Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Kauza notebooky: kontrolu dodnes nezačali, nevedia, kto ju urobí

V predmete zákazky uviedol školský úrad údaje, ktoré sa viažu na konkrétnu značku. Podľa zákona sa to nesmie.

Ministerstvo školstva požiadalo o kontrolu obvodný úrad (na snímke), ten sa obrátil na ministerstvo vnútra. Tam prišli k záveru, že nie sú kompetentní a obrátili sa na ministerstvo financií.(Zdroj: (mh))

NITRA. Zaujímavejším ako samotný nákup notebookov sa stáva jeho kontrola. Nezačala sa ani tri mesiace po tom, čo sa minister školstva Dušan Čaplovič vyjadril, že nákup považuje minimálne za nemorálny. Povedal, že ho dá prešetriť a podľa záverov prijme rozhodnutie. To bolo v polovici januára.

Dodnes však nie je jasné ani to, kto má kontrolu vykonať. Povedali nám to na ministerstve vnútra, keď sme žiadali výsledky.

Nákup v čase transformácie

Notebooky nakúpil Krajský školský úrad v Nitre vlani v decembri, len niekoľko dní predtým, ako zanikol. Od januára prešli jeho kompetencie spolu s notebookmi na odbor školstva, ktorý patrí pod Obvodný úrad v Nitre.

Ministrovi Čaplovičovi sa nepozdávalo, že nákup prebehol v čase transformácie úradu. Z Nitry si vyžiadal materiály, žiadne závery ale neprijal. Po vyše dvoch týždňov sa rozhodol, že preverovanie nákupu notebookov presunie na prednostu obvodného úradu. Napísal mu list, ktorý prišiel do Nitry 14. februára, teda mesiac po medializácii kauzy.

Prednosta Martin Nemky nám povedal, že požiadavku na vykonanie kontroly postúpil na ministerstvo vnútra, pod ktoré patrí obvodný úrad.

Odvtedy prešli už takmer dva mesiace a „kontrola zameraná na prešetrenie transparentnosti podmienok obstarávania notebookov“ sa ani nezačala.

Čakajú na usmernenie

„Zatiaľ nemáme informácie k výsledkom vyšetrovania obstarávania v Krajskom školskom úrade Nitra, po oboznámení sa s nimi vás budeme informovať,“ napísala nám pred dvomi týždňami Dana Pohlodová z komunikačného odboru na ministerstve vnútra.

Keď sme chceli vedieť, z akých dôvodov ešte nie sú výsledky a kedy budú k dispozícii, dozvedeli sme sa, že zatiaľ nie je známe, kto kontrolu vykoná.

„Krajský školský úrad v Nitre patril k 31. decembru 2012 do pôsobnosti ministerstva školstva, kam bola žiadosť o prešetrenie spomínaného obstarávania zo strany Obvodného úradu Nitra zaslaná, no následne opätovne posunutá na Sekciu kontroly a inšpekčnej služby MV SR. Po posúdení podkladov inšpekcia došla k záveru, že nie je vecne kompetentná v tejto veci a požiadala ministerstvo financií ako gestora o usmernenie v danej záležitosti,“ píše sa v stanovisku ministerstva vnútra.

Usmernenie z ministerstva financií očakávali už pred týždňom. „Následne bude v čo najkratšom čase zrealizovaná kontrola v réžii ministerstva školstva alebo ministerstva vnútra,“ napísala Pohlodová.

„Stanovisko od MF SR zatiaľ nemáme, ak ho dostaneme, určite vás budeme informovať,“ dostali sme odpoveď v piatok 5. apríla.

Vedúci odboru školstva Milan Galaba. Foto: (th)

Žiadali konkrétnu značku

O nákupe notebookov rozhodol Milan Galaba, prednosta bývalého krajského školského úradu a súčasný vedúci odboru školstva. Za jedenásť notebookov s príslušenstvom zaplatil KŠÚ 10 942,80 eur s DPH. Dodala ich firma Enter Computer zo Zlatých Moraviec.

Keďže cena bez DPH nepresiahla 10-tisíc eur, úrad vykonal prieskum trhu bez zverejnenia. „Rozhodovala najnižšia cena, my sme len zadali typ počítača Lenovo,“ povedal v januári Galaba.

Na otázku, prečo si vybrali práve túto značku, odpovedal: „Ja sa v tom nevyznám, ale náš informatik s metodikom to riešili...“

Podľa zákona o verejnom obstarávaní sa technické požiadavky nesmú odvolávať na konkrétneho výrobcu ani značku, ak si to nevyžaduje predmet zákazky. „Ak úrad uvedie konkrétnu značku, nepostupoval v súlade s princípom nediskriminácie,“ reagoval odborník na verejné obstarávanie.

„Pán Galaba to povedal v strese, konkrétna značka nebola v podmienkach uvedená,“ tvrdil nedávno človek z obvodného úradu.

Vyžiadali sme si teda podklady k nákupu notebookov. V zázname o vykonaní prieskumu trhu - v kolónke „predmet zákazky“ naozaj nie je napísané slovo Lenovo. Je tam napísané: „notebook TP Edge E530 Blue i7-3632 QM“. A to sú údaje, ktoré sa viažu vyslovene k značke Lenovo.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Súťaž na parkovacie domy v Nitre budú opakovať

Jednu parcelu už neponúknu. Dôvodom sú problémy so statikou.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Dva dôležité body zostali doma

Topoľčianski hádzanári po dvoch prehrách porazili doma Nové Zámky.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Kam vyraziť