Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nitran Itcho Pčelár je už teraz slovenskou superstar

Štefan „Itcho“ Pčelár odchod z univerzity neľutuje - titul k hudbe nepotrebuje. V speváckej šou je už len jediným Slovákom a teda je prakticky aj slovenskou superstar.

Jamestown Itcho považuje za svoje dieťa.(Zdroj: ARCHÍV J.)

Štefan „Itcho“ Pčelár odchod z univerzity neľutuje - titul k hudbe nepotrebuje. V speváckej šou je už len jediným Slovákom a teda je prakticky aj slovenskou superstar.

NITRA/PRAHA. Už celé týždne držia Nitrania palce nášmu favoritovi v Superstar Štefanovi „Itchovi“ Pčelárovi. Úspešne postupoval z kola do kola a okrem svojich výkonov si stále viac sympatií a hlasov - najmä od ženskej časti publika - získaval aj svojím šibalským úsmevom a iskrou v očiach.

Tmavovlasý fešák divákov pobavil ako Elivs Presley, inokedy ako Chris Martin z Coldplay, Seal, Freddie Mercury či Robbie Williams. Dvadsaťpäťročný chalan je momentálne na voľnej nohe a spieva v nitrianskej kapele Jamestown, ktorá mu v súťaži silno drží palce.

Jamestown považuje za svoje dieťa

Ako malý chlapec nemal Štefan Pčelár žiadne vysnívané povolanie. Až okolo sedemnástky zatúžil stáť na veľkých pódiách a hrať pre obrovské množstvo ľudí. A to mu aj zostalo... V rodine síce žiadneho hudobníka nemajú, ale Itchova mama v detstve hrávala na klavír a chcela spievať operu, no kvôli račkovaniu sa jej to nepodarilo.

„Najprv som sa ako 15-ročný cez skauting dostal ku gitare a neskôr, keď sme založili kapelu, som skúsil aj spev. Hrať na gitare som sa učil prevažne sám, spev takisto. Okrem toho sa dnes učím aj na klavír a saxofón,“ hovorí Itcho.

„Hudbe som sa spočiatku začal venovať len tak zo zábavy, ale teraz, keď mám Jamestown, je to vážne. Hudba pre mňa znamená moju minulosť, prítomnosť i budúcnosť, je to moja cesta. Inšpiráciu sa snažím nájsť v takmer všetkých hudobných smeroch, ale ak mám niekoho spomenúť, tak určite tie najobľúbenejšie - Muse, Queen, 30 seconds to mars či Elvis Presley."

Jamestown spevák považuje za svoje dieťa, je to jeho prvá kapela. „Je súčasťou môjho príbehu, sú za ňou roky priateľstva,“ zdôrazňuje. Jamestown tvorí šesť ľudí: Itcho (spev, gitara), Kristína (husle), Maťka (klávesy), Tom (spev, gitara), Adam (bicie) a Majdo (bassgitara). Externou členkou je Kristínina sestra Romana, ktorá vypomáha na kontrabase najmä na akustických koncertoch.

„Naším najväčším úspechom je víťazstvo v slovenskej súťaži kapiel Rock me fest. Bol to náš tretí koncert vôbec,“ pokračuje Itcho. „Je to zvláštne, ale zatiaľ sme hrali prevažne iba v Nitre, párkrát v Bratislave a niekde v okolí. Myslím si, že už je aj čas vziať to trošku zoširoka. Po Superstar určite chceme vydať album a natočiť videoklip, veľmi sa na to teším.“

Univerzitu neskončil

Itcho Pčelár ešte nedávno študoval na UKF - odbor integratívne štúdie hudby. Školu však nedokončil. Rok po tom, ako štúdium nechal, sa začal živiť hudbou. Popri Jamestowne a BijouTerrieri hrával aj s treťou kapelou - robili plesy, oslavy či koncerty v kluboch. Počas Superstar si spevák urobil malú pauzičku.

„Z môjho štúdia som si vzal, čo som potreboval. Na to, aby som robil hudbu, mi je titul nanič. Aj keby som školu bol dokončil, bol by som v takej istej situácii ako teraz - nebola akreditácia na magistra a s titulom Bc. je to zbytočné. Takže môj odchod z univerzity bol absolútne v poriadku. Nič neľutujem, všetko je, ako má byť,“ skonštatoval Nitran.

Ako sme už spomínali, Itcho už asi rok spolupracuje aj s nitrianskou kapelou BijouTerrier. Na gitare v nej od začiatku hrá aj gitarista a spevák Jamestownu Tom. Itcho najnovšie účinkuje v ich klipe Babka Natatrouská a Dedo Momuj.

„Táto skladba je jediná, kde spievam hlavný part. A veľmi som si ju užil. Pesnička má skvelý text, melódia je chytľavá a klip veľmi podarený,“ hodnotí Itcho. „BijouTerrier je veľmi zvláštne teleso, plné kontrastov, dobrých nápadov. Niečo také v Česko-Slovensku nenájdete. Spolupráca s ním mi dala veľa skúseností - či už veľké pódiá alebo poznatky, ako to chodí v hudobnom showbiznise.“

Superstar bol dobrý krok

Na účasť v speváckej súťaži Itcha nahovorila jeho kamoška, ktorá mu teraz robí manažérku. Ako vraví, bol to dobrý krok. „Určite to neľutujem, aj keď mi Superstar priniesla veľa stresov. No psychicky ma posilnila a zážitky či skúsenosti sú na nezaplatenie,“ prezrádza spevák, ktorý je v šou už len jediným Slovákom a teda je prakticky aj slovenskou superstar.

Pred úplne prvým vystúpením mal Itcho strach, trémy na kilá, ale tú vraj máva ešte aj teraz. „Bol to zvláštny pocit, nevedel som, ako to chodí, 1500 ľudí v sále... Ale všetci sme to zvládli. Ako talizman pre šťastie nosím v takýchto chvíľach vo vrecku žlté brnkátko od nášho bývalého gitaristu, ktorý sa na nás usmieva zhora. A ešte červenú šnúrku na pravej ruke...“

Itcho išiel do súťaže s cieľom umiestniť sa v prvej trojke. Pevne dúfa, že to tam aj dotiahne. „No uvidíme, či to naozaj vyjde. Ale jedno je isté - keď stojím pódiu, robím to, čo ma baví úplne najviac - spievam. A to, že sa to ľuďom páči, ma neskutočne teší. Sľubujem si, že aj po Superstar budem ľuďom hudbou robiť radosť.“

Za favorita súťaže považoval Nitran Veroniku Stýblovú, ktorá však predminulú nedeľu nečakane vypadla. Všetko je teda podľa neho otázkou sympatií - ľudia rozhodujú, kto vyhrá.

Životný úspech ešte len príde

Kolegovia z Jamestownu mu veľmi fandia. Každú nedeľu sa stretávajú a spolu sledujú prenosy Superstar. Po nich mu píšu, či sa im to páčilo alebo nie. Veľa podpory dostáva aj od fanúšikov, za čo je im veľmi vďačný. Aj keď mu napríklad pesnička úplne „nesadne“, tak ho podržia.

„Rodičia a rodina sú na mňa hrdí, aj keď ja si myslím, že zatiaľ nie je príliš na čo. Keď budem hore ešte aj dva roky po súťaži, až to budem považovať za úspech. Drvivá väčšina superstaristov po súťaži skončila tak rýchlo, ako z nej vzišla,“ zhodnotil Itcho.

Jeho budúcnosť aj napriek úspechu zatiaľ stále patrí Jamestownu a cieľu spoločne dobyť Európu. „Samozrejme, nikdy nevieme, čo nám príde do cesty, takže stopercentné nie je nič, ale také sú zatiaľ moje plány. Snažím sa brať všetko s nadhľadom, tešiť sa z maličkostí a užívať si každú sekundu najlepšie, ako sa dá. Životný úspech ešte len príde, nechajme sa prekvapiť...“

Budúcnosť teda Itcho ešte príliš nerieši. Užíva si súťaž, vilu v Prahe a svojich kolegov. Asi najviac si rozumel s Kristínkou Debnárovou a Jarom Smejkalom, ktorí však už vypadli.

„Do mesta chodíme minimálne, stále točíme medailóniky, rozhovory, v kuse máme nejaký program, do toho treba nacvičiť dve pesničky, najnovšie tri... No, nie je veľa času si oddýchnuť, ale to neznamená, že ma to nebaví, práve naopak. Som rád, keď sa nenudím a makám.“

Sympatie divákov si Štefan Pčelár získava aj svojou charizmou.

Hoci podľa poroty speváckej šou nie je dokonalý, je vždy uvoľnený a svojský. FOTKY: ĽUBO PECHO

Jamestown je súčasťou môjho príbehu, sú za ňou roky priateľstva - tvrdí Štefan Pčelár. FOTO: ARCHÍV J.

BijouTerrier Itcho považuje za zvláštne teleso, plné kontrastov a dobrých nápadov. FOTO: ĽUBOMÍR DRAHOŠ

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 966
  2. Parkovanie: Na sídliskách obmedzia dodávky, spoplatnia ďalšie ulice 842
  3. Ivan Veľký 735
  4. Priateľské derby Nitra - Trnava sa hralo až do večera 711
  5. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 709
  6. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 565
  7. Pozemky, ktoré kúpila firma, patria dedičom. Hrozí obci nútená správa? 457
  8. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 409
  9. Titul pre juniorky z Levíc a Nitry 374
  10. Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní 371

Najčítanejšie správy

Nitra

Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú

Po mesačnej prestávke sa opäť stretli hokejisti HK Nitra a odštartovali prvý blok letnej prípravy.

Parkovanie: Na sídliskách obmedzia dodávky, spoplatnia ďalšie ulice

Na parkovanie dodávok dlhších ako päť metrov vyčlenilo mesto tri ulice. Pred panelákmi chce takto získať voľné miesta.

Ivan Veľký

Ako korálky navlieka Ivan Galád na postupovú niť jedno víťazstvo za druhým.

Priateľské derby Nitra - Trnava sa hralo až do večera

Karhan to stále vie. Bitke starých známych chýbala len kulisa.

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Blízke regióny

Hradby majú byť lákadlom, mesto chce zmenu pravidiel

V júni by sa mala uskutočniť interná konferencia, na ktorej by sa zástupcovia mesta Trnava stretli s pamiatkarmi. Hovoriť chcú o zmene metodiky obnovy hradieb, cieľom radnice je urobiť z nich skutočnú atrakciu.

Románsky kostol pri Leviciach je považovaný za najkrajší na Slovensku

Starobylý kostolík v Kalinčiakove sa opäť dostal do pozornosti pamiatkových výskumov.

Rušná Hospodárska má byť širšia,radnica plánuje pruhy pre autobusy

Koncom minulého roka si mesto Trnava nechalo spracovať novú overovaciu štúdiu preferenčných jazdných pásov na Hospodárskej ulici. Tie by mali zrýchliť autobusovú dopravu v rannej špičke .

Prichytený priamo pri čine. Zlodej sa pokúsil ukradnúť úle v Palárikove

Zlodej sa pod rúškom tmy pokúsil ukradnúť úle za vyše tisíc eur. Zachytila ho však nastražená fotopasca.

Blšák na Hviezdoslavovej sa osvedčil, organizátorov zaujíma názor ľudí +foto

Stovky zvedavcov prilákal v sobotu Trnavský blšák. Organizátori ho presunuli z pešej zóny na vynovenú Hviezdoslavovu.

Všetky správy

Na Evereste zahynul horolezec Vladimír Štrba

Štrba zdolal južný predvrchol najvyššej hory sveta, na návrat mu však nezostalo dostatok síl.

Jeho fotografia obletela svet, on dostal päsťou do tváre

Tri dni od rána do večera dvíhal telefóny a e-mailoval. Vladimírovi Čičmancovi volali a písali z takmer všetkých významných svetových médií.

Švédi sú novými majstrami sveta, Kanadu zdolali po nájazdoch

Kanada po triumfoch v rokoch 2015 a 2016 nezavŕšila zlatý hetrik. Švédi získali titul opäť po štyroch rokoch.

Nájomní vrahovia a detské porno. Darknet je pre silné povahy

Komunita na darknete funguje cez známosti a dobré referencie.

Whisky: Severná Kórea je jediná krajina, z ktorej som odchádzal s depresiou

Pchjongjang nie je pekný, odchádzal som z neho s depresiou, hovorí spevák Slobodnej Európy a cestovateľ MILOSLAV LÁBER známy ako Whisky.

Kam vyraziť