Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Novinka: pokazené potraviny môžeme inšpekcii hlásiť cez aplikáciu v mobile

Aplikáciu si doteraz stiahlo už vyše 1500 ľudí. "Zlepšováky" v potravinovom sektore vymýšľa Šaľan.

Autor aplikácie Peter Bartoš.(Zdroj: (LAZ))

Aplikáciu si doteraz stiahlo už vyše 1500 ľudí. "Zlepšováky" v potravinovom sektore vymýšľa Šaľan.

ŠAĽA. Mäso v rozklade, stopy po hlodavcoch, špinavé zapáchajúce prepravky. Aj takto si pamätáme škandály s potravinami, ktoré nedávno otriasli spotrebiteľmi. Šaľan Peter Bartoš sa rozhodol, že bude motivovať predajne k tomu, aby si dávali väčší pozor. Mobilnou aplikáciou.

Sťažnosti užívateľov

Cez aplikáciu Lepšie potraviny je možné pohodlne nahlásiť problémové potraviny v predajniach. Stačí si ju bezplatne stiahnuť z oficiálneho obchodu pre telefóny so systémom Android. Po jej spustení sa objaví formulár sťažností. Po vyplnení ho treba mailom spolu s fotografiou zlého tovaru odoslať na adresu Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.

Aplikáciu si doteraz stiahlo viac ako 1500 ľudí. Lepšie potraviny sa už stihli stať treťou najobľúbenejšou aplikáciou Google play v kategórii Zdravie a fitnes.

„Aplikácia bola vytvorená na podnet výsledkov kontroly kvality potravín. Začiatkom roka boli zistené nezrovnalosti v 2/3 kontrolovaných supermarketov a takmer v polovici malých predajní. Týmto jednoduchým nástrojom na nahlásenie problémov v predajniach chceme pomôcť zlepšiť potraviny na Slovensku,“ povedal autor aplikácie Peter Bartoš.

V prípade, že táto novinka ľudí osloví, bude prepojená s webovým portálom, ktorý bude sťažnosti zoskupovať. Ľudia by si ich tak mohli v systéme prezerať, otváral by sa tým tiež dialóg medzi predajňami a spotrebiteľmi.

„V minulom týždni som vydal novú verziu aplikácie, ktorá umožňuje zber anonymných sťažností na centralizovanom serveri. Je to voliteľná funkcia, ktorú si vyžiadali ľudia. Sťažnosti začnem postupne zverejňovať aj priamo v aplikácii, takže ľudia budú môcť sledovať, aké sťažnosti sa objavujú od ostatných užívateľov,“ poznamenal absolvent informatiky brnianskej vysokej školy. V blízkej dobe vznikne podľa jeho slov aj verzia pre iPhone, musí najprv prejsť schvaľovacím procesom v oficiálnom obchode.

„Bude to klon aplikácie - chceme, aby k nej malo prístup čo najviac užívateľov. Na Slovensku z ľudí, čo majú Smartphone, majú asi 2/3 ľudí Android, 1/3 iPhone a malé zvyšné percento iné.“

Inovačný maratón

„Vznik aplikácie je komerčnou záležitosťou autora, ŠVPS SR na nej nespolupracovala, preto nám neprináleží vyjadrovať sa k nej a hodnotiť ju,“ reagovala Zuzana Büchlerová zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR. Podnety od spotrebiteľov riešia podľa jej slov prostredníctvom regio-nálnych veterinárnych a potravinových správ niekoľko desiatok za týždeň. Prichádzajú v písomnej podobe, prostredníctvom e-mailov alebo ľudia jednoducho zatelefonujú.

„V posledných týždňoch je situácia s podávaním podnetov zhruba v rovnakej frekvencii ako v minulosti,“ dodala.
Peter Bartoš má v zásobe pripravenú ďalšiu mobilnú aplikáciu. Bude sa dať cez ňu na základe načítaného čiarového kódu zistiť, ktoré nevhodné zložky potravina obsahuje a či môže negatívne vplývať na zdravie. Aplikácia by sa vytvorila na základe databázy všetkých potravín na Slovensku, ktorá by obsahovala zloženie vrátane všetkých konzervantov. Pracujú na nej mladí Bratislavčania pod hlavičkou Foodscan.

„Podobná aplikácia už existuje, ale tá sa sústreďuje viac na nutričné hodnoty ako na nevhodné zloženie a emulgátory,“ dodal vývojár mobilných aplikácií. V posledný aprílový deň o šiestej večer spúšťa inovačný 24-hodinový maratón na tému Ako zlepšiť život v Šali.

Maratón vzniká v spolupráci s mestom, ktoré bude riešenie projektov konzultovať a hodnotiť. Zameria sa nielen na myšlienku projektu, ale aj kvalitu tvorby. Odmenou budú vecné ceny a najlepšie projekty podporí mesto v ďalšej realizácii.

„Zúčastniť sa môžu jednotlivci alebo 2-5-členné tímy. Projekty môžu byť z oblasti IT, všeobecné projekty zamerané na organizovanie činností v meste, rozvoj kultúry alebo z iných oblastí. Zameraniu projektov a kreativite sa medze nekladú,“ dodal Bartoš.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Šaľa zdolala St. Gallen a je v hre o postup

Hráči HKM Šaľa slávili v sobotu večer víťazstvo vo Vyzývacom pohári mužov (Challenge Cup) 2016/2017.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

RETRO FOTOGALÉRIA: Najväčší rozmach Levíc priniesli predrevolučné roky

Na satelitných snímkach z vesmíru vidieť, ako sa rozrastalo a zahusťovalo sídlo okresu od roku 1984. Zmeny sa dochovali aj na dobových fotografiách.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Kam vyraziť