Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Rybári sa boja, že im revíry vykúpia bohatí súkromníci a firmy

Komercializácia a odkupovanie rybárskych revírov do súkromných rúk robí starosti členom Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ).

S týmto problémom zápasia aj v nitrianskej Mestskej organizácii SRZ, ktorá v súčasnosti spravuje 18 rybárskych revírov. Jej predseda Dušan Janovič hovorí, že tlak zo strany súkromného sektora je veľký a organizácie SRZ žijúce iba z členských príspevkov ho dokážu ustáť iba veľmi ťažko.

Sú regióny Slovenska, kde rybárom zostalo už iba torzo ich revírov. Majoritnými vlastníkmi pôdy pod rybníkmi sa stávajú súkromní majitelia alebo firmy, ktoré ich potom využívajú na komerčný rybolov. Ten je finančne podstatne náročnejší. Nemôže si ho dovoliť každý a takéto revíry nedokážu uspokojiť širokú verejnosť, vysvetlil.

Režim v súkromných revíroch a revíroch v správe SRZ je podľa Janoviča rozdielny. Ako zdôraznil, vo vodách, ktoré obhospodarujú organizácie rybárskeho zväzu, sa rešpektuje čas hájenia, vychováva sa mládež a robia sa ďalšie aktivity. V mnohých komerčných revíroch sa loví celoročne, sú prípady, keď nerešpektujú vyhlášky. Záujem o získavanie rybárskych revírov do súkromných rúk je v súčasnosti veľký. Ja nie som a priori proti. S mnohými majiteľmi takýchto vôd vychádzame dobre, ale treba povedať, že takto prichádza rybolov o svoju masovosť. Nechceme, aby bol určený iba pre vyvolených, ale pre širokú verejnosť, pre mládež. Pretože rybárčenie, to nie je iba lov rýb. To je vzdelávanie, výchova, ekológia, budovanie vzťahu k prírode a samozrejme aj duševný relax, povedal Janovič.

Mestská organizácia SRZ v Nitre sa snaží odkupovaním pôdy pod rybníkmi získať ich majoritné vlastníctvo. Pri jej finančných možnostiach to však podľa Janoviča nie je ľahké. Nedávno sa im podarilo získať štrkovisko v Ivanke pri Nitre, kde chcú vybudovať aj zázemie a oddychovú zónu. Pred časom však už o dve štrkoviská prišli. Tie sú v súkromných rukách a oplotené.

Konkurovať bohatým jednotlivcom alebo súkromným firmám nie je jednoduché. Výkup pozemkov pod vodnými plochami je náročný po finančnej i právnej stránke. Často treba právne a majetkovo usporiadať aj stovku parciel, ktoré patria rôznym ľuďom a inštitúciám. Keď my fungujeme iba z členských príspevkov a pracujeme na báze dobrovoľníctva vo svojom voľnom čase, tak môžeme iba ťažko konkurovať firme s peniazmi a aparátom ľudí, ktorí sa výkupu pozemkov venujú profesionálne, dodal.

Organizácia SRZ v Nitre má v súčasnosti aj s mládežou približne 2000 členov. Janovič verí, že sa budú môcť svojmu koníčku venovať aj v budúcnosti bez toho, aby museli platiť drahé poplatky v súkromných revíroch. Snažíme sa udržať masovosť tohto športu aj so všetkým, čo k tomu patrí. Teda aj s výchovou ľudí, starostlivosťou o prírodu a chovom rýb. Aj keď brániť sa voči silným a bohatým, ktorí kupujú pôdu pod vodami, alebo voči prípadnému prijatiu zlých zákonov je veľmi ťažké, konštatoval.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Saganova dobrá nálada sa prejavila aj v tom, že počas čakania na interview sa rozhodol aj on zmeniť z respondenta na novinára.

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

Vincent Lukáč nesúhlasí s vyvesením jeho dresu v Steel Aréne

Vedenie oceliarov rozhodnutie bývalého hokejistu prekvapilo.

Kam vyraziť