Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Oslávte v Nitre sviatok múzeí a galérií

Na návštevníkov čakajú prehliadky, koncerty, diskusie, výstavy i tvorivé dielne. Múzeum ožije dejinami dávnej rímskej civilizácie.

Počas jedného z Dní otvorených dverí v Ponitrianskom múzeu reštaurátorka Lívia Šumichrastová vysvetľuje návštevníkom zásady obnovovania pamiatok.(Zdroj: (ČE))

Na návštevníkov čakajú prehliadky, koncerty, diskusie, výstavy i tvorivé dielne. Múzeum ožije dejinami dávnej rímskej civilizácie.

NITRA. Polovica mája už tradične patrí oslavám Medzinárodného dňa múzeí a galérií. Pestrú zmes kultúrno-spoločenských podujatí a tvorivých dielní pri príležitosti tohto sviatku ponúkajú Nitrianska galéria, Ponitrianske múzeum aj synagóga.

Pre deti aj dospelých

Týždeň Nitrianskej galérie sa uskutoční od 14. do 19. mája a Noc galérií a múzeí bude 18. mája. V utorok program v galérii štartuje tvorivou dielňou Tajomstvá výtvarných techník, večer o 20. h bude Bunkrovica - oslava 5. výročia otvorenia Bunkra s hudobno-tanečným programom. Na stredu, štvrtok a piatok dopoludnia je pripravený interaktívny lektorský výklad s výtvarnou dielňou, v stredu o 18. h bude v rámci Galérie hudby klavírny recitál Mariána Lapšanského.

Vo štvrtok o 17.30 h po vernisáži výstavy Enrik Bistika: krátke filmy sa uskutoční diskusia s autorom a kurátorom Norbertom Lackom. Sobota patrí Noci galérií a múzeí - od 13. do 24. h budú zdarma prehliadky výstav a súťaž pre návštevníkov Zaostri svoj zrak na umenie! III.

Interaktívna akcia pre dospelých na nádvorí galérie s výtvarníkom Jánom Kostolanským Všade dobre, doma najlepšie začne v sobotu o 18. h. Deti v sobotu aj v nedeľu čakajú interaktívne výtvarné hry Pastelkovo pre najmenších.

Vystúpia legionári

Ponitrianske múzeum v rámci osláv organizuje Deň otvorených dverí. V piatok 17. mája od 9. do 17. hodiny návštevníci uvidia ukážky konzervovania, reštaurovania a preparovania s možnosťou vyskúšať si niektoré techniky. V sobotu 18. mája múzeum pozýva na tvorivé dielne na tému Objavte s nami starú rímsku civilizáciu. Akciu od 10. do 18. hodiny organizuje spolu s NSK a Trnavskou univerzitou. Návštevníci budú môcť sledovať vystúpenie rímskych legionárov historickej skupiny S.C.E.A.R, ale aj sami si vyskúšať oblečenie vojenského legionára, prípadne rôzne ďalšie odevy starých Rimanov.

Cez zábavné pracovné listy a krížovky Po stopách Rimanov, ktoré bude treba vypĺňať husacím brkom, sa dozvedia veľa zaujímavostí. Pre najmenších je pripravené skladanie puzzle, pexeso, omaľovánky, pre väčších modelovanie vybraných exponátov z doby rímskej či odlievanie odliatkov mince ,,aes grave“ zo sadry. Dospelých možno zaujmú aj Historické rímske hry, napríklad Capita aut Navia (loď alebo hlava) a iné. Pripravená je tiež projekcia filmu Hranice rímskej ríše.

Predstavia knihy

Počas Medzinárodného dňa múzeí a galérií otvorí svoje brány aj nitrianska synagóga. V sobotu 18. mája v rámci Noc múzeí a galérií organizuje prehliadky so vstupmi od 13. do 22. hodiny. O 17. hodine v nej predstavia nové publikácie Almanach 2012, Nitra – objav miesto, zaži príbeh, Cyrilo–metodské dedičstvo a Nitra, Svätý Cyril a svätý Metod v slovenskej literatúre a Cyrilo–metodská misia na medailách. O 20. hodine vystúpi česká kapela KlezMehrin.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Fotogaléria: Sereď - Šaľa 7:1

Susedské derby prinieslo jasné víťazstvo druholigistu. Martin Mečiar dvoma gólmi oslávil narodenie prvorodenej dcérky Tamarky.

Blízke regióny

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Jediným Slovákom bol hrajúci tréner

Topoľčianski futbalisti na domáci prípravný zápas nastúpili v základe až s desiatimi legionármi.

RETRO FOTOGALÉRIA: Najväčší rozmach Levíc priniesli predrevolučné roky

Na satelitných snímkach z vesmíru vidieť, ako sa rozrastalo a zahusťovalo sídlo okresu od roku 1984. Zmeny sa dochovali aj na dobových fotografiách.

Všetky správy

Stíhačka F-35 preukázala na cvičení Red Flag svoju nadradenosť

Lietadlo je primárne stíhací bombardér. Jeho hlavným poslaním je vykonávať hĺbkové nálety.

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Vitajte v Papalášovciach, v meste, kde sa komunisti schovávali pred ľudom

Pre normálnych občanov Východného Nemecka boli však apartmány vyvolených nedosiahnuteľným luxusom.

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Kam vyraziť