Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Dražovčania si pripomenuli 900. výročie prvej písomnej zmienky o ich obci

Atmosféru dotvorí výstava fajok, či maliari a hudobníci, ku ktorým sa môže ktokoľvek pridať so svojou píšťalkou, gitarou alebo bubnom.

Atmosféru dotvorí výstava fajok, či maliari a hudobníci, ku ktorým sa môže ktokoľvek pridať so svojou píšťalkou, gitarou alebo bubnom.

NITRA. Bývalá obec Dražovce, ktorá je dnes mestskou časťou Nitry, oslávila počas tohto víkendu 900. výročie prvej písomnej zmienky. Dražovce sa po prvýkrát spomínajú v známej Zoborskej listine z roku 1113. Oslavy ponúkajú návštevníkom bohatý multižánrový program, ktorý je určený všetkým vekovým kategóriám.

Ako pripomenul jeden zo spoluorganizátorov Radovan Baláž, oslavy sú sprievodným podujatím programu nitrianskych osláv 1150. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu. Súčasťou programu je aj výstava Odkryté tajomstvá, ktorá je realizovaná v spolupráci s Archeologickým ústavom SAV v Nitre a je venovaná nálezom z výskumov v známom románskom kostolíku a jeho okolí.

Dražovčania i návštevníci osláv sa už v sobotu 29. júna zabávali aj pri slávnostnom programe, ktorý bol zložený z hudobných a tanečných vystúpení. Jeho súčasťou bolo aj otvorenie výstavy starých svadobných fotografií.

Dnešný program osláv sa začal dopoludnia piknikom pri dražovskom kostolíku. Nesie sa v impresionistickom ponímaní pohody, noblesy a bezstarostnosti s názvom Raňajky v tráve. "Pre návštevníkov bude pripravená kaviareň so zmrzlinou, čajovňa s ponukou čajov a vodných fajok. Posedenie s priateľmi a rodinou v tráve alebo na deke si každý môže spríjemniť občerstvením zo svojho piknikového košíka," hovorí Baláž.

Na strelnici v neďalekom lese sa predstavia strelecké legendy. Budú tu exhibičné streľby veteránov a streľby pre návštevníkov. V areáli kultúrneho domu bude popoludní na hlavnom pódiu hudobno-tanečné popoludnie a blok Zacvičte si s nami. Futbalové ihrisko bude patriť mažoretkám I.NIMA a exhibičnému futbalovému zápasu. Spestrením nedeľného programu budú vyhliadkové jazdy a preprava turistickým vláčikom, dodal Baláž.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Auto zabilo muža ležiaceho na ceste

Či bol 45-ročný muž opitý, ukáže až pitva.

V ústrety prvému cieľu

Ivan Galád je realista. Vie, že mužstvo ešte nemá takú výkonnosť, aby naň opäť chodili plné tribúny. Ale verí, že je na správnej ceste.

Zlatého medveďa získal film, v ktorom zažiarila herečka z Veľkého Cetína

Príbeh lásky v ocenenom filme sa odohráva v dosť naturalistickom prostredí - na bitúnku.

Ako v Hornej Dolnej: Ženy v Kostoľanoch cvičia pod oltárom

Obec nemôže naplno využívať vlastný kultúrny dom už sedem rokov. Sú v ňom omše.

V sobotu štartuje druhá liga

Druhá najvyššia futbalová súťaž má najskôr na programe zvyšné štyri kolá základnej časti. Pozrime sa na kádre Nitry, Serede a Šamorína.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Cukrovar pred poslancov nejde, stopla ho križovatka

Ozmene územného plánu zóny Trnava – Cukrovar dnes poslanci nerozhodnú. Rada sa nezhodla na tom, či trvať na vybudovaní okružnej križovatky ulíc Šrobárova – Trstínska – T. Vansovej – Hospodárska.

Mesto presúva peniaze, ujsť sa má cykloveži aj bejzbalistom

V návrhu aktualizácie rozpočtu je presun časti peňazí z rekonštrukcie Halenárskej na parkovací dom pre bicykle a opravu strechy škôlky na Čajkovského ulici.

Všetky správy

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

UPC zvyšuje ceny internetu a televízie. Čo môžete robiť?

Káblová spoločnosť mení služby a ceny uprostred viazanosti, ľudia sa búria.

V Prahe vôbec nedokážu pochopiť, čo za reláciu o folklóre máme

Šou Zem spieva hodnotí Marína Mrázková zo súboru Limbora.

Pri nemocnici v Prešove sa prepadla cesta, po dni ju sprejazdnili

Dieru na Hollého ulici spôsobila porucha kanalizácie.

Kam vyraziť