Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku
KĽAČIANSKI OCHOTNÍCI BAVIA OBECENSTVO AJ PO DVADSAŤROČNEJ PRESTÁVKE

Stará herecká garda nesklamala

Ochotníci z Inovca sú znovu na scéne. Príčinou odmlky bolo poslanie režisérky. Divadelníkov posilnia nové tváre.

Hra plná komediálnych zápletiek obecenstvo pobavila.(Zdroj: JOZEF ŠVEC)

Ochotníci z Inovca sú znovu na scéne. Príčinou odmlky bolo poslanie režisérky. Divadelníkov posilnia nové tváre.

ČIERNE KĽAČANY. Po takmer dvadsaťročnej odmlke divadelní ochotníci z Čiernych Kľačian znovu hrajú. Inscenáciou komédie Klamala – nesklamala, z pera francúzskeho dramatika Maurice Hennequina, vynikajúco bavili divákov doma a na okolí.

Herci dobiedzali

Príčiny niekoľkoročnej pauzy súboru Inovec boli prozaické. Režisérka Mária Švecová v deväťdesiatych rokoch uprednostnila poslanie matky pred Táliou a venovala sa výchove potomkov. „Mala som ročné dieťa a od neho sa nedalo odísť. Potom prišlo ďalšie a nebolo toho, kto by sa divadla chytil,“ vysvetľuje.

Divadelný pôst napokon ukončili nielen požiadavky zo strany Kľačancov, ale aj herci začali do režisérky dobiedzať, aby sa znovu dali dohromady. „Tak sme sa rozhodli, že znovu rozbehneme vlak, ktorý sa pred dvomi desaťročiami zastavil,“ hovorí Švecová.

Švecovský klan

Výber komédie Klamala – nesklamala nebol náhodný, pretože práve tá mala v Čiernych Kľačanoch veľmi úspešnú premiéru pred dvadsiatimi rokmi. Aj herecké obsadenie, až na malé výnimky, bolo rovnaké ako vtedy. Režisérkin zámer osloviť divákov starou zostavou vyšiel, a určite bol aj impulzom pre nových adeptov ochotníckeho herectva.

O prílev nových tvárí sa Mária Švecová nebojí. „Mladí majú sami záujem, oslovujú ma, že chcú hrať. Na druhej strane ich aj nutne potrebujeme, pretože starších hercov už nemôžeme do niektorých úloh kvôli veku obsadiť.“

V úspešných aprílových a májových predstaveniach sa medzi hercami objavil aj režisérkin syn Marián a celkovo bolo na javisku až päť nositeľov mena Švec, takže nás pochopiteľne zaujímalo, či ochotnícky súbor Inovec nie je tak trochu rodinným divadlom. „Kľačany sú vlastne všetci jedna veľká rodina, ale Švecovci hrali z troch koreňov, a z našej rodiny hral ešte manžel.“

Komediálny repertoár

Počas predstavení boli v silnej zostave aj šepkári, veď v programe boli uvedení až traja, čo režisérka s úsmevom komentovala: „Viete, naši herci sú už starší, tak aby lepšie počuli...“ Ktovie, čo je na tom pravdy, ale počas predstavení bolo počuť iba hercov, a to veľmi dobre.

Bodku za sezónou dali ochotníci v Inovca minulú nedeľu. No a s novou premiérou by mali vybehnúť na sklonku roku už aj s mladými posilami.

„Ešte nemám vybratú hru, to si nechávam na prázdniny. Určite to však bude komédia. Je ťažká doba, a keď ľudia plačú v živote, tak nech sa tešia aspoň z nášho divadla,“ dodal režisérka Švecová.

Titulnej roly sa brilantne zhostila Veronika Horná (v strede). FOTO: JOZEF ŠVEC

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Kam vyraziť