Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Detskí lekári z nitrianskej nemocnice sa sťažujú na ministerstve

Ústavné pohotovostné služby zabezpečuje aj externá lekárka. Štyria lekári z detského oddelenia neslúžia.

Nitrianska fakultná nemocnica.(Zdroj: (jk))

Ústavné pohotovostné služby zabezpečuje aj externá lekárka. Štyria lekári z detského oddelenia neslúžia.

NITRA. Detskí lekári z nitrianskej fakultnej nemocnice sú nespokojní so situáciou na oddelení. V auguste sa preto obrátili na ministerstvo zdravotníctva.

„Ministerstvo daný list od lekárov z nitrianskej nemocnice má. V súčasnosti situáciu na oddelení prešetrujeme,“ reagovala Martina Lidinská z komunikačného odboru ministerstva.

Odmietli slúžiť

„Na detskom oddelení je patová situácia, kvôli zlému personálnemu manažmentu prednostky tam väčšina lekárov vypovedala služby,“ tvrdia lekári, ktorí chcú zostať v anonymite.

Slúžiť vraj prestali štyria zo šiestich lekárov, využili pritom zákonné dôvody, takže im nehrozia sankcie.

„FN Nitra vždy na začiatku kalendárneho roka uzatvára s lekármi dohody o súhlase s vykonávaním práce nadčas a pracovnej pohotovosti. Z celkového počtu 227 lekárov štyria lekári nepodpísali uvedené dohody,“ reagoval riaditeľ nemocnice Jozef Valocký. Či ide o štyroch lekárov z detského oddelenia, neupresnil.

„O peniaze nám nejde, žiadame, aby sa zlepšili personálne podmienky na detskom oddelení, ktoré patrí pod kliniku novorodencov, detí a dorastu. Jediné riešenie, ako to dosiahnuť, je rozdelenie kliník, teda aby pani prednostka Ďurišová neriadila detské,“ žiadajú lekári.

O zlej situácii podľa nich svedčí aj to, že od roku 2006 odišlo z kliniky údajne až 24 lekárov. Naposledy dal výpoveď primár.

Subjektívny názor?

„Detská klinika a klinika novorodencov boli zlúčené po vzájomnej dohode s Univerzitou Konštantína Filozofa v roku 2009. Účelom spojenia bolo zabezpečiť komplexnú starostlivosť o deti od narodenia až po 18. rok veku na jednom pracovisku, vytvoriť priaznivé podmienky na kontinuálny prenos informácií,“ reagoval riaditeľ nemocnice.

Pracovisko podľa neho dosahuje dobré výsledky. „Čo sa týka negatívneho hodnotenia manažmentu kliniky zo strany pani prednostky, je to subjektívny názor spomínaných kolegov,“ myslí si riaditeľ.

Prednostka, ktorá je zároveň jeho námestníčkou, sa k situácii nevyjadrila.

Zvláda ambulanciu aj služby

Riaditeľ Valocký povedal, že dianie na klinike novorodencov, detí a dorastu sledujú a prijímajú potrebné opatrenia.

„V záujme zabezpečenia plynulosti práce prijímame nových zamestnancov, čím chceme odbremeniť terajších zamestnancov, rozložiť pracovné povinnosti a zabezpečiť kvalitu vykonávanej práce v prospech pacientov,“ tvrdí riaditeľ.

Podľa nespokojných lekárov ale vedenie nemocnice problémy nerieši. Namiesto toho vraj zabezpečilo do služieb po pracovnej dobe lekárku, ktorá má detskú ambulanciu mimo Nitry a slúži aj na detskej pohotovosti.

„Ide o 61-ročnú doktorku, ktorá mala v júli trinásť služieb na detskom oddelení, v auguste ich bolo až štrnásť. To znamená, že štrnásť dní bola na oddelení od 15. hodiny do 7. hodiny nasledujúceho rána. Popritom zvláda aj chod svojej detskej ambulancie a ešte k tomu mala i šesť služieb na detskej LSPP,“ tvrdia lekári.

Takýto štýl práce podľa nich ohrozuje detských pacientov. „Takéto služby nemôžu byť bezpečné pre pacienta, táto pani doktorka pracuje de facto nonstop,“ argumentujú lekári, podľa ktorých je optimálnych 4-5 služieb mesačne.

O nepovolaných osobách riaditeľ nevie

Spomínaná lekárka podľa nich nespĺňa ani vedomostné a praktické predpoklady na prácu na detskej klinike.

„Nevie zakanylovať dieťa, musia to robiť zdravotné sestry, a neovláda ani prácu s počítačom. Niektorí rodičia sa sťažovali, že pri prijatí dieťaťa ich nútila napísať prijímaciu správu do počítača.“

Riaditeľ potvrdil, že ústavné pohotovostné služby na klinike zabezpečuje aj externá lekárka na základe dohody o vykonaní práce. Podľa neho spĺňa všetky podmienky na výkon tejto pracovnej činnosti: „Nemáme vedomosť o tom, že by sa zapájali nepovolané osoby do niektorých etáp pracovnej činnosti.“

Na otázku, či je také množstvo služieb v poriadku, riaditeľ neodpovedal.

Primár dal výpoveď

Lekári tvrdia, že bývalý primár na problémy opakovane písomne upozornil vedenie nemocnice: „Vyjadril nesúhlas s tým, aby táto doktorka slúžila na detskej klinike, v danom liste popísal konkrétne pochybenia.“

Primár dal v júli výpoveď. Telefonicky sme sa s ním skontaktovali, vyjadriť sa nechcel. Náš zdroj tvrdí, že odišiel práve kvôli zlej situácii na oddelení.

„Primár dal výpoveď v súlade s platnými ustanoveniami Zákonníka práce, čo bolo zo strany vedenia FN akceptované,“ reagoval riaditeľ nemocnice Jozef Valocký.

Kontaktovali sme aj spomínanú externú lekárku, zastihli sme ju v ambulancii v obci neďaleko Nitry. Ani ona sa nechcela ku kritike lekárov vyjadriť, odkázala nás na vedenie nemocnice.

Povedala len, že slúži tak, „ako slúži kopa iných lekárov, pacientov to nijako neohrozuje“.

Krajský lekár chce stanovisko

Na otázku, aký je mesačne optimálny počet ústavných pohotovostných služieb lekára, sme odpovede nedostali od riaditeľa nemocnice ani na ministerstve zdravotníctva. To sa vyjadrí až potom, keď ukončí vyšetrovanie.

O situáciu s ústavnými pohotovostnými službami na detskom oddelení sa už zaujíma aj krajský lekár, ktorého sme oslovili so žiadosťou o vyjadrenie.

„Požiadam o stanovisko fakultnú nemocnicu a v prípade potvrdenia daného stavu vykonám kontrolu podľa príslušných zákonných ustanovení,“ reagoval Ľubomír Ševčík, lekár samosprávneho kraja.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zlatý bod a skazený sen

Vionisti v nedeľu večer vydreli remízu v hodine dvanástej.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Dávid zo Suchej sa našiel, prihlásil sa na polícii

Polícia po mladíkovi pátrala od piatku.

Všetky správy

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Väčšina ľudí mohla na nových pravidlách platieb za distribúciu elektriny ušetriť. Politici to však neboli schopní pochopiť. Regulačný úrad vrátil ceny podľa ich príkazu na minuloročné hodnoty. A preto budú domácnosti aj podniky platiť viac.

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Pozrite si rebríček 50 najpredávanejších áut sveta

Jediným nováčikom v prvej desiatke poradia je Honda Civic.

Kam vyraziť