Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Primátor podozrieva mestský podnik z trestnej činnosti

Odvolávanie v mestskom parlamente podľa našich informácií riaditeľ Záhradníckych služieb koncom apríla prežije. Lednár nemá páky, ako Tomajka dostať z funkcie.

Šéf Záhradníckych služieb Marián Tomajko.(Zdroj: Tomáš Holúbek)

Odvolávanie v mestskom parlamente podľa našich informácií riaditeľ Záhradníckych služieb koncom apríla prežije. Lednár nemá páky, ako Tomajka dostať z funkcie.

ZLATÉ MORAVCE. Obrovské dlhy, meškanie výplat, nesprávne spravovanie mestského majetku aj daňové trestné činy. Krátky súhrn nedostatkov, ktoré primátor Peter Lednár vyčíta vedeniu Záhradníckych služieb. Tie sú mestským podnikom a od mesta dostávajú na svoju činnosť príspevok.

Samospráva už podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Chce, aby polícia prešetrila hospodárenie Záhradníckych služieb s majetkom mesta.

Nezákonne pôžičky, meškajúce výplaty

Trestné oznámenie podalo mesto 22. marca, Tomajko ešte na polícii nevypovedal. „Je vo verejnom záujme, aby sa prešetrilo hospodárenie Záhradníckych služieb s majetkom mesta. Myslíme si, že došlo k tak závažným chybám v hospodárení Záhradníckych služieb, že mohla byť naplnená skutková podstata niektorého trestného činu – najmä daňových trestných činov a porušovania povinností pri správe cudzieho majetku,“ povedal Lednár.

Primátor označil situáciu v mestskom podniku za kritickú a Tomajka považuje za riaditeľa, ktorý svoju funkciu „evidentne prestáva zvládať“.

Údajné nezvládanie situácie vidí Lednár v obrovských dlhoch, ktoré majú Záhradnícke služby. Samospráva informovala, že kumulované záväzky sú vo výške 315 972 eur, z toho 275 346 eur je po splatnosti. Na nezaplatenom poistnom a neodvedenej dani majú Záhradnícke služby sekeru vo výške 84 914 eur.

Lednár tvrdí, že Záhradnícke služby si berú pôžičky, aj keď im to zákon neumožňuje, neplatia načas výplaty pracovníkom, neplnia si funkcie, na ktoré dostávajú príspevok od mesta a čelia hrozbám exekúcie.

Veľa muziky za málo peňazí?

Dlhoročný riaditeľ Záhradníckych služieb Marián Tomajko ale oponuje, že podnik sa do neutešenej situácie nedostal vlastnou vinou. Mesto totiž príspevok pre tento svoj podnik za posledné dva roky výrazne zoškrtalo. Od roku 2011 klesli financie pre Záhradnícke služby o viac ako 84-tisíc eur.

„Ak by sme tieto peniaze dostávali ako predtým, tak by sme vykryli aspoň dlhy poisťovniam a daňovému úradu,“ povedal Tomajko. Upozornil, že neustále krátenie príspevku je dlhodobo neudržateľné.

Záhradnícke služby majú pritom širokú škálu činností. „Spravujeme 97 hektárov, 33 detských ihrísk, 3 cintoríny – to je všetko veľmi náročné na údržbu. Okrem toho máme útulok pre zvieratá, prevádzkujeme Turistickú informačnú kanceláriu,“ pripomenul Tomajko.

Podnik navyše demotivujú príkazy zhora, ktoré splniť musia, no preplatené ich nedostanú. Tomajko spomenul niekoľko príkladov. „Vlani sa robilo námestie, vypílili sme sedem starých stromov, stálo nás to vyše 4-tisíc eur. Museli sme vyfrézovať pne, to stálo okolo 2-tisíc eur a nikto nám to nezaplatil. Odbor výstavby na mestskom úrade nás požiadal, aby sme spravili Murgašovu ulicu, ktorá bola po rekonštrukcii, ale neboli tam zelené pásy. Museli sme to tam urovnať a zatrávniť, aj to stálo približne 2-tisíc eur.“

Pracovníkov Záhradníckych služieb neobišlo ani prepúšťanie. Okrem robotníkov ostali len štyri administratívne pracovníčky a riaditeľ. Administratíva má podľa Tomajku veľmi nízke platy, on sám ako riaditeľ zarobí zhruba tisíc eur v hrubom. „Ale robím úplne všetko. A rovnako aj administratívne zamestnankyne, aj tie majú kumulované funkcie. My sa snažíme šetriť, ale viac už šetriť nemôžeme, nedá sa z čoho. Keď si pozriete, aké auto máme, tak to je katastrofa, už len čakám, kedy z neho vypadneme.“

Tomajka sa pokúsia odvolať

Koncom februára sa Tomajko listom obrátil na poslancov aj primátora, žiada v ňom, aby podniku schválili čiastku, pri ktorej sa dajú zabezpečiť úlohy, ktoré podnik má vykonávať. V liste Tomajko vysvetľuje, ako musel mestský podnik hneď po transformácii v 90. rokoch prevziať na seba záväzky a pohľadávky zaniknutých organizácii a tie splácať z vlastných peňazí.

