Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Poslanci nerozhodli, podľa primátora sú alibisti

Petíciu za zachovanie Hollého podporilo 8-tisíc ľudí.

(Zdroj: (LAZ))

Petíciu za zachovanie Hollého podporilo 8-tisíc ľudí.

ŠAĽA. Zasadačka mestského úradu sa vo štvrtok rozdelila na dva tábory riaditeľov, učiteľov a sympatizantov dvoch večianskych škôl. Prišli zabojovať o záchranu "tej svojej" a vypočuť si verdikt poslancov, ktorí mali rozhodnúť o zoptimalizovaní školstva. Za zrušenie ZŠ Bernolákova chýbal jeden hlas, zrušenie ZŠ Hollého nedosiahlo potrebný počet hlasov. Stav sa preto nemení, zostávajú obe školy.

Štyri varianty

Redukciou škôl sa mali poslanci naposledy zaoberať v apríli. ZŠ Bernolákova sa mala presunúť na Hollého, jej priestory mala obsadiť maďarská škola. Radnica však stiahla materiál z rokovania a navrhla vytvoriť dočasnú komisiu. Tá prišla so štyrmi návrhmi.

Prvý uvažoval o zrušení ZŠ Bernolákova s jej následným presunutím na ZŠ Hollého, druhý bol opačný, tretí bol za zrušenie ZŠ Hollého s tým, že by sa prevádzkovala škola čiastočne aj v priestoroch ZŠ Bernolákova, štvrtý variant ponechával obe školy. Pedagógov a rodičov ZŠ Hollého návrhy komisie, ktoré sa ich dotýkali, znepokojili. Na protest zorganizovali zhromaždenie a rozbehli petíciu. Podporilo ju vyše 8-tisíc ľudí.

K alternatíve č. 3 sa malo prikloniť 7 z 13 členov dočasnej komisie. Jedným z nich bol aj bývalý poslanec Jozef Belický. Podľa riaditeľa ZŠ Hollého Jána Minára bol v komisii spolu s odborníkom z oblasti stavebníctva Kristiánom Szekeresom neprávom, keďže nie sú ani súčasnými poslancami a nemajú nič spoločné so školstvom. Belický sa ohradil, že do komisie bol menovaný, neprihlásil sa do nej. Na poznámku Rudolfa Kuklovského, bývalého riaditeľa ZŠ Hollého a vedúceho odboru škol-stva, ktorý počul, že „škola sa chystá pre podmienky nejakého fitka“, Belický nezareagoval. Szekeres bol v čase rokovania v zahraničí, zastal sa ho poslanec Peter Andráši.

Potvrdili uznesenie

Riaditeľ ZŠ Hollého s rozhodnutím poslancov nesúhlasí, za výhodnú považuje iba alternatívu č. 1., pretože podľa neho zabezpečuje najoptimálnejšie podmienky na vyučovanie v 21. storočí. Riaditeľka ZŠ Bernolákova Janka Tóthová predpokladala, že sa školy určite spoja. V zachovaní oboch inštitúcií vidí problém, najmä finančný. Mesto na ZŠ Bernolákova bude musieť doplácať pravdepodobne 35-tisíc eur, na ZŠ Hollého asi 10-tisíc. „Teraz budeme musieť dať hlavy dokopy a vymyslieť nejakú stratégiu, bolo navrhnuté, aby sme priestory ponúkli na prenájom, tak uvidíme. Potrebovali by sme vyjadrenie mesta k tomu, že rovnakú šancu ako iné školy má aj tá naša,“ povedala Tóthová.

Pre primátora Martina Alföldiho bolo hlasovanie sklamaním a alibizmom niektorých poslancov. Tí sú zároveň členmi komisie školstva a podľa jeho slov mali byť za zrušenie Bernolákovej. Narážal tým na poslanca Júliusa Moráveka, ktorý sa zdržal, a Alenu Demkovú, ktorá hlasovala za zrušenie ZŠ Hollého.

„Od samého začiatku som požadoval, aby sa najprv vyriešilo, čo bude s budovou. Zrušiť nejakú školu bez toho, aby som vedel, čo tam bude, s tým nebudem súhlasiť,“ argumentoval Morávek.

