Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Komercia v nitrianskom parku rozdelila poslancov

V parku na Sihoti by mala pribudnúť prevádzka s občerstvením. Podnikatelia požiadali o prenájom pozemkov.

Tento objekt v minulosti slúžil pre hospodárske zvieratá v parku. Podnikatelia tu chcú predávať občerstvenie.(Zdroj: (jk))

Poslanci sa budú návrhom na prenájom bývalej maštale zaoberať opakovane. Žiadajú, aby bol doplnený o urbanisticko-architektonickú štúdiu.

NITRA. V mestskom parku na Sihoti by mala pribudnúť prevádzka s občerstvením. Podnikatelia požiadali mesto o prenájom pozemkov.

Materiál predložil na májové zastupiteľstvo primátor Jozef Dvonč ako prípad hodný osobitného zreteľa. Nenašlo sa však dosť poslancov, ktorí by ho podporili. Napokon odsúhlasili, že sa materiál vráti na dopracovanie. Opäť sa ním budú zaoberať v júni.

Nevyužitá maštaľ

Viacerým poslancom sa nepozdávalo, že v parku pribudne ďalšia komercia. Zarazilo ich však najmä to, že o prenájme majú hlasovať ako o prípade hodnom osobitného zreteľa, pričom ani nevedia, ako má nová prevádzka vyzerať.

Žiadosť o prenájom predložili na radnicu Zuzana Vavrovičová z Nitrianskych Hrnčiaroviec a Vojtech Majda - pri jeho mene je v materiáli uvedené „Patriot restaurant, OC Mlyny“. Majú záujem o bývalý objekt pre hospodárske zvieratá, ktorý sa v súčasnosti využíva len ako sklad slamy, a okolité plochy o celkovej výmere 1475 metrov štvorcových.

Podľa návrhu uznesenia mali dostať nehnuteľnosti do prenájmu na päť rokov za ročné nájomné 6 047,28 eura. Prevádzka by mala fungovať od apríla do októbra.

„Žiadatelia majú dlhoročné skúsenosti v gastronómii. V mestskom parku na Sihoti chýbajú stravovacie služby, ktoré plánujú poskytovať,“ píše sa v materiáli.

Okrem rýchleho občerstvenia a nápojov chcú po rekonštrukcii stavby rozšíriť ponuku o cukrárenské výrobky, kvalitnú kávu a grilované špeciality. Pribudnúť má aj letná terasa s detským ihriskom.

Zámer verzus územný plán

Rekonštrukcia objektu by mala stáť približne 12-tisíc eur. V bývalej maštali treba obnoviť steny a strop, časť strechy, vymeniť okná, dvere a podlahu, vyriešiť kanalizáciu a vodu, urobiť WC. Mesto argumentuje, že rekonštrukciou získa „technické zhodnotenie budovy a následné zveľaďovanie mestského parku“.

Podľa útvaru hlavného architekta však uvedený zámer nie je v súlade s platným územným plánom. V súčasnosti je totiž funkčné využitie parcely definované ako ekostabilizujúca zeleň.

Mesto ale chystá zmenu funkcie pre potreby rekreačného územia. Podmienky budú určené v urbanistickej štúdii. Hlavný architekt odporučil, aby bol zámer opätovne prehodnotený po jej vypracovaní.

So zámerom podnikateľov nesúhlasil ani Výbor mestskej časti Staré Mesto, ktorý na svojom zasadnutí odporučil „vyčistiť park od takýchto činností“.

Komisia pre správu mestského majetku a podnikateľskú činnosť odporučila „v súčasnosti neschváliť prenájom“. Odbor komunálnych činností a životného prostredia s prenájmom súhlasil, rovnako ako primátor a mestská rada.

Mesto chce riešiť aj využitie svojej budovy v parku, kde kedysi sídlilo verejné osvetlenie. Teraz sú v areáli kolotoče. Foto: (jk)

Poslanci sa nezhodli

Poslanec Ivan Gavalovič zo Starého Mesta zámer ostro kritizoval. Hovoril o koristníkoch, ktorí sa snažia do parku infiltrovať veci, ktoré tam nepatria.

„To sa mi neráta, ani mnohým ľuďom, ktorí do parku chodia, lebo to priťahuje úplne inú sortu ľudí, to nemá dimenzie, aby sme tam urobili zábavný park,“ povedal Gavalovič.

Poukázal, že mestu chýba strategická koncepcia. „Doslova anarchisticky sa tam niekto nasťahuje a zaberie zeleň,“ vyhlásil.

