Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Bývalú maštaľ v nitrianskom parku prenajmú podnikateľom

Poslanci sa nevedeli dohodnúť, hlasovali opakovane. Viacerí z nich mali voči ďalšiemu občerstveniu v parku výhrady.

V bývalej maštali pre hospodárske zvieratá budú predávať občerstvenie.(Zdroj: (jk))

Poslanci sa nevedeli dohodnúť, hlasovali opakovane. Viacerí z nich mali voči ďalšiemu občerstveniu v parku výhrady.

NITRA. V starom parku pribudne ďalšie občerstvenie. Bude sa nachádzať v objekte, v ktorom bola kedysi maštaľ pre hospodárske zvieratá. Poslanci schválili jej prenájom pre dvojicu podnikateľov. Predchádzalo tomu opakované rokovanie dohadovacej komisie aj poslaneckých klubov.

Niektorí poslanci považujú rozhodnutie za unáhlené. Mysleli si, že prenájmu bude predchádzať širšia diskusia o návrhu štúdie, ktorá rieši využitie časti parku. Vypracoval ju útvar hlavného architekta.

Osobitný zreteľ

Návrh na prenájom bývalej maštale predložil primátor Jozef Dvonč ako prípad hodný osobitného zreteľa už na májové zastupiteľstvo. Vtedy sa však nenašlo dosť poslancov, ktorí by ho podporili.

Viacerým sa nepozdávalo, že v parku pribudne ďalšia komercia. Napokon sa dohodli, že materiál vrátia na dopracovanie. Do júnového zastupiteľstva mal byť doplnený o urbanistickoarchitektonickú štúdiu. Viacerí, vrátane primátora, v máji nepochopili, „či má ísť o štúdiu celého parku, alebo toho objektu“.

V júni bola na zastupiteľstvo predložená „informatívna správa k návrhu štúdie funkčného a prevádzkového využitia časti mestského parku na Sihoti". Poslanci ju vzali na vedomie. Vzápätí nasledovalo rokovanie o prenájme bývalej maštale.

Prvý pokus bez úspechu

O prenájom tohto objektu spolu s okolitými plochami (celková výmera je 1475 metrov štvorcových) požiadali Zuzana Vavrovičová a Vojtech Majda z „Patriot restaurant, OC Mlyny“.

Prevádzka v parku má fungovať od apríla do októbra. Okrem rýchleho občerstvenia a nápojov bude ponúkať cukrárenské výrobky, kvalitnú kávu aj grilované špeciality, pribudnúť má detské ihrisko. Rekonštrukcia objektu by mala stáť približne 12-tisíc eur.

Podľa pôvodného návrhu uznesenia mali podnikatelia dostať nehnuteľnosti do prenájmu na päť rokov za ročné nájomné 6 047,28 eura.

Poslanci sa opäť, rovnako ako v máji, nezhodli. Za prenájom hlasovali len dvanásti - keďže išlo o prípad hodný osobitného zreteľa, nestačilo to.

Pozmenený návrh prešiel

Zišla sa dohadovacia komisia, ktorú tvorili Marta Rácová (hlasovania sa zdržala) a Jozef Slíž (hlasoval za prenájom). Riešenie ale nenašli, preto nasledovala porada poslaneckých klubov. Tie sa dohodli, že dohadovaciu komisiu rozšíria o Ivana Gavaloviča.

Tento poslanec zo Starého Mesta hovoril v máji o podnikateľoch ako o koristníkoch, ktorí sa snažia do parku infiltrovať veci, ktoré tam nepatria. Teraz taký radikálny nebol - rozšírená dohadovacia komisia, ktorej bol členom, dospela k dohode. Navrhla znížiť trvanie nájomnej zmluvy z piatich na štyri roky a zvýšiť ročné nájomné o necelých 500 eur (na 6500 eur).

„Ja som nesúhlasila,“ poznamenala Marta Rácová.

Za nový návrh z dielne dohadovacej komisie napokon hlasovalo 19 poslancov a traja sa zdržali.

Materiál nebol na komisii

Zámer prevádzkovať v bývalej maštali občerstvenie nie je podľa útvaru hlavného architekta v súlade s platným územným plánom. V súčasnosti je totiž funkčné využitie parcely definované ako ekostabilizujúca zeleň. Mesto ale chystá zmenu funkcie pre potreby rekreačného územia. Podmienky budú určené v urbanistickej štúdii.

Hlavný architekt pôvodne odporučil, aby bol zámer opätovne prehodnotený po jej vypracovaní. Napokon na žiadosť zastupiteľstva predložil už na júnové zastupiteľstvo spomínaný návrh štúdie.

Poslanec Juraj Gajdoš upozornil, že sa materiál nedostal na rokovanie komisie pre územné plánovanie, architektúru a investičnú činnosť. Povedal tiež, že by štúdia „mala podstúpiť určitú oponentúru z odborných kruhov aj verejnosti, šiť to horúcou ihlou nie je riešenie“.

Širšiu diskusiu očakávali aj ďalší poslanci, napokon však o prenájme priestorov v parku rozhodli aj bez nej.

Návrh štúdie prináša do parku novinky

Návrh štúdie, ktorý pripravili na útvare hlavného architekta, je zverejnený na mestskom webe. Zaoberá sa územím v časti parku, kde sú hospodárske budovy.

Počíta s novými možnosťami občianskej vybavenosti, ihriskom pre deti, priestorom pre kultúrno-spoločenské stretnutia (promenáda na nábreží, grilovacie miesta, posedenia) aj s parkovými úpravami a rekultiváciou priestorov na druhom brehu starého ramena rieky.

Zdroj: www.nitra.sk

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét. Tri z nich môžu mať oceány z tekutej vody.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Prečo čakal Pánik tak dlho? Tichých hráčov v NHL nemajú radi

Slovenský hokejista je pre Chicago skvelou voľbou – darí sa mu a je lacný. Po sezóne to však nemusí platiť.

Kam vyraziť