Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Gombík môže zachrániť život osamelým ľuďom

Vráble uvoľnili peniaze na tri zariadenia pre ohrozených ľudí. V prípade záujmu plánuje mesto službu rozšíriť.

Tento malý prístroj môže zachrániť život osamelému človeku.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

VRÁBLE. Stačí stlačiť gombík na špeciálnom vodotesnom náramku a pomoc je na ceste. Takto funguje nová sociálna služba, ktorú od júla spustili Vráble v spolupráci s Asociáciou samaritánov SR.

Domáce tiesňové volanie je určené hlavne osamelým ľuďom, ktorí majú strach, že sa im doma niečo stane a nebudú sa schopní dostať vlastnými silami až k telefónu.

Gombíkom si pomoc privolajú ľahko. Po jeho stlačení sa v priestoroch bytu ozve hlas z dispečingu samaritánov. Ak dispečer nepočuje žiadnu odozvu, vie, že je zle a okamžite zburcuje záchranárov, ktorí zamieria do domu, odkiaľ vyšiel signál.

„Niekto sa možno potrebuje len poradiť, napríklad sa mu zle dýcha,“ hovorí Katarína Botková z radnice vo Vrábľoch. Operátor vtedy môže spojiť volajúceho s lekárom. V prípade náhodného stlačenia gombíka samaritáni odporúčajú, aby človek počkal, kým sa ohlási dispečer a oznámil, že pomoc nepotrebuje.

Veľkou výhodou systému je, že volajúci nemusí stáť pri zariadení a nemusí ani hovoriť do gombíka. Jeho hlas zachytia v rámci celého domu.

Vráble zavádzajú podobnú službu po prvý raz. Zatiaľ na ňu vyčlenili tisíc eur, čo pokryje prístroje pre troch záujemcov. V prípade zvýšeného záujmu občanov ale službu rozšíria.

„Prístroj a jeho aktiváciu hradí mesto. Klient si následne platí 8,90 eur mesačne za poskytovanú službu,“ informovala Katarína Botková. Samospráva si určila kritéria, komu službu prednostne poskytne. Žiadateľ by okrem iných kritérií mal byť osamelo žijúci človek, ktorého zdravotný stav si vyžaduje pravidelný dohľad.

„O túto službu už prejavili záujem aj príbuzní osamelých občanov. Keď sú v práci, sú nepokojní, či sa doma ich príbuznému niečo nestalo,“ povedala Katarína Botková.

K náramku sa dá objednať aj trezor, čo je v podstate malá zakódovaná skrinka umiestnená nad vchodovými dverami. Je v nej ukrytý kľúč od bytu. Kód od trezoru poznajú iba samaritáni. Ak by sa človeku niečo stalo, gombíkom zburcuje asociáciu samaritánov. Tá okrem záchranárov zavolá aj dvom vopred určeným osobám, napríklad susedom, ktorým prezradí kód od trezoru. Takto sa záchranári ľahšie a bez vylamovania dverí dostanú do domu ohrozeného človeka.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Auto zabilo muža ležiaceho na ceste

Či bol 45-ročný muž opitý, ukáže až pitva.

V ústrety prvému cieľu

Ivan Galád je realista. Vie, že mužstvo ešte nemá takú výkonnosť, aby naň opäť chodili plné tribúny. Ale verí, že je na správnej ceste.

Zlatého medveďa získal film, v ktorom zažiarila herečka z Veľkého Cetína

Príbeh lásky v ocenenom filme sa odohráva v dosť naturalistickom prostredí - na bitúnku.

Ako v Hornej Dolnej: Ženy v Kostoľanoch cvičia pod oltárom

Obec nemôže naplno využívať vlastný kultúrny dom už sedem rokov. Sú v ňom omše.

V sobotu štartuje druhá liga

Druhá najvyššia futbalová súťaž má najskôr na programe zvyšné štyri kolá základnej časti. Pozrime sa na kádre Nitry, Serede a Šamorína.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Cukrovar pred poslancov nejde, stopla ho križovatka

Ozmene územného plánu zóny Trnava – Cukrovar dnes poslanci nerozhodnú. Rada sa nezhodla na tom, či trvať na vybudovaní okružnej križovatky ulíc Šrobárova – Trstínska – T. Vansovej – Hospodárska.

Mesto presúva peniaze, ujsť sa má cykloveži aj bejzbalistom

V návrhu aktualizácie rozpočtu je presun časti peňazí z rekonštrukcie Halenárskej na parkovací dom pre bicykle a opravu strechy škôlky na Čajkovského ulici.

Všetky správy

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

UPC zvyšuje ceny internetu a televízie. Čo môžete robiť?

Káblová spoločnosť mení služby a ceny uprostred viazanosti, ľudia sa búria.

V Prahe vôbec nedokážu pochopiť, čo za reláciu o folklóre máme

Šou Zem spieva hodnotí Marína Mrázková zo súboru Limbora.

Pri nemocnici v Prešove sa prepadla cesta, po dni ju sprejazdnili

Dieru na Hollého ulici spôsobila porucha kanalizácie.

Kam vyraziť