Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Archeologické skvosty pôjdu do Vatikánu

Na výstave môžete do polovice septembra vidieť unikátne plakety z Bojnej aj vzácnu pyxidu z Čiernych Kľačian. Všetko originály.

Archeologička Jaroslava Ruttkayová pri vzácnej pyxide z Čiernych Kľačian.(Zdroj: (ČE))

NITRA. Ešte predtým, než sa presunie do vatikánskych múzeí, môžete v Ponitrianskom múzeu vidieť unikátnu výstavu. Predstavuje archeologické nálezy z nášho územia, ktoré dokumentujú počiatky kresťanstva u našich predkov. Preto aj výstava nesie názov Najstaršie doklady kresťanstva na Slovensku. Pripravilo ju Biskupstvo Nitra, Slovenské národné múzeum Bratislava, AÚ SAV v Nitre, Ponitrianske múzeum a NSK.

Do 15. septembra môžete v sále múzea obdivovať originály nájdených artefaktov (okrem kópie zvona z Bojnej), ktoré boli sprístupnené na Nitrianskom hrade počas Cyrilo-metodských osláv.

„Väčšina predmetov je zapožičaná zo Slovenského národného múzea a z archeologického ústavu. Z Ponitrianskeho múzea je súbor unikátnych medených pozlátených plakiet z 1. polovice 9. storočia, nájdené v pri výskumoch na hradisku v Bojnej. Boli pôvode súčasťou prenosného oltára, prípadne ceremoniálneho kríža,“ hovorí Jaroslava Ruttkayová, odborná pracovníčka Ponitrianskeho múzea.

„Asi druhýkrát u nás vystavujeme aj originál vzácnej pyxidy objavenej v Čiernych Kľačanoch. Je zo 4. storočia, patrí k najstarším nálezom z nášho územia z doby rímskej. Zdobí ju motív založenia Konštantínopolu. Zvyčajne sa vystavuje jej kópia, ktorú máme v klenotnici nášho múzea. Historickým skvostom je aj nitriansky evanjeliár z 11. storočia, ktorý je najstaršou knihou na Slovensku.“

K zaujímavým objavom patrí podľa Jaroslavy Ruttkayovej aj vystavený hromadný nález avarského charakteru z prelomu 8. – 9. storočia, odkrytý pri vykopávkach v Dolných Orešanoch. „V rámci celého nálezu je unikátny rovnoramenný krížik, ktorý je najstarším nálezom závesného kríža z územia Slovenska,“ doplnila archeologička múzea.

Na výstave možno vidieť aj kópiu bronzového zvona z 1. polovice 9. storočia a ozdoby opaskov a kovania s motívmi kríža a stromu života, dokladujúce kresťanskú vieru ich nositeľov. Pozoruhodné sú tiež ostrohy, sekery a putá na krk z 9. storočia. Všetko opäť nálezy z Bojnej.

Výstavu dopĺňajú rekonštrukcie - modely románskych kostolov z 11. – 12. storočia z územia Slovenska, napríklad z Kostolian pod Tribečom, Dražoviec, Bíne či Podhorian – Sokolníkov.

Slonovinová pyxida nájdená v Čiernych Kľačanoch.

Časť pozlátených plakiet z Bojnej.

Hromadný nález avarského charakteru z prelomu 8. – 9. storočia z Dolných Orešian. Unikátny je rovnoramenný krížik (v strede), ktorý je najstarším nálezom závesného kríža z územia Slovenska.

Kópia bronzového zvona z Bojnej.

Šperky.

Pozoruhodné sú tiež ďalšie nálezy z Bojnej - ostrohy, sekery a putá na krk z 9. storočia.

Výstavu dopĺňajú rekonštrukcie - modely románskych kostolov z 11. – 12. storočia z územia Slovenska. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Kam vyraziť