„Som nepríjemne prekvapená, prečo si mesto zväzuje ruky a nerešpektuje svojich odborníkov. Čo nás do toho tlačí?“ reagovala Marta Rácová.

„Odkiaľ vieme, že sa tam nedá urobiť niečo lepšie? Prečo nevypíšeme verejné obstarávanie?“ pýtala sa poslankyňa, ktorá dala pozmeňujúci návrh na uznesenie - vrátiť materiál na dopracovanie na základe pripomienok hlavného architekta. Za hlasovalo 10 poslancov, štyria boli proti a desiati sa zdržali.

Keďže Rácovej návrh neprešiel, hlasovalo sa o pôvodnom - primátorovom návrhu prenajať nehnuteľnosti ako prípad hodný osobitného zreteľa. Za bolo 15 poslancov, proti traja, piati sa zdržali.

„Potrebujeme 19 hlasov, lebo ide o prípad hodný osobitného zreteľa,“ konštatoval primátor.

Vančo sa hlasovania zdržal, no nesúhlasí

Nasledovalo dohadovacie konanie. Marta Rácová (hlasovala proti prenájmu), Milan Burda (za prenájom) a viceprimátor Ján Vančo (hlasovania sa zdržal) predložili nový návrh: materiál sa vráti na dopracovanie, do ďalšieho zastupiteľstva má byť doplnený o urbanistickoarchitektonickú štúdiu. Súhlasilo s tým 22 poslancov, nik nebol proti, dvaja sa hlasovania zdržali.

Viacerých poslancov prekvapilo, že viceprimátor Vančo (KDH), predseda VMČ Staré Mesto, ktorý nesúhlasil s predloženým zámerom, sa napokon hlasovania zdržal.

„Nehlasoval som za. Výbor mestskej časti Staré Mesto si myslí, že takýchto komerčných prevádzok je už v tejto časti parku dosť. Ale teraz sa tu nejdem konfrontovať,“ reagoval Vančo.

Historická budova patrí súkromníkovi, pozemok je mestský. Dnes tu prespávajú bezdomovci, v budúcnosti má slúžiť návštevníkom parku. Foto: (jk)

Skončí park ako pešia zóna?

„Zámer by riešil zostávajúcu časť parku, ktorú nemáme zatiaľ využitú. Som presvedčený o tom, že treba konkurenciu do parku a vzhľadom na návštevnosť treba aj ďalšie služby,“ povedal po hlasovaní primátor Jozef Dvonč.

Naznačil, že ak sa nič nebude robiť, hrozí, že park skončí opustený ako nitrianska pešia zóna.

Starý park by mal podľa neho slúžiť pre zábavu, druhú časť parku - od PKO po Hangócku - treba nechať ako oddychovú zónu.

„Vrátime sa k tomu o mesiac, bude sa dopracovávať architektonická štúdia. Teraz som celkom nepochopil, či celého parku, alebo toho objektu, v každom prípade sa s tým vysporiadame,“ dodal primátor.

V parku sú nevyužité tri objekty

V starom parku sú momentálne nevyužité tri objekty - bývalá maštaľ, bývalé verejné osvetlenie (obe budovy sú mestské) a historická budova, ktorá pred prvpu svetovou vojnou slúžila ako hostinec. Stojí na mestskom pozemku, je však súkromným majetkom, ktorý už roky chátra.

„Predpokladám, že v krátkom čase nám táto budova príde na stôl, mám informácie, že ju odkúpil jeden podnikateľ,“ povedal primátor Jozef Dvonč.

Všetky tri objekty stoja neďaleko seba, vedie popred ne miestna komunikácia. Viceprimátor Štefan Štefek poznamenal, že tam absentuje iná prístupová cesta: „Mal by sa hľadať priestor niekde odzadu od rieky.“

Primátor v tom zásadný problém nevidí - poukázal na pešiu zónu, kde je zásobovanie autom dovolené len v určitých hodinách.

(mh)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Futbalisti v príprave

Tradične prinášame sumár výsledkov prípravných zápasov za minulý týždeň a program na tento týždeň.

Počet zubrov atakuje historické rekordy, časť prevezú do Maďarska

Vlani sa tu narodilo 11 mláďat a v súčasnosti tu je 33 kusov týchto mohutných zvierat.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Všetky správy

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Majú pírsing a tetovanie. Ak dostanú žltačku C, majú sa liečiť za vlastné

Nepreplácaním liečby hepatitídy C pre niektorých pacientov chce Všeobecná zdravotná poisťovňa ušetriť peniaze. Je v strate 200 miliónov.

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

Kam vyraziť