Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Šaľania riešili cez portál najmä životné prostredie

Radnica by sa mala podľa riaditeľa SGI zlepšiť v komunikácii, aby ľudia priebežne vedeli, čo sa s ich podnetom deje.

(Zdroj: (LAZ))

ŠAĽA. Šaľania sa môžu s akýmkoľvek problémom, ktorý sa týka samosprávy, obrátiť na mesto aj prostredníctvom portálu odkazprestarostu. V roku 2010 ho spustila mimovládna organizácia Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI).

Komunikácia viazne

Šaľania vlani poslali samospráve 41 podnetov, 15 z nich bolo vyriešených, 16 je označených ako neriešené. Zvyšok je v statuse „zaslané“. Najviac sa týkali prírody a životného prostredia, chodníkov, parkovaní áut, ciest a dopravných značení, verejného poriadku, opustených nepojazdných vozidiel, kanalizácie či verejného osvetlenia.

Na 15 podnetov samospráva podľa riaditeľa SGI Ctibora Košťála nereagovala vôbec. Na niektoré podnety odpovedala až po niekoľkých mesiacoch. V priemere uplynulo 59 dní do prvej odpovede samosprávy.

„Odpovede sú vecné, často občanov informujú, až keď je podnet vyriešený, pritom by bolo vhodné, aby tak robili priebežne, keďže občan nevie, čo sa s podnetom deje. Určite by sa samospráva mohla zlepšiť v komunikácii,“ povedal riaditeľ na margo Šale ako jednej z tridsiatich hodnotených samospráv za rok 2012.

Podnety distribuujú

Inštitút v hodnotení posudzoval celkové množstvo vyriešených podnetov, ich úspešnosť riešenia a tiež aj to, ako o ich riešení samosprávy informujú verejnosť. Najprínosnejšou samosprávou sa stala Trnava, na chvoste skončila Žilina. Šaľa sa umiestnila na 12. mieste.

„Bolo správnym rozhodnutím, keď sme službu odkaz- prestarostu.sk začali využívať. Hodnotenie hovorí, že v niečom je náš systém reakcie dobrý, v niečom je potrebné zlepšenie. Hodnotenie berieme ako návod na skvalitnenie služieb,“ vraví viceprimátor Jozef Mečiar.

Portál sleduje zamestnankyňa úradu, ktorá zbiera podnety. Tie ďalej distribuuje tým pracovníkom, ktorým konkrétny problém patrí. Každý zamestnanec musí podľa viceprimátora vedieť rozhodnúť, čo riešiť skôr.
„Riešia aj ďalšie úlohy, preto musia postupovať systémovo,“ podotkol. Ubezpečil však, že mesto pristúpi k riešeniu aj tých podnetov, ktoré sú v kolónke neriešené.

Šaľania môžu problémy oznámiť nielen cez odkazprestarostu, ale aj mailovú adresu poriadok@sala.sk či sociálnu sieť. Radnica uvažuje aj nad obnovením SMS Centra. Prostredníctvom neho informovala miestnych o aktuálnom dianí v meste.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Cenný triumf hádzanárok Šale, hrdinkou posledných sekúnd bola Klučková

Hráčky Dusla vyhrali gólom z poslednej akcie na palubovke silnej Poruby a natiahli víťaznú sériu.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

Kam vyraziť