Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Podnet na slovenskú hymnu v češtine vrátila Rada policajtom

Odvysielaním hymny v podaní kapely P★ča z h★ven v RTVS sa bude zaoberať obvodný úrad.

Hymna v podaní českej kapely pobúrila nitrianskeho lekára.(Zdroj: omediach.com)

NITRA. Podnet nitrianskeho lekára Štefana Paulova, ktorý dal na RTVS za zneváženie štátneho symbolu spievaním slovenskej hymny po česky skupinou P★ča z h★ven, polícia postúpila na Radu pre vysielanie a retransmisiu. Tá ho vrátila späť.

„Vrátili sme ho späť, pretože polícia konštatuje, že ide o priestupok, čo my nie sme kompetentní posúdiť,“ povedala hovorkyňa Rady Lucia Jelčová. Nevylúčila však, že rada prešetrí podnet po svojej línii - podľa zákona o vysielaní a retransmisii.

Na polícii nám v piatok potvrdili, že vyjadrenie Rady pre vysielanie a retransmisiu dostali. „Požiadali sme RTVS o vyjadrenie k tvorcom relácie. Po jeho obdržaní vec postúpime na príslušný obvodný úrad,“ povedala policajná hovorkyňa Renáta Čuháková.

Napísal list ministrovi

Lekára a bývalého poslanca za SNS Štefana Paulova pohoršila hymna v podaní českej kapely P*ča z hoven. Zaznela vo verejnoprávnej televízii v programe Colnica. Bola súčasťou českého dokumentu Návrat ztraceného pokladu.

„Hymna Slovenskej republiky je štátny symbol v zmysle ústavy a jej použitie takýmto spôsobom je porušením zákona. Bolo to veľmi neúctivé, znevažujúce, ako občana sa ma to dotklo,“ povedal Paulov, ktorý sa ešte v júli obrátil na políciu.

Napísal aj otvorený list ministrovi kultúry. „Mohli by sa zaujímať o to, na čo dávajú peniaze, však to je škandál,“ vyhlásil.

Do listu napísal: „Tento neodpustiteľný čin možno odčiniť len odvolaním riaditeľa RTVS z jeho funkcie.“ Ministra zároveň požiadal, aby informoval, kto schválil na program dotáciu, v akej výške a aké voči nemu vyvodí konzekvencie.

Štefan Paulov je z reakcie ministra sklamaný. Foto: (mh)

Dokument zaplatila ČT

Minister Marek Maďarič poslal lekárovi dvojstranový list. Píše, že RTVS je podľa zákona nezávislá inštitúcia a ministerstvo nemôže ovplyvňovať obsah a výber programov.

Program Colnica je spoločným projektom RTVS a ČT. Autorský dokument Návrat ztraceného pokladu, „v ktorom odznela česká verzia slovenskej hymny“, bol financovaný iba zo zdrojov Českej televízie.

„Vzhľadom na to, že ide o autorský dokument, slovenská strana neurobila a ani nemohla vykonať žiadne zásahy do obsahu,“ píše sa v liste od ministra, ktorý sa opakovane odvoláva na stanovisko RTVS. Podľa neho prešlo dielo kontrolnou projekciou, ktorá vyhodnotila, že „predmetné spracovanie hudobného diela nie je hymnou, ale je spracovaním voľného diela a žiadnym spôsobom nedehonestuje štátnu hymnu“.

Očakával sebareflexiu

„Som sklamaný z reakcie ministra. Očakával som aspoň minimálnu sebareflexiu, vyslovene zapierajú nos medzi očami. Moderátori aj kapela povedali, že zaznela slovenská hymna. Zákon bol očividne porušený,“ komentoval ministrov list Štefan Paulov. Argumentuje aj tým, že v televízii odzneli len dve slohy Nad Tatrou sa blýska, nie všetky štyri. Hymnou sú prvé dve.

Prekvapilo ho tiež, že minister v liste neprezentoval svoj osobný názor.

Paulov zdôraznil, že ide o jeho osobnú iniciatívu, ktorú nie je možné spájať so žiadnou politickou stranou.

Majú ju radi

Česká kapela P*ča z hoven zaradila slovenskú hymnu v češtine do svojho repertoáru špeciálne pre svoje prvé vystúpenie na Slovensku a už ju tam nechala, „pretože ju majú radi".

Paulov podľa kapely spochybňuje základy demokratického prejavu a upiera ostatným právo na skladbu „Nad Tatrou se blýská“.

„Keby mala kapela iný názov, je možné, že by to kritici vnímali inak,“ myslia si viacerí ľudia, ktorých sme s témou oslovili.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Šaľa zdolala St. Gallen a je v hre o postup

Hráči HKM Šaľa slávili v sobotu večer víťazstvo vo Vyzývacom pohári mužov (Challenge Cup) 2016/2017.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

RETRO FOTOGALÉRIA: Najväčší rozmach Levíc priniesli predrevolučné roky

Na satelitných snímkach z vesmíru vidieť, ako sa rozrastalo a zahusťovalo sídlo okresu od roku 1984. Zmeny sa dochovali aj na dobových fotografiách.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Kam vyraziť