Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Obce žiadali pre školy peniaze navyše

Nový školský zákon má po schválení platiť od budúceho roka. Starostovia sú presvedčení, že to školám spôsobí problém.

Základná škola v Diakovciach.(Zdroj: FOTO: (LAZ))

DIAKOVCE/ HORNÝ BAR. Stovky obcí požiadali ministerstvo školstva o dofinancovanie škôl, ktoré spravujú. Balík, ktorý ide na každú školu podľa počtu žiakov, im nestačí.

Požadujú opatrenia

„Žiaden zoznam škôl určených na zrušenie neexistuje. Rezort reaguje na požiadavky škôl, ktorým z rôznych dôvodov chýbajú peniaze, a preto nás žiadajú o mimoriadne dofinancovanie. To sa realizuje v rámci dohadovacieho konania, kde sme brali do úvahy počet žiakov a počet zamestnancov,“ povedal hovorca Michal Kaliňák. V praxi to podľa jeho slov znamená, že rezort v rámci finančných možností prihliada na požiadavku školy o doplatenie chýbajúcich peňazí, no na druhej strane od školy požaduje prehľad opatrení, ktorými garantujú nápravu. Teda, aby na budúci rok už obce ministerstvo o ďalšie peniaze navyše nežiadali.


„Rozhodnutie o mimoriadnom dofinancovaní je vecou dialógu a zároveň schopností zriaďovateľa prijať na úrovni konkrétnej školy efektívne opatrenia, ktorými odstránia svoje vnútorné problémy. Pre nás je kľúčové to, aby bola vytvorená životaschopná a finančne efektívna sieť škôl, ktorá garantuje dopravnú dostupnosť a zároveň požadovanú kvalitu výučby,“ upresnil hovorca.

Peniaze prerozdeľuje zriaďovateľ

Dohodovacie konanie majú niektoré obce za sebou. Ide napríklad aj o Diakovce (okres Šaľa), ktoré žiadali vyše 21-tisíc eur, nedostali však nič. Vlani ich štát dotoval 13-tisíc eurami.
Starosta László Hajdu v tom však nevidí problém. „Zatiahneme to z našich prostriedkov a vyriešime si to sami. Zafinancujeme aj slovenskú aj maďarskú školu,“ okomentoval stručne starosta. Na ďalšie otázky, o ktoré sme ho požiadali, nám už neodpovedal.


Poslanec Ľubomír Tuška pripustil, že financovanie škôl z obecného rozpočtu „by nemuselo byť až také reálne“. V obci sú dve základné školy, maďarská so 105 žiakmi a slovenská s 10 žiakmi, prerozdelenie peňazí medzi školy je plne v právomoci zriaďovateľa.

„Obe školy sú v jednej budove, takže na energiách by sa mohlo ušetriť len tak, že by sme ich spojili so škôlkami. S tým by pravdepodobne Diakovčania nesúhlasili, keďže sme obec rozdelená na národnosti,“ podotkol poslanec. Vec by sa podľa neho mala rozoberať na septembrovom zastupiteľstve.

Školy môžu spájať triedy


O dotáciu vo výške 25 376 eur žiadala ministerstvo aj obec Horná Potôň (okres Dunajská Streda), dostala 24 940 eur. Je to o 8926 eur viac ako vlani.

Obec Horný Bar potrebovala dodatočné financie najmä na mzdy učiteľov. Ročné náklady na prevádzku školy sú 238 800 eur, zo štátu získala v tomto roku necelých 204-tisíc eur. V dohadovacom konaní žiadali takmer 50-tisíc eur, dostali 25-tisíc eur, zhruba o polovicu viac ako v roku 2012.

„Keď nebudeme môcť žiadať v budúcnosti o peniaze navyše, čo si myslím, že nie je v poriadku, keďže ich používame hlavne na vyplatenie miezd učiteľov a tiež prevádzku, spôsobí to problémy. My vieme usporiť financie tak, že do budovy základnej školy presťahujeme materskú školu. Ale čo ušetríme na energiách, dáme na ne o rok aj tak, pretože ich výška opäť stúpne a budeme zase tam, kde sme začali. Bolo by dobré, ak by obce a napríklad aj nemocnice mali nárok na ich zľavnený odber,“ poznamenal starosta Štefan Bodó.

Školu rušiť nebude, podľa neho má dostatok žiakov, škôlka je tiež plná. V prípade, ak by škola zanikla, najbližšia je vzdialená najmenej 15 kilometrov. Cestovanie 89 žiakov by medzi obcami komplikovali nepravidelné autobusové spoje, hlavne v ranných hodinách.

„Podľa mňa bude mať mnoho obcí problém hlavne vtedy, keď sa prijme nový školský zákon, ktorým chce ministerstvo školstva zvýšiť počty žiakov v triedach a tiež nastaviť minimálny počet žiakov,“ podotkol Bodó.

V súčasnosti môže byť podľa zákona v prvej triede 22 žiakov, v druhom až štvrtom ročníku 25, po novom by vo všetkých triedach prvého stupňa malo byť najviac 25 žiakov. V triedach 5. - 9. ročníka sa má počet zvýšiť z 28 na 29. V triede nultého ročníka bude musieť byť aspoň osem žiakov, v triede prvého až štvrtého 13, v triede piateho až deviateho ročníka minimálne 15 žiakov.

„Návrh pôjde na jedno z najbližších rokovaní na vládu, potom do parlamentu. Školy, pokiaľ ide o málotriedky, môžu spájať triedy ako doposiaľ. Možností je viac podľa špecifík školskej siete na úrovni mikroregiónu,“ dodal Michal Kaliňák. Nový zákon by mal platiť od septembra budúceho roka.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Kam vyraziť