Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Mesto hľadá stovky truhiel, mali zmiznúť v mestskom podniku

Poslanci mesto upozornili, že s rovnakým množstvom peňazí, aké má Tomajko, nedokáže Záhradnícke služby riadiť lepšie žiaden manažér.

Marián Tomajko vysvetľoval, kam sa podeli truhly, ktoré radnica nevie nájsť.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

ZLATÉ MORAVCE. Takmer tri desiatky zamestnancov Záhradníckych služieb sú stále bez výplat. Nedostali ich, lebo mzdové prostriedky pre mestskú príspevkovú organizáciu stopol primátor Peter Lednár. Ten to zdôvodnil mizernou hospodárskou situáciou podniku a zlým riadením podniku pod vedením Mariána Tomajku.

Zamestnanci peniaze nevideli za jún a júl. Tomajko im ich nemal z čoho vyplatiť, poskytol im len 50-100 eur za jednotlivé mesiace, aby mali aspoň na najnutnejšie potreby. Prípad už rieši Inšpektorát práce v Nitre, nevyplatenie miezd je porušením zákona. Podniku za to hrozí pokuta do výšky 100-tisíc eur.

Návrh na koniec podniku neprešiel

Patová situácia v Záhradníckych službách sa zrejme nezmení ani po poslednom rokovaní mestského parlamentu. Poslanci síce schválili, že príspevok pre tento mestský podnik by mesto malo vyplácať v pravidelných splátkach, aby bolo na výplaty pre zamestnancov, ani to ale zrejme nedonúti primátora a jeho ľudí, aby peniaze schválené v rozpočte uvoľnil postupne.

Zbor tiež rozhodol o navýšení prostriedkov pre Záhradnícke služby na tento rok o 20-tisíc eur. Naopak, neprešiel primátorov návrh, aby sa podnik postupne začal pripravovať na svoj zánik. Koniec Záhradníckych služieb mal podľa Lednára prísť k 31. decembru. Priameho nástupcu by Záhradnícke služby nemali a ich činnosti by prešli na ďalšie mestské podniky. Za tento návrh ale nehlasoval vôbec nikto, dokonca ani viceprimátor Jozef Škvarenina, ktorý väčšinou s Lednárovými návrhmi súhlasí.

Ani rozhodnutie poslancov sa však neobišlo bez kritiky. Sumu 20-tisíc eur navýšenú Záhradníckym službám totiž vzali občianskym združeniam a organizáciám.

Enormné dlhy

Radnica kritizuje podnik za zlé hospodárenie, podľa právničky mesta Márie Vozárovej boli dlhy podniku k 30. júnu vo výške 315-tisíc eur.

„Záhradnícke služby len za posledných 6-7 rokov vyrobili dlh voči Sociálnej poisťovni, ostatným poisťovniam a voči daňovému úradu vo výške 100-tisíc eur,“ upozornila Vozárová.

Riaditeľ podniku Marián Tomajko už dlhodobo vysvetľuje, že podnik sa do neutešenej situácie nedostal vlastnou vinou, prevzal na seba záväzky predchodcov.

„V januári 1993 sme prevzali úver za bývalé Komunálne služby vo výške 1,88 milióna korún (62 404 eur) a ďalšie dva milióny korún (66 387 eur) tvorili záväzky, ktoré sme museli splácať. Mesto nám prisľúbilo oddlženie, ale nestalo sa tak,“ vysvetľoval poslaneckému zboru riaditeľ.

Dlhy podľa neho nie je z čoho splácať, pretože príspevok pre Záhradnícke služby v posledných rokoch radikálne klesal, v posledných troch rokoch poklesol až o 84-tisíc eur.

Mesto mohlo ušetriť na odmenách

Poslanci upozornili vedenie mesta, že v takejto situácii nedokáže podnik viesť ani nový riaditeľ, ktorý by na manažérsky post prišiel po prípadnom odchode Tomajka z postu.

Právnička Mária Vozárová poslancom povedala, že ekonomická situácia donútila zosekať aj rozpočty ostatným podnikom. „Asi je trochu rozdiel, keď niekomu zoberieme päť a niekomu tridsať percent,“ reagoval poslanec Milan Galaba, podľa ktorého Záhradnícke služby mali rozpočet znížený najviac.

Poslanci tiež mesto upozornili, že šetriť sa dá aj inde. Mesto napríklad mohlo ušetriť takmer 18-tisíc eur na odmenách, ktoré dal Lednár nedávno vyplatiť vedúcim oddelení na mestskom úrade. Len jeden z nich – Štefan Nociar – dostal odmenu vo výške 6 800 eur.

Radnici chýbajú truhly

Prednosta mestského úradu Roman Šíra odmieta zvaľovať problémy podniku len na hlbokú minulosť. Na zastupiteľstvo prišiel s niekoľkými príkladmi, ktoré majú dokladať, že vysoké sekery sa tvorili aj v nedávnej minulosti.

Opísal prípady troch firiem, ktorým Záhradnícke služby nezaplatili v posledných rokoch za tovar. Ide napríklad o prešovskú eseročku, ktorej mestský podnik dlhuje viac ako 77-tisíc eur za 600 truhiel, ktoré si Záhradnícke služby mali objednať ešte v roku 2005. „Do dnešného dňa im neuhradili ani cent,“ vyhlásil Šíra.

