Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Manžel odvolanej starostky Loviec mal metlou mlátiť po hlave Richterovho synovca

František Richter bol organizátorom petície vedúcej k referendu, ktoré ukončilo šesťročnú vládu starostky.

Pred obecným úradom hliadkuje pravidelne polícia. Dohliada na poriadok v Lovciach po vášne budiacom referende.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

František Richter bol organizátorom petície vedúcej k referendu, ktoré ukončilo šesťročnú vládu Oľgy Gálikovej v dedine.

LOVCE. Približne desiatim trestným oznámeniam čelí odvolaná starostka Oľga Gáliková. Aj v čase nášho telefonátu sedela podľa vlastných slov na polícii.

Na Gálikovú sa zosypali podania spísané v dňoch nasledujúcich po referende z 29. júna, ktoré rozhodlo o páde šesť rokov vládnucej ženy.

Minimálne jedno z trestných oznámení si vyslúžil aj Gálikovej manžel Milan.

Ten je podozrivý, že na cintoríne metlou napadol iniciátora referenda a miestneho poslanca Františka Richtera. Milan Gálik mal synovca súčasného ministra práce mlátiť po hlave.

Ako dôkaz skúma polícia video, ktoré spravil svedok incidentu. Trestné oznámenie vraj podal aj Gálik, tvrdí údajne, že napadnutý bol on.

Richter hovorí, že kontroloval, čo robil Gálik v priestoroch obecnej budovy na cintoríne. „O päť minút mi oplieskal metlu, ktorú držal v ruke, o hlavu.“

Piknik alebo vzbura? Rozhodnú možno až súdy

Gálikovú odvolali Lovčania koncom júna z funkcie starostky. Drvivá väčšina ľudí sa vyslovila za jej pád. Z 570 voličov prišlo hlasovať 382, dva hlasy boli neplatné, 10 ľudí chcelo Gálikovú podržať v úrade a až 370 občanov si želalo jej odchod.

Hlasovať museli ľudia v stane, pretože Gáliková neotvorila svojim občanom kultúrny dom. Argumentovala nezákonnosťou referenda a spochybňovala aj petíciu, ktorá viedla k jeho vypísaniu.

Gáliková v nej našla najmenej jeden podpis, ktorý je podľa nej falošný.

„Obecné zastupiteľstvo si nesplnilo svoju zákonnú povinnosť a neprijalo nariadenie o organizácii miestneho referenda. Nezriadilo komisiu v zmysle zákona a neurčilo lehotu na prvé zasadnutie. Vzhľadom k tomu som nemala komu a na základe čoho vytvoriť a odovzdať zoznam oprávnených voličov, hlasovacie lístky a ani dôvod na otváranie kulturáku,“ argumentuje Gáliková v stanovisku, ktoré máme k dispozícii.

Referendum nazvala Gáliková „súkromným prieskumom verejnej mienky“, ktorý si v „piknikovom stane“ urobila „údajná predsedníčka komisie s priateľmi“. Organizátori referenda ale trvajú na tom, že všetko prebehlo v súlade so zákonom a s prijatými uzneseniami.

Na alternatívu, že Gáliková kulturák neotvorí, boli pripravení. Je možné, že o platnosti referenda budú musieť rozhodnúť až súdy.

Ohrozila exstarostka bezpečnosť obyvateľov?

Do absolútneho chaosu sa ale dedina dostala veľmi krátko po ľudovom hlasovaní. Existuje viacero svedkov, ktorí potvrdia, že Gáliková s manželom v nedeľu v noci po hlasovaní vynášala dokumenty z obecného úradu.

„Ani si na úrade nezasvietili. Máme na to svedkov,“ tvrdí poslanec Róbert Novácky.

Zbor mal nasledujúci pondelok prijať správu o výsledkoch referenda – v tom momente by podľa zákona Gáliková ako starostka skončila. Úrad však našli poslanci zavretý a nič sa na tom nezmenilo celý ďalší týždeň.

„V pondelok bol zavretý z technických príčin, v utorok a štvrtok boli nestránkové dni, v stredu bol zatvorený z organizačných príčin, v piatok bol štátny sviatok,“ popisuje situáciu Richter. Traja poslanci nám však potvrdili, že viackrát videli Gálikovú, ako na úrade „veselo vysedáva“.

Richter v súvislosti s dlhodobo zavretým obecným úradom podal na Gálikovú ďalšie trestné oznámenie. Podozrieva ju z trestného činu sabotáže a verejného ohrozenia obyvateľov. V budove úradu je totiž ohlasovňa požiarov aj obecný rozhlas, ktorým sa k ľuďom majú dostávať dôležité informácie.

Trojica poslancov Richter, Novácky a Belková zistili, že na obecnom úrade chýba množstvo dokumentov. V noci po referende ich mala z budovy vyvážať odvolaná starostka Gáliková s manželom, sú na to svedkovia.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Stola sa držiacu Gálikovú vyviedla polícia

Poslanci dorazili pred úrad aj v pondelok 8. júla, skoro ráno však bol zase zamknutý, hoci starostka v ňom už bola. Privolanej polícii odvolaná starostka tvrdila, že sa bojí o svoje zdravie a život. Hliadka preto budovu a jej okolie prekontrolovala.

„Za asistencie polície sme ju vyzývali, aby odovzdala úrad, čo kategoricky odmietala s tvrdením, že na to nemáme právo,“ hovorí Richter.

