Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Komercia v nitrianskom parku rozdelila poslancov

V parku na Sihoti by mala pribudnúť prevádzka s občerstvením. Podnikatelia požiadali o prenájom pozemkov.

Tento objekt v minulosti slúžil pre hospodárske zvieratá v parku. Podnikatelia tu chcú predávať občerstvenie.(Zdroj: (jk))

Poslanci sa budú návrhom na prenájom bývalej maštale zaoberať opakovane. Žiadajú, aby bol doplnený o urbanisticko-architektonickú štúdiu.

NITRA. V mestskom parku na Sihoti by mala pribudnúť prevádzka s občerstvením. Podnikatelia požiadali mesto o prenájom pozemkov.

Materiál predložil na májové zastupiteľstvo primátor Jozef Dvonč ako prípad hodný osobitného zreteľa. Nenašlo sa však dosť poslancov, ktorí by ho podporili. Napokon odsúhlasili, že sa materiál vráti na dopracovanie. Opäť sa ním budú zaoberať v júni.

Nevyužitá maštaľ

Viacerým poslancom sa nepozdávalo, že v parku pribudne ďalšia komercia. Zarazilo ich však najmä to, že o prenájme majú hlasovať ako o prípade hodnom osobitného zreteľa, pričom ani nevedia, ako má nová prevádzka vyzerať.

Žiadosť o prenájom predložili na radnicu Zuzana Vavrovičová z Nitrianskych Hrnčiaroviec a Vojtech Majda - pri jeho mene je v materiáli uvedené „Patriot restaurant, OC Mlyny“. Majú záujem o bývalý objekt pre hospodárske zvieratá, ktorý sa v súčasnosti využíva len ako sklad slamy, a okolité plochy o celkovej výmere 1475 metrov štvorcových.

Podľa návrhu uznesenia mali dostať nehnuteľnosti do prenájmu na päť rokov za ročné nájomné 6 047,28 eura. Prevádzka by mala fungovať od apríla do októbra.

„Žiadatelia majú dlhoročné skúsenosti v gastronómii. V mestskom parku na Sihoti chýbajú stravovacie služby, ktoré plánujú poskytovať,“ píše sa v materiáli.

Okrem rýchleho občerstvenia a nápojov chcú po rekonštrukcii stavby rozšíriť ponuku o cukrárenské výrobky, kvalitnú kávu a grilované špeciality. Pribudnúť má aj letná terasa s detským ihriskom.

Zámer verzus územný plán

Rekonštrukcia objektu by mala stáť približne 12-tisíc eur. V bývalej maštali treba obnoviť steny a strop, časť strechy, vymeniť okná, dvere a podlahu, vyriešiť kanalizáciu a vodu, urobiť WC. Mesto argumentuje, že rekonštrukciou získa „technické zhodnotenie budovy a následné zveľaďovanie mestského parku“.

Podľa útvaru hlavného architekta však uvedený zámer nie je v súlade s platným územným plánom. V súčasnosti je totiž funkčné využitie parcely definované ako ekostabilizujúca zeleň.

Mesto ale chystá zmenu funkcie pre potreby rekreačného územia. Podmienky budú určené v urbanistickej štúdii. Hlavný architekt odporučil, aby bol zámer opätovne prehodnotený po jej vypracovaní.

So zámerom podnikateľov nesúhlasil ani Výbor mestskej časti Staré Mesto, ktorý na svojom zasadnutí odporučil „vyčistiť park od takýchto činností“.

Komisia pre správu mestského majetku a podnikateľskú činnosť odporučila „v súčasnosti neschváliť prenájom“. Odbor komunálnych činností a životného prostredia s prenájmom súhlasil, rovnako ako primátor a mestská rada.

Mesto chce riešiť aj využitie svojej budovy v parku, kde kedysi sídlilo verejné osvetlenie. Teraz sú v areáli kolotoče. Foto: (jk)

Poslanci sa nezhodli

Poslanec Ivan Gavalovič zo Starého Mesta zámer ostro kritizoval. Hovoril o koristníkoch, ktorí sa snažia do parku infiltrovať veci, ktoré tam nepatria.

„To sa mi neráta, ani mnohým ľuďom, ktorí do parku chodia, lebo to priťahuje úplne inú sortu ľudí, to nemá dimenzie, aby sme tam urobili zábavný park,“ povedal Gavalovič.

Poukázal, že mestu chýba strategická koncepcia. „Doslova anarchisticky sa tam niekto nasťahuje a zaberie zeleň,“ vyhlásil.

„Som nepríjemne prekvapená, prečo si mesto zväzuje ruky a nerešpektuje svojich odborníkov. Čo nás do toho tlačí?“ reagovala Marta Rácová.

„Odkiaľ vieme, že sa tam nedá urobiť niečo lepšie? Prečo nevypíšeme verejné obstarávanie?“ pýtala sa poslankyňa, ktorá dala pozmeňujúci návrh na uznesenie - vrátiť materiál na dopracovanie na základe pripomienok hlavného architekta. Za hlasovalo 10 poslancov, štyria boli proti a desiati sa zdržali.

Keďže Rácovej návrh neprešiel, hlasovalo sa o pôvodnom - primátorovom návrhu prenajať nehnuteľnosti ako prípad hodný osobitného zreteľa. Za bolo 15 poslancov, proti traja, piati sa zdržali.

„Potrebujeme 19 hlasov, lebo ide o prípad hodný osobitného zreteľa,“ konštatoval primátor.