Trnavskej firme visí zlatomoravský podnik za 120 truhiel vyše 12-tisíc eur, tvrdí to Šíra. „Pýtam sa, kde je tých 720 truhiel, keď vykonanou inventarizáciou vieme, že na sklade nie sú. No ja vám poviem, kde sú – v zemi, a polovička zhnitých. Kde sú však peniaze, ktoré za tieto truhly Záhradnícke služby neuhradili a kde sú peniaze zo zisku?“ pýtal sa Šíra.

Prednosta upozornil, že uvedené ceny za rakvy sú nákupné. Mesto si dalo zistiť, že truhly sa predávajú so ziskom 40 až 100 %. „To znamená, že ak nakúpite truhlu za 100 eur, viete ju predať za 140 až 200 eur,“ povedal Šíra. Peniaze zo zisku však chýbajú, rovnako ako tie, ktorými mal podnik objednaný tovar platiť.

Tieto príklady sú podľa Šíru jasným upozornením na to, že dlhy podniku nevznikli „niekde za hlbokej totality a socializmu“.

Tomajko úvahy o stratených truhlách aj peniazoch za ne rázne odmietol. Povedal, že napríklad od prešovskej firmy nikdy neobjednal truhly, ale drevo, ktoré sa použilo na lavičky v meste „a na ďalšie veci“.

Pokiaľ ide o platenie, Tomajko tvrdí, že spomínaným podnikateľom jeho podnik aspoň nejaké čiastky platil – až do chvíle, kedy samospráva Záhradníckym službám výrazne nesiahla na príspevok.

Čo robia Záhradnícke služby

Z názvu podniku sa môže zdať, že Záhradnícke služby sa starajú len o verejnú zeleň, čiže napríklad o kosenie trávy a orezávanie stromov. Okrem 97 hektárov verejnej zelene ale udržiava tri cintoríny, z nich dva sú v mestských častiach. Podnik zabezpečuje na cintorínoch všetko, vrátane pohrebov. Okrem toho má na starosti 33 detských ihrísk a pieskovísk, útulok pre zvieratá a turistickú informačnú kanceláriu.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili 1 494
  2. Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne 756
  3. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 541
  4. Lancz už nie je trénerom Šale 430
  5. Gól jari č. 12: Vlado Pleva namieril pod brvno (+VIDEO) 232
  6. Veriaci oslávili Nanebovstúpenie Pána omšou v ruinách kláštorného kostola 173
  7. Moravce nemajú kam pochovávať 171
  8. Neded prekvapil v Galante Foto 161
  9. Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO) 137
  10. Polícia s cyklistami na pešej zóne predbežne nesúhlasí. Aj pre alkohol 127

Najčítanejšie správy

Nitra

Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili

Na podozrivého ôsmaka upozornili učitelia. Polícia prišla do školy s vycvičeným psom.

Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne

Študenti chcú vyzbierať stotisíc podpisov. V takom prípade sa ich požiadavkami musí zaoberať parlament.

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Lancz už nie je trénerom Šale

Klubová legenda končí po vzájomnej dohode.

Gól jari č. 12: Vlado Pleva namieril pod brvno (+VIDEO)

Kapitán Alekšiniec čakal na prvý tohtosezónny gól do 26. kola. Stál však za to!

Blízke regióny

V nemocnici chýbajú lekári. Novým ponúkajú náborový príspevok 5-tisíc eur

Akútny nedostatok minimálne desiatich lekárov chce vedenie levickej nemocnice vyriešiť nemalým náborovým príspevkom.

Treťoligové Šurany odvolali trénera

Milan Pavlovič už nie je trénerom nováčika

Žiak predával v škole marihuanu

Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície obvinil z drogovej trestnej činnosti len 14 ročného chlapca.

O titul Dedina roka 2017 zabojujú aj dve obce z nášho okresu

Bátovce a Santovka sa uchádzajú o titul v celoslovenskej súťaži. Zahlasovať sa dá aj cez internet.

FOTOGALÉRIA: Rozlúčková slávnosť šurianskych maturantov

Čerství absolventi školy obdržali maturitné vysvedčenia z rúk riaditeľky.

Všetky správy

Američania obkľučujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú dve americké lietadlové lode. Ďalšie môžu čoskoro pribudnúť.

Trump sa predviedol nevyberaným gestom, odstrčil premiéra Čiernej Hory

Na sociálnych sieťach gesto vyvovalo kritické reakcie.

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

Funkcionár Zvolena neveril vlastným očiam, keď čítal požiadavky niektorých hráčov

Dušan Mráz priznal, že je v kontakte s brankárom Jánom Lašákom. Radi by sme ho videli v štruktúrach nášho klubu, tvrdí.

V Bratislave žije štvrť milióna cépečkárov, najviac ich nie je v Petržalke

Dáta z mobilov tiež ukázali, že kancelárske centrá pojmú toľko ľudí ako stredne veľké mesto.

Kam vyraziť