Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Mesto hľadá stovky truhiel, mali zmiznúť v mestskom podniku

Poslanci mesto upozornili, že s rovnakým množstvom peňazí, aké má Tomajko, nedokáže Záhradnícke služby riadiť lepšie žiaden manažér.

Marián Tomajko vysvetľoval, kam sa podeli truhly, ktoré radnica nevie nájsť.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

ZLATÉ MORAVCE. Takmer tri desiatky zamestnancov Záhradníckych služieb sú stále bez výplat. Nedostali ich, lebo mzdové prostriedky pre mestskú príspevkovú organizáciu stopol primátor Peter Lednár. Ten to zdôvodnil mizernou hospodárskou situáciou podniku a zlým riadením podniku pod vedením Mariána Tomajku.

Zamestnanci peniaze nevideli za jún a júl. Tomajko im ich nemal z čoho vyplatiť, poskytol im len 50-100 eur za jednotlivé mesiace, aby mali aspoň na najnutnejšie potreby. Prípad už rieši Inšpektorát práce v Nitre, nevyplatenie miezd je porušením zákona. Podniku za to hrozí pokuta do výšky 100-tisíc eur.

Návrh na koniec podniku neprešiel

Patová situácia v Záhradníckych službách sa zrejme nezmení ani po poslednom rokovaní mestského parlamentu. Poslanci síce schválili, že príspevok pre tento mestský podnik by mesto malo vyplácať v pravidelných splátkach, aby bolo na výplaty pre zamestnancov, ani to ale zrejme nedonúti primátora a jeho ľudí, aby peniaze schválené v rozpočte uvoľnil postupne.

Zbor tiež rozhodol o navýšení prostriedkov pre Záhradnícke služby na tento rok o 20-tisíc eur. Naopak, neprešiel primátorov návrh, aby sa podnik postupne začal pripravovať na svoj zánik. Koniec Záhradníckych služieb mal podľa Lednára prísť k 31. decembru. Priameho nástupcu by Záhradnícke služby nemali a ich činnosti by prešli na ďalšie mestské podniky. Za tento návrh ale nehlasoval vôbec nikto, dokonca ani viceprimátor Jozef Škvarenina, ktorý väčšinou s Lednárovými návrhmi súhlasí.

Ani rozhodnutie poslancov sa však neobišlo bez kritiky. Sumu 20-tisíc eur navýšenú Záhradníckym službám totiž vzali občianskym združeniam a organizáciám.

Enormné dlhy

Radnica kritizuje podnik za zlé hospodárenie, podľa právničky mesta Márie Vozárovej boli dlhy podniku k 30. júnu vo výške 315-tisíc eur.

„Záhradnícke služby len za posledných 6-7 rokov vyrobili dlh voči Sociálnej poisťovni, ostatným poisťovniam a voči daňovému úradu vo výške 100-tisíc eur,“ upozornila Vozárová.

Riaditeľ podniku Marián Tomajko už dlhodobo vysvetľuje, že podnik sa do neutešenej situácie nedostal vlastnou vinou, prevzal na seba záväzky predchodcov.

„V januári 1993 sme prevzali úver za bývalé Komunálne služby vo výške 1,88 milióna korún (62 404 eur) a ďalšie dva milióny korún (66 387 eur) tvorili záväzky, ktoré sme museli splácať. Mesto nám prisľúbilo oddlženie, ale nestalo sa tak,“ vysvetľoval poslaneckému zboru riaditeľ.

Dlhy podľa neho nie je z čoho splácať, pretože príspevok pre Záhradnícke služby v posledných rokoch radikálne klesal, v posledných troch rokoch poklesol až o 84-tisíc eur.

Mesto mohlo ušetriť na odmenách

Poslanci upozornili vedenie mesta, že v takejto situácii nedokáže podnik viesť ani nový riaditeľ, ktorý by na manažérsky post prišiel po prípadnom odchode Tomajka z postu.

Právnička Mária Vozárová poslancom povedala, že ekonomická situácia donútila zosekať aj rozpočty ostatným podnikom. „Asi je trochu rozdiel, keď niekomu zoberieme päť a niekomu tridsať percent,“ reagoval poslanec Milan Galaba, podľa ktorého Záhradnícke služby mali rozpočet znížený najviac.

Poslanci tiež mesto upozornili, že šetriť sa dá aj inde. Mesto napríklad mohlo ušetriť takmer 18-tisíc eur na odmenách, ktoré dal Lednár nedávno vyplatiť vedúcim oddelení na mestskom úrade. Len jeden z nich – Štefan Nociar – dostal odmenu vo výške 6 800 eur.

Radnici chýbajú truhly

Prednosta mestského úradu Roman Šíra odmieta zvaľovať problémy podniku len na hlbokú minulosť. Na zastupiteľstvo prišiel s niekoľkými príkladmi, ktoré majú dokladať, že vysoké sekery sa tvorili aj v nedávnej minulosti.

Opísal prípady troch firiem, ktorým Záhradnícke služby nezaplatili v posledných rokoch za tovar. Ide napríklad o prešovskú eseročku, ktorej mestský podnik dlhuje viac ako 77-tisíc eur za 600 truhiel, ktoré si Záhradnícke služby mali objednať ešte v roku 2005. „Do dnešného dňa im neuhradili ani cent,“ vyhlásil Šíra.

Trnavskej firme visí zlatomoravský podnik za 120 truhiel vyše 12-tisíc eur, tvrdí to Šíra. „Pýtam sa, kde je tých 720 truhiel, keď vykonanou inventarizáciou vieme, že na sklade nie sú. No ja vám poviem, kde sú – v zemi, a polovička zhnitých. Kde sú však peniaze, ktoré za tieto truhly Záhradnícke služby neuhradili a kde sú peniaze zo zisku?“ pýtal sa Šíra.

Prednosta upozornil, že uvedené ceny za rakvy sú nákupné. Mesto si dalo zistiť, že truhly sa predávajú so ziskom 40 až 100 %. „To znamená, že ak nakúpite truhlu za 100 eur, viete ju predať za 140 až 200 eur,“ povedal Šíra. Peniaze zo zisku však chýbajú, rovnako ako tie, ktorými mal podnik objednaný tovar platiť.

Tieto príklady sú podľa Šíru jasným upozornením na to, že dlhy podniku nevznikli „niekde za hlbokej totality a socializmu“.

Tomajko úvahy o stratených truhlách aj peniazoch za ne rázne odmietol. Povedal, že napríklad od prešovskej firmy nikdy neobjednal truhly, ale drevo, ktoré sa použilo na lavičky v meste „a na ďalšie veci“.

Pokiaľ ide o platenie, Tomajko tvrdí, že spomínaným podnikateľom jeho podnik aspoň nejaké čiastky platil – až do chvíle, kedy samospráva Záhradníckym službám výrazne nesiahla na príspevok.

Čo robia Záhradnícke služby

Z názvu podniku sa môže zdať, že Záhradnícke služby sa starajú len o verejnú zeleň, čiže napríklad o kosenie trávy a orezávanie stromov. Okrem 97 hektárov verejnej zelene ale udržiava tri cintoríny, z nich dva sú v mestských častiach. Podnik zabezpečuje na cintorínoch všetko, vrátane pohrebov. Okrem toho má na starosti 33 detských ihrísk a pieskovísk, útulok pre zvieratá a turistickú informačnú kanceláriu.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Kam vyraziť