Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Umelci zo šiestich krajín vystavujú Inside out

Témou tohtoročného Multipointu bude Out of the ordinary. Maľovať do Nitry by mali prísť aj umelci z Indie, USA či Turecka.

Témou tohtoročného Multipointu bude Out of the ordinary. Maľovať do Nitry by mali prísť aj umelci z Indie, USA či Turecka.

NITRA. V Galérii Foyer v Starom divadle Karola Spišáka sa predstavujú umelci zo šiestich krajín. Na výstave pod názvom Inside out, ktorá potrvá do 17. mája, môžu návštevníci vidieť zmes štýlov a motívov.

Obrazy namaľovali účastníci medzinárodného maliarskeho sympózia Multipoint 2012 Debora Fede (Taliansko), Andrea Jančovičová, Martin Laca, Erika Miklošová, Viliam Šulík (všetci Slovensko), Peter Kunčík a Ondrej Maleček (ČR), Michael Lee (USA), Carlos Carmonamedina (Mexiko), Isabela Oldak a Natalia Sroka (Poľsko).

Ulice Nitry

Výstavu tvorí jedenásť obrazov. „Na sympózium sa snažíme získavať profesionálov - vyštudovaných maliarov, takže každá z prác má vysokú umeleckú hodnotu. Pre nás má táto akcia ešte pridanú hodnotu v tom, že počas sympózia sa vytvorí výborná partia vzájomne sa ovplyvňujúcich umelcov,“ skonštatoval Martin Laca, riaditeľ SZUŠ Ars Studio, ktoré Multipoint organizuje.

„Výtvarníci vlani tvorili na tému Inside out – zvnútra von, ktorá je veľmi voľná. Navodzuje myšlienku, že každé to dielo vzniká najprv vo vnútri umelca a treba ho dať nejakým spôsobom na plátno. Účastníci boli ovplyvnení aj naším domácim prostredím, napríklad Natália Sroka namaľovala vlastnú kompozíciu ulíc Nitry, ktoré si najprv odfotila.“

Rôzne prístupy a štýly

Každý z autorov tému uchopil svojským spôsobom, lebo každý má svoj individuálny štýl. „Vždy je zaujímavé sledovať, aké diela v rámci zadanej témy, ktorá sa dá poňať veľmi široko, vznikli. Preto je v obrazoch zrejmých veľa prístupov a štýlov,“ hovorí Nora Šulíková z Ars Studia.

„Väčšina autorov pracovala v ateliéroch našej školy. Okrem toho každý večer prezentovali svoje koncepty a projekty, na ktorých pracujú. Organizovali sme aj besedy o umení s Luciou Vadelovou z Nitrianskej galérie, v ktorých sa zahraničí účastníci zoznámili so slovenským výtvarným umením. Novinkou bol Multipoint Night Out pre širokú verejnosť – séria dynamických 10-minútových prezentácií umeleckých portfólií.“

V podobnom duchu sa bude odohrávať aj program aktuálneho 4. ročníka Multipointu, ktorý bude 15. – 25. júla. Témou bude Out of the ordinary, čo znamená „niečo mimo bežného, každodenného“. Účastníkmi budú opäť aj umelci zo zahraničia, registrácia stále prebieha, zatiaľ majú prihlásených výtvarníkov z Indie, USA či Turecka.

„Každý, kto si bude chcieť pozrieť prácu výtvarníkov či porozprávať sa s nimi, má možnosť naše ateliéry navštíviť v dňoch 16. - 24. júla,“ hovorí Nora Šulíková. „Mulitpoint Night Out bude 22. júla o 20. hodine v Music a Café a vernisáž prác 24. júla o 18. hodine v Galérii Univerzum.“

Nora Šulíková a Martin Laca pri obraze Natalie Sroky s motívom ulíc Nitry. FOTO: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Kam vyraziť