Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nitra zaplatila bazén a drahé prístroje, no nedokáže ich využiť

Na prevádzku bazéna nemá zariadenie pre seniorov peniaze, na používanie medicínskych prístrojov zase oprávnenie. Zostali zabalené v škatuliach.

Bývalá detská nemocnica na Zobore dnes slúži seniorom.(Zdroj: (mh))

Na prevádzku bazéna nemá zariadenie pre seniorov peniaze, na používanie medicínskych prístrojov zase oprávnenie. Zostali zabalené v škatuliach.

NITRA. Mestské zariadenie pre seniorov Zobor, ktoré vzniklo z bývalej detskej nemocnice, funguje už dva roky. V novom bazéne sa dodnes nikto nekúpal. Dôvodom sú vysoké náklady na jeho prevádzku.

Nevyužité sú aj viaceré drahé prístroje, napríklad hydromasážne vane či špeciálna medicínska technika. Na jej použitie nemá personál zariadenia kvalifikáciu, leží preto nerozbalená v škatuliach.

Do rôznych prístrojov investovalo mesto približne tristotisíc eur. Všetky nakúpilo cez stavebnú firmu, ktorá zabezpečovala rekonštrukciu budovy.

Bazén nie je v prevádzke, bola by nákladná. Koľko stálo jeho vybudovanie, nám na radnici nevedeli vyčísliť. Foto: (mh)

Nákup chceli zastaviť

„Prístroje boli obstarané v rámci verejného obstarania celej stavby. Generálnym dodávateľom bola firma Dynamik. Subdodávateľské vzťahy neboli riešené na úrovni mesta, ale na úrovni realizátora,“ zdôvodnil prednosta radnice Igor Kršiak, prečo medicínske prístroje zabezpečovala stavebná firma.

Dodal, že bazén a prístroje boli súčasťou projektovej dokumentácie. V čase, keď sa tvorila, ešte nebol vo funkcii -prednostom bol vtedy Ľubomír Martinka.

„My sme nákup prístrojov ani bazén neschvaľovali. Odsúhlasili sme len peniaze na rekonštrukciu, projektovú dokumentáciu sme nevideli,” reagovali viacerí oslovení poslanci. Investíciu do prístrojov a bazéna označili za neuváženú.

Prečo pôvodne radnica s takouto investíciou súhlasila, sme sa nedozvedeli. Svoj postoj však v roku 2010 prehodnotila. „Požiadal som firmu Dynamik, aby nákup techniky od subdodávateľa zastavila. Bolo nám povedané, že sa to už nedá,“ povedal primátor Jozef Dvonč na jeseň 2011.

Vyčíslil vtedy, že v zariadení na Zobore je nakúpená technika za vyše 300-tisíc eur: „Nepredpokladám, že by sme ju v budúcnosti využívali, rovnako ani bazén, je to pre nás mimoriadne nákladné.“

S bazénom sa nemýlil - v prevádzke nie je ani po dvoch rokoch. Využívajú sa však aspoň niektoré prístroje.

Hydromasážne vane zatiaľ nikto nevyužil. Foto: (mh)

S bazénom nepočítajú

„Od septembra 2012 využívame elektroliečebné prístroje, stacionárne bicykle, prístroje pre aktívnu a pasívnu mobilizáciu horných a dolných končatín a polohovacie dlahy,“ povedala riaditeľka Viera Škablová.

Stacionárne bicykle sú voľne prístupné pre klientov v rámci každodenného liečebného telocviku. „Elektroliečebné prístroje obsluhuje fyzioterapeut, nakoľko ide o špeciálnu techniku, na ktorú je potrebný odborne zaškolený personál. Tieto služby má klient dostupné bezplatne po predpísaní lekárom z oblasti FBLR,“ dodala Škablová.

Katarína Havlíková (vpravo) a Oľga Hájovská si možnosť využívať stacionárne bicykle pochvaľujú. Foto: (mh)

V budúcnosti ešte plánujú využívať magnetoterapiu, diatermiu a hydromasážne vane. „Klient si bude hradiť len náklady spojené s prevádzkovaním a údržbou hydromasážnych vaní.“

Sprevádzkovanie bazéna (6 krát 10 metrov, hĺbka 1,5 metra) ale riaditeľka ako reálne nevidí, finančne by to neutiahli: „Enormne by to navýšilo ubytovacie náklady.“

Využívať nebudú ani prístroje, „ktoré sú určené pre poskytovanie odborných zdravotníckych služieb v zdravotníckych zariadeniach“. Nachádzajú sa nerozbalené v sklade. Je medzi nimi napríklad aj resuscitačný prístroj.

Fyzioterapeutka Mária Palatická pri elektroliečbe. Foto: (mh)

O prenájom nie je záujem

Prednosta Igor Kršiak povedal, že špecializovaná zdravotnícka technika mala slúžiť výlučne pre špecializované zdravotnícke a lekárske služby. Plánovali ich vraj zabezpečiť napríklad v súčinnosti s fakultnou nemocnicou.

