Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Henrich Fieles Nitru miloval celou dušou aj srdcom

Umelec nechcel veľmi vystavovať, bol skromný. Ťažko sa lúčil so svojimi obrazmi. Pred smrťou dokonca veľa z nich zničil, lebo nebol s nimi spokojný. Nitrianska výstava je len malou čiastkou jeho diela.

Obrazy s motívom prírodných scenérií Zobora. Výstava v synagóge potrvá do konce augusta.(Zdroj: (ČE))

Umelec nechcel veľmi vystavovať, bol skromný. Ťažko sa lúčil so svojimi obrazmi. Pred smrťou dokonca veľa z nich zničil, lebo nebol s nimi spokojný. Nitrianska výstava je len malou čiastkou jeho diela.

NITRA. Snáď niet Nitrana, ktorého by aktuálna výstava Henricha Fielesa nechytila za srdce. Nádherné obrazy autora, ktorý dlhé roky prežil v Nitre, vystavujú do konca augusta v nitrianskej synagóge.

Návštevník si pri nich zaspomína na zákutia starých Pároviec, ktoré už dnes neexistujú, s obdivom sa zahľadí na prírodné scenérie Zobora, hrad, podhradie, Podzámsku ulicu či panorámu mesta.

Učil na univerzite

Henrich Fieles sa narodil v Košiciach, no do roku 1960 býval s rodinou v Šuranoch. Vyštudoval České vysoké učení technické v Prahe. Ako stredoškolský pedagóg vyučoval deskriptívnu geometriu, matematiku a výtvarnú výchovu. Vystriedal viacej pôsobísk – učil na gymnáziách v Šuranoch, Michalovciach, Topoľčanoch, Šahách i Nových Zámkoch. Najviac - štyri desiatky rokov - prežil v Nitre, bol pedagógom na Katedre výtvarnej výchovy UKF.

Diela z jeho pozostalosti pre nitriansku výstavu Genius loci poskytla jeho dcéra Gabriela Handlovičová s rodinou. Ako nám povedala, k zorganizovaniu výstavy ju nahovorili priatelia - otcov niekdajší žiak Jozef Jelenák, s ktorého bratom Ľudovítom umelec pracoval na katedre, aj Helena Králiková, bývalá šéfredaktorka časopisu Tempo z Partizánskeho. Finančne i organizačne jej pomohli aj jej dve sestry Veronika a Rozália, sama by vraj na to nemala odvahu, sily ani prostriedky.

„Na otca si spomínam s láskou, bol to milý, ústretový človek, veľmi vzdelaný. Celou svojou dušou i srdcom miloval Nitru a všetko, čo k nej patrí – hrad s jeho nádvoriami, Zobor i okolie mesta. Práve tieto motívy sa najčastejšie objavujú v jeho obrazoch,“ hovorí pani Handlovičová o svojom otcovi, ktorý v Nitre pôsobil v rokoch 1960 – 2000. „Rád svojimi obrazmi dokumentoval aj zmeny tváre mesta, keď stará zástavba ustupovala novej. Denne chodil na prechádzky do mesta či parku a priamo v plenéri maľoval.“

Henrich Fieles mal podľa slov jeho dcéry rád moderné výtvarné umenie, ale obdivoval aj starých majstrov. Veľmi túžil pozrieť si skvosty maliarskeho umenia v Taliansku či Francúzsku, ale nikdy sa mu to nepodarilo. „Keď bol mladší, nedalo sa, a keď bola možnosť, nedovolil mu to vyšší vek, netrúfal si na takú cestu.“

Dcéry nejdú v otcových stopách

Ani jedna z troch dcér umelca sa nevydala v otcových šľapajach. „Otec v nás nevidel potenciál pre dobré výtvarníčky. Hoci kresliť vieme, umeniu sa profesionálne nevenujeme. Najstaršia sestra Veronika si robila Univerzitu tretieho veku a venovala sa aj výtvarnej výchove, ale tvorí len pre seba. Ja si takisto maľujem len pre vlastné potešenie, hoci som v škole vyučovala výtvarnú výchovu,“ prezradila pani Gabriela, ktorá už 39 rokov žije v Partizánskom.

Výstava v synagóge nie je Fielesovou prvou. Svoju tvorbu prezentoval na mnohých fórach doma i v zahraničí, jeho diela sú vo viacerých galériách i súkromných zbierkach, napríklad v Česku, Kanade, Indii či USA.

„Ku koncu života už otec nechcel veľmi vystavovať, bol skromný. Ťažko sa lúčil so svojimi obrazmi, hoci ich mnoho daroval či predal za symbolické sumy. Pred smrťou dokonca veľa svojich prác zničil, lebo nebol s nimi spokojný. Nitrianska výstava je len malou čiastkou jeho diela,“ dodala pani Handlovičová.

