Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Podnikateľ plánuje postaviť parkovisko dva metre od bytovky

Obyvatelia chcú, aby si investor postavil parkovisko iba na svojom pozemku.

(Zdroj: (LAZ))

DUNAJSKÁ STREDA. O odkúpenie časti pozemku na rohu Veľkoblahovskej a Októbrovej ulice mal záujem majiteľ spoločnosti Medicus, s.r.o. Do konca minulého roka ho mal v prenájme. Priľahlý pozemok, ktorý už vlastní, by chcel rozšíriť preto, aby na ňom mohol vybudovať parkovisko.
Obyvatelia blízkej bytovky nesúhlasia s odpredajom zvyšnej časti. Po vybudovaní parkoviska by mali podľa ich slov parkovacie miesta takmer pod oknami.

Odvolali sa na kraj

Zelenú plochu na rohu Veľkoblahovskej a Októbrovej ulice odkúpil od mesta pred niekoľkými rokmi miestny podnikateľ. Mal v pláne vybudovať polyfunkčný dom, obyvatelia s tým súhlasili. Dovtedy sa o pozemok starali oni, záhradkárčili na ňom. V roku 2009 však pôvodný vlastník predal pozemok lekárovi Karolovi Földesovi, majiteľovi spoločnosti Medicus.

„Prvé prekvapenie bolo, keď sme zistili, že odpredaný pozemok sa situačne úplne odkláňa od situačného plánu pána Hodosiho. Je vymeraný úplne inak, hoci rozloha je tá istá - 961 m2. Tým, že sa parcela posunula smerom ku garážam, prišli sme aj o polovicu príjazdovej komunikácie, na ktorej sa nachádza plynová prípojka,“ vraví predsedníčka SVB Eva Mucsková.

Potom, čo Karol Földes odkúpil pozemok, požiadal mesto o bezplatný prenájom ďalších 306 m2 pre účely podnikania. Mesto mu vyhovelo, lekár si pozemok oplotil až po hranicu toho prenajatého. Nachádza sa zhruba dva-tri metre od steny bytovky. Na oba pozemky - kúpený aj prenajatý - požiadal lekár mesto v roku 2009 o vydanie územného rozhodnutia na výstavbu parkoviska. Proti umiestneniu stavby za takých podmienok sa obyvatelia bytovky odvolali na Krajský stavebný úrad v Trnave. Ten zrušil rozhodnutie mesta a vrátil ho na nové konanie.

„Nemáme výhrady, aby tu zriadil parkovisko, veď už mohlo fungovať tri roky, ale nech to spraví iba na vlastnom pozemku a nech nám ten 8 metrov široký pás zelene ponechá,“ vraví Mucsková.

Priamy predaj

Nájomný vzťah skončil podnikateľovi 31. decembra 2012. Časť pozemku žiada odvtedy odkúpiť spolu s parcelou, ktorá je paralelná s Veľkoblahovskou cestou. Mesto by predajom získalo zhruba 24-tisíc eur. Földes na zastupiteľstve argumentoval, že vybudovaním parkoviska by sa čiastočne vyriešili parkovacie možnosti pre pacientov neďalekej nemocnice. K nutnosti parkoviska sa prikláňa aj poslanec Marian Ravasz.

„Aby už ľudia nemuseli hľadať hodiny parkovacie miesta, platiť pokuty a dostávať papuče. Lebo, keď nemajú inú možnosť, keď niekoho vo vážnom stave vezú do nemocnice, tak zastavia aj tam, kde nemôžu. Práve toto miesto by bolo dobré na to.“

Podľa obyvateľov bytovky problém s parkovaním v oblasti nie je, v blízkosti nemocnice sú dve parkovacie plochy, ktoré sú väčšinou poloprázdne. „Priamym predajom to neprešlo, preto poslanci prišli s návrhom, aby to bolo predané v rámci verejnej obchodnej súťaže, ale potrebovali k tomu väčšinu v poslaneckom zbore. Keďže hlasovanie dopadlo nerozhodne, je možné až po uplynutí 6 mesiacov o tejto záležitosti znovu rokovať, pokiaľ poslanci 3/5 väčšinou nerozhodnú, že tento prípad bude skôr prejednávaný na zastupiteľstve,“ vysvetlil primátor Zoltán Hájos. Dodal, že investor bude musieť odstrániť oplotenie, mesto ho už vyzvalo.

