Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V Nitre nakúpili operačné stoly pre superťažkých pacientov, ich nosnosť zúžila tender

Väčšina dodávateľov ponúka stoly s nosnosťou 450 kilogramov, tender bol na 500. Zostala jedna firma.

Na trinástich operačných sálach má nemocnica 15 operačných stolov s nosnosťou od 150 kg do 360 kg. Dva nové stoly, ktoré onedlho pribudnú, majú nosnosť 500 kg.(Zdroj: (mh))

NITRA. Fakultná nemocnica kúpila dva mobilné operačné stoly pre superťažkých pacientov.

Podmienkou bolo, aby mali v centrálnej polohe nosnosť minimálne 500 kilogramov. Podľa kritikov to vyradilo väčšinu dodávateľov, ktorí ponúkajú stoly s nosnosťou okolo 450 kíl.

Do súťaže sa prihlásila jediná firma - B. Braun Medical -ktorá ju aj vyhrala. Operačné stoly dodá za 147 411,50 eura bez DPH.

Viacerí oslovení chirurgovia si myslia, že operačné stoly s nosnosťou 500 kíl sú zbytočné. Tie, ktoré majú momentálne v nitrianskej nemocnici, unesú maximálne 360 kilogramov.

Šité na mieru?

Na tender upozornil týždenník Trend. Naznačil, že mohol byť šitý na mieru konkrétnej firme. Väčšina ostatných dodávateľov totiž ponúka operačné stoly s nosnosťou maximálne 454 kilogramov.

„Podľa našich informácií nielen jedna firma na Slovensku má v ponuke operačný stôl s nami požadovanou nosnosťou,“ reagoval riaditeľ nemocnice Jozef Valocký, ktorý je zároveň poslancom národnej rady za Smer.

Argumentuje tiež, že podľa zákona o verejnom obstarávaní mohol ponuku do súťaže „zaslať každý, kto by nespĺňal technickú špecifikáciu uvedenú v súťažných podkladoch, ale zdôvodnil by, že zaslal rovnocenné riešenie, ktoré by naplnilo verejným obstarávateľom určené požiadavky“.

Musí uniesť záťaž

Nemocnica má v súčasnosti pätnásť operačných stolov s nosnosťou od 150 do 360 kg.

„Ja osobne som nikdy na operačnej sále nemal problém s tým, že by táto nosnosť nestačila. Možno v USA majú takých obéznych pacientov, no u nás určite nie. Stôl s nosnosťou 500 kilogramov je úplná zbytočnosť,“ myslí si nitriansky chirurg, ktorý si neželá byť menovaný.

„Požadovaný parameter -minimálna nosnosť operačného stola 270 kg vo všetkých nastaviteľných polohách a pozíciách, minimálne 500 kg v centrálnej (nulovej polohe) -vychádza z dlhodobých praktických skúseností a technických možností modernej zdravotníckej techniky tohto druhu,“ píše sa v stanovisku, ktoré nám v piatok zaslal riaditeľ nitrianskej nemocnice Jozef Valocký.

Argumentuje, že pokiaľ má operačný stôl slúžiť na centrálnych operačných sálach, musí byť k nemu možné kedykoľvek pripojiť extenčné zariadenie, ktoré je vyrobené zo záťažovo odolných zliatin značnej hmotnosti (niekoľko desiatok kilogramov). „Ďalej sa pri obéznych pacientoch pridávajú aj rôzne stabilizačné zariadenia, ktoré tiež zvyšujú záťaž operačného stola.“

Zatiaľ nikoho neodmietli

Mesačne v nitrianskej nemocnici operujú 4 až 5 pacientov s váhou okolo 140 kg. Riaditeľ potvrdil, že hoci majú zatiaľ stoly len s maximálnou nosnosťou 360 kíl, žiadneho ťažkého pacienta ešte z technických dôvodov neodmietli.

„V prípade operácie pacienta s vyššou hmotnosťou využívame základnú polohu (nulový bod), aby sme pri polohovaní neohrozili bezpečnosť pacienta instabilitou stola, čím znižujeme operačný komfort operatéra a podmienky jeho práce,“ povedal riaditeľ .

Dva nové operačné stoly podľa neho umožnia „zdvihnúť pacienta do potrebnej výšky pre operatéra a predovšetkým splniť požiadavku absolútnej stability pri extrémnej polohe počas operačného výkonu“.

Operačné stoly s nosnosťou 500 kíl v centrálnej polohe zatiaľ do nemocnice nepriviezli. Dodacia lehota je dva mesiace odo dňa podpísania zmluvy.

Ministerstvo nemá výhrady

Ministerstvo zdravotníctva považuje požiadavku, ktorú stanovila nitrianska nemocnica na nosnosť operačných stolov, za normálnu a štandardnú.

„Operačné stoly s nosnosťou 500 kg majú viaceré firmy. Nie je pravda, že iba jedna to spĺňa. Nie je pravda, že ponuku mohol predložiť len jeden uchádzač,“ napísala hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková.

Zaslala nám presne to isté vyjadrenie, ako riaditeľ nemocnice Valocký, podľa ktorého sa mohol do súťaže prihlásiť aj dodávateľ, ktorý by nespĺňal podmienku, „ale zdôvodnil by, že zaslal rovnocenné riešenie, ktoré by naplnilo verejným obstarávateľom určené požiadavky“.

(mh)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom, synovia majstra sveta prekonali otca

Vo futbalovom svete je niekoľko bratov, ktorí reprezentujú rozdielne národy.

Kam vyraziť