Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Mapy v centre Nitry hovoria, panel je interaktívny

Hovoriace mapy napája energia zo Slnka. Panel je na elektrinu.

Interaktívny panel na Svätoplukovom námestí.(Zdroj: (mh))

Hovoriace mapy napája energia zo Slnka. Panel je na elektrinu.

NITRA. V centre mesta sú novinkou dve hovoriace mapy a interaktívny panel. Zariadenia sú určené nielen pre návštevníkov Nitry, množstvo informácií sa dozvedia aj domáci.

V mapách pribudnú objekty aj cudzie jazyky

Hovoriace mapy sú súčasťou infoboxov, napája ich solárna energia. Jedna sa nachádza pred tržnicou, druhá na začiatku pešej zóny. Po vyťukaní číselného kódu informujú o pamiatkach a zaujímavých miestach v Nitre v slovenčine alebo angličtine.

Časom majú pribudnúť nemčina a maďarčina. Rozšíri sa aj počet objektov a lokalít, o ktorých mapa informuje. V súčasnosti ich je dvanásť.

Hovoriaca mapa na pešej zóne. Foto: (mh)

Fotografie v mape sú označené QR kódmi, ktoré sa dajú stiahnuť do mobilného telefónu. Záujemca tak získa nielen informácie o objektoch a lokalitách, ale dostane do mobilu aj GPS navigáciu, ktorá ho k nim dovedie.

„Rovnako ako fotografie v mape sú označené QR kódmi aj pamiatky v meste a návštevník si môže do mobilu stiahnuť napríklad sprievodcu po objekte,“ povedal Rudolf Delinčák zo žilinskej spoločnosti ARDSYSTÉM, ktorá zariadenia prevádzkuje.

V Nitre plánuje osadiť aj ďalšie hovoriace mapy. Nahradiť majú klasické reklamné nosiče. Práve z reklám firma projekt financuje, radnica za informačné zariadenia neplatí.

„Mestskí poslanci schválili v roku 2009 koncepciu budovania turisticko-informačného systému Nitry. Mesto na jej realizáciu vypísalo súťaž, ktorú vyhrala naša spoločnosť,“ povedal Delinčák.

Dodal, že koncepcia ráta s tým, že mesto v troch etapách multijazyčne (po anglicky, nemecky, maďarsky a slovensky) zrealizuje systém jednotného označovania objektov turistického ruchu, systém máp a informačných panelov, systém označníkov ulíc, a to nielen v centre mesta.

Panel je externou informačnou kanceláriou

Ďalšou novinkou v Nitre je infokiosk s dotykovým LCD panelom. Za 15 900 eur ho kúpila Nitrianska organizácia cestovného ruchu, ktorej členom je aj mesto.

Na zariadenie dostala NOCR vlani štátnu dotáciu, na základe súťaže ho dodala bratislavská spoločnosť Safarri. Umiestnili ho na Svätoplukovom námestí pred Cyrilo-metodskými slávnosťami.

Panel funguje ako externá turistická informačná kancelária. „Turisti, ale aj obyvatelia Nitry si v ňom môžu nájsť informácie o pamiatkach, výletoch do okolia, program podujatí, pobytových balíčkov, zoznam ubytovacích a stravovacích zariadení ako aj cestovný poriadok, aktuálny dátum, čas a počasie. Okrem toho sa na paneli premieta najnovší propagačný film o meste Nitra,“ povedala riaditeľka NOCR Marta Hároníková.

Všetky turistické informácie budú v blízkej budúcnosti uvedené aj v anglickej a nemeckej jazykovej mutácii.

Stánok je nevyužitý

Interaktívny panel mal byť pôvodne na pešej zóne oproti Úspechu. „Bol však problém s dotiahnutím sietí, preto sme ho umiestnili na okraj Svätoplukovho námestia, ku stánku,“ povedal viceprimátor Ján Vančo, ktorý je zároveň predsedom predstavenstva NOCR.

V murovanom stánku s neobvyklou strechou sa pred rokmi predávali noviny a časopisy, dnes je prázdny a nevyužitý. Odstrániť ho však nie je možné, podľa Vanča je autorsky chránený ako súčasť pešej zóny.

„Mali sme už záujemcu, ktorý tam chcel predávať občerstvenie, teraz sa ozval ďalší - jeho návrh bude prerokovaný na Výbore mestskej časti Staré Mesto,“ povedal viceprimátor.

Výbor chce posúdiť aj umiestnenie spomínaných hovoriacich máp na pešej zóne a pred tržnicou: „Požiadali sme o stanovisko útvar hlavného architekta, komisiu pre architektúru aj krajský pamiatkový úrad."

Panel stojí pri stánku, ktorý je už roky nevyužitý. Foto: (mh)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Kam vyraziť