Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Tajomný Bunker inšpiruje

Nápad spraviť niečo s CO krytom Župného domu tu bol už dávnejšie. Financie sa našli koncom roka 2007, v apríli 2008 zrekonštruovaný Bunker otvorili.

Návštevníkov Bunkrovice privítal Omar Mirza, koordinátor výstav v Bunkri.(Zdroj: (ČE))

Nápad spraviť niečo s CO krytom Župného domu tu bol už dávnejšie. Financie sa našli koncom roka 2007, v apríli 2008 zrekonštruovaný Bunker otvorili.

NITRA. Piate výročie fungovania oslávil Bunker Nitrianskej Galérie. Podujatia a výstavy v tomto alternatívnom podzemnom priestore si získali svojich prívržencov najmä v radoch mladých ľudí.

Ideálny pre atypické výstavy

Bunkrovica s hudobno-tanečným programom trvajúcim do polnoci bola príležitosťou zaspomínať si na jeho počiatky. „Keď môžem zhodnotiť uplynulých päť rokov, tak Bunker sa určite ujal. Myslím si, že je to v rámci Slovenska jedinečný výstavný priestor. Podľa mňa žiadne iné galérie nevyužívajú na takéto účely bývalý kryt civilnej obrany, aj keď majú pre potreby výstav upravené napríklad pivničné priestory,“ hovorí Omar Mirza, kurátor galérie, ktorý koordinuje výstavy v Bunkri.

„Nápad spraviť niečo s CO krytom Župného domu tu bol už dávnejšie. Keď som v roku 2006 prišiel do galérie a tento priestor som uvidel, natoľko ma očaril, že som sa snažil riaditeľku galérie presvedčiť, aby sme ho zrekonštruovali. Našťastie, koncom roka 2007 sa nám podarilo nájsť na to potrebné financie.“

Po úprave bol CO kryt ako Bunker otvorený v apríli 2008. Od vtedy až doposiaľ poskytol priestor pre prezentáciu rôznych foriem súčasného umenia.

Podľa Omara Mirzu je Bunker trochu klaustrofobický, tajomný. Cítiť z neho pamäť miesta, jeho zákutia inšpirujú, tajné chodby lákajú. „Bunker je dispozíciou aj klimatickými podmienkami špecifický, preto sa v ňom nedajú prezentovať kresby či maľby. Je ideálny pre atypické výstavné projekty a experimenty, ktoré v iných našich výstavných priestoroch návštevník neuvidí,“ pokračuje Mirza.

„Ročne sa v Bunkri vystriedalo priemerne šesť–sedem výstav. Autormi boli umelci zo Slovenska, Česka, Poľska, Srbska, Rakúska, Nemecka, Švajčiarska a USA. Mnohí z nich svoje nápady priamo prispôsobili atmosfére a podmienkam Bunkra.“

Grafity aj bioart

Návštevníci tohto priestoru mohli zažiť napríklad výstavu, ktorej objekty boli vyryté priamo do stien Bunkra, vypočuli si len zvuky prezentovaného projektu či obdivovali grafity a street art umenie. Jednu z výstav dokonca otvorila striptérska šou. V ďalšom projekte autor poodhalil svoj nepríjemný zážitok z detstva, kedy ho obťažoval tréner plávania. Americký výtvarník nedávno v Bunkri predstavil site specific inštaláciu vytvorenú z fotografií zákutí Nitry, zatiaľ posledná výstava prezentovala bioart – umelecký smer na hranici vedy a vizuálneho umenia.

„Najnovšie tu autor prezentuje videá a krátke filmy, v lete návštevníkov Bunkra čaká priestorová inštalácia, vnímajúca hru svetla a priestoru. Neskôr bude Bunker patriť téme zameranej na súčasný stav zdravotníctva na Slovensku. A opäť máme aj ďalších záujemcov zo zahraničia,“ doplnil Mirza.

Väčšina výstav v Bunkri sa vyberá na základe otvorenej výzvy, ktorú Nitrianska galéria vyhlasuje každý rok. Priestor sa dáva najmä projektom mladých začínajúcich kurátorov, keďže títo nemajú na Slovensku veľa možností na realizáciu.

V performance a súčasnom tanci od autora Lukáša Matejku sa predstavil Radoslav Piovarči. FOTO: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Bánovce nad Bebravou hľadajú nového dopravcu MHD

Predpokladanú hodnotu zákazky odhadla samospráva na 430 000 eur.

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť