Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Galéria vystaví diela nakreslené aj pomocou bagra či motorky

Tvorbu dvojice mladých českých autorov Davida Böhma a Jiřího Frantu predstaví Nitrianska galéria prostredníctvom výstavy Kopie skutečnosti.

Obaja výtvarníci sa vo svojej práci ťažiskovo venujú klasickému médiu kresby. Pri jej realizácii však využívajú nekonvenčné autorské stratégie, pri ktorých je miesto ruky umelca využité celé spektrum netradičných nástrojov. Umelci skúmajú hranice a možnosti kresby a pracujú na báze kombinácie hry a experimentu, s využitím princípu náhody.

"Dôležitou súčasťou ich tvorby nie je len výsledné dielo, ale významnú úlohu zohráva samotný proces vzniku kresby, ktorý ma často podobu performancie. Ich tvorba sa pohybuje v rozpätí od kresby na papieri až po prácu s 3D priestorom, kde hrajú významnú úlohu site specific inštalácie, v ktorých autori využívajú plochu steny, podlahy či stropu," hovorí kurátorka výstavy Barbora Geržová.

Umelci pri svojej tvorbe využívajú niekoľko prístupov. Pri prvom je kresba spájaná s rukou umelca a ceruzka je chápaná ako jej predĺženie. Príkladom je cyklus Oxymorón, ktorý je založený na vzájomnej spolupráci autorov bez dopredu určeného scenára, ako sa bude kresba vyvíjať. Východiskom je výmena kresieb medzi autormi, ktoré na striedačku dopĺňajú, čím vizualizujú vzájomný dialóg. "Iný charakteristický spôsob práce je postavený na tom, že do procesu kreslenia umelci vnášajú mechanický prvok. V cykle performancií s názvom Skoro nic není úplně vzniká kresba pomocou prístroja, napríklad bagra, jazdou motorky, rozpohybovaným zvonom, loďou vo vlnách, pohybom sláčika pri hre na violončelo či tyčou, ktorú drží akrobat chodiaci po lane. Výsledným obrazom týchto procesuálnych kresieb je väčšinou abstraktná kompozícia vytvorená na princípe náhody, podmienená činnosťou zvolených kresliacich pomôcok," vysvetlila Geržová.

Vernisáž spolu s neformálnou diskusiou s autormi a kurátorkou bude 18. apríla. V priestoroch Galérie mladých potrvá výstava do 9. júna.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Kam vyraziť