Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Stala sa konateľkou firmy bez toho, aby o tom vedela

Žene ukradli a zneužili doklady. Polícia prípad uzavrela s tým, že nejde o trestný čin.

(Zdroj: (LAZ))

VÁHOVCE. Pani Jane Majerníkovej z Váhoviec (okres Galanta) ukradli vlani v apríli všetky doklady, vrátane občianskeho preukazu.

Vybavila si nový, vec považovala za uzatvorenú. Páchateľa polícia nenašla. O niekoľko mesiacov však dostala výpis z obchodného registra Okresného súdu v Trenčíne.

Informoval ju o tom, že sa stala konateľkou jednej z trenčianskych firiem. Šokovaná sa obrátila na políciu.

Podpis sa nezhodoval

„Chcela som hneď podať trestné oznámenie na bývalého konateľa, keďže boli zneužité moje údaje. Polícia oznámenie prijala až na druhý krát po opätovnej urgencii mňa a môjho manžela potom, čo sme im poskytli zistené skutočnosti k prípadu,“ hovorí Váhovčanka.

Zmeny v spoločnosti robila firma z Trenčína, ktorá sa špecializuje na poskytovanie kompletných služieb pre eseročky. S klientmi komunikuje prostredníctvom mailov, telefónu alebo klasickej pošty. Vyžaduje od nich už overený podpis notárom.

Podpis Jany Majerníkovej mala overiť notárska kancelária v Šali. „Pravdepodobne odcudzený občiansky preukaz predložila osoba podobná pani Majerníkovej, ktorá sa jej podpis naučila,“ povedal trenčiansky policajný hovorca Pavol Kudlička.

Jana Majerníková ale vraví, že podľa zaistenej notárskej zápisnice sa overený podpis absolútne nezhodoval s jej skutočným, ktorý sa nachádzal aj na odcudzenom občianskom preukaze.

Majiteľka notárskej kancelárie sa nám k prípadu nevyjadrila, argumentovala tým, že je viazaná mlčanlivosťou.

„Pracovníčka notárskej kancelárie overila pravosť podpisu na základe pravdepodobne odcudzeného občianskeho preukazu pani Majerníkovej, pričom si nemala ako overiť pravosť predloženého dokladu respektíve či bol odcudzený, nemala žiadny prístup do evidencií,“ povedal trenčiansky policajný hovorca Pavol Kudlička.

Pravosť podpisu je možné podľa predsedníčky legislatívnej skupiny notárskej komory Kataríny Valovej si overiť cez notársky centrálny register osvedčených podpisov, ktorý vedie notárska komora. Stratené alebo odcudzené doklady sú nahlásené na stránke ministerstva vnútra.

„Totožnosť sa overuje podľa fotografie, ak sú pochybnosti, môže si to notár ešte overiť v obci alebo inom orgáne,“ povedala Valová.

V prípade, ak je notárovi táto osoba osobne známa, nemusí mať podľa jej slov pri sebe doklad totožnosti. „Druhou výnimkou je, že ak nemá občiansky preukaz, totožnosť sa dá overiť dvoma svedkami, ktorí predložia svoj doklad totožnosti a označia tú osobu, že naozaj je to tá, ktorej meno a priezvisko je uvedené na dokumente.“

Sťažnosť zamietli

K prepisu konateľov vo firme Naroko, ktorá vznikla v roku 2011, prišlo vlani v júli. Spoločnosť v tomto období začal prešetrovať aj Daňový úrad v Trenčíne, pretože mala figurovať na vystavených faktúrach, na základe ktorých si rôzne spoločnosti nárokovali odpočet DPH. Pani Majerníkovú úrad tiež vyzval k predloženiu účtovných dokladov.

Pôvodným konateľom spoločnosti Naroko bol Tomáš Kozinka.

„Z jeho výsluchu vyplýva, že vo veciach prepisu osobne jednal s osobou, ktorú považoval za Janu M. Avšak táto ňou v skutočnosti nebola. Vzhľadom na to, že občiansky preukaz bol v apríli odcudzený a páchateľ zistený nebol, nie je možné ustáliť, s kým konkrétne jednal, prípadne kto disponuje odcudzeným občianskym preukazom menovanej. Z jeho výpovede teda vyplýva, že po dohode s Janou Majerníkovou, prípadne s osobou, ktorá sa za ňu vydávala, odoslal na okresný súd podklady slúžiace k prepisu obchodného podielu spoločnosti Naroko, pričom úmysel uviesť nepravdivé údaje nebol menovanému preukázaný,“ konštatovala polícia.

Stíhanie voči konateľovi zastavila vlani v decembri s tým, že nejde o trestný čin. Doplňujúce otázky novinárov Kozinka nechcel komentovať.

Jana Majerníková podala voči zastaveniu trestného stíhania odvolanie. Prokuratúra ho zamietla s odôvodnením, že jej nevznikla žiadna škoda.

„Nechápem tiež, prečo polícia úplne ignoruje notársku kanceláriu, ktorá sfalšovaný podpis overila. Nezaujíma ich ani dôvod prešetrovania spoločnosti daňovým úradom, plne dôveruje vyjadreniam pána Kozinku bez akéhokoľvek ďalšieho skúmania skutočnosti a stavia sa do pozície mŕtveho chrobáka," vraví Majerníková.

Uvažuje, že podá sťažnosť na notársku komoru. Jej prezident je Karol Kovács. Podľa našich informácií ide o manžela majiteľky notárskej kancelárie v Šali.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Súťaž na parkovacie domy v Nitre budú opakovať

Jednu parcelu už neponúknu. Dôvodom sú problémy so statikou.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dva dôležité body zostali doma

Topoľčianski hádzanári po dvoch prehrách porazili doma Nové Zámky.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Kam vyraziť