Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Kauza notebooky: kontrolu dodnes nezačali, nevedia, kto ju urobí

V predmete zákazky uviedol školský úrad údaje, ktoré sa viažu na konkrétnu značku. Podľa zákona sa to nesmie.

Ministerstvo školstva požiadalo o kontrolu obvodný úrad (na snímke), ten sa obrátil na ministerstvo vnútra. Tam prišli k záveru, že nie sú kompetentní a obrátili sa na ministerstvo financií.(Zdroj: (mh))

NITRA. Zaujímavejším ako samotný nákup notebookov sa stáva jeho kontrola. Nezačala sa ani tri mesiace po tom, čo sa minister školstva Dušan Čaplovič vyjadril, že nákup považuje minimálne za nemorálny. Povedal, že ho dá prešetriť a podľa záverov prijme rozhodnutie. To bolo v polovici januára.

Dodnes však nie je jasné ani to, kto má kontrolu vykonať. Povedali nám to na ministerstve vnútra, keď sme žiadali výsledky.

Nákup v čase transformácie

Notebooky nakúpil Krajský školský úrad v Nitre vlani v decembri, len niekoľko dní predtým, ako zanikol. Od januára prešli jeho kompetencie spolu s notebookmi na odbor školstva, ktorý patrí pod Obvodný úrad v Nitre.

Ministrovi Čaplovičovi sa nepozdávalo, že nákup prebehol v čase transformácie úradu. Z Nitry si vyžiadal materiály, žiadne závery ale neprijal. Po vyše dvoch týždňov sa rozhodol, že preverovanie nákupu notebookov presunie na prednostu obvodného úradu. Napísal mu list, ktorý prišiel do Nitry 14. februára, teda mesiac po medializácii kauzy.

Prednosta Martin Nemky nám povedal, že požiadavku na vykonanie kontroly postúpil na ministerstvo vnútra, pod ktoré patrí obvodný úrad.

Odvtedy prešli už takmer dva mesiace a „kontrola zameraná na prešetrenie transparentnosti podmienok obstarávania notebookov“ sa ani nezačala.

Čakajú na usmernenie

„Zatiaľ nemáme informácie k výsledkom vyšetrovania obstarávania v Krajskom školskom úrade Nitra, po oboznámení sa s nimi vás budeme informovať,“ napísala nám pred dvomi týždňami Dana Pohlodová z komunikačného odboru na ministerstve vnútra.

Keď sme chceli vedieť, z akých dôvodov ešte nie sú výsledky a kedy budú k dispozícii, dozvedeli sme sa, že zatiaľ nie je známe, kto kontrolu vykoná.

„Krajský školský úrad v Nitre patril k 31. decembru 2012 do pôsobnosti ministerstva školstva, kam bola žiadosť o prešetrenie spomínaného obstarávania zo strany Obvodného úradu Nitra zaslaná, no následne opätovne posunutá na Sekciu kontroly a inšpekčnej služby MV SR. Po posúdení podkladov inšpekcia došla k záveru, že nie je vecne kompetentná v tejto veci a požiadala ministerstvo financií ako gestora o usmernenie v danej záležitosti,“ píše sa v stanovisku ministerstva vnútra.

Usmernenie z ministerstva financií očakávali už pred týždňom. „Následne bude v čo najkratšom čase zrealizovaná kontrola v réžii ministerstva školstva alebo ministerstva vnútra,“ napísala Pohlodová.

„Stanovisko od MF SR zatiaľ nemáme, ak ho dostaneme, určite vás budeme informovať,“ dostali sme odpoveď v piatok 5. apríla.

Vedúci odboru školstva Milan Galaba. Foto: (th)

Žiadali konkrétnu značku

O nákupe notebookov rozhodol Milan Galaba, prednosta bývalého krajského školského úradu a súčasný vedúci odboru školstva. Za jedenásť notebookov s príslušenstvom zaplatil KŠÚ 10 942,80 eur s DPH. Dodala ich firma Enter Computer zo Zlatých Moraviec.

Keďže cena bez DPH nepresiahla 10-tisíc eur, úrad vykonal prieskum trhu bez zverejnenia. „Rozhodovala najnižšia cena, my sme len zadali typ počítača Lenovo,“ povedal v januári Galaba.

