Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Poslanci nerozhodli, podľa primátora sú alibisti

Petíciu za zachovanie Hollého podporilo 8-tisíc ľudí.

(Zdroj: (LAZ))

Petíciu za zachovanie Hollého podporilo 8-tisíc ľudí.

ŠAĽA. Zasadačka mestského úradu sa vo štvrtok rozdelila na dva tábory riaditeľov, učiteľov a sympatizantov dvoch večianskych škôl. Prišli zabojovať o záchranu "tej svojej" a vypočuť si verdikt poslancov, ktorí mali rozhodnúť o zoptimalizovaní školstva. Za zrušenie ZŠ Bernolákova chýbal jeden hlas, zrušenie ZŠ Hollého nedosiahlo potrebný počet hlasov. Stav sa preto nemení, zostávajú obe školy.

Štyri varianty

Redukciou škôl sa mali poslanci naposledy zaoberať v apríli. ZŠ Bernolákova sa mala presunúť na Hollého, jej priestory mala obsadiť maďarská škola. Radnica však stiahla materiál z rokovania a navrhla vytvoriť dočasnú komisiu. Tá prišla so štyrmi návrhmi.

Prvý uvažoval o zrušení ZŠ Bernolákova s jej následným presunutím na ZŠ Hollého, druhý bol opačný, tretí bol za zrušenie ZŠ Hollého s tým, že by sa prevádzkovala škola čiastočne aj v priestoroch ZŠ Bernolákova, štvrtý variant ponechával obe školy. Pedagógov a rodičov ZŠ Hollého návrhy komisie, ktoré sa ich dotýkali, znepokojili. Na protest zorganizovali zhromaždenie a rozbehli petíciu. Podporilo ju vyše 8-tisíc ľudí.

K alternatíve č. 3 sa malo prikloniť 7 z 13 členov dočasnej komisie. Jedným z nich bol aj bývalý poslanec Jozef Belický. Podľa riaditeľa ZŠ Hollého Jána Minára bol v komisii spolu s odborníkom z oblasti stavebníctva Kristiánom Szekeresom neprávom, keďže nie sú ani súčasnými poslancami a nemajú nič spoločné so školstvom. Belický sa ohradil, že do komisie bol menovaný, neprihlásil sa do nej. Na poznámku Rudolfa Kuklovského, bývalého riaditeľa ZŠ Hollého a vedúceho odboru škol-stva, ktorý počul, že „škola sa chystá pre podmienky nejakého fitka“, Belický nezareagoval. Szekeres bol v čase rokovania v zahraničí, zastal sa ho poslanec Peter Andráši.

Potvrdili uznesenie

Riaditeľ ZŠ Hollého s rozhodnutím poslancov nesúhlasí, za výhodnú považuje iba alternatívu č. 1., pretože podľa neho zabezpečuje najoptimálnejšie podmienky na vyučovanie v 21. storočí. Riaditeľka ZŠ Bernolákova Janka Tóthová predpokladala, že sa školy určite spoja. V zachovaní oboch inštitúcií vidí problém, najmä finančný. Mesto na ZŠ Bernolákova bude musieť doplácať pravdepodobne 35-tisíc eur, na ZŠ Hollého asi 10-tisíc. „Teraz budeme musieť dať hlavy dokopy a vymyslieť nejakú stratégiu, bolo navrhnuté, aby sme priestory ponúkli na prenájom, tak uvidíme. Potrebovali by sme vyjadrenie mesta k tomu, že rovnakú šancu ako iné školy má aj tá naša,“ povedala Tóthová.

Pre primátora Martina Alföldiho bolo hlasovanie sklamaním a alibizmom niektorých poslancov. Tí sú zároveň členmi komisie školstva a podľa jeho slov mali byť za zrušenie Bernolákovej. Narážal tým na poslanca Júliusa Moráveka, ktorý sa zdržal, a Alenu Demkovú, ktorá hlasovala za zrušenie ZŠ Hollého.

„Od samého začiatku som požadoval, aby sa najprv vyriešilo, čo bude s budovou. Zrušiť nejakú školu bez toho, aby som vedel, čo tam bude, s tým nebudem súhlasiť,“ argumentoval Morávek.

Správa dočasnej komisie obsahovala aj možné využitie uvoľneného areálu: uvažovala nad presťahovaním mestskej polície, ZUŠ či CVČ. Financie získané z predaja jej priestorov, ktoré by sa mohli prerobiť na byty, by sa mohli použiť na rekonštrukciu ZŠ Hollého. Alena Demková povedala, že práve s touto možnosťou „mala problém“, a preto sa priklonila k druhej respektíve tretej alternatíve. Svoje rozhodnutie zdôvodnila aj pred hlasovaním.
„Na poslednej komisii škol-stva sa nehlasovalo o rušení škôl. Na tej predchádzajúcej som povedala, že ešte nie som rozhodnutá,“ zdôraznila.

Podľa vedúceho spoločného školského úradu Michala Vrbovského sa v minulý utorok jednoznačne dohodlo, že komisia potvrdzuje uznesenie z 26. marca, a to je zrušenie ZŠ Bernolákova.⋌

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Kam vyraziť