Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Auto roky chátra v policajnej úschove, čaká sa na súd

Auto nitrianskej firmy bolo kradnuté vo Francúzsku. Pátranie po ňom však už zrušili.

Policajný sklad v Zlatých Moravciach, v ktorom sú zaistené autá, v decembri podpálili zlodeji. Renault požiar nepoškodil.(Zdroj: (pol))

Auto nitrianskej firmy bolo kradnuté vo Francúzsku. Polícia ho zaistila. Pátranie po ňom však neskôr zrušili po odškodnení pôvodného majiteľa. Napriek tomu je stále v úschove.

NITRA. Už štvrtý rok je auto, ktoré kúpila nitrianska firma Incar, v policajnej úschove. Chátra tu a koroduje, hoci v systéme už nefiguruje ako kradnuté.

Polícia ho firme nevydá, čaká na papier zo súdu. Súd zase čaká na papier od francúzskej lízingovej spoločnosti, ktorá bola pôvodným vlastníkom auta.

O prípade sme naposledy písali v decembri 2011. Odvtedy sa nikam neposunul. Akurát zaistené auto je z roka na rok v horšom stave. Hoci ho firma Incar používať nemôže, stále zaň platí zákonnú poistku.

Na krádež prišli až po troch rokoch

Pôvodným majiteľom Renaultu bola francúzska lízingová spoločnosť. Po krádeži sa dostal na Slovensko. Predtým, ako ho nitrianska firma Incar kúpila za 17-tisíc eur, preverovala si, či nie je kradnutý. Všetko bolo v poriadku.

Problém nastal až po troch rokoch, keď začala polícia používať nový informačný systém. Ten evidoval auto ako kradnuté. Jeho krádež bola navyše nahlásená až niekoľko mesiacov po tom, ako bolo prihlásené na Slovensku. Policajti ho zaistili, odvtedy je zaparkované na ich dvore.

V systéme už ako kradnuté nefiguruje. Incar sa totiž dohodol s pôvodným francúzskym majiteľom a za auto mu zaplatil. Práve Francúzi požiadali už pred dvomi rokmi o zrušenie pátrania po aute. Napriek tomu ho polícia odmieta vydať. Čaká na potvrdenie zo súdu.

„Nakoľko vo veci vrátenia auta nebolo na súde právoplatne rozhodnuté, nie je možné ho vydať,“ povedala hovorkyňa polície Božena Bruchterová.

Súd urguje Francúzov

„Všetko je teraz v rukách sudkyne,“ povedal konateľ Incaru. Poznamenal, že kým mu auto vydajú, bude vhodné už len do šrotu.

Právny zástupca firmy Ladislav Barát poukázal, že majú k dispozícii kúpnu zmluvu a následnú dohodu o urovnaní s Francúzmi. Na základe toho očakávali, že súd urýchlene potvrdí vlastnícke právo Incaru k autu.

Okresný súd však trvá na vypočutí francúzskej firmy. Podľa nášho zdroja jej sudkyňa zaslala list - Francúzi údajne reagovali, že nevedia, o čo ide. Preto sa sudkyňa obrátila na francúzsky súd.

„Súd nemá možnosť ovplyvniť dĺžku trvania úkonu dožiadaným orgánom a v súčasnosti vykonanie tohto úkonu urguje. Najbližší termín pojednávania je určený na 4. septembra,“ píše sa vo vyjadrení, ktoré nám zo súdu zaslala Tatiana Kováčiková, zástupkyňa hovorcu.

Formalistický prístup?

Incar sa obrátil na súd v januári 2010. Naposledy sa pojednávalo v auguste 2012, dva tohtoročné termíny boli zrušené - podľa Baráta z dôvodu, že Francúzi nekomunikovali so súdom.

„Zásadný problém vidím v tom, že súd sa stavia príliš formalisticky k pozícii francúzskej spoločnosti. Na jednej strane sa konštatuje, že práve táto firma sa prezentovala ako majiteľ auta a toto bol jediný dôvod na zadržanie auta policajným orgánom. Na druhej strane súdu nepostačuje písomná kúpna zmluva a dohoda o urovnaní s týmto subjektom,“ konštatoval Barát.

Myslí si, že spomínané doklady by mali postačovať súdu, aby rozhodol.

Polícia môže účtovať náklady na úschovu

Koľko bude ešte auto chátrať na policajnom dvore, nikto netuší. Podľa Ladislava Baráta navyše hrozí, že polícia vyúčtuje firme náklady za úschovu: „Vyplýva to z opatrenia policajného orgánu z novembra 2009."

Píše sa v ňom, že „po rozhodnutí súdu o vrátení zaistenej veci oprávnenej osobe je táto povinná uhradiť útvaru policajného zboru nevyhnutné náklady, ktoré vznikli v súvislosti s jej zaistením a úschovou, ak súd nerozhodne inak“.

Barát poznamenal, že prípadné rozhodnutie súdu, ktoré by umožňovalo vymáhanie nákladov od firmy Incar, by bolo v rozpore s dobrými mravmi.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Bánovce nad Bebravou hľadajú nového dopravcu MHD

Predpokladanú hodnotu zákazky odhadla samospráva na 430 000 eur.

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť