Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nitran Itcho Pčelár je už teraz slovenskou superstar

Štefan „Itcho“ Pčelár odchod z univerzity neľutuje - titul k hudbe nepotrebuje. V speváckej šou je už len jediným Slovákom a teda je prakticky aj slovenskou superstar.

Jamestown Itcho považuje za svoje dieťa.(Zdroj: ARCHÍV J.)

Štefan „Itcho“ Pčelár odchod z univerzity neľutuje - titul k hudbe nepotrebuje. V speváckej šou je už len jediným Slovákom a teda je prakticky aj slovenskou superstar.

NITRA/PRAHA. Už celé týždne držia Nitrania palce nášmu favoritovi v Superstar Štefanovi „Itchovi“ Pčelárovi. Úspešne postupoval z kola do kola a okrem svojich výkonov si stále viac sympatií a hlasov - najmä od ženskej časti publika - získaval aj svojím šibalským úsmevom a iskrou v očiach.

Tmavovlasý fešák divákov pobavil ako Elivs Presley, inokedy ako Chris Martin z Coldplay, Seal, Freddie Mercury či Robbie Williams. Dvadsaťpäťročný chalan je momentálne na voľnej nohe a spieva v nitrianskej kapele Jamestown, ktorá mu v súťaži silno drží palce.

Jamestown považuje za svoje dieťa

Ako malý chlapec nemal Štefan Pčelár žiadne vysnívané povolanie. Až okolo sedemnástky zatúžil stáť na veľkých pódiách a hrať pre obrovské množstvo ľudí. A to mu aj zostalo... V rodine síce žiadneho hudobníka nemajú, ale Itchova mama v detstve hrávala na klavír a chcela spievať operu, no kvôli račkovaniu sa jej to nepodarilo.

„Najprv som sa ako 15-ročný cez skauting dostal ku gitare a neskôr, keď sme založili kapelu, som skúsil aj spev. Hrať na gitare som sa učil prevažne sám, spev takisto. Okrem toho sa dnes učím aj na klavír a saxofón,“ hovorí Itcho.

„Hudbe som sa spočiatku začal venovať len tak zo zábavy, ale teraz, keď mám Jamestown, je to vážne. Hudba pre mňa znamená moju minulosť, prítomnosť i budúcnosť, je to moja cesta. Inšpiráciu sa snažím nájsť v takmer všetkých hudobných smeroch, ale ak mám niekoho spomenúť, tak určite tie najobľúbenejšie - Muse, Queen, 30 seconds to mars či Elvis Presley."

Jamestown spevák považuje za svoje dieťa, je to jeho prvá kapela. „Je súčasťou môjho príbehu, sú za ňou roky priateľstva,“ zdôrazňuje. Jamestown tvorí šesť ľudí: Itcho (spev, gitara), Kristína (husle), Maťka (klávesy), Tom (spev, gitara), Adam (bicie) a Majdo (bassgitara). Externou členkou je Kristínina sestra Romana, ktorá vypomáha na kontrabase najmä na akustických koncertoch.

„Naším najväčším úspechom je víťazstvo v slovenskej súťaži kapiel Rock me fest. Bol to náš tretí koncert vôbec,“ pokračuje Itcho. „Je to zvláštne, ale zatiaľ sme hrali prevažne iba v Nitre, párkrát v Bratislave a niekde v okolí. Myslím si, že už je aj čas vziať to trošku zoširoka. Po Superstar určite chceme vydať album a natočiť videoklip, veľmi sa na to teším.“

Univerzitu neskončil

Itcho Pčelár ešte nedávno študoval na UKF - odbor integratívne štúdie hudby. Školu však nedokončil. Rok po tom, ako štúdium nechal, sa začal živiť hudbou. Popri Jamestowne a BijouTerrieri hrával aj s treťou kapelou - robili plesy, oslavy či koncerty v kluboch. Počas Superstar si spevák urobil malú pauzičku.

„Z môjho štúdia som si vzal, čo som potreboval. Na to, aby som robil hudbu, mi je titul nanič. Aj keby som školu bol dokončil, bol by som v takej istej situácii ako teraz - nebola akreditácia na magistra a s titulom Bc. je to zbytočné. Takže môj odchod z univerzity bol absolútne v poriadku. Nič neľutujem, všetko je, ako má byť,“ skonštatoval Nitran.

Ako sme už spomínali, Itcho už asi rok spolupracuje aj s nitrianskou kapelou BijouTerrier. Na gitare v nej od začiatku hrá aj gitarista a spevák Jamestownu Tom. Itcho najnovšie účinkuje v ich klipe Babka Natatrouská a Dedo Momuj.