Vančo sa hlasovania zdržal, no nesúhlasí

Nasledovalo dohadovacie konanie. Marta Rácová (hlasovala proti prenájmu), Milan Burda (za prenájom) a viceprimátor Ján Vančo (hlasovania sa zdržal) predložili nový návrh: materiál sa vráti na dopracovanie, do ďalšieho zastupiteľstva má byť doplnený o urbanistickoarchitektonickú štúdiu. Súhlasilo s tým 22 poslancov, nik nebol proti, dvaja sa hlasovania zdržali.

Viacerých poslancov prekvapilo, že viceprimátor Vančo (KDH), predseda VMČ Staré Mesto, ktorý nesúhlasil s predloženým zámerom, sa napokon hlasovania zdržal.

„Nehlasoval som za. Výbor mestskej časti Staré Mesto si myslí, že takýchto komerčných prevádzok je už v tejto časti parku dosť. Ale teraz sa tu nejdem konfrontovať,“ reagoval Vančo.

Historická budova patrí súkromníkovi, pozemok je mestský. Dnes tu prespávajú bezdomovci, v budúcnosti má slúžiť návštevníkom parku. Foto: (jk)

Skončí park ako pešia zóna?

„Zámer by riešil zostávajúcu časť parku, ktorú nemáme zatiaľ využitú. Som presvedčený o tom, že treba konkurenciu do parku a vzhľadom na návštevnosť treba aj ďalšie služby,“ povedal po hlasovaní primátor Jozef Dvonč.

Naznačil, že ak sa nič nebude robiť, hrozí, že park skončí opustený ako nitrianska pešia zóna.

Starý park by mal podľa neho slúžiť pre zábavu, druhú časť parku - od PKO po Hangócku - treba nechať ako oddychovú zónu.

„Vrátime sa k tomu o mesiac, bude sa dopracovávať architektonická štúdia. Teraz som celkom nepochopil, či celého parku, alebo toho objektu, v každom prípade sa s tým vysporiadame,“ dodal primátor.

V parku sú nevyužité tri objekty

V starom parku sú momentálne nevyužité tri objekty - bývalá maštaľ, bývalé verejné osvetlenie (obe budovy sú mestské) a historická budova, ktorá pred prvpu svetovou vojnou slúžila ako hostinec. Stojí na mestskom pozemku, je však súkromným majetkom, ktorý už roky chátra.

„Predpokladám, že v krátkom čase nám táto budova príde na stôl, mám informácie, že ju odkúpil jeden podnikateľ,“ povedal primátor Jozef Dvonč.

Všetky tri objekty stoja neďaleko seba, vedie popred ne miestna komunikácia. Viceprimátor Štefan Štefek poznamenal, že tam absentuje iná prístupová cesta: „Mal by sa hľadať priestor niekde odzadu od rieky.“

Primátor v tom zásadný problém nevidí - poukázal na pešiu zónu, kde je zásobovanie autom dovolené len v určitých hodinách.

(mh)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 7 999
  2. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 946
  3. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 691
  4. Vargová z Veselí do Šale 641
  5. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 422
  6. Štúrovo rozhodlo šláger v 90. minúte 365
  7. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 342
  8. Neded s cenným víťazstvom 313
  9. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 177
  10. Ivan Veľký 175

Najčítanejšie správy

Nitra

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Vargová z Veselí do Šale

Odchovankyňa nitrianskej hádzanej mení dres v rámci česko-slovenskej interligy.

Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci

Opozícia v krajskom parlamente je ochotná rokovať o spolupráci s kýmkoľvek okrem kotlebovcov. SMK chce urobiť všetko preto, aby sa extrémisti k moci v Nitrianskom kraji nedostali.

Blízke regióny

Riaditeľ múzea prosí zlodejov, aby prsteň vrátili. Polícia stále pátra + foto

Ani po polroku nie sú známi páchatelia krádeže v piešťanskom múzeu. Polícia vraj stále intenzívne pátra po dvoch mužoch.

Hasiči zasahujú pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici

Viac ako tucet hasičov momentálne zasahuje pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici v Trnave. Požiar zachvátil halu a strechu.

Odkryli základy zaniknutej veže opevnenia

Stredovekú vežu plánuje vedenie mesta postaviť nanovo, slúžiť by mala ako výstavný priestor susednej Galérie Jána Koniarka.

Erik Karvai zo Šiah je v tridsiatich rokoch už sedemnásobný majster Európy

Tridsaťročný Šahan Erik Karvai je 7-násobný majster Európy v silovom trojboji. Okrem toho je držiteľ niekoľkých rekordov a viacnásobný majster Slovenska.

Medzi Novými Zámkami a Bánovom bude výluka

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) upozorňujú na výluku medzi stanicami Nové Zámky a Bánov.

Všetky správy

Polícia má meno i záznam s útočníkom v Manchestri (minúta po minúte)

Britská polícia potvrdila Salmana Abediho ako útočníka, ktorý zabil 22 ľudí.

Americká dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala s Pepsi, či so Star Wars. Ukázali sme jej naše výrobky.

Cígera odmietli aj Višňovský, Handzuš, Országh a Bača

To, že hráči z NHL neprišli na šampionát, berie reprezentačný tréner ako podraz.

Kajínek opustil väzenie a ďakoval Zemanovi za milosť

Miloš Zeman v utorok podpísal milosť pre Jiřího Kajínka.

Zomierali najmä mladí a deti. Manchester sa zomkol

V čase útoku bolo na koncerte Ariany Grandovej až 21-tisíc ľudí.

Kam vyraziť