Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Deň otvorených dverí v žrebčíne prilákal 10-tisíc ľudí

Do Dňa otvorených dverí v Topoľčiankach sa zapojili aj Vinárske závody Topoľčianky, Zámok Topoľčianky, Zubria zvernica v Lovciach, odštepný lesný závod Topoľčianky a obec Topoľčianky.

TOPOĽČIANKY. Po trinásty raz dnes otvorila svoje brány pre verejnosť mekka chovu koní na Slovensku – Národný žrebčín Topoľčianky. Podujatie opäť prilákalo tisícky ľudí. Hlavným ťahákom bol slávnostný galaprogram, v rámci ktorého predviedli kone zo žrebčína špičkové športové výkony, nechýbala ani štvorylka s lipicanskými žrebcami. „Pred trinástimi rokmi navštívilo žrebčín v tento deň niekoľko desiatok až stoviek ľudí, dnes počítame 10 000 až 15 000 návštevníkov. To, že žrebčín je naozaj národný, ukazuje aj záujem návštevníkov, ktorí sú tu nielen zo Slovenska, ale i zo zahraničia,“ povedal riaditeľ žrebčína Michal Horný. Pre verejnosť dnes otvorili jazdiareň, stajne aj Hipologické múzeum, ktoré je jediné svojho druhu na Slovensku. Návštevníci si mohli pozrieť verejné tréningy koní s komentárom alebo povoziť sa na koči s lipicanmi pred Zámkom Topoľčianky. Deti si mohli vyskúšať jazdu na huculských kobylách.

Tento rok sa už v žrebčíne narodilo 47 žriebät, očakávajú ich 75. „Žriebätá sú zdravé napriek vlaňajšiemu dosť nepriaznivému letnému obdobiu, pretože od júla sme ich boli nútení kŕmiť zimnou kŕmnou dávkou vzhľadom k obrovskému suchu,“ povedal Horný a dodal, že teraz sa už ich režim dostáva do normálnych koľají, kone začínajú chodiť na pastviny. V žrebčíne sa doteraz narodilo už okolo 8 200 žriebät. Národný žrebčín Topoľčianky vznikol v roku 1921 a vo svojich stajniach má 570 koní, čím sa zaraďuje medzi najväčšie žrebčíny v Európe. Ako jediný na svete chová päť čistokrvných plemien koní, z toho sú štyri génové rezervy nielen pre Slovensko, ale aj pre celý svet. V súčasnosti sa žrebčín pripravuje na Medzinárodné majstrovstvá sveta v dvojzáprahoch, ktoré budú od 28. augusta do 1. septembra v Topoľčiankach.

Svoje brány pre verejnosť dnes okrem žrebčína otvorili aj Vinárske závody Topoľčianky, ktoré pripravili degustáciu vín, syrov a prehliadku vínnych pivníc s výkladom. Zámok Topoľčianky otvoril letnú turistickú sezónu mimoriadnymi prehliadkami expozícií, na nádvorí bola verejná degustácia vín. Do zubrej zvernice bol vstup zdarma, odštepný lesný závod Topoľčianky varil guláš z diviny a do Dňa otvorených dverí sa už tradične zapojila aj obec Topoľčianky s kultúrnym programom.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Uzavretá križovatka VSS bude pre vodičov v Košiciach zaberák

Chystané obmedzenia spomalia zrejme v čase špičiek premávku aj na moste.

Štátna poisťovňa chce obmedziť liečbu pre ľudí, ktorí strácajú zrak

Všeobecná zdravotná poisťovňa je v niekoľkomiliónovej strate. Šetriť plánuje aj tak, že bude pacientom liečiť iba jedno oko, aj to neskôr a iba dva roky. Sama sa tak plánuje uzdraviť.

Kam vyraziť