Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Mapy v centre Nitry hovoria, panel je interaktívny

Hovoriace mapy napája energia zo Slnka. Panel je na elektrinu.

Interaktívny panel na Svätoplukovom námestí.(Zdroj: (mh))

Hovoriace mapy napája energia zo Slnka. Panel je na elektrinu.

NITRA. V centre mesta sú novinkou dve hovoriace mapy a interaktívny panel. Zariadenia sú určené nielen pre návštevníkov Nitry, množstvo informácií sa dozvedia aj domáci.

V mapách pribudnú objekty aj cudzie jazyky

Hovoriace mapy sú súčasťou infoboxov, napája ich solárna energia. Jedna sa nachádza pred tržnicou, druhá na začiatku pešej zóny. Po vyťukaní číselného kódu informujú o pamiatkach a zaujímavých miestach v Nitre v slovenčine alebo angličtine.

Časom majú pribudnúť nemčina a maďarčina. Rozšíri sa aj počet objektov a lokalít, o ktorých mapa informuje. V súčasnosti ich je dvanásť.

Hovoriaca mapa na pešej zóne. Foto: (mh)

Fotografie v mape sú označené QR kódmi, ktoré sa dajú stiahnuť do mobilného telefónu. Záujemca tak získa nielen informácie o objektoch a lokalitách, ale dostane do mobilu aj GPS navigáciu, ktorá ho k nim dovedie.

„Rovnako ako fotografie v mape sú označené QR kódmi aj pamiatky v meste a návštevník si môže do mobilu stiahnuť napríklad sprievodcu po objekte,“ povedal Rudolf Delinčák zo žilinskej spoločnosti ARDSYSTÉM, ktorá zariadenia prevádzkuje.

V Nitre plánuje osadiť aj ďalšie hovoriace mapy. Nahradiť majú klasické reklamné nosiče. Práve z reklám firma projekt financuje, radnica za informačné zariadenia neplatí.

„Mestskí poslanci schválili v roku 2009 koncepciu budovania turisticko-informačného systému Nitry. Mesto na jej realizáciu vypísalo súťaž, ktorú vyhrala naša spoločnosť,“ povedal Delinčák.

Dodal, že koncepcia ráta s tým, že mesto v troch etapách multijazyčne (po anglicky, nemecky, maďarsky a slovensky) zrealizuje systém jednotného označovania objektov turistického ruchu, systém máp a informačných panelov, systém označníkov ulíc, a to nielen v centre mesta.

Panel je externou informačnou kanceláriou

Ďalšou novinkou v Nitre je infokiosk s dotykovým LCD panelom. Za 15 900 eur ho kúpila Nitrianska organizácia cestovného ruchu, ktorej členom je aj mesto.

Na zariadenie dostala NOCR vlani štátnu dotáciu, na základe súťaže ho dodala bratislavská spoločnosť Safarri. Umiestnili ho na Svätoplukovom námestí pred Cyrilo-metodskými slávnosťami.

Panel funguje ako externá turistická informačná kancelária. „Turisti, ale aj obyvatelia Nitry si v ňom môžu nájsť informácie o pamiatkach, výletoch do okolia, program podujatí, pobytových balíčkov, zoznam ubytovacích a stravovacích zariadení ako aj cestovný poriadok, aktuálny dátum, čas a počasie. Okrem toho sa na paneli premieta najnovší propagačný film o meste Nitra,“ povedala riaditeľka NOCR Marta Hároníková.

Všetky turistické informácie budú v blízkej budúcnosti uvedené aj v anglickej a nemeckej jazykovej mutácii.

Stánok je nevyužitý

Interaktívny panel mal byť pôvodne na pešej zóne oproti Úspechu. „Bol však problém s dotiahnutím sietí, preto sme ho umiestnili na okraj Svätoplukovho námestia, ku stánku,“ povedal viceprimátor Ján Vančo, ktorý je zároveň predsedom predstavenstva NOCR.