Nitra a jej genius loci

Sugestívne akvarely, tempery a oleje Henricha Fielesa oslovia návštevníka svojou jemnou krásou s nádychom nostalgie. Dominuje v nich Nitra – práve ona sa pre výtvarníka stala geniom loci, čo symbolizuje i názov výstavy. „Celé dejiny Nitrianska, okolité prostredie i príroda sa stali pre autora inšpiratívnym zdrojom a venoval im najväčšiu časť svojej tvorby. Vo svojich dielach však zachytával aj iné lokality – Tatry, Rozsutec, okolie Košíc či oblasti južného Slovenska. V nich nachádzal podnety na zobrazenie prírodných scenérií, štetcom zaznamenával život dedinského ľudu,“ hovorí kurátorka výstavy Marta Hučková.

„Výtvarný výraz svojich kompozícií budoval suverénnym maliarskym štýlom, lyrickým podaním, neskôr dokumentárnou líniou, ale vždy s kultivovanou farebnosťou, ktorá umocňovala, ten-ktorý motív. Pracoval s rôznorodými technikami - pastelom, temperou, olejom i akvarelom. Popri krajinomaľbe sa venoval i portrétnej tvorbe. Rád maľoval zátišia a kytice. Na dnešnej výstave je z nich už iba jedna. Posledná v jeho tvorbe, ktorú už nestihol dokončiť. Je to kytica gladiol, ktorú dostal k 86. narodeninám. Piaty január 2000 bol posledným dňom, ktorý uzatvoril umelcove predsavzatia a plány.“

Zábery z výstavy Henricha Fielesa Genius loci. Na obrazoch dominuje Nitra a jej zákutia. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 3 617
  2. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 792
  3. Vargová z Veselí do Šale 665
  4. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 620
  5. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 442
  6. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 373
  7. Štúrovo rozhodlo šláger v 90. minúte 296
  8. Prvá výhra V. Zálužia vonku 188
  9. Neded s cenným víťazstvom 179
  10. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 176

Najčítanejšie správy

Nitra

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Vargová z Veselí do Šale

Odchovankyňa nitrianskej hádzanej mení dres v rámci česko-slovenskej interligy.

Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci

Opozícia v krajskom parlamente je ochotná rokovať o spolupráci s kýmkoľvek okrem kotlebovcov. SMK chce urobiť všetko preto, aby sa extrémisti k moci v Nitrianskom kraji nedostali.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Blízke regióny

Riaditeľ múzea prosí zlodejov, aby prsteň vrátili. Polícia stále pátra + foto

Ani po polroku nie sú známi páchatelia krádeže v piešťanskom múzeu. Polícia vraj stále intenzívne pátra po dvoch mužoch.

Hasiči zasahujú pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici

Viac ako tucet hasičov momentálne zasahuje pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici v Trnave. Požiar zachvátil halu a strechu.

Erik Karvai zo Šiah je v tridsiatich rokoch už sedemnásobný majster Európy

Tridsaťročný Šahan Erik Karvai je 7-násobný majster Európy v silovom trojboji. Okrem toho je držiteľ niekoľkých rekordov a viacnásobný majster Slovenska.

Odkryli základy zaniknutej veže opevnenia

Stredovekú vežu plánuje vedenie mesta postaviť nanovo, slúžiť by mala ako výstavný priestor susednej Galérie Jána Koniarka.

Topoľčianska polícia žiada o pomoc pri pátraní

Filip Chudý sa pravdepodobne vyhýba nástupu do výkonu trestu.

Všetky správy

Polícia má meno i záznam s útočníkom v Manchestri (minúta po minúte)

Britská polícia potvrdila Salmana Abediho ako útočníka, ktorý zabil 22 ľudí.

Zelenina z Lidla pohorela v amatérskom teste. Dá sa veriť domácim meračom?

Internetom sa šíri video, v ktorom neznámy muž meria dusičnany v zelenine a ovocí.

Lipšicova advokátka: S takým postupom prokuratúry som sa ešte nestretla

Exposlanec zrazil 72-ročného chodca v septembri. Hrozí mu za to trest na dva až päť rokov väzenia.

Kajínek opustil väzenie a ďakoval Zemanovi za milosť

Miloš Zeman v utorok podpísal milosť pre Jiřího Kajínka.

Dominik Dán: Môj rukopis si do konca prečítalo len jedno vydavateľstvo

Najčítanejší spisovateľ má so slovenskými podnikateľmi zlú skúsenosť.

Kam vyraziť