Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Zvolenská lobovala za firmu u primátora Nitry

V bývalej materskej škole budú ambulancie. Mesto ich prenajalo, no zároveň bude hľadať kupca.

V tejto budove na Párovskej ulici kedysi sídlila materská škola.(Zdroj: (jk))

NITRA. Nitrianska radnica chce predať budovu na Párovskej ulici, kde kedysi sídlila materská škola.

Kým nenájde kupca, prenajme ju spoločnosti DNPS, ktorá tu zriadi „zdravotnícke zariadenie a zariadenie starostlivosti o ľudské telo“.

Poslanci zároveň rozhodli, že peniaze z predaja bývalej škôlky „sa použijú na rekonštrukciu budovy bývalej MŠ na Javorovej ulici, respektíve ďalších materských škôl“. Dôvodom je skutočnosť, že v meste je nedostatok miest pre škôlkarov.

Krátkodobý prenájom

V čase, keď poslanci rozhodovali o osude budovy, firma DNPS už maľovala jej priestory. Poukázal na to viceprimátor Ján Vančo z KDH. „My to ideme schvaľovať a oni sú už tam?“ pýtal sa.

Podľa primátora je to v poriadku, pretože s firmou podpísal ešte pred rokovaním zastupiteľstva zmluvu o krátkodobom prenájme budovy na desať dní.

„Nie je to nič neobvyklé. Keby sme im prenájom neschválili, odídu a dovidenia. Išli do toho s tým rizikom. Priestory čistia a robia hygienickú maľovku,“ konštatoval primátor Jozef Dvonč (Smer).

Na zastupiteľstve otvorene povedal, že ho oslovila ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (Smer) a požiadala ho „o vybavenie priestorov“. Zdôvodnila to vraj dobrými výsledkami firmy v oblasti rehabilitácie.

Osobitný zreteľ

V budove bývalej materskej školy už boli ambulancie. V roku 2005 ju mesto prenajalo gynekológovi, dnes sa súdia. Údajne radnica odmietla uznať jeho investície do objektu.

V súčasnosti je budova nevyužitá, poslanci v apríli 2011 schválili zámer jej odpredaja aj s pozemkom. Podľa znaleckého posudku má nehnuteľnosť hodnotu 160 000 eur.

Ešte v máji viacerí poslanci uvažovali, že by mesto mohlo v budove obnoviť materskú školu. V júni primátor schválil zámer prenájmu pre spoločnosť DNPS ako prípad hodný osobitného zreteľa - to znamená, že ju odporučil vybrať bez súťaže.

Osobitný zreteľ je zdôvodnený tým, že „žiadateľ v uvedenej nehnuteľnosti zriadi zdravotnícke zariadenie a zariadenie starostlivosti o ľudské telo slúžiace na rekonvalescenciu a rekondíciu a prostredníctvom spoločnosti CPKSB bude poskytovať zdravotnú starostlivosť v neštátnom zdravotníckom zariadení na úrovni poliklinika“.

Komisia pre financovanie, správu majetku a podnikateľskú činnosť s takýmto návrhom nesúhlasila. Výhrady mali aj viacerí poslanci.

Ján Vančo, poslanec za Staré Mesto, napríklad poukázal, že v areáli nemocnice sú voľné priestory: „Súkromné zariadenie sa umiestňuje mimo nemocnice a vznikajú nám problémy s parkovaním.“

Parkovacie miesta pred bývalou škôlkou nie sú. Ľudia majú preto obavy, že klienti aj pracovníci nového zariadenia budú parkovať pred domami na Párovskej ulici.

V registri je od mája

Poslanci napokon prenájom ako prípad hodný osobitného zreteľa schválili, avšak len dočasne - kým sa cez verejnú súťaž nenájde kupec. S takýmto pozmeňujúcim návrhom prišiel viceprimátor Štefan Štefek zo Smeru.

Spoločnosť DNPS zaplatí ročne 42 eur/meter štvorcový za ordinácie na prízemí a prvom poschodí a 12 eur/meter štvorcový za ostatné priestory plus uhradí energie.

Poslanci zároveň súhlasili, že DNPS je oprávnená dať do podnájmu časť priestorov spoločnosti CPKSB. Cena však nesmie byť vyššia ako cena nájmu stanovená zastupiteľstvom. Obe spoločnosti sú prepojené cez spoločníka doktora Pavla Kostku, sídlo majú v Spišskej Belej.

DNPS bola do obchodného registra zapísaná 17. mája 2013. V predmete činnosti má aj masérske služby a prevádzkovanie zariadení slúžiacich na regeneráciu a rekondíciu. CPKSB je v obchodnom registri od roku 2008 a bude „zastrešovať“ medicínsku časť poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Ponúknu nové formy

„Žiadateľ v súčasnosti ponúka zdravotnú starostlivosť v odboroch fyzioterapia, psychiatria a neurológia. Do svojich zariadení prijíma predovšetkým klientov s chronickými ťažkosťami bolestivého syndrómu chrbtice a veľkých kĺbov a ponúka im nadštandardnú starostlivosť fyzioterapeutického zámeru s cieľom trvalého odstránenia bolesti," píše sa v materiáli, ktorý dostali poslanci na rokovanie zastupiteľstva.

Jeho spracovateľ zdôrazňuje, že v žiadnom prípade nejde o alternatívne formy zdravotnej starostlivosti, „ale zariadenie má svojho garanta a procesy sú pod priamou kontrolou odborníkov“.

Firma má podľa materiálu v úmysle ponúknuť nové formy zdravotnej starostlivosti v terapiách bolestivého syndrómu v meste Nitra.

Otvoria v júli

„Regeneračné centrum Klinika Kostka v Nitre plánujeme otvoriť od 15. júla. Jeho súčasťou bude aj fyzioterapeutická ambulancia. V súčasnosti prebiehajú rokovania so zdravotnými poisťovňami o vzájomnej spolupráci,“ napísal nám Patrik Kakus, ktorý je konateľom spoločnosti DNPS.

Pri regenerácii klienta podľa neho ponúkajú organizmu „možnosť opätovne sa dostať do optimálneho elektrického potenciálu, ktorý patrí medzi najjednoduchšie formy merania zmien v organizme či už smerom k zhoršeniu alebo k zlepšeniu“.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Súťaž na parkovacie domy v Nitre budú opakovať

Jednu parcelu už neponúknu. Dôvodom sú problémy so statikou.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dva dôležité body zostali doma

Topoľčianski hádzanári po dvoch prehrách porazili doma Nové Zámky.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Kam vyraziť