Poslanec na ňu podal priamo v priestoroch úradu trestné oznámenie a polícia jej udelila termín vypočutia. Gáliková sa na to vraj zamkla vo svojej kancelárii a hodnú chvíľu neotvárala ani polícii.

Nakoniec otvorila, no na vypočutie ísť nechcela. „Vzpierala sa a držala sa stola, nakoniec ju polícia vyviedla,“ povedal Richter.

Gáliková sa na postup polície sťažovala. „Vzhľadom k tomu, že pri výsluchu predvedenej osoby boli uvedené pochybnosti o postupe polície, bol z iniciatívy polície daný podnet Oddeleniu kontroly Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre,“ povedala hovorkyňa krajskej polície Renáta Čuháková.

Kontrolu však nakoniec zrejme vykoná inšpekcia ministerstva vnútra.

Prečo bolo nutné bývalú starostku predviesť a či odmietala doraziť na výsluch sama, sme sa na polícii nedozvedeli. Do ukončenia kontroly nechce polícia poskytnúť k prípadu bližšie informácie.

Zámky od dverí na úrade dala najskôr vymeniť odvolaná starostka. Keď ju vyviedla polícia, menili sa zámky zase - tentoraz ich vymieňali poslanci.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Zmizli spisy

Kým Gáliková vypovedala na polícii, poslanci svojpomocne povymieňali zámky na dverách obecného úradu. Vo veľmi krátkom čase tak šlo už o druhú výmenu zámkov na úrade. „Predtým tu zámky povymieňala ona s manželom,“ povedal poslanec Róbert Novácky.

Na úrade je podľa poslancov chaos, chýba mnoho vecí. Zbor nevie dokonca ani povedať, čo všetko, keďže sa nedostal k súpisu majetku. Zmizli však mnohé spisy, police sú prázdne. Ak v nich aj sú šanóny, dokumenty chýbajú.

„Nebol tu ani len mikrofón, bývalá starostka nám znemožnila používať obecný rozhlas,“ povedal Novácky. Mikrofón nakoniec našli v Gálikovej kancelárii.

Poslancom sa ale po vstupe do úradu podarilo zistiť napríklad to, že Gáliková v máji zamestnala svojho manžela ako údržbára a kosca.

Poslanec František Richter ukazuje prázdne fascikle, ktoré na úrade ostali. Chýba účtovníctvo aj dokumentácia.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Gáliková mlčí

Stanovisko k vážnej situácii v Lovciach sme sa pokúšali získať aj priamo u odvolanej starostky Gálikovej. Doma sme ju nezastihli, nepodarilo sa to ani pracovníčke obecného úradu, ktorá prešla bránku a pred dverami jej nechala osobné veci.

Na náš telefonát reagovala Gáliková podráždene. Článok, ktorým sme informovali o referende, označila za neobjektívny. „Nemôžem sa vám teraz venovať, pardón,“ povedala Gáliková a zložila. Podľa vlastných slov sedela v tom čase na polícii v Nitre.

Na ďalšie telefonáty ani SMS správy už exstarostka nereagovala. Telefón zložila aj novinárke z tlačovej agentúry. Otázky sme Gálikovej poslali tiež na jej súkromný mail, nereagovala ale ani na tie.

Nevysvetlila, prečo nešla na políciu dobrovoľne, prečo povymieňala zámky na úrade, ktorý nechala týždeň zavretý a nepovedala ani to, kam zmizli doklady súvisiace s účtovníctvom obce. Rovnako sa nevyjadrila k údajnému útoku manžela na Richtera.

Napätú situáciu už najmenej týždeň monitorujú policajné hliadky. Stoja priamo pred úradom. Policajti nám povedali, že v obci dohliadajú na verejný poriadok.

Odvolaná Gáliková bola v rokoch 2006 - 2010 starostkou za Smer. V tomto volebnom období išla ako nezávislá.

Kto riadi Lovce?

Úplný zmätok panuje aj v tom, kto teraz riadi obec Lovce. Podľa poslancov odvolanej starostke vyhovuje, že sa situácia čoraz viac komplikuje a zahmlieva.

Oľga Gáliková tvrdí, že je starostkou ona, keďže referendum považuje za nezákonné. František Richter operuje mandátom, ktorý dostal od zastupiteľstva zvolaného zástupkyňou Gálikovej Dagmar Florekovou.

Poslanci vravia, že s ním súhlasila 1. júla, ešte pred jeho konaním sa ale objavil papier podpísaný Florekovou, podľa ktorého nemala na zvolanie zastupiteľstva oprávnenie. Floreková sa navyše 2. júla vzdala mandátu.

A do toho všetkého prišla informácia, že Gáliková deň pred referendom zrušila zastupovanie Florekovej a od júla poverila svojim zastupovaním ďalšieho poslanca Milana Kováča, cez ktorého by reálne mohla stále mať rozhodovanie o dedine v rukách.

Podľa poslancov sú ale svedkovia, ktorí potvrdia, že Kováč o poverení ešte v pondelok 8. júla ráno nič nevedel. Dozvedel sa o ňom až po tom, čo vošiel do úradu, kde mu mal dekrét o poverení odovzdať Gálikovej manžel.

Floreková zase ešte 1. júla poslancom tvrdila, že zástupkyňou Gálikovej je stále ona – na základe toho podpísala zvolanie zastupiteľstva na 4. júla, od ktorého sa ale neskôr dištancovala.

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Kam vyraziť