Mesto malo vtedy podľa dohody vytvoriť podmienky na oddlženie záväzkov, to sa ale nestalo. Záhradnícke služby tak museli splácať záväzky za bývalý podnik a dokonca aj úver vo výške 59 749 eur plus úroky. Platiť musel podnik aj za podnikateľov, ktorí vytvorili obrovské dlhy na energiách v budovách mestského podniku. Záhradnícke služby to splatiť museli, pretože v budovách bol centrálny príjem energií. Ak by dlhy po neplatiacich podnikateľoch neuhradili, ohrozili by ostatných nájomníkov riadne platiacich nájom. Istý podnikateľ takto spravil na nevyplatených energiách Záhradníckym službám sekeru vo výške 56 505 eur. Exekúcia v prípade tohto človeka prebehnúť nemôže, keďže úrady dospeli k záveru, že dokopy takmer nič nevlastní.

Primátor Peter Lednár potvrdil, že na aprílovom zasadnutí mestského parlamentu mesto navrhne odvolanie Tomajka z funkcie. Príde tiež s návrhom urýchlenej reštrukturalizácie Záhradníckych služieb, ktorým by sa malo zabrániť vzniku ďalších dlhov.

Tomajka sa nechcú zbaviť prvýkrát

Podľa pôvodných informácií si primátor Lednár zavolal riaditeľa Tomajka a chcel mu dať podpísať papier s výpoveďou. To ale primátor popiera. Vysvetľuje to tým, že nie je v jeho kompetencii odvolať riaditeľa podniku, ktorého menovalo mestské zastupiteľstvo. Túto právomoc tak má iba mestský parlament. Lednár ale priznal, že Tomajkovi dal na zváženie jeho odchod.

Riaditeľ odísť nehodlá a počká si na rozhodnutie mestského parlamentu, ktorý zasadne koncom apríla. Podľa našich informácií ale zbor riaditeľa vo funkcii podrží.

Tomajka zvolili v posledných mestských voľbách za poslanca. Šéfovať mestskému podniku a súčasne robiť mestského poslanca naraz nemohol, bol by to konflikt záujmov. Mandátu sa preto vzdal. Rozhodol sa tak vraj po rozhovore s primátorom, na ktorom mu Lednár mal odporučiť, aby sa aj naďalej venoval šéfovaniu Záhradníckych služieb.

Neskôr chcel primátor z Tomajka spraviť mestského kustóda, ten to ale odmietol.

V lete 2011 anonym upozornil, že kúsok od pozemku Záhradníckych služieb ležia zakopané mŕtvoly psov. Malo ísť o desiatky až stovky zdochlín a nelegálnym zakopaním mohlo byť ohrozené zdravie ľudí. Nakoniec sa ale našlo len niekoľko psích kostí a polícia trestný čin nezistila. Podľa mnohých išlo o kampaň proti Tomajkovi, pretože aféra prepukla presne v čase, keď sa hovorilo o presťahovaní útulku z centra mesta na okraj. Sťahovanie presadzovala radnica, Tomajko ho odmietal.

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 8 267
  2. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 3 581
  3. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 1 158
  4. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 807
  5. Vargová z Veselí do Šale 446
  6. Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní 353
  7. Ivan Veľký 334
  8. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 273
  9. Štúrovo rozhodlo šláger v 90. minúte 254
  10. Neded s cenným víťazstvom 223

Najčítanejšie správy

Nitra

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú

Po mesačnej prestávke sa opäť stretli hokejisti HK Nitra a odštartovali prvý blok letnej prípravy.

Vargová z Veselí do Šale

Odchovankyňa nitrianskej hádzanej mení dres v rámci česko-slovenskej interligy.

Blízke regióny

Riaditeľ múzea prosí zlodejov, aby prsteň vrátili. Polícia stále pátra + foto

Ani po polroku nie sú známi páchatelia krádeže v piešťanskom múzeu. Polícia vraj stále intenzívne pátra po dvoch mužoch.

Prichytený priamo pri čine. Zlodej sa pokúsil ukradnúť úle v Palárikove

Zlodej sa pod rúškom tmy pokúsil ukradnúť úle za vyše tisíc eur. Zachytila ho však nastražená fotopasca.

Odkryli základy zaniknutej veže opevnenia

Stredovekú vežu plánuje vedenie mesta postaviť nanovo, slúžiť by mala ako výstavný priestor susednej Galérie Jána Koniarka.

Rušná Hospodárska má byť širšia,radnica plánuje pruhy pre autobusy

Koncom minulého roka si mesto Trnava nechalo spracovať novú overovaciu štúdiu preferenčných jazdných pásov na Hospodárskej ulici. Tie by mali zrýchliť autobusovú dopravu v rannej špičke .

Mladík narazil autom do plotu, zomrel pri prevoze + foto

Tragická nehoda sa stala okolo polnoci v obci Váhovce. Mladý šofér zomrel pri prevoze do nemocnice.

Všetky správy

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

Cígera odmietli aj Višňovský, Handzuš, Országh a Bača

To, že hráči z NHL neprišli na šampionát, berie reprezentačný tréner ako podraz.

Americká dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala s Pepsi, či so Star Wars. Ukázali sme jej naše výrobky.

Lipšicovi zamietli dohodu o vine a treste

Generálna prokuratúra zamietla obvinenému dohodu o vine a treste.

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Antikoncepcia postavená na dávnej rastline sa bude dať užiť pred alebo po styku. Prípadne sa bude nosiť ako náplasť.

Kam vyraziť