Správa dočasnej komisie obsahovala aj možné využitie uvoľneného areálu: uvažovala nad presťahovaním mestskej polície, ZUŠ či CVČ. Financie získané z predaja jej priestorov, ktoré by sa mohli prerobiť na byty, by sa mohli použiť na rekonštrukciu ZŠ Hollého. Alena Demková povedala, že práve s touto možnosťou „mala problém“, a preto sa priklonila k druhej respektíve tretej alternatíve. Svoje rozhodnutie zdôvodnila aj pred hlasovaním.
„Na poslednej komisii škol-stva sa nehlasovalo o rušení škôl. Na tej predchádzajúcej som povedala, že ešte nie som rozhodnutá,“ zdôraznila.

Podľa vedúceho spoločného školského úradu Michala Vrbovského sa v minulý utorok jednoznačne dohodlo, že komisia potvrdzuje uznesenie z 26. marca, a to je zrušenie ZŠ Bernolákova.⋌

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 2 425
  2. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 1 252
  3. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 973
  4. Ivan Veľký 825
  5. Parkovanie: Na sídliskách obmedzia dodávky, spoplatnia ďalšie ulice 598
  6. Priateľské derby Nitra - Trnava sa hralo až do večera 531
  7. Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní 487
  8. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 441
  9. Fotogaléria: Neded - Šaľa 2:0 440
  10. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 352

Najčítanejšie správy

Nitra

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú

Po mesačnej prestávke sa opäť stretli hokejisti HK Nitra a odštartovali prvý blok letnej prípravy.

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Ivan Veľký

Ako korálky navlieka Ivan Galád na postupovú niť jedno víťazstvo za druhým.

Parkovanie: Na sídliskách obmedzia dodávky, spoplatnia ďalšie ulice

Na parkovanie dodávok dlhších ako päť metrov vyčlenilo mesto tri ulice. Pred panelákmi chce takto získať voľné miesta.

Blízke regióny

Hradby majú byť lákadlom, mesto chce zmenu pravidiel

V júni by sa mala uskutočniť interná konferencia, na ktorej by sa zástupcovia mesta Trnava stretli s pamiatkarmi. Hovoriť chcú o zmene metodiky obnovy hradieb, cieľom radnice je urobiť z nich skutočnú atrakciu.

Prichytený priamo pri čine. Zlodej sa pokúsil ukradnúť úle v Palárikove

Zlodej sa pod rúškom tmy pokúsil ukradnúť úle za vyše tisíc eur. Zachytila ho však nastražená fotopasca.

Rušná Hospodárska má byť širšia,radnica plánuje pruhy pre autobusy

Koncom minulého roka si mesto Trnava nechalo spracovať novú overovaciu štúdiu preferenčných jazdných pásov na Hospodárskej ulici. Tie by mali zrýchliť autobusovú dopravu v rannej špičke .

Románsky kostol pri Leviciach je považovaný za najkrajší na Slovensku

Starobylý kostolík v Kalinčiakove sa opäť dostal do pozornosti pamiatkových výskumov.

Atraktívny park už otvorili, zaviedli aj otváracie hodiny + foto

Nový chodník, lampy, lavičky, záhony kvetín a stromy. Mesto už dokončilo Parčík Bela IV. pri hradbách. Okrem návštevníkov bude slúžiť aj komorným kultúrnym podujatiam.

Všetky správy

Švédi sú novými majstrami sveta, Kanadu zdolali po nájazdoch

Kanada po triumfoch v rokoch 2015 a 2016 nezavŕšila zlatý hetrik. Švédi získali titul opäť po štyroch rokoch.

Nájomní vrahovia a detské porno. Darknet je pre silné povahy

Komunita na darknete funguje cez známosti a dobré referencie.

Jeho fotografia obletela svet, on dostal päsťou do tváre

Tri dni od rána do večera dvíhal telefóny a e-mailoval. Vladimírovi Čičmancovi volali a písali z takmer všetkých významných svetových médií.

Prieskum Polis: Strana Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ju aj KDH

V parlamentných voľbách by opäť zvíťazila strana Smer.

Na Evereste zahynul horolezec Vladimír Štrba

Štrba zdolal južný predvrchol najvyššej hory sveta, na návrat mu však nezostalo dostatok síl.

Kam vyraziť