Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

S uhradením nadprác poslanci nesúhlasia

Nadpráce by mali byť financované z kapitálových príjmov, z úveru alebo bežných príjmov.

(Zdroj: FOTO: ILDIKÓ SZÁZ)

Nadpráce by mali byť financované z kapitálových príjmov, z úveru alebo bežných príjmov.

ŠAĽA. So zaplatením naviac prác na projekte revitalizácie centrálnej mestskej zóny poslanci nesúhlasia. Neschválili ich ani pri úprave rozpočtu. Mesto ich po rokovaniach s dodávateľom vyčíslilo predbežne na 54-tisíc eur, suma nie je konečná. Práce na stavbe napriek tomu pokračujú.

Vyčlenili stotisíc eur

Projekt vysúťažila galantská firma, s ktorou mesto podpísalo zmluvu vlani v júni. Dohodnutá cena, ktorá bola výsledkom elektronickej aukcie, bola vo výške takmer 880-tisíc eur s DPH. Práce na projekte začali v auguste, už v septembri ich dodávateľská firma pozastavila. Namietala nezrovnalosti medzi výkazom výmer a projektovou dokumentáciou vo formáte .dwg. Ten dostali od mesta pre pružnejšiu prípravu zákazky po podpise zmluvy, v súťažných podkladoch vychádzala firma z projektovej dokumentácie v štandardnom formáte .pdf.

Rozdiely boli vyčíslené na zhruba 443-tisíc s DPH. Kontrolný rozpočet robila vtedy AVA-stav-u externá firma, mesto po pripomienkovaní dokumentu znížilo ich sumu na 88-tisíc eur. Po ďalších rokovaniach sa dospelo k novej sume, 54-tisíc eur.

„Nepopierajú, že nenašli rozdiel medzi pdf a výkazom výmer v súťažných podkladoch. Opierajú sa o to, že čo sme im my v dobrej viere poskytli, aby mohli pokojnejšie pracovať - dwg formát, ktorý nám projektant nechcel dať, obrátili toto, dá sa povedať, proti nám. Deklarujú, že naviac práce vyplývajú z nesúladu projektu v .dwg formáte a výkazu výmer. Tam niektoré položky neboli správne načítané, a preto ich nemohli presne identifikovať z pdf formátu,“ vysvetlila Elena Matajsová z radnice poslancom bod v zmluve, v ktorej zhotoviteľ pri jej podpisovaní vyhlásil, že nezistil nesúlad medzi projektovou dokumentáciou a výkazom výmer.

Aby sa projekt ukončil, mesto požadované naviac práce uznalo. V opačnom prípade by mohol napríklad dodávateľ odstúpiť od zmluvy a žalovať mesto o ušlý zisk.
Suma za nadpráce nie je ale konečná. Od marca, kedy obnovila firma práce, sa zistili ďalšie veci, ktoré budú musieť byť pravdepodobne extra zaplatené. Mesto preto pri úprave rozpočtu, o ktorom poslanci na zastupiteľstve tiež rokovali, na ne vyčlenilo 100-tisíc eur ako prípadnú rezervu.

Predmetom dodatku, ktorý už schválil riadiaci orgán pre Regionálny operačný program bola aj úprava termínu dokončenia projektu. Tá sa predlžuje o 5 mesiacov, z pôvodných 12 mesiacov na 17 mesiacov. Revitalizácia centra by tak mala byť ukončená do konca decembra.

Chýbala im analýza

Poslanci so sumou naviac prác, ktorá mala byť zakotvená v dodatku č. 1 však nesúhlasili. „Nemáme ich vyšpecifikované, nemáme stanovisko stavebného dozoru, je tu niekoľko otvorených a nezodpovedaných otázok. Myslím si, že nie je to materiál, ktorý by bol kompletný a za ktorý by som dvíhala ruku, pretože by som bola presvedčená o tom, že neurobil ani projektant chybu, ani realizátor,“ povedala poslankyňa Helena Psotová.


Nadpráce by mali byť financované z kapitálových príjmov získaných z predaja majetku mesta, ďalej z úveru alebo bežných príjmov. Tými sú napríklad podielové a miestne dane a príjmy z prenájmu. Ak by nestačili, mesto by muselo zvýšiť svoje záväzky. Znamenalo by to, že by nehradilo svojim dodávateľom faktúry v lehote splatnosti, ale by sa s nimi muselo dohodnúť na splátkach.

„Mám dojem, že tu sa ide cez mŕtvoly bez ohľadu na ekonomické dôsledky, ktoré mesto neskôr zaťažia na mnoho rokov,“ reagoval na rokovaní poslanec Štefan Bartošovič. Poslanec Tibor Baran sa obáva, že problém na mesto doľahne „vo svojej plnej paráde“ v roku 2014.

„Keď toto má byť nevyhnutnosť, mala by tu byť ďaleko hlbšia analýza podopretá dokumentmi, ako je technicko-organizačno- finančné zabezpečenie tej ktorej akcie. Nemalo by sa to týkať len bežného roku, ale plánovacieho obdobia, v ktorom je projekt realizovaný,“ povedal na margo predkladaného materiálu o úprave rozpočtu. Ten sa prehodnocoval súbežne s dodatkom práve pre práce naviac a pre posun času ukončenia niektorých ďalších europrojektov.

Primátor: Rekonštrukcia nie je novostavba

Problémy s naviac prácami pripisovali poslanci aj krátkemu obdobiu, za ktoré sa projekt pripravil, a tiež jeho nízkej cene. Primátor Martin Alföldi zdôraznil, že mesto do troch mesiacov od výzvy odovzdať projekt so stavebným povolením muselo. Naviac práce podľa jeho slov vôbec nesúvisia s celkovou vysúťaženou sumou, pretože by vznikli aj pri vyššej vysúťaženej sume.

„Treba si uvedomiť, že nejde o novostavbu, ale rekonštrukciu, pri ktorej sa jednoducho musí rátať s naviac prácami. V rámci projektu sa opravujú napríklad aj dve cesty, z ktorých Ulica M. R. Štefánika je už odkrytá. Pri projektovaní sa nevedelo, ako vyzerá pod povrchom, to vieme až teraz, keď sa asfalt dal dole,“ dodal primátor.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Všetky správy

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Kam vyraziť