Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Podnikateľ plánuje postaviť parkovisko dva metre od bytovky

Obyvatelia chcú, aby si investor postavil parkovisko iba na svojom pozemku.

(Zdroj: (LAZ))

DUNAJSKÁ STREDA. O odkúpenie časti pozemku na rohu Veľkoblahovskej a Októbrovej ulice mal záujem majiteľ spoločnosti Medicus, s.r.o. Do konca minulého roka ho mal v prenájme. Priľahlý pozemok, ktorý už vlastní, by chcel rozšíriť preto, aby na ňom mohol vybudovať parkovisko.
Obyvatelia blízkej bytovky nesúhlasia s odpredajom zvyšnej časti. Po vybudovaní parkoviska by mali podľa ich slov parkovacie miesta takmer pod oknami.

Odvolali sa na kraj

Zelenú plochu na rohu Veľkoblahovskej a Októbrovej ulice odkúpil od mesta pred niekoľkými rokmi miestny podnikateľ. Mal v pláne vybudovať polyfunkčný dom, obyvatelia s tým súhlasili. Dovtedy sa o pozemok starali oni, záhradkárčili na ňom. V roku 2009 však pôvodný vlastník predal pozemok lekárovi Karolovi Földesovi, majiteľovi spoločnosti Medicus.

„Prvé prekvapenie bolo, keď sme zistili, že odpredaný pozemok sa situačne úplne odkláňa od situačného plánu pána Hodosiho. Je vymeraný úplne inak, hoci rozloha je tá istá - 961 m2. Tým, že sa parcela posunula smerom ku garážam, prišli sme aj o polovicu príjazdovej komunikácie, na ktorej sa nachádza plynová prípojka,“ vraví predsedníčka SVB Eva Mucsková.

Potom, čo Karol Földes odkúpil pozemok, požiadal mesto o bezplatný prenájom ďalších 306 m2 pre účely podnikania. Mesto mu vyhovelo, lekár si pozemok oplotil až po hranicu toho prenajatého. Nachádza sa zhruba dva-tri metre od steny bytovky. Na oba pozemky - kúpený aj prenajatý - požiadal lekár mesto v roku 2009 o vydanie územného rozhodnutia na výstavbu parkoviska. Proti umiestneniu stavby za takých podmienok sa obyvatelia bytovky odvolali na Krajský stavebný úrad v Trnave. Ten zrušil rozhodnutie mesta a vrátil ho na nové konanie.

„Nemáme výhrady, aby tu zriadil parkovisko, veď už mohlo fungovať tri roky, ale nech to spraví iba na vlastnom pozemku a nech nám ten 8 metrov široký pás zelene ponechá,“ vraví Mucsková.

Priamy predaj

Nájomný vzťah skončil podnikateľovi 31. decembra 2012. Časť pozemku žiada odvtedy odkúpiť spolu s parcelou, ktorá je paralelná s Veľkoblahovskou cestou. Mesto by predajom získalo zhruba 24-tisíc eur. Földes na zastupiteľstve argumentoval, že vybudovaním parkoviska by sa čiastočne vyriešili parkovacie možnosti pre pacientov neďalekej nemocnice. K nutnosti parkoviska sa prikláňa aj poslanec Marian Ravasz.

„Aby už ľudia nemuseli hľadať hodiny parkovacie miesta, platiť pokuty a dostávať papuče. Lebo, keď nemajú inú možnosť, keď niekoho vo vážnom stave vezú do nemocnice, tak zastavia aj tam, kde nemôžu. Práve toto miesto by bolo dobré na to.“

Podľa obyvateľov bytovky problém s parkovaním v oblasti nie je, v blízkosti nemocnice sú dve parkovacie plochy, ktoré sú väčšinou poloprázdne. „Priamym predajom to neprešlo, preto poslanci prišli s návrhom, aby to bolo predané v rámci verejnej obchodnej súťaže, ale potrebovali k tomu väčšinu v poslaneckom zbore. Keďže hlasovanie dopadlo nerozhodne, je možné až po uplynutí 6 mesiacov o tejto záležitosti znovu rokovať, pokiaľ poslanci 3/5 väčšinou nerozhodnú, že tento prípad bude skôr prejednávaný na zastupiteľstve,“ vysvetlil primátor Zoltán Hájos. Dodal, že investor bude musieť odstrániť oplotenie, mesto ho už vyzvalo.

Obyvatelia bytovky si po hlasovaní vydýchli. „Aj my by sme mali možnosť ísť do súťaže, ale povedzte, ktorý z dôchodcov by si mohol dovoliť zaplatiť kúpu pozemku, len preto, aby zachránil aspoň kúsok zelene, to je nenormálne,“ dodáva Mucsková.

Ako bude podnikateľ postupovať ďalej, sme sa nedozvedeli. Stretnutie, na ktorom sme sa vopred dohodli, Földes odvolal. Podľa našich informácií požiadal opäť o prenájom pozemku, práve tak ako spoločenstvo. Vlastníci to spravili už po druhýkrát.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Kam vyraziť