Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Zvolenská lobovala za firmu u primátora Nitry

V bývalej materskej škole budú ambulancie. Mesto ich prenajalo, no zároveň bude hľadať kupca.

V tejto budove na Párovskej ulici kedysi sídlila materská škola.(Zdroj: (jk))

NITRA. Nitrianska radnica chce predať budovu na Párovskej ulici, kde kedysi sídlila materská škola.

Kým nenájde kupca, prenajme ju spoločnosti DNPS, ktorá tu zriadi „zdravotnícke zariadenie a zariadenie starostlivosti o ľudské telo“.

Poslanci zároveň rozhodli, že peniaze z predaja bývalej škôlky „sa použijú na rekonštrukciu budovy bývalej MŠ na Javorovej ulici, respektíve ďalších materských škôl“. Dôvodom je skutočnosť, že v meste je nedostatok miest pre škôlkarov.

Krátkodobý prenájom

V čase, keď poslanci rozhodovali o osude budovy, firma DNPS už maľovala jej priestory. Poukázal na to viceprimátor Ján Vančo z KDH. „My to ideme schvaľovať a oni sú už tam?“ pýtal sa.

Podľa primátora je to v poriadku, pretože s firmou podpísal ešte pred rokovaním zastupiteľstva zmluvu o krátkodobom prenájme budovy na desať dní.

„Nie je to nič neobvyklé. Keby sme im prenájom neschválili, odídu a dovidenia. Išli do toho s tým rizikom. Priestory čistia a robia hygienickú maľovku,“ konštatoval primátor Jozef Dvonč (Smer).

Na zastupiteľstve otvorene povedal, že ho oslovila ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (Smer) a požiadala ho „o vybavenie priestorov“. Zdôvodnila to vraj dobrými výsledkami firmy v oblasti rehabilitácie.

Osobitný zreteľ

V budove bývalej materskej školy už boli ambulancie. V roku 2005 ju mesto prenajalo gynekológovi, dnes sa súdia. Údajne radnica odmietla uznať jeho investície do objektu.

V súčasnosti je budova nevyužitá, poslanci v apríli 2011 schválili zámer jej odpredaja aj s pozemkom. Podľa znaleckého posudku má nehnuteľnosť hodnotu 160 000 eur.

Ešte v máji viacerí poslanci uvažovali, že by mesto mohlo v budove obnoviť materskú školu. V júni primátor schválil zámer prenájmu pre spoločnosť DNPS ako prípad hodný osobitného zreteľa - to znamená, že ju odporučil vybrať bez súťaže.

Osobitný zreteľ je zdôvodnený tým, že „žiadateľ v uvedenej nehnuteľnosti zriadi zdravotnícke zariadenie a zariadenie starostlivosti o ľudské telo slúžiace na rekonvalescenciu a rekondíciu a prostredníctvom spoločnosti CPKSB bude poskytovať zdravotnú starostlivosť v neštátnom zdravotníckom zariadení na úrovni poliklinika“.

Komisia pre financovanie, správu majetku a podnikateľskú činnosť s takýmto návrhom nesúhlasila. Výhrady mali aj viacerí poslanci.

Ján Vančo, poslanec za Staré Mesto, napríklad poukázal, že v areáli nemocnice sú voľné priestory: „Súkromné zariadenie sa umiestňuje mimo nemocnice a vznikajú nám problémy s parkovaním.“

Parkovacie miesta pred bývalou škôlkou nie sú. Ľudia majú preto obavy, že klienti aj pracovníci nového zariadenia budú parkovať pred domami na Párovskej ulici.

V registri je od mája

Poslanci napokon prenájom ako prípad hodný osobitného zreteľa schválili, avšak len dočasne - kým sa cez verejnú súťaž nenájde kupec. S takýmto pozmeňujúcim návrhom prišiel viceprimátor Štefan Štefek zo Smeru.

Spoločnosť DNPS zaplatí ročne 42 eur/meter štvorcový za ordinácie na prízemí a prvom poschodí a 12 eur/meter štvorcový za ostatné priestory plus uhradí energie.

Poslanci zároveň súhlasili, že DNPS je oprávnená dať do podnájmu časť priestorov spoločnosti CPKSB. Cena však nesmie byť vyššia ako cena nájmu stanovená zastupiteľstvom. Obe spoločnosti sú prepojené cez spoločníka doktora Pavla Kostku, sídlo majú v Spišskej Belej.

DNPS bola do obchodného registra zapísaná 17. mája 2013. V predmete činnosti má aj masérske služby a prevádzkovanie zariadení slúžiacich na regeneráciu a rekondíciu. CPKSB je v obchodnom registri od roku 2008 a bude „zastrešovať“ medicínsku časť poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Ponúknu nové formy

„Žiadateľ v súčasnosti ponúka zdravotnú starostlivosť v odboroch fyzioterapia, psychiatria a neurológia. Do svojich zariadení prijíma predovšetkým klientov s chronickými ťažkosťami bolestivého syndrómu chrbtice a veľkých kĺbov a ponúka im nadštandardnú starostlivosť fyzioterapeutického zámeru s cieľom trvalého odstránenia bolesti," píše sa v materiáli, ktorý dostali poslanci na rokovanie zastupiteľstva.

