcom župan Milan Belica.

To však župa urobiť zrejme môže len v teoretickej rovine, v praktickej sa na takýto krok nechystá. Odkazuje na sociálnu odkázanosť konfliktnej rodiny. Podľa kraja sa rodina do svojej situácie nedostala iba vlastnou vinou.

„Nemožno ju napríklad viniť z toho, že má ťažko zdravotne postihnuté dieťa,“ povedal hovorca Belicu Stanislav Katrinec.

Neplatiči

Hovorca Belicu tiež reagoval na informácie, že konfliktná rodina visí župe na nájomnom okolo 3500 eur.

„Kraj nikomu nič neodpúšťa, len zohľadňuje možnosti spomínanej rodiny a pokúša sa nájsť vhodný spôsob ako vyriešiť situáciu, do ktorej sa dostala,“ podotkol Katrinec. Župa presnú čiastku, ktorú rodina konfliktnej ženy dlhuje, neprezradila.

Ako chce kraj situáciu riešiť, hovorca nespresnil. „Ľudia, ktorí na ten nájom nemajú a neplatia, sú vysťahovaní. A tých, ktorí naň majú a schválne ho neplatia, tých nevysťahujú,“ reagovala pani Janka.

Podľa Burganovcov by pomohla v lokalite kamera. Toto riešenie zrejme neprejde, lebo pozemky v lokalite sú nevysporiadané a so snímaním by museli súhlasiť ich majitelia.

Samospráva tvrdí, že problémom je aj vzdialenosť lokality, ktorá leží asi štyri kilometre od mesta. To má vplyv na možnosť okamžitého zásahu mestskej polície.

„Mesto a tiež ja vykonávame všetky kroky, ktoré nám legislatívna a tiež ekonomická situácia umožňuje tak, aby bolo spolunažívanie obyvateľov Čiernej Doliny čo najlepšie,“ povedal primátor Peter Lednár. Ani on nespresnil, aké konkrétne kroky mesto podniká.

Župa zase v prípade susedských sporov odkázala, že na riešenie nezákonnosti máme na Slovensku na to určené orgány.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Uzavretá križovatka VSS bude pre vodičov v Košiciach zaberák

Chystané obmedzenia spomalia zrejme v čase špičiek premávku aj na moste.

Štátna poisťovňa chce obmedziť liečbu pre ľudí, ktorí strácajú zrak

Všeobecná zdravotná poisťovňa je v niekoľkomiliónovej strate. Šetriť plánuje aj tak, že bude pacientom liečiť iba jedno oko, aj to neskôr a iba dva roky. Sama sa tak plánuje uzdraviť.

Kam vyraziť