„Táto skladba je jediná, kde spievam hlavný part. A veľmi som si ju užil. Pesnička má skvelý text, melódia je chytľavá a klip veľmi podarený,“ hodnotí Itcho. „BijouTerrier je veľmi zvláštne teleso, plné kontrastov, dobrých nápadov. Niečo také v Česko-Slovensku nenájdete. Spolupráca s ním mi dala veľa skúseností - či už veľké pódiá alebo poznatky, ako to chodí v hudobnom showbiznise.“

Superstar bol dobrý krok

Na účasť v speváckej súťaži Itcha nahovorila jeho kamoška, ktorá mu teraz robí manažérku. Ako vraví, bol to dobrý krok. „Určite to neľutujem, aj keď mi Superstar priniesla veľa stresov. No psychicky ma posilnila a zážitky či skúsenosti sú na nezaplatenie,“ prezrádza spevák, ktorý je v šou už len jediným Slovákom a teda je prakticky aj slovenskou superstar.

Pred úplne prvým vystúpením mal Itcho strach, trémy na kilá, ale tú vraj máva ešte aj teraz. „Bol to zvláštny pocit, nevedel som, ako to chodí, 1500 ľudí v sále... Ale všetci sme to zvládli. Ako talizman pre šťastie nosím v takýchto chvíľach vo vrecku žlté brnkátko od nášho bývalého gitaristu, ktorý sa na nás usmieva zhora. A ešte červenú šnúrku na pravej ruke...“

Itcho išiel do súťaže s cieľom umiestniť sa v prvej trojke. Pevne dúfa, že to tam aj dotiahne. „No uvidíme, či to naozaj vyjde. Ale jedno je isté - keď stojím pódiu, robím to, čo ma baví úplne najviac - spievam. A to, že sa to ľuďom páči, ma neskutočne teší. Sľubujem si, že aj po Superstar budem ľuďom hudbou robiť radosť.“

Za favorita súťaže považoval Nitran Veroniku Stýblovú, ktorá však predminulú nedeľu nečakane vypadla. Všetko je teda podľa neho otázkou sympatií - ľudia rozhodujú, kto vyhrá.

Životný úspech ešte len príde

Kolegovia z Jamestownu mu veľmi fandia. Každú nedeľu sa stretávajú a spolu sledujú prenosy Superstar. Po nich mu píšu, či sa im to páčilo alebo nie. Veľa podpory dostáva aj od fanúšikov, za čo je im veľmi vďačný. Aj keď mu napríklad pesnička úplne „nesadne“, tak ho podržia.

„Rodičia a rodina sú na mňa hrdí, aj keď ja si myslím, že zatiaľ nie je príliš na čo. Keď budem hore ešte aj dva roky po súťaži, až to budem považovať za úspech. Drvivá väčšina superstaristov po súťaži skončila tak rýchlo, ako z nej vzišla,“ zhodnotil Itcho.

Jeho budúcnosť aj napriek úspechu zatiaľ stále patrí Jamestownu a cieľu spoločne dobyť Európu. „Samozrejme, nikdy nevieme, čo nám príde do cesty, takže stopercentné nie je nič, ale také sú zatiaľ moje plány. Snažím sa brať všetko s nadhľadom, tešiť sa z maličkostí a užívať si každú sekundu najlepšie, ako sa dá. Životný úspech ešte len príde, nechajme sa prekvapiť...“

Budúcnosť teda Itcho ešte príliš nerieši. Užíva si súťaž, vilu v Prahe a svojich kolegov. Asi najviac si rozumel s Kristínkou Debnárovou a Jarom Smejkalom, ktorí však už vypadli.

„Do mesta chodíme minimálne, stále točíme medailóniky, rozhovory, v kuse máme nejaký program, do toho treba nacvičiť dve pesničky, najnovšie tri... No, nie je veľa času si oddýchnuť, ale to neznamená, že ma to nebaví, práve naopak. Som rád, keď sa nenudím a makám.“

Sympatie divákov si Štefan Pčelár získava aj svojou charizmou.

Hoci podľa poroty speváckej šou nie je dokonalý, je vždy uvoľnený a svojský. FOTKY: ĽUBO PECHO

Jamestown je súčasťou môjho príbehu, sú za ňou roky priateľstva - tvrdí Štefan Pčelár. FOTO: ARCHÍV J.

BijouTerrier Itcho považuje za zvláštne teleso, plné kontrastov a dobrých nápadov. FOTO: ĽUBOMÍR DRAHOŠ

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Kam vyraziť