Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Prebieha uzávierka prihlášok, univerzity vábia záujemcov

Vysoká škola je tým najlepším nástrojom na úspešné zamestnanie sa, tvrdí šéf rektorov.

Nitrianske univerzity o budúcich študentov bojujú.

NITRA. V týchto dňoch prebiehajú uzávierky prihlášok na vysoké školy. Univerzity si to veľmi dobre uvedomujú, preto robia všetko preto, aby stredoškolákov nalákali na štúdium.

Obe nitrianske univerzity mali vo februári deň otvorených dverí. Do prvej línie v boji o študenta vyslali nielen svojich kľúčových zamestnancov, ale aj súčasných študentov. Tí ukazovali ešte nerozhodnutým mladým ľuďom, čo všetko získajú, ak sa stanú študentmi niektorej z nitrianskych univerzít.

Propagácia, presviedčanie a zviditeľnenie školy

„Takáto forma sprístupnenia priestorov a diskusie so súčasnými študentmi aj zamestnancami je najlepšia cesta, ktorou ukážeme záujemcom, do akého prostredia idú a čo ich tu čaká. Nejde len o samotné informácie k prijímacím skúškam, ale aj ukázanie celkového života na univerzite,“ povedal Libor Vozár, rektor Univerzity Konštantína Filozofa. Pripustil, že dátum, na ktorý pripadne deň otvorených dverí, nie je náhodný. „Osvedčilo sa nám to organizovať v období, keď sa študenti rozhodujú, na akú univerzitu sa prihlásia.“

Susedná Slovenská poľnohospodárska univerzita okrem otvárania svojich brán využíva napríklad aj rôzne veľtrhy vzdelávania, na ktorých propaguje možnosti štúdia na škole. „Niektoré fakulty realizujú aj osobné návštevy stredných škôl v rôznych kútoch Slovenska a robia rozhovory s maturantmi. Možnosti štúdia propagujeme aj v denníkoch, respektíve v špeciálnych prílohách denníkov,“ hovorí Peter Bielik, rektor SPU.

Obe univerzity do propagácie masívne zapájajú aj svoje weby, na ktorých študenti ľahko nájdu informácie k študijným programom, o ktoré majú záujem.

Vozár, ktorý je súčasne aj šéfom rektorov, mladým ľuďom odkazuje, že vysoká škola je stále tým najvhodnejším spôsobom na dobré uplatnenie sa na trhu práce. „Odtienky môžeme hľadať napríklad v tom, či sa ľahšie zamestná informatik alebo odborník na reklamu. Vo všeobecnosti ale platí, že ten, kto vyštuduje vysokú školu, má oveľa väčšiu šancu zamestnať sa,“ povedal.

Prírodné vedy pokrivkávajú

Z nitrianskych fakúlt sú jasnými favoritmi Filozofická fakulta na UKF a Fakulta ekonomiky a manažmentu na SPU.

Na SPU sa veľkej obľube tešia študijné programy manažment podniku, ekonomika podniku, účtovníctvo, obchodné podnikanie, ale aj bezpečnosť a kontrola potravín a výživa ľudí. Rektor Bielik to zdôvodňuje širokou uplatniteľnosťou absolventov v praxi. Naopak, najmenej záujemcov je o biotechniku parkových a krajinných úprav a o poľnohospodársku techniku a komerčné činnosti.

Na UKF dominujú študijné programy zamerané na cudzie jazyky. Rektor Vozár to vysvetľuje tým, že mladí ľudia v týchto programoch vidia jasnú perspektívu uplatnenia sa. Okrem jazykov škola boduje aj študijnými programami zameranými na marketing, komunikáciu, reklamu a psychológiu. Stagnujú prírodné vedy, záujem o ne v poslednom období dramaticky klesol. Cítia to hlavne fyzici a chemici. Čísla naopak začali rásť u matematikov a informatikov.

Obe školy otvárajú od septembra nové študijné programy. Medzi zaujímavé patria napríklad vinárstvo na SPU či športová edukológia alebo regionálny cestovný ruch na UKF.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Kam vyraziť