Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Primátor podozrieva mestský podnik z trestnej činnosti

Odvolávanie v mestskom parlamente podľa našich informácií riaditeľ Záhradníckych služieb koncom apríla prežije. Lednár nemá páky, ako Tomajka dostať z funkcie.

Šéf Záhradníckych služieb Marián Tomajko.(Zdroj: Tomáš Holúbek)

Odvolávanie v mestskom parlamente podľa našich informácií riaditeľ Záhradníckych služieb koncom apríla prežije. Lednár nemá páky, ako Tomajka dostať z funkcie.

ZLATÉ MORAVCE. Obrovské dlhy, meškanie výplat, nesprávne spravovanie mestského majetku aj daňové trestné činy. Krátky súhrn nedostatkov, ktoré primátor Peter Lednár vyčíta vedeniu Záhradníckych služieb. Tie sú mestským podnikom a od mesta dostávajú na svoju činnosť príspevok.

Samospráva už podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Chce, aby polícia prešetrila hospodárenie Záhradníckych služieb s majetkom mesta.

Nezákonne pôžičky, meškajúce výplaty

Trestné oznámenie podalo mesto 22. marca, Tomajko ešte na polícii nevypovedal. „Je vo verejnom záujme, aby sa prešetrilo hospodárenie Záhradníckych služieb s majetkom mesta. Myslíme si, že došlo k tak závažným chybám v hospodárení Záhradníckych služieb, že mohla byť naplnená skutková podstata niektorého trestného činu – najmä daňových trestných činov a porušovania povinností pri správe cudzieho majetku,“ povedal Lednár.

Primátor označil situáciu v mestskom podniku za kritickú a Tomajka považuje za riaditeľa, ktorý svoju funkciu „evidentne prestáva zvládať“.

Údajné nezvládanie situácie vidí Lednár v obrovských dlhoch, ktoré majú Záhradnícke služby. Samospráva informovala, že kumulované záväzky sú vo výške 315 972 eur, z toho 275 346 eur je po splatnosti. Na nezaplatenom poistnom a neodvedenej dani majú Záhradnícke služby sekeru vo výške 84 914 eur.

Lednár tvrdí, že Záhradnícke služby si berú pôžičky, aj keď im to zákon neumožňuje, neplatia načas výplaty pracovníkom, neplnia si funkcie, na ktoré dostávajú príspevok od mesta a čelia hrozbám exekúcie.

Veľa muziky za málo peňazí?

Dlhoročný riaditeľ Záhradníckych služieb Marián Tomajko ale oponuje, že podnik sa do neutešenej situácie nedostal vlastnou vinou. Mesto totiž príspevok pre tento svoj podnik za posledné dva roky výrazne zoškrtalo. Od roku 2011 klesli financie pre Záhradnícke služby o viac ako 84-tisíc eur.

„Ak by sme tieto peniaze dostávali ako predtým, tak by sme vykryli aspoň dlhy poisťovniam a daňovému úradu,“ povedal Tomajko. Upozornil, že neustále krátenie príspevku je dlhodobo neudržateľné.

Záhradnícke služby majú pritom širokú škálu činností. „Spravujeme 97 hektárov, 33 detských ihrísk, 3 cintoríny – to je všetko veľmi náročné na údržbu. Okrem toho máme útulok pre zvieratá, prevádzkujeme Turistickú informačnú kanceláriu,“ pripomenul Tomajko.

Podnik navyše demotivujú príkazy zhora, ktoré splniť musia, no preplatené ich nedostanú. Tomajko spomenul niekoľko príkladov. „Vlani sa robilo námestie, vypílili sme sedem starých stromov, stálo nás to vyše 4-tisíc eur. Museli sme vyfrézovať pne, to stálo okolo 2-tisíc eur a nikto nám to nezaplatil. Odbor výstavby na mestskom úrade nás požiadal, aby sme spravili Murgašovu ulicu, ktorá bola po rekonštrukcii, ale neboli tam zelené pásy. Museli sme to tam urovnať a zatrávniť, aj to stálo približne 2-tisíc eur.“