Prečo takúto techniku objednala radnica skôr, ako zabezpečila jej využitie, zostáva záhadou.

Bazén mal slúžiť prioritne pre potreby klientov zariadenia Zobor, „podružne možno aj pre využitie verejnosti". Radnica však zistila, že prevádzkové náklady sú veľmi veľké a „doposiaľ nebola vytvorená taká klientela, ktorá by ich dokázala uhradiť“.

„Boli to zbytočne vyhodené peniaze. No keď sa už zaplatili, je trestuhodné, že to teraz mesto nevie zúročiť,“ povedal poslanec, ktorý si neželá byť menovaný.

„Mesto malo záujem poskytnúť do prenájmu bazén a priestory rehabilitácie s prístrojmi, ale nikto neprejavil záujem. Primátor v tejto veci oficiálne oslovil aj fakultnú nemocnicu, ktorá zatiaľ neprejavila záujem,“ reagoval prednosta Igor Kršiak.

Termomasážna posteľ sa vraj občas využíva. Foto: (mhň

Podnet na prokuratúru

Prestavba bývalej detskej nemocnice na 159-lôžkové zariadenie pre seniorov Zobor sa začala v januári 2010. Podľa prednostu zaplatilo mesto firme Dynamik celkom 4,6 milióna eur vrátane DPH.

Opodstatnenosť vynaložených nákladov preveroval nedávno hlavný kontrolór. Dôvodom bol podnet od občana, ktorý mu odstúpili z okresnej prokuratúry.

Výsledky kontroly nám na radnici neposkytli. „Kontrola nebola do dnešného dňa prerokovaná so zodpovednými osobami a nebola preto riadne ukončená,“ zdôvodnil hlavný kontrolór František Halmo.

Momentálne sa vraj materiál nachádza u prednostu a Halmo čaká na jeho prípadné pripomienky. Kedy bude protokol z kontroly prerokovaný a predložený do mestského zastupiteľstva, zatiaľ odhadnúť nevie.

Špeciálne prístroje využiť nedokážu

V zariadení pre seniorov sú prístroje využívané v odbore fyzioterapie a liečebnej rehabilitácie. K dispozícii sú dva stacionárne bicykle, dva prístroje pre aktívnu a pasívnu mobilizáciu horných a dolných končatín, polohovacie dlahy ramenného a kolenného kĺbu, elektroliečebné prístroje, bioptronové lampy, termo-akupresúrne lôžko, dve celotelové hydromasážne vane a tri masážne vane na dolné končatiny.

V zariadení je aj špeciálna medicínska technika: defibrilátor, resuscitačný vak, kyslíkové koncentrátory, infúzna pumpa, elektrické pojazdné odsávačky a vyšetrovacia lampa.

Zdroj: mesto

Projektant: Komplex mal slúžiť aj verejnosti

Mesto dodatočne požiadalo o zabudovanie lekárskych prístrojov.

NITRA. Keď sme chceli vedieť, prečo radnica súhlasila s bazénom a nákupom prístrojov, ktoré teraz nevyužíva, dostali sme odpoveď, že boli súčasťou projektovej dokumentácie.

„Projektant pripravuje celý zámer a projektovú dokumentáciu v priamej súčinnosti s objednávateľom a investorom stavby - v tomto prípade s mestom Nitra. Projekt bol niekoľkokrát prerokovaný za prítomnosti všetkých riadiacich zložiek mesta a bol schválený. Pôvodne sa neuvažovalo s fyzioterapeutickou časťou, ani s vodoliečbou a elektroliečbou. Mali tam byť len masáže, vlastná rehabilitácia v bazéne, šatne a hygienické zariadenia,“ povedal Ladislav Struhár, generálny projektant zariadenia pre seniorov Zobor.

Dodal, že bazén a priestory pre rehabilitáciu vznikli v priestoroch bývalej kotolne: „Využilo sa prehĺbenie, kde boli predtým umiestnené kotly. Pri tvorbe základnej koncepcie sme vychádzali zo skúseností v zahraničí, kde podobné zariadenia sú samozrejmou súčasťou v objektoch zameraných na starostlivosť o starších ľudí.“

Zaujímalo nás, či boli súčasťou projektovej dokumentácie aj prístroje, ktoré môže obsluhovať len zdravotnícky personál.

„Medzi vyhotovením projektu a vlastnou realizáciou diela prebehlo obdobie dvoch rokov. Po začatí výstavby sa projekt aktualizoval a medzi inými zmenami bola vnesená zo strany mesta aj požiadavka na zabudovanie lekárskych prístrojov v rehabilitačnom komplexe. S tým súviseli aj menšie úpravy a vytvorenie priestorov pre zdravotnícky personál. Samotný projekt obsahoval len prístroje a zariadenia, ktoré sú zabudované, mobilné prístroje boli vecou technického vybavenia domu seniorov,“ objasnil Struhár.

