Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nitriansku poštu nepresťahujú, bariéry neodstránia

Hendikepovaných a mamičky s kočíkmi obslúžia aj mimo budovy. Stačí vraj informovať bezpečnostnú službu.

Budova nitrianskej hlavnej pošty je funkcionalistickou pamiatkou. Postavili ju v rokoch 1929 - 1930 a od začiatku tu sídlil Poštový a telegrafný úrad.(Zdroj: (jk))

Pracovníci pošty obslúžia hendikepovaných klientov a mamičky s kočíkmi aj mimo budovy. Stačí vraj informovať bezpečnostnú službu.

NITRA. Avizované sťahovanie hlavnej pošty sa nekoná, Slovenská pošta nepripravuje ani rekonštrukciu budovy. Potvrdila nám to hovorkyňa Stanislava Pondelová.

Ešte vlani Slovenská pošta analyzovala viaceré možnosti. Do úvahy vraj pripadala „rekonštrukcia súčasnej budovy, výstavba nového objektu aj premiestnenie do prenajatých priestorov“.

Zmeny nebudú

Slovenská pošta už pred rokmi zverejnila, že budova na okraji Svätoplukovho námestia nevyhovuje súčasným potrebám, navyše nie je bezbariérová. Negatívom je tiež obmedzená možnosť parkovania a zlý prístup najmä pre podnikateľské subjekty.

„Dvor pošty je malý a úzky, veľké autá sa tam majú problém dostať,“ povedal pred časom riaditeľ Regionálneho poštového centra Nitra.

V roku 2008 preto Slovenská pošta rozhodla, že namiesto plánovanej rekonštrukcie súčasných priestorov postaví novú budovu. Vybrala si mestský pozemok na Štúrovej ulici, pri kruhovom objazde. Poslanci schválili jeho priamy predaj, k podpisu zmluvy ale neprišlo.

Pošta sa rozhodla pre inú alternatívu. Začala rokovať s Inpekom o prenájme priestorov v centre mesta - v ešte neexistujúcej budove, ktorú chce firma postaviť na mieste chátrajúceho Orbisu.

Aj tento zámer sa ale zmenil. „Slovenská pošta v súčasnosti neplánuje presťahovanie predmetnej pošty do iných priestorov a nerokuje so spoločnosťou Inpek o prenájme nových priestorov,“ povedala vo štvrtok hovorkyňa pošty Stanislava Pondelová.

Bezbariérový vstup na hlavnú poštu chýba. Foto: (mh)

Vyjdú von z budovy

V súčasnosti nie je plánovaná ani rekonštrukcia hlavnej pošty. Ľudia sa dovnútra dostanú len po schodoch, bezbariérový prístup absentuje.

„Budova, v ktorej sídli pošta Nitra 1, je pamiatkovo chránená a akékoľvek zásahy podliehajú schváleniu od krajského pamiatkového úradu. Slovenská pošta, a.s., nie je vlastníkom pozemku, čo rovnako sťažuje stavbu bezbariérového prístupu,“ reagovala hovorkyňa Pondelová.

Dodala, že zamestnanci pošty maximálne vychádzajú v ústrety hendikepovaným klientom a mamičkám s kočíkmi: „Ochotne ich obslúžia aj mimo prevádzkových priestorov budovy pobočky. Stačí informovať o takomto zákazníkovi bezpečnostnú službu.“

O tom, že zamestnanci pošty sú v uvedenej veci ústretoví, svedčí podľa hovorkyne aj fakt, „že Slovenská pošta doteraz nedostala sťažnosť na neochotu zamestnancov pomôcť klientom“.

Bývalý dom kultúry Orbis je už roky nevyužitý. Foto: (mh)

Orbis ďalej chátra

Keďže rokovania medzi poštou a Inpekom nepokračujú, zaujímalo nás, čo bude na mieste chátrajúceho Orbisu.

„Veríme, že v relatívne krátkom časovom horizonte príde k výraznému posunu v predrealizačnej príprave projektu,“ reagoval Jozef Bóňa, obchodný riaditeľ Inpeku.

Firma získala Orbis od mesta v roku 2008. Avizovala, že na jeho mieste postaví luxusný hotel. Primátor Jozef Dvonč (Smer) predložil na zastupiteľstvo návrh na priamy odpredaj budovy aj s okolitými pozemkami. Cena bola 120 miliónov korún.

Inpek neskôr svoj zámer prehodnotil, rozhodol sa medzi Tescom a VÚB postaviť polyfunkčný objekt s obchodmi, bytmi a spomínanou hlavnou poštou. Mala sídliť na troch nadzemných podlažiach.

Kúpno-predajná zmluva medzi mestom a Inpekom neobsahuje žiadnu podmienku, ktorá by firme určovala, čo má v centre postaviť, ani dokedy. Z okolia Orbisu sa stáva nebezpečná lokalita.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Kam vyraziť