Pracovníkov Záhradníckych služieb neobišlo ani prepúšťanie. Okrem robotníkov ostali len štyri administratívne pracovníčky a riaditeľ. Administratíva má podľa Tomajku veľmi nízke platy, on sám ako riaditeľ zarobí zhruba tisíc eur v hrubom. „Ale robím úplne všetko. A rovnako aj administratívne zamestnankyne, aj tie majú kumulované funkcie. My sa snažíme šetriť, ale viac už šetriť nemôžeme, nedá sa z čoho. Keď si pozriete, aké auto máme, tak to je katastrofa, už len čakám, kedy z neho vypadneme.“

Tomajka sa pokúsia odvolať

Koncom februára sa Tomajko listom obrátil na poslancov aj primátora, žiada v ňom, aby podniku schválili čiastku, pri ktorej sa dajú zabezpečiť úlohy, ktoré podnik má vykonávať. V liste Tomajko vysvetľuje, ako musel mestský podnik hneď po transformácii v 90. rokoch prevziať na seba záväzky a pohľadávky zaniknutých organizácii a tie splácať z vlastných peňazí.

Mesto malo vtedy podľa dohody vytvoriť podmienky na oddlženie záväzkov, to sa ale nestalo. Záhradnícke služby tak museli splácať záväzky za bývalý podnik a dokonca aj úver vo výške 59 749 eur plus úroky. Platiť musel podnik aj za podnikateľov, ktorí vytvorili obrovské dlhy na energiách v budovách mestského podniku. Záhradnícke služby to splatiť museli, pretože v budovách bol centrálny príjem energií. Ak by dlhy po neplatiacich podnikateľoch neuhradili, ohrozili by ostatných nájomníkov riadne platiacich nájom. Istý podnikateľ takto spravil na nevyplatených energiách Záhradníckym službám sekeru vo výške 56 505 eur. Exekúcia v prípade tohto človeka prebehnúť nemôže, keďže úrady dospeli k záveru, že dokopy takmer nič nevlastní.

Primátor Peter Lednár potvrdil, že na aprílovom zasadnutí mestského parlamentu mesto navrhne odvolanie Tomajka z funkcie. Príde tiež s návrhom urýchlenej reštrukturalizácie Záhradníckych služieb, ktorým by sa malo zabrániť vzniku ďalších dlhov.

Tomajka sa nechcú zbaviť prvýkrát

Podľa pôvodných informácií si primátor Lednár zavolal riaditeľa Tomajka a chcel mu dať podpísať papier s výpoveďou. To ale primátor popiera. Vysvetľuje to tým, že nie je v jeho kompetencii odvolať riaditeľa podniku, ktorého menovalo mestské zastupiteľstvo. Túto právomoc tak má iba mestský parlament. Lednár ale priznal, že Tomajkovi dal na zváženie jeho odchod.

Riaditeľ odísť nehodlá a počká si na rozhodnutie mestského parlamentu, ktorý zasadne koncom apríla. Podľa našich informácií ale zbor riaditeľa vo funkcii podrží.

Tomajka zvolili v posledných mestských voľbách za poslanca. Šéfovať mestskému podniku a súčasne robiť mestského poslanca naraz nemohol, bol by to konflikt záujmov. Mandátu sa preto vzdal. Rozhodol sa tak vraj po rozhovore s primátorom, na ktorom mu Lednár mal odporučiť, aby sa aj naďalej venoval šéfovaniu Záhradníckych služieb.

Neskôr chcel primátor z Tomajka spraviť mestského kustóda, ten to ale odmietol.

V lete 2011 anonym upozornil, že kúsok od pozemku Záhradníckych služieb ležia zakopané mŕtvoly psov. Malo ísť o desiatky až stovky zdochlín a nelegálnym zakopaním mohlo byť ohrozené zdravie ľudí. Nakoniec sa ale našlo len niekoľko psích kostí a polícia trestný čin nezistila. Podľa mnohých išlo o kampaň proti Tomajkovi, pretože aféra prepukla presne v čase, keď sa hovorilo o presťahovaní útulku z centra mesta na okraj. Sťahovanie presadzovala radnica, Tomajko ho odmietal.

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Škôlku pozná ako vlastnú dlaň

Od prvého januára nastúpila do funkcie riaditeľky Materskej školy MDŽ Erika Sekanová.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Všetky správy

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Spieva si Marleyho, dá si pivo a fotí sa. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa na klasiky pripravoval inak ako súperi. "Keď som to navrhol, všetci si mysleli, že som zošalel," tvrdí športový riaditeľ jeho tímu.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Kam vyraziť