Jeho spracovateľ zdôrazňuje, že v žiadnom prípade nejde o alternatívne formy zdravotnej starostlivosti, „ale zariadenie má svojho garanta a procesy sú pod priamou kontrolou odborníkov“.

Firma má podľa materiálu v úmysle ponúknuť nové formy zdravotnej starostlivosti v terapiách bolestivého syndrómu v meste Nitra.

Otvoria v júli

„Regeneračné centrum Klinika Kostka v Nitre plánujeme otvoriť od 15. júla. Jeho súčasťou bude aj fyzioterapeutická ambulancia. V súčasnosti prebiehajú rokovania so zdravotnými poisťovňami o vzájomnej spolupráci,“ napísal nám Patrik Kakus, ktorý je konateľom spoločnosti DNPS.

Pri regenerácii klienta podľa neho ponúkajú organizmu „možnosť opätovne sa dostať do optimálneho elektrického potenciálu, ktorý patrí medzi najjednoduchšie formy merania zmien v organizme či už smerom k zhoršeniu alebo k zlepšeniu“.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva 1 925
  2. Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil 1 589
  3. Začal sa výkup pozemkov pod obchvat 1 397
  4. Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď 1 355
  5. Herečka Alena Pajtinková smeruje do Martina, z Nitry sa jej neodchádza ľahko 1 140
  6. Liptákov zlomil Balaj 639
  7. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 306
  8. Oslávte deň detí v Nitre - v parku, divadlách, múzeu aj obchodných centrách 289
  9. Fotí od 12 rokov. Má výstavu Collavino - 13 sezón 210
  10. Je prvenstvo VSS zaslúžené? 164

Najčítanejšie správy

Nitra

Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva

Nitriansky hokejista získal počas bohatej 23-ročnej kariéry dva tituly. Jeden vo Francúzsku, druhý v rodnej Nitre. Trikrát si zahral na MS.

Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil

Ministerstvo pripravuje materiál, ktorý pomôže školám zorientovať sa.

Začal sa výkup pozemkov pod obchvat

Aktuálne prebieha kontrola konceptu štúdie uskutočniteľnosti.

Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď

II. LIGA: Nitra musela proti L. Mikulášu otáčať skóre, ale hrá už iba o druhé miesto. Súťaž vyvrcholí v stredu.

Herečka Alena Pajtinková smeruje do Martina, z Nitry sa jej neodchádza ľahko

Nitrianske divadlo je jej domov, jej rodina, preto verí, že sa do neho ešte vráti.

Blízke regióny

Tragická nehoda, Daewoo Matiz sa čelne zrazilo s kamiónom + foto

Nehoda sa stala dnes krátko pred pol dvanástou na ceste medzi Bíňovcami a Bolerázom. Policajti cestu uzatvorili.

Mladý muž spadol zo strechy, zasahoval vrtuľník

Pri stavbe rodinného domu v obci Majcichov spadol zo strechy mladý muž. Priletel po neho záchranársky vrtuľník, podľa našich informácií má zranenia hlavy a ramena.

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

V Leviciach už pripravujú výstavbu detských ihrísk

V súčasnosti sa pripravujú súťažné podklady, do konca júla by sa malo uskutočniť verejné obstarávanie.

Mesto má už málo miesta na výsadbu nových stromov

V Trnave sa začína prejavovať nedostatok miesta na výsadbu nových stromov na mestských pozemkoch.

Všetky správy

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

Nemecko zakázalo prespávanie v kamiónoch, vodičom za to hrozia pokuty

Európska komisia chce v najbližších dňoch ukázať nové pravidlá, ktoré sa týkajú uplatňovania predpisov pre vyslaných pracovníkov v oblasti cestnej dopravy.

Slovenka dvakrát zdolala olympijskú víťazku. Len pár hodín po maturite

Andrea Podmaníková vraj veľkú favoritku rozplakala. Ak je to pravda, to už je iný kaliber rozplakať olympijskú šampiónku, tvrdí.

Peter Veľký zdvihol francúzskeho kráľa na ruky. Macron Putinovi neustúpil

Francúzsky a ruský líder sa stretli v zámku, kde sa rozhodlo o súčasných hraniciach Slovenska a Maďarska.

Sudca Hrubala: Podozrenia na politické objednávky sú vždy, Súdnu radu treba otvoriť

Proreformné združenie sudcov Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank. Jeho podpredseda JÁN HRUBALA hovorí o neochote sudcov robiť zmeny.

Kam vyraziť