V murovanom stánku s neobvyklou strechou sa pred rokmi predávali noviny a časopisy, dnes je prázdny a nevyužitý. Odstrániť ho však nie je možné, podľa Vanča je autorsky chránený ako súčasť pešej zóny.

„Mali sme už záujemcu, ktorý tam chcel predávať občerstvenie, teraz sa ozval ďalší - jeho návrh bude prerokovaný na Výbore mestskej časti Staré Mesto,“ povedal viceprimátor.

Výbor chce posúdiť aj umiestnenie spomínaných hovoriacich máp na pešej zóne a pred tržnicou: „Požiadali sme o stanovisko útvar hlavného architekta, komisiu pre architektúru aj krajský pamiatkový úrad."

Panel stojí pri stánku, ktorý je už roky nevyužitý. Foto: (mh)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 4 085
  2. Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil 1 165
  3. Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď 901
  4. Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva 895
  5. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 842
  6. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 516
  7. Začal sa výkup pozemkov pod obchvat 486
  8. Liptákov zlomil Balaj 418
  9. Salibské behy s rekordnou účasťou Foto 270
  10. Tri nové triedy pre škôlkarov na sídliskách 197

Najčítanejšie správy

Nitra

Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu

Problémy sú aj s výstavbou heliportu na streche pavilónu. Bude mať veľké meškanie.

Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil

Ministerstvo pripravuje materiál, ktorý pomôže školám zorientovať sa.

Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď

II. LIGA: Nitra musela proti L. Mikulášu otáčať skóre, ale hrá už iba o druhé miesto. Súťaž vyvrcholí v stredu.

Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva

Nitriansky hokejista získal počas bohatej 23-ročnej kariéry dva tituly. Jeden vo Francúzsku, druhý v rodnej Nitre. Trikrát si zahral na MS.

Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov

Oheň sa rozšíril na plochu 200 x 300 metrov.

Blízke regióny

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Kraj ocenil najlepších zdravotníkov. Dve ceny išli do levickej nemocnice

Ocenenie získali aj zástupkyne levickej nemocnice - vedúca sestra gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Eva Moravská a primárka oddelenia klinickej biochémie Vlasta Macková.

Pri stavbe domu v Kamenáči našiel Trnavčan lebku

Pri kopaní základov rodinného domu v lokalite IBV Kamenný mlyn našiel Trnavčan lebku. Najskôr upozornil políciu, následne bol kontaktovaný pamiatkový úrad.

Evu otvoria už zajtra, niektoré kúpaliská zvýšia vstupné

Kúpaliská v regióne už onedlho otvoria ďalšiu sezónu. Na Družbe napúšťajú vodu, v Kamennom Mlyne sa pripravujú na sezónu. Kúpalisko na Slávii je už pripravené, piešťanskú Evu otvoria už zajtra.

Radnica chce rátať cyklistov, plánuje aj chodníky mimo mesta

V súčasnej dobe je v celej Trnave takmer pätnásť kilometrov cyklochodníkov. Koncepcia ich rozvoja ráta s vybudovaním okruhu okolo centra, na ktorý sa bude dať napojiť z každej mestskej časti.

Všetky správy

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa vekom mení sexualita?

Kvalita sexuálneho života každým rokom čoraz viac závisí od psychiky milencov.

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

V roku 2008 vláda schválila rekonštrukciu objektu. Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

Pri požiari bytovky v Prešove evakuovali tridsať ľudí

Horelo na sídlisku Sekčov, po uhasení sa ľudia vrátili domov, nikto sa nezranil.

Sudca Hrubala: Podozrenia na politické objednávky sú vždy, Súdnu radu treba otvoriť

Proreformné združenie sudcov Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank. Jeho podpredseda JÁN HRUBALA hovorí o neochote sudcov robiť zmeny.

Merkelová už Trumpovi neverí. Za svoju budúcnosť musíme bojovať sami, odkázala

Na summite G7 sa Američania k podpore klimatickej dohody nepridali.

Kam vyraziť