Obyvatelia bytovky si po hlasovaní vydýchli. „Aj my by sme mali možnosť ísť do súťaže, ale povedzte, ktorý z dôchodcov by si mohol dovoliť zaplatiť kúpu pozemku, len preto, aby zachránil aspoň kúsok zelene, to je nenormálne,“ dodáva Mucsková.

Ako bude podnikateľ postupovať ďalej, sme sa nedozvedeli. Stretnutie, na ktorom sme sa vopred dohodli, Földes odvolal. Podľa našich informácií požiadal opäť o prenájom pozemku, práve tak ako spoločenstvo. Vlastníci to spravili už po druhýkrát.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva 1 925
  2. Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil 1 589
  3. Začal sa výkup pozemkov pod obchvat 1 397
  4. Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď 1 355
  5. Herečka Alena Pajtinková smeruje do Martina, z Nitry sa jej neodchádza ľahko 1 140
  6. Liptákov zlomil Balaj 639
  7. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 306
  8. Oslávte deň detí v Nitre - v parku, divadlách, múzeu aj obchodných centrách 289
  9. Fotí od 12 rokov. Má výstavu Collavino - 13 sezón 210
  10. Je prvenstvo VSS zaslúžené? 164

Najčítanejšie správy

Nitra

Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva

Nitriansky hokejista získal počas bohatej 23-ročnej kariéry dva tituly. Jeden vo Francúzsku, druhý v rodnej Nitre. Trikrát si zahral na MS.

Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil

Ministerstvo pripravuje materiál, ktorý pomôže školám zorientovať sa.

Začal sa výkup pozemkov pod obchvat

Aktuálne prebieha kontrola konceptu štúdie uskutočniteľnosti.

Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď

II. LIGA: Nitra musela proti L. Mikulášu otáčať skóre, ale hrá už iba o druhé miesto. Súťaž vyvrcholí v stredu.

Herečka Alena Pajtinková smeruje do Martina, z Nitry sa jej neodchádza ľahko

Nitrianske divadlo je jej domov, jej rodina, preto verí, že sa do neho ešte vráti.

Blízke regióny

Tragická nehoda, Daewoo Matiz sa čelne zrazilo s kamiónom + foto

Nehoda sa stala dnes krátko pred pol dvanástou na ceste medzi Bíňovcami a Bolerázom. Policajti cestu uzatvorili.

Mladý muž spadol zo strechy, zasahoval vrtuľník

Pri stavbe rodinného domu v obci Majcichov spadol zo strechy mladý muž. Priletel po neho záchranársky vrtuľník, podľa našich informácií má zranenia hlavy a ramena.

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

V Leviciach už pripravujú výstavbu detských ihrísk

V súčasnosti sa pripravujú súťažné podklady, do konca júla by sa malo uskutočniť verejné obstarávanie.

Mesto má už málo miesta na výsadbu nových stromov

V Trnave sa začína prejavovať nedostatok miesta na výsadbu nových stromov na mestských pozemkoch.

Všetky správy

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

Nemecko zakázalo prespávanie v kamiónoch, vodičom za to hrozia pokuty

Európska komisia chce v najbližších dňoch ukázať nové pravidlá, ktoré sa týkajú uplatňovania predpisov pre vyslaných pracovníkov v oblasti cestnej dopravy.

Slovenka dvakrát zdolala olympijskú víťazku. Len pár hodín po maturite

Andrea Podmaníková vraj veľkú favoritku rozplakala. Ak je to pravda, to už je iný kaliber rozplakať olympijskú šampiónku, tvrdí.

Peter Veľký zdvihol francúzskeho kráľa na ruky. Macron Putinovi neustúpil

Francúzsky a ruský líder sa stretli v zámku, kde sa rozhodlo o súčasných hraniciach Slovenska a Maďarska.

Sudca Hrubala: Podozrenia na politické objednávky sú vždy, Súdnu radu treba otvoriť

Proreformné združenie sudcov Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank. Jeho podpredseda JÁN HRUBALA hovorí o neochote sudcov robiť zmeny.

Kam vyraziť