Pripravovaný zámer podľa neho počítal s tým, že komplex bude poskytovať služby nielen obyvateľom domu seniorov, ale aj širšej verejnosti: „Z toho dôvodu je riešený aj samostatný vstup do týchto zariadení.“

Projektant si myslí, že je škoda, ak tieto priestory a zariadenia neprevádzkuje samostatný odborne spôsobilý podnikateľský subjekt, ktorý by mohol na službách profitovať. „Na Slovensku je veľa príkladov, kde podobné zariadenia úspešne fungujú,“ tvrdí Struhár.

Miriam Hojčušová

Polystyrén museli z časti fasády odstrániť. Foto: (jk)

Museli demontovať fasádu

NITRA. Zariadenie pre seniorov Zobor vzbudilo pozornosť verejnosti ešte pred svojím otvorením. Hasiči počas kolaudácie zistili, že na fasáde je zamenený izolačný materiál. Podľa projektu mal byť použitý nehorľavý styrexon, respektíve nobasil. Dynamik namiesto toho použil lacnejší polystyrén.

Časť novej fasády na dome seniorov museli demontovať. „Na vine je dodávateľ, pretože zamenil podklad pod stierkou,“ povedal vtedy primátor Jozef Dvonč.

Vyhlásil dokonca, že zvažuje podať trestné oznámenie, napokon si to rozmyslel. „Fasáda bola na náklady dodávateľa stavby vymenená a uvedená do súladu s projektovou dokumentáciou. Mesto Nitra nevynaložilo žiadne finančné prostriedky spojené s výmenou fasádneho materiálu,“ povedal prednosta Igor Kršiak.

Po rokovaniach s hasičmi vraj napokon firma nemusela vymeniť polystyrén na celej fasáde, ale len v časti budovy, kde sú ubytovaní klienti.

Ak by hasiči zámenu neodhalili, boli by v prípade požiaru ohrození obyvatelia domu seniorov. Dodnes zostáva nezodpovedaná otázka, čo robil stavebný dozor - pracovník mestského úradu, keď si zámenu izolačného materiálu včas nevšimol.

(mh)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 8 012
  2. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 994
  3. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 719
  4. Vargová z Veselí do Šale 628
  5. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 398
  6. Štúrovo rozhodlo šláger v 90. minúte 351
  7. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 349
  8. Neded s cenným víťazstvom 307
  9. Ivan Veľký 184
  10. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 176

Najčítanejšie správy

Nitra

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Vargová z Veselí do Šale

Odchovankyňa nitrianskej hádzanej mení dres v rámci česko-slovenskej interligy.

Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci

Opozícia v krajskom parlamente je ochotná rokovať o spolupráci s kýmkoľvek okrem kotlebovcov. SMK chce urobiť všetko preto, aby sa extrémisti k moci v Nitrianskom kraji nedostali.

Blízke regióny

Riaditeľ múzea prosí zlodejov, aby prsteň vrátili. Polícia stále pátra + foto

Ani po polroku nie sú známi páchatelia krádeže v piešťanskom múzeu. Polícia vraj stále intenzívne pátra po dvoch mužoch.

Hasiči zasahujú pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici

Viac ako tucet hasičov momentálne zasahuje pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici v Trnave. Požiar zachvátil halu a strechu.

Odkryli základy zaniknutej veže opevnenia

Stredovekú vežu plánuje vedenie mesta postaviť nanovo, slúžiť by mala ako výstavný priestor susednej Galérie Jána Koniarka.

Erik Karvai zo Šiah je v tridsiatich rokoch už sedemnásobný majster Európy

Tridsaťročný Šahan Erik Karvai je 7-násobný majster Európy v silovom trojboji. Okrem toho je držiteľ niekoľkých rekordov a viacnásobný majster Slovenska.

Medzi Novými Zámkami a Bánovom bude výluka

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) upozorňujú na výluku medzi stanicami Nové Zámky a Bánov.

Všetky správy

Polícia má meno i záznam s útočníkom v Manchestri (minúta po minúte)

Britská polícia potvrdila Salmana Abediho ako útočníka, ktorý zabil 22 ľudí.

Americká dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala s Pepsi, či so Star Wars. Ukázali sme jej naše výrobky.

Cígera odmietli aj Višňovský, Handzuš, Országh a Bača

To, že hráči z NHL neprišli na šampionát, berie reprezentačný tréner ako podraz.

Kajínek opustil väzenie a ďakoval Zemanovi za milosť

Miloš Zeman v utorok podpísal milosť pre Jiřího Kajínka.

Zomierali najmä mladí a deti. Manchester sa zomkol

V čase útoku bolo na koncerte Ariany Grandovej až 21-tisíc ľudí.

Kam vyraziť