Na otázku, prečo si vybrali práve túto značku, odpovedal: „Ja sa v tom nevyznám, ale náš informatik s metodikom to riešili...“

Podľa zákona o verejnom obstarávaní sa technické požiadavky nesmú odvolávať na konkrétneho výrobcu ani značku, ak si to nevyžaduje predmet zákazky. „Ak úrad uvedie konkrétnu značku, nepostupoval v súlade s princípom nediskriminácie,“ reagoval odborník na verejné obstarávanie.

„Pán Galaba to povedal v strese, konkrétna značka nebola v podmienkach uvedená,“ tvrdil nedávno človek z obvodného úradu.

Vyžiadali sme si teda podklady k nákupu notebookov. V zázname o vykonaní prieskumu trhu - v kolónke „predmet zákazky“ naozaj nie je napísané slovo Lenovo. Je tam napísané: „notebook TP Edge E530 Blue i7-3632 QM“. A to sú údaje, ktoré sa viažu vyslovene k značke Lenovo.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva 1 830
  2. Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď 1 444
  3. Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil 1 443
  4. Herečka Alena Pajtinková smeruje do Martina, z Nitry sa jej neodchádza ľahko 1 024
  5. Začal sa výkup pozemkov pod obchvat 910
  6. Liptákov zlomil Balaj 608
  7. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 460
  8. Oslávte deň detí v Nitre - v parku, divadlách, múzeu aj obchodných centrách 242
  9. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 225
  10. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 185

Najčítanejšie správy

Nitra

Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva

Nitriansky hokejista získal počas bohatej 23-ročnej kariéry dva tituly. Jeden vo Francúzsku, druhý v rodnej Nitre. Trikrát si zahral na MS.

Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď

II. LIGA: Nitra musela proti L. Mikulášu otáčať skóre, ale hrá už iba o druhé miesto. Súťaž vyvrcholí v stredu.

Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil

Ministerstvo pripravuje materiál, ktorý pomôže školám zorientovať sa.

Herečka Alena Pajtinková smeruje do Martina, z Nitry sa jej neodchádza ľahko

Nitrianske divadlo je jej domov, jej rodina, preto verí, že sa do neho ešte vráti.

Začal sa výkup pozemkov pod obchvat

Aktuálne prebieha kontrola konceptu štúdie uskutočniteľnosti.

Blízke regióny

Tragická nehoda, Daewoo Matiz sa čelne zrazilo s kamiónom + foto

Nehoda sa stala dnes krátko pred pol dvanástou na ceste medzi Bíňovcami a Bolerázom. Policajti cestu uzatvorili.

Mladý muž spadol zo strechy, zasahoval vrtuľník

Pri stavbe rodinného domu v obci Majcichov spadol zo strechy mladý muž. Priletel po neho záchranársky vrtuľník, podľa našich informácií má zranenia hlavy a ramena.

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

V Leviciach už pripravujú výstavbu detských ihrísk

V súčasnosti sa pripravujú súťažné podklady, do konca júla by sa malo uskutočniť verejné obstarávanie.

Radnica chce rátať cyklistov, plánuje aj chodníky mimo mesta

V súčasnej dobe je v celej Trnave takmer pätnásť kilometrov cyklochodníkov. Koncepcia ich rozvoja ráta s vybudovaním okruhu okolo centra, na ktorý sa bude dať napojiť z každej mestskej časti.

Všetky správy

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

V roku 2008 vláda schválila rekonštrukciu objektu. Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

Sudca Hrubala: Podozrenia na politické objednávky sú vždy, Súdnu radu treba otvoriť

Proreformné združenie sudcov Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank. Jeho podpredseda JÁN HRUBALA hovorí o neochote sudcov robiť zmeny.

Slovenka dvakrát zdolala olympijskú víťazku. Len pár hodín po maturite

Andrea Podmaníková vraj veľkú favoritku rozplakala. Ak je to pravda, to už je iný kaliber rozplakať olympijskú šampiónku, tvrdí.

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa vekom mení sexualita?

Kvalita sexuálneho života každým rokom čoraz viac závisí od psychiky milencov.

Kam vyraziť