Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Grujbár nepripúšťa, že by nemocnica záväzky nevyrovnala

Nemocnica tvrdí, že na zvýšené platy sestier vynaloží o 35-tisíc eur mesačne viac

Ilustračné foto.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

.

ZLATÉ MORAVCE. Záväzok voči Sociálnej poisťovni, ktorý mestskej nemocnici vznikol v dôsledku vlaňajšieho skokového navýšenia platov sestier, má byť do konca júna vyrovnaný.

Nemocnica ku koncu februára dlhovala Sociálnej poisťovni 284 175,72 eur. Poisťovňa dlh detailnejšie nekomentovala, povedala len, že nemocnica už jeho časť splatila. Napriek tomu sa na webe sociálky objavil údaj, podľa ktorého mestská nemocnica k 16. máju dlhovala ešte viac – až 285 996 eur.

Grujbár: Zvýšené platby nabehli v septembri

„Ak by ostali jeden alebo dva mesiace nedoplatené, vieme znovu osloviť poisťovňu. Nemal by s tým byť problém, pretože vidia, že dlh postupne splácame. To ale beriem len ako zadné vrátka, pretože verím, že do júna vyrovnáme celý záväzok,“ povedal Michal Grujbár.

Záväzok zdravotníckeho zariadenia vznikol vlani po tom, čo zo zákona musela nemocnica od apríla navýšiť platy pre 65 zdravotných sestier. Nemocnica mala teda mesačné mzdové náklady zvýšené o 35-tisíc eur. Niektorým zdravotným sestrám poskočil plat podľa riaditeľa zo 600 na 900 eur.

Vytvoreniu dlhov vlani nezabránila ani rezerva, ktorú na platy vytvoril štát. Grujbár vysvetľuje, že navýšenie platov bolo síce zmluvne podchytené cez zdravotné poisťovne, ale až od júla. „Zvýšené platby od poisťovni nabehli až niekedy v septembri. Hovoríme teda o piatich mesiacoch, kedy sme každý mesiac platili 35-tisíc eur navyše,“ povedal riaditeľ.

Poisťovňa: Peniaze na navýšenie platov sme nemocniciam dali

Všeobecná zdravotná poisťovňa, u ktorej je poistených zhruba 90 % všetkých pacientov v regióne však tvrdí, že opakovane navyšovala nemocniciam platby ešte pred júlom 2012, čím im vytvorila priestor na krytie zvýšených miezd.

„Naša poisťovňa zvýšila platby pre nemocnice už k 1. decembru 2011, k 1. februáru 2012 a k 1. aprílu 2012. Pre nemocnice to predstavovalo mesačné navýšenie o približne 3,75 milióna eur,“ povedala hovorkyňa VšZP Petra Balážová.

Poisťovňa následne od júla 2012 premietla do zmlúv s nemocnicami rozpustenú štátnu rezervu, ktorá predstavovala čiastku 50 miliónov eur. „Napriek tomu, že rezerva bola určená pre nemocnice do 31. decembra 2012, VšZP ponechala nemocniciam tieto finančné prostriedky aj od 1. januára 2013. To znamená, že aj nemocnica v Zlatých Moravciach dostala adekvátny podiel z vládnej rezervy určenej na krytie zvýšených mzdových požiadaviek,“ povedala Balážová.

Riaditeľ nemocnice Grujbár hovorí, že nebola zmluva, ktorá by potvrdzovala mesačné navýšenie o potrebných 35-tisíc eur na platy sestier bez ohľadu na vyfaktúrované výkony. „Situácia sa riešila navýšením ukončených výkonov o 25 až 30 %. Zjednodušene povedané, my sa musíme snažiť, aby sme otočili čo najviac pacientov. Chápem ale, že poisťovňa môže rozdeliť len tie prostriedky, ktoré má z rozpočtu,“ povedal Michal Grujbár.

Podľa neho mala mestská nemocnica od 1. januára 2012 zakotvené zvýšenie prostriedkov od poisťovne o približne 900 eur mesačne, od apríla 2012 o 9000 eur mesačne. Pritom zvyšovanie platov lekárov od 1. januára 2012 a od 1. júla 2012 predstavovalo sumu zhruba 6000 eur mesačne. Vyššie platy pre sestry riešila až rezerva vlády, ktorá bola rozpustená v júli.

Peniaze prerozdelili laborantom

Nemocnica v Zlatých Moravciach nechcela robiť právne kľučky, ako niektoré iné nemocnice. Stávali sa prípady, že zdravotnícke zariadenia prácu sestričiek degradovali tým, že ich donútili podpísať nové zmluvy, podľa ktorých časť ich práce spočíva v administratíve.

K splácaniu dlhov v zlatomoravskej nemocnici pomohol aj koniec vykurovacej sezóny. „Kým v októbri prídu zvýšené faktúry za plyn, my už budeme mať dlh dávno splatený,“ vyhlásil Michal Grujbár.

Bežný mesiac platí nemocnica zhruba 50-tisíc eur na odvodoch, posledný mesiac vraj poslala sociálke 80-tisíc eur.

Nemocnica má momentálne zazmluvnené všetky oddelenia. V prvom štvrťroku dosiahla mierne kladný hospodársky výsledok. Peniaze, ktoré vytvorila, prerozdelila na platy zamestnancom, na ktorých nemyslel zákon. O zhruba päť percent si tak prilepšili pracovníci laboratórií a rehabilitácie.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Bánovce nad Bebravou hľadajú nového dopravcu MHD

Predpokladanú hodnotu zákazky odhadla samospráva